Connect with us

Svijet

Ukrajinska vojska ušla u Herson: Gradom se vijore plavo-žute zastave

Ukrajinske oružane snage stigle do centra grada Hersona nakon što se danas ruska vojska potpuno povukla iz ključnog strateškog grada, navodi se u neslužbenim izvještajima.

U sred informacija da su ranjeni ruski vojnici napušteni ili zarobljeni, jedan ruski vojnik je navodno rekao da je nekim jedinicama rečeno da pobjegnu na bilo koji način.

Na slikama objavljenim na društvenim mrežama iz Hersona u petak ujutru, tvrdi se da ukrajinsku pješadiju dočekuju stanovnici u gradskom okrugu Korabelnji, a u pozadini se vidi gradski pab.

Na društvenim mrežama pojavljuje se sve više fotografija na kojima se vide ljudi kako pozdravljaju ukrajinske trupe u centru Hersona, prenosi “Gardijan”.

Partizani su ranije u petak podigli ukrajinsku zastavu u centru grada dok su vojnici napredovali da ponovo zauzmu grad, usred povlačenja Rusije.

Članovi regionalnog savjeta Hersona izvijestili su o situaciji u gradu, prenio je “Skaj njuz”.

Rekli su stanovnicima da ostanu u kući dok traje potraga za ruskim vojnicima koji se možda kriju u gradu.

Grad je skoro u potpunosti pod kontrolom ukrajinskih oružanih snaga, saopštio je regionalni savjet.

Podsjetimo, Ministarstvo odbrane Ruske Federacije saopštilo je ranije danas da su svi ruski vojnici u Hersonskoj oblasti prešli na levu obalu Dnjepra.

Zelenski: “Oslobodili smo 41 naselje”
Ukrajinske snage su oslobodile 41 naselje napredujući na jugu zemlje, izjavio je sinoć predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski i dodao da je ubijen određen broj prokijevskih vojnika.

– Danas imamo dobre vijesti sa juga – rekao je on u večernjem video obraćanju, prenio je Rojters.

Zelenski je istakao da iako su Ukrajinci radosni, moraju sada i zauvek zapamtiti šta taj pokret znači – svaki korak ukrajinskih odbrambenih snaga predstavlja živote date za slobodu Ukrajinaca, prenosi Blic.

Svijet

PONOVO IZBORI U BUGARSKOJ! Čeka se deveta vlada za pet godina

U Bugarskoj se u nedjelju (19. aprila) održavaju parlamentarni izbori. Građani će glasati za devetu vladu u posljednjih pet godina.

  • Građani biraju deveti put za pet godina
  • Izbori nakon ostavke vlade i protesta
  • Socijalisti bi mogli ostati bez mandata
  • Neizvjestan sastav nove Skupštine
  • Moguća nova fragmentacija parlamenta

Izbori su raspisani nakon što je vlada Rosena Željaskova podnijela ostavku u decembru prošle godine, čemu su prethodili masovni protesti.

Prema istraživanjima, donedavno vladajuća Socijalistička partija mogla bi da ostane van parlamenta.

Od 2021. godine u Bugarskoj je održano više od 10 nacionalnih izbora, a država je potrošila gotovo 560 miliona evra na organizaciju parlamentarnih, predsjedničkih, lokalnih i evropskih izbora.

I opet, 19. aprila, Bugarska će ponovo glasati za 52. Narodnu skupštinu.

Ostavka vlade u decembru prošle godine

Ovi izbori su raspisani nakon što je vlada Rosena Željaskova podnijela ostavku u decembru prošle godine, poslije masovnih protesta.

Ubrzo nakon toga, Rumen Radev je podnio ostavku na mjesto predsjednika Bugarske i formirao koaliciju koja će učestvovati na izborima.

Na početku kampanje, Radevljeva koalicija je snažno startovala sa podrškom od oko 33 do 35 odsto, ali neka istraživanja već su zabilježila blagi pad u odnosu na početni zamah.

“Svi govorimo o 5 plus 2 partije u parlamentu. Podaci različitih agencija su prilično slični, iako se neznatno razlikuju u vremenskom okviru”, rekao je Julij Pavlov iz Centra za analize i marketing.

Prema istraživanjima, donedavno vladajuća Socijalistička partija može ostati van parlamenta, prenosi Euronews.

“Prije svega, primjećujemo porast spremnosti građana da glasaju. Sada, međutim, vidimo još viši nivo mobilizacije, koji bi mogao dostići i do rekordnih 3,4 miliona ljudi”, kaže Borjana Dimitrova iz Alfa istraživanja.

Rezultati izbora takođe će odrediti mogućnosti za formiranje vlade, devete za pet godina.

Nastavi čitati

Svijet

MAKRON PORUČIO TINEJDŽERIMA “Isključite telefone i čitajte”

Francuski predsjednik Emanuel Makron pozvao je srednjoškolce da isključe telefone i čitaju, zalažući se za jedan “dan bez ekrana” mjesečno i potpunu zabranu društvenih mreža za mlađe od 15 godina.

On je dodao da bi dan bez telefona mogao da se iskoristi za čitanje naglas, pozorište ili druge aktivnosti.

Nakon što je Australija prošle godine uvela revolucionarnu zabranu društvenih mreža za djecu, sve veći broj evropskih zemalja razmatra slična ograničenja, budući da raste zabrinutost zbog uticaja društvenih mreža na zdravlje i bezbjednost maloljetnika.

U Francuskoj nacrt zakona prolazi kroz Parlament s ciljem da se uspostavi zabrana za osobe mlađe od 15 godina.

Donji dom je glasao za opštu zabranu, ali članovi Senata žele da blokiraju pristup samo platformama koje se smatraju štetnim za djecu.

Do sada je najmanje 12 evropskih zemalja, uključujući države koje nisu članice EU, Veliku Britaniju i Norvešku, usvojilo ili razmatra zakone kojim se postavljaju minimalne starosne granice za korištenje društvenih mreža.

EU priprema aplikaciju za utvrđivanje starosti korisnika.

Nastavi čitati

Svijet

Zbog požara u turskim školama UHAPŠENE 162 OSOBE!

Turska policija danas je saopštila da je privela 162 osobe zbog objava na društvenim mrežama u kojima su pozdravljane dvije pucnjave u školama u Turskoj koje su se dogodile ove sedmice i u kojima je ubijeno najmanje devet osoba.

Turski ministar pravde Akin Gurlek rekao je da je 95 osoba uhapšeno zbog dijeljenja snimaka na internetu koji se odnose na napad, uprkos zabrani emitovanja, kao i zbog dijeljenja sadržaja koji bi mogao da stvori strah, podstakne prestupe i širi dezinformacije.

Gurlek je naveo da je 67 osoba privedeno zbog objava koje ukazuju na to da će napadi biti izvršeni u drugim školama.

On je istakao da su ograničenja uvedena na 1.104 naloga na društvenim mrežama.

Najmanje 16 osoba je povrijeđeno u pucnjavi u srednjoj školi na jugoistoku Turske u utorak, a najmanje devet je ubijeno u pucnjavi u drugoj školi u gradu Kahramanmaraš u srijedu.

Nastavi čitati

Aktuelno