Connect with us

Politika

VIŠKOVIĆ PRELOMIO! Biće sankcionisan SVAKI POKUŠAJ neodgovornog podizanja cijena

Premijer Republike Srpske Radovan Višković poručio je da će u velikoj mjeri biti suzbijen svaki pokušaj neodgovornog podizanja cijena osnovnih životnih namirnica svih koji krše naredbe ili žele da ovu situaciju iskoriste za bogaćenje.

– Smatram da su cijene nekih od životnih namirnica neopravdano visoke i da nema nijednog razloga zbog čega bi do toga trebalo da dođe – rekao je Višković novinarima u Istočnom Sarajevu.
Višković je napomenuo da je izdao nalog da se stave na raspolaganje svi kapaciteti Inspektorata Srpske i pojača kontrola osnovnih životnih namirnica, a da će trgovci, kod kojih bude utvrđeno neosnovano povećanje prodajnih marži, biti suočeni sa rigoroznijim sankcijama.

On je naveo da će svi kapaciteti Inspektorata biti uključeni kako bi se vidjelo da li je opravdano da je cijena pojedinih životnih namirnica ona koju danas imaju.

– Dao sam nalog da inspekcija Republike Srpske u narednim danima malo ozbiljnije iskontroliše prije svega maloprodajne cijene osnovnim životnih namirnica u svim objektima gdje se ta roba prodaje, kako bi ispoštovali naredbe Vlade Republike Srpske vezane za marže, cijene, jer imam osjećaj da osnovne životne namirnice poskupljuju i mimo onoga kako bi trebalo da se dešava – pojasnio je Višković.

Višković je podsjetio da je razgovarao sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i da su se dogovorili kako reagovati i da su te mjere koncipirane.

– To je odgovor na rastuću inflaciju i pomoć najugroženijim kategorijama u našem društvu i to rade sve zemlje u skladu sa svojim mogućnostima da bi zaštitile najugroženije stanovništvo od divljanja određenih cijena – rekao je Višković i dodao da je razgovarao i sa ministrom trgovine i turizma i direktorom Inspektorata Republike Srpske.

Višković je rekao da se ovih dana najavljuje i poskupljenje brašna i pekarskih proizvoda, a da je odgovor na to povećanje cijene na berzama u Mađarskoj što, kako je rekao, nije tačno ili su te cijene neznatno povećane.

On je dodao da je u Srpskoj ove godine proizvedeno 200.000 tona pšenice i da je to dovoljno da prehrani njeno stanovništvo dvije godine.

– Učestvovali smo i u otkupu te pšenice i ponudili otkupnu cijenu koja je u tom momentu bila povoljnija nego što je bila u Srbiji – istakao je Višković.

On je dodao da je potom dobio objašnjenje da kvalitet domaće pšenice nije na zadovoljavajućem nivou, što smatra neprihvatljivim.

– Da li to neko hoće da kaže da sva pšenica proizvedena u Republici Srpskoj nije za ljudsku upotrebu, nego samo za stočnu hranu? Mogu prihvatiti uslovno rečeno da je to 30 odsto, ali da 100 odsto ne zadovoljava kvalitet 200.000 tona pšenice za ljudsku upotrebu, to zaista ne mogu prihvatiti – naglasio je Višković.

Premijer Srpske je istakao da se ne miri sa tim stvarima i da je stoga nalog dao da se sve pregleda, da organizuju sastanke sa pekarima, mlinarima i da se ponudi kvalitetna i stručