Connect with us

Politika

SDS odlučuje ko ide u prošlost, novi predsjednik u februaru

Glavni odbor Srpske demokratske stranke (SDS) odlučiće u subotu da li će biti prihvaćene ostavke predsjednika stranke Mirka Šarovića i kompletnog Predsjedništva, koje su podnesene na sjednici Predsjedništva SDS-a održanoj 4. novembra u Banjaluci, a nakon katastrofalnih izbornih rezultata.

Ukoliko ostavke budu prihvaćene, SDS očekuju unutarstranački izbori na kojima će se birati novo rukovodstvo stranke, a to bi trebalo da bude u februaru 2023.

Podsjetimo, kako su “Nezavisne novine” ranije pisale, najviše šansi da preuzme kormilo najjače opozicione partije u Republici Srpskoj ima Milan Miličević, aktuelni predsjednik Glavnog odbora SDS-a i načelnik opštine Teslić.

Miličević je i na prethodnim izborima za predsjednika SDS-a bio glavni kandidat za ovu funkciju, ali je tada većinu glasova dobio Mirko Šarović.

Ali, prije nego što bude izglasano ko će biti novi predsjednik SDS-a, Glavni odbor stranke prvo treba da usvoji ponuđene ostavke najvišeg rukovodstva.

Iz SDS-a za “Nezavisne novine” kažu da je na dnevnom redu sjednice tačka izbori i analiza izbora, a da ponuđene ostavke ne bi trebalo da se dovode u pitanje.

“Biće vjerovatno diskusija na temu podnesenih ostavki i onda bi stranka trebalo da funkcioniše onako kako je predviđeno Statutom. Prihvatanje ostavki rukovodstva znači da to rukovodstvo može ostati na čelu stranke u tehničkom mandatu, ili da se izabere neko tijelo koje će stranku voditi do izbora, a postoji možda i opcija da do izbora stranku vodi predsjednik Glavnog odbora”, kaže za “Nezavisne novine” Nemanja Vasić, član Predsjedništva SDS-a.

Unutarstranački izbori počinju odmah nakon odluka Glavnog odbora, kaže Vasić.

“Uskoro slijede izbori u mjesnim, opštinskim i gradskim odborima, a onda kao vrhunac toga delegati na sjednici Skupštine završavaju posao. Računam da bi to trebalo biti do februara ili najkasnije u februaru”, navodi Vasić.

Odgovarajući na naše pitanje da li se nečije ime već izdvojilo za predsjedničku fotelju, Vasić poručuje:

“Sigurno da je tu i Milan Miličević, ali vjerovatno će biti još kandidata. Kandidature će proizaći i iz izbora na nižim nivoima. Desili su se redovni izbori, tako da ne moramo da idemo u vanredne zbog loših rezultata”, ističe Vasić koji će na sjednici rukovodstva stranke zastupati stav da stranka mora da se podmladi, ali provjerenim kadrovima.

“Ja sam za to da se stranka malo podmladi, ali da se zadrži nešto starijih zbog iskustva u rukovodećim strukturama, ali i da ostanu u stranci. Jer bilo bi pogubno da stranka koja ima 10 odsto članstva koje nikada neće izdati i promijeniti da kažemo da su to stariji i da ne trebaju. To je ludost. Ali u rukovodećim strukturama je neophodna promjena, ljudima koji su prepoznatljivi u stranci, a ne da neke ljude koji su juče došli odmah stavljamo na rukovodeća mjesta”, rekao je Vasić.

Politika

Konaković pokazao nedostatak sposobnosti za KONSTRUKTIVAN DIJALOG

Suprotstavljanje ministra inostranih poslova Elmedina Konakovića svima, kako unutar, tako i izvan BiH ko nema isti stav kao on, implicira nedostatak fleksibilnosti i sposobnosti za konstruktivan dijalog, naročito u procesu donošenja važnih diplomatskih odluka, izjavila je Srni ambasador BiH u Francuskoj Bojana Kondić Panić.

Panićeva je navela da su diplomatski odnosi sa zemljama članicama EU, poput Mađarske, ključni za proces evropskih integracija BiH, a kada se takvi odnosi narušavaju to može zasigurno imati negativne posljedice na perspektivu pridruživanja EU, kao i na šire međunarodne odnose.

Povodom najave Konakovića da ovo ministarstvo neće nastaviti primjenu Akcionog plana o prenosu znanja o procesu pristupanja EU između ovog i Ministarstva inostranih poslova i trgovine Mađarske, Panićeva je ukazala da diplomatija zahtijeva sposobnost da se čuju i uvaže različiti stavovi i da se pronađu kompromisna rješenja koja su u najboljem interesu države, a u slučaju BiH u interesu svih njenih građana, ne samo Bošnjaka.

“Anatemisanje svakoga ko pokušava imati prijateljske odnose sa Srbima je još jedna u nizu neprijateljskih poruka svim diplomatama iz reda srpskog naroda”, napomenula je Panićeva.

Ovakav stav, istakla je, doprinosi samo polarizaciji unutar BiH i između BiH i susjednih država, što može otežati diplomatske napore za regionalnu stabilnost i saradnju.

“Urušavanje odnosa sa jednom prijateljskom zemljom ukazuje na potencijalni problem u vođenju spoljne politike koja bi trebalo da bude zasnovana na diplomatiji, dijalogu i saradnji”, ocijenila je Panićeva.

Ona je napomenula da je uspostavljanje i održavanje prijateljskih odnosa sa svim susjedima, uključujući Srbiju, ključno za dugoročnu stabilnost i napredak u regionu.

Ona je podsjetila da je vođenje spoljne politike u BiH, u okviru strukture postavljene Dejtonskim mirovnim sporazumom, u nadležnosti Predsjedništva BiH.

“Autonomnim donošenjem odluka ministra Konakovića, jasno je da se radi o elementarnom nepoštovanju Ustava BiH, koje za posljedicu ima urušavanje odnosa sa prijateljskim zemljama i otvara nekoliko važnih tema u vezi sa vođenjem diplomatije BiH”, naglasila je Panićeva.

Ona je istakla da održavanje otvorenog dijaloga, čak i sa zemljama koje imaju različite stavove o osjetljivim pitanjima, može dugoročno donijeti više koristi u smislu stabilnosti i integracije u EU.

Konaković je u otvorenom pismu evropskom komesaru za proširenje i susjedstvo Oliveru Varheljiju uputio kritike zbog, kako je naveo, javnog pridruživanja “sramnoj propagandi” predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i optužio ga da se priklonio Srbiji protiv rezolucije o Srebrenici.

Ujedno je obavijestio Varheljija da neće nastaviti implementaciju Akcionog plana o prenosu znanja o procesu pristupanja EU sa Ministarstvom spoljnih poslova i trgovine Mađarske, nakon što je mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto izjavio je da njegova zemlja neće glasati za rezoluciju o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN.

Nastavi čitati

Politika

LAŽ JE SVE ŠTO KAŽE: ” Dodik govorio o odnosima Banjaluke i Sarajeva, pa prozvao Bećirovića

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je kako su odnosi Banjaluke i Sarajeva možda na najgorem nivou te se posebno osvrnuo na djelovanje predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića.

Dodik je rekao da nisu tačne Bećirovićeve tvrdnje da govori u ime Bosne i Hercegovine, već da je laž sve što kaže.

– On je tip koji ima mnogo patološkog u sebi, ne možete da otvorite nikakav dijalog, ne možete ništa da uradite. On ima svoju priču, svoju istinu. Ne treba zaboraviti da je napisao da su Srbi prije 100 godina počinili više genocida nad Bošnjacima, što nijedna nauka ne može provjeriti kao naučno dokazane činjenice – rekao je Dodik.

Ističe kako nije samo Bećirović problem već i to što čini Zlatko Lagumdžija i Elmedin Konaković za kojeg ističe da prepričava zajedničke sastanke.

– Tačno je da sam došao i rekao hoćemo ljudi da nastavimo dalje? Hoćemo, ali prvo moramo da završimo ono što smo dogovorili. Jesmo se dogovorili da ćemo mijenjati CIK? Jesmo. Hoćemo li ovo uraditi? Oni šute. Hoćemo li usvojiti budžet koji smo dogovorili? Hoćemo. Hajde onda ove dvije tačke i CIK i budžet da završimo. A on iz toga napravi da nešto nije dao – pojasnio je Dodik, prenosi Klix.

Nastavi čitati

Politika

Srpski narod u Srpskoj će biti izložen VELIKIM PRITISCIMA

Srpski narod u Srpskoj će biti izložen velikim pritiscima i nama nema budućnosti bez statusnog priključenja Srbiji, napisao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik na svom Instagram nalogu.

“I to je nešto što ovo vrijeme i rezolucija o Srebrenici najbolje pokazuju, jer ona ima za cilj skrivenu diskvalifikaciju srpskog naroda, moralnu i svaku drugu”, naglasio je Dodik.

Dodik je podsjetio da je tokom sedmice u Beogradu prisustvovao ručku s predsjendikom Srbije Aleksandrom Vučićem, patrijarhom Porfirijem i episkopima SPC, na kojem su razgovarali o napadima na Srpsku i Srbiju.

Dodao je da je boravio i u Budimpešti, gdje je razgovarao s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom i ministrom spoljnih poslova i trgovine Mađarske Peterom Sijartom o nastavku saradnje i otvaranju novih projekata.

Nastavi čitati

Aktuelno