Connect with us

Banjaluka

Šansa nezaposlenim ženama sa dobrim poslovnim idejama

“Uvjereni smo da ima mnogo žena u Banjaluci koje imaju kvalitetne ideje za posao i mi smo tu da im pomognemo i podržimo njihove projekte”, kazao je za “Nezavisne” Nebojša Drinić, idejni tvorac i inicijator osnivanja Preduzetničkog centra.

Naime, marginalne grupe stanovništva koje do sada nisu imale šansu da prezentuju svoje poslovne ideje sada su to dobile, i to na osnovu javnog poziva Preduzetničkog centra koji se prvi put ikad odnosi na žene, i to nezaposlene žene.

“Podrška grada će se ogledati u dodjeli sredstava za poslovnu ideju u iznosu između 8.000 i 10.000 KM”, kazao je Drinić, dodavši da je gradu namjera da pruži šansu onima koji do sada nisu imali način da prezentuju svoje poslovne ideje.

“U fokusu su nam žene koje su nezaposlene i koje su iz nekog razloga na margini društva”, ističe Drinić.

Preduzetnički centar, čiji je Drinić idejni tvorac, uskoro će proslaviti godinu postojanja, u kojoj je ostvario značajne rezultate.

“Već smo sproveli izuzetno značajan javni poziv putem kojeg su dodijeljene subvencije u iznosu od 1,2 miliona KM za više od 150 privrednih subjekata”, naveo je Drinić.

On je dodao da se na javni poziv prijavio znatno veći broj aplikanata u odnosu na prethodne godine, što je najbolji pokazatelj da je Preduzetnički centar uradio veliki posao, te da se preduzetnicima vratila nada da će njihov projekat biti vrednovan na pravi način. Kako dodaje, pažnju preduzetnika zasigurno je privukla visina subvencije jer, umjesto dosadašnjih maksimalnih 5.000 KM, sada je, u zavisnosti od projekta, bilo moguće dobiti subvencije od 15.000 do 30.000 KM.

Javni poziv za dodjelu sredstava iz Fonda za razvoj poslovanja marginalizovanih žena otvoren je do 30. novembra, a podsjećamo da se na javni poziv mogu prijaviti, pojedinačno ili kao dio tima, nezaposlene žene koje prvi put pokreću vlastiti posao u određenoj djelatnosti na području grada, žene žrtve nasilja, samohrane majke mlađe od 35 godina, žene sa invaliditetom ili sa djetetom sa invaliditetom, žene iz ruralnih područja.

Kako su za “Nezavisne” kazali iz Fondacije “Udružene žene” iz Banjaluke, pozitivno su iznenađeni raspisivanjem ovog poziva. “Susrećemo se sa svim kategorijama žena koje su naznačene ovim pozivom. Ovdje ima mnogo nezaposlenih žena kojima je ova vrsta pomoći od velikog značaja”, kazali su iz Fondacije.

Dodaju da je i iznos izdvojen za ove namjene zadovoljavajući, te da su ova sredstva i više nego dovoljna.

“Važna je i edukacija žena, i to naročito u pisanju projekata. Veoma je pohvalno što će se raditi finansijski plan i marketing plan, jer je bitno da ih edukuju kako svoje proizvode da plasiraju dalje”, ističu oni.

Ranka Vojnović, članica Udruženje žena “Bubamara”, kazala je za “Nezavisne” da afirmacija ženskog preduzetništva nije pomoć samo jednoj ženi, jer njen uspjeh ima odraz i na druge žene iz okruženja, i to na način da ih ohrabri.

“Mnogo je žena koje iz hobija rade fantastične stvari, ali nemaju hrabrosti da to predstave javnosti”, kazala je Vojnovićeva.

Prema njenim riječima, drugi značaj ovog i sličnih projekata je poboljšanje finansijske situacije žene, što se dalje odražava na cijelu porodicu.

“Često su žene marginalizovane, bez obzira na to o kojoj kategoriji se radi. One posjeduju razne vještine, od izrade tradicionalnih predmeta do savremenih poslova, ali nemaju potrebnu podršku i finansijska sredstva da same zakorače u poslovni svijet”, kazala je ona.

Dodaje da ovakvih projekata treba da bude što više, jer je svaki početak težak, a ženama su često potrebna sredstva za nabavku opreme, alata, repromaterijala ili u poljoprivredi nabavka plastenika, životinja, sadnica ili košnica.

Banjaluka

“ODMAH BIH POTPISAO” Banjalučani ZA ukidanje rijaliti programa, kažu da je DEGUTANTNO (VIDEO)

Gradonačelnik Banjaluke i predsjednik PDP-a, Draško Stanivuković nedavno je saopštio da će se boriti za ukidanje i ograničavanje emitovanja rijaliti programa u Srpskoj.

Ova inicijativa izazvale je oduševljenje Banjalučana, koji smatraju da je to izuzetno štetan sadržaj, te da loše utiče na mlade generacije.

– Podržavam inicijativu, i potpisao bi, samo recite gdje – kazao je za Blink jedan gospodin.

Dama, sa kojom smo razgovarali,  ističe da ta vrsta porgrama nikako nije dobra.

– Svakako da podržavam ukidanje, mislim da to baš loše utiče na omladinu – kazala je naša sagovornica.

Jedan od anketiranih ističe da nova vremena donose nova pravila, ali da lično on ne gleda rijaliti programe, prenosi BLink.

– Kada listam kanale naletim i na to, međutim malo je to, za moj stepen obrazovanja, degutantno – objasnio je naš sagovornik.

Podsjetimo, Parovi, Farma, Zadruga, Elita.. samo su neki od rijalitija programa kojia nas svakodnevno bombarduju na malim ekranima. Nakon toga isti sadržaj plasiraju na portalima, što predstavlja dodatnu promociju svega što nije dobro u društvu.

Osim psovki, vrijeđanja, tuča i razlitih “skandala” ova vrsta programa ne nudi doslovno ništa, sagalasni su naši sagovornici.

Nekada su rijaliti programi (obično strane produkcije) nudili različte vrste takmičenja,  poput preživljavanja na pustom ostrvu, te su imali neki sadržaj. Zadnjih godina, na malim ekranima, najviše se emituju sadržaji koji se svode isključivo na grupu ljudi koja se međusobno vrijeđa, tuče….

Šta su nam sve rekli stanovnici Banjaluke o rijalitiju pogledajte u videu u okviru teksta.

BLink

Nastavi čitati

Banjaluka

NAKON INCIDENTA U BANJALUČKOJ GIMNAZIJI “Maturanti, iskreno se izvinjavamo”

Živka Kukrić, direktorica ove vaspitno-obrazovne ustanove, danas je uputila javno izvinjenje učenicima i roditeljima zbog zaključavanja škole u petak 31. januara, te je istakla da je svojim postupkom povrijedila dostojanstvo maturanata.

“Poštovani,

Obraćam vam se povodom zahtjeva maturanata JU Gimnazija Banja Luka, koje su dostavili direktoru škole dana 3. 2. 2025. godine, a povodom događaja od petka, 31. 1. 2025. godine.

Moj postupak u petak je proizašao prvenstveno iz straha za bezbjednost svih učenika u školi. Uzrokovan je zbog najavljenog okupljanja studenata u Kampusu Univerziteta u Banjoj Luci.
Maturanti, ovim mojim postupkom je povrijeđeno vaše dostojanstvo.

Uprava škole i ja se iskreno izvinjavamo i vama i vašim roditeljima.

Reagovali smo više emocijama, instinktivno, ishitreno, verbalno, umjesto racionalno, kako ja tako i moji saradnici, pomoćnica direktora i sekretar škole.

Svi ostali upućeni zahtjevi razmatrani su na sastanku Savjeta učenika i trenutno su u fazi rješavanja, jer se tiču rada i organizacije unutar škole.

Moje 33 godine iskustva kao prosvjetnog radnika, tokom kojih sam radila u najtežim uslovima, kako u vrijeme rata, tako i u poslijeratnom periodu, bude u meni osjećaj odgovornosti i poštovanja prema vama kao učenicima škole. Postupci Uprave škole su bili usmjereni na osiguranje zaštite i bezbjednosti svih učenika tokom njihovog boravka u školi.

To znači da nam je na prvom mjestu bila zaštita svih učenika u školi, od kojih su većina maloljetna djeca. Reagovali smo prvenstveno kao roditelji, tek onda kao prosvjetni radnici. Što se tiče situacije koja se dogodila 31. 1. 2025. godine, obratili su nam se mnogi roditelji i učenici sa različitim stavovima. Zbog toga je za sve buduće slične učeničke aktivnosti najvažnija komunikacija između svih nas, komunikacija između samih učenika, komunikacija sa roditeljima i komunikacija sa Upravom škole.

S poštovanjem,

Direktor škole

Živka Kukrić, prof.”

Nastavi čitati

Banjaluka

PALAČKOVIĆ “Banjaluka nije šahovska tabla, MI NISMO PIJUNI”

Banjaluka nije šahovska tabla, mi nismo pijuni, da se s nama neko igra i probava strategije i taktike. Taktikom blokada nisu došli do pobjede, taktikom napada takođe, pa sada traže novu taktiku. Možda su Lukač, Ninković, Selak prisatali da budu pijun, ali mi nismo.

Izjavila je ovo odbornik PDP-a, Tanja Palačković komentarišući današnje obraćanje Dragana Lukača (SNSD) u kojem je rekao, između ostalog, da su potezi gradonačelnika Banjaluke populistički.

-Zamjeri Lukač što gradonačelnik ne uvede besplatan prevoz i đacima i studentima, a ja ga pitam “gdje je bila njihova pomoć djeci ratnih vojnih invalida i boraca, kada smo se mi školovali šta smo imali? Od kada vladate niste nam dali ništa – rekla je Palačković.

Ona je naglasila da je SNSD -u samo važan lični interes što pokazuju svojim postupcima, ali i imenovanjem Ljube Ninkovića za predsjednika Skupštine grada koji se nije na poslu pojavio mjesecima, a uredno je primao platu.

-Nalazite zamjerke na rad gradonačelnika, a vaši odbornici u prethodnom periodu sve što su radili bio je isključivo bojkot. Tada su vam smetali besplatni placevi, neradna nedjelja, a sada pričate o besplatnom prevozu. Gdje ste bili sve ove godine da svima uvedete besplatan prevoz? Ovo što SNSD predlaže dođe kao “pomoći ćemo vam tako što ćemo vam prvo uzeti” – jasna je Palačković.

Nastavi čitati

Aktuelno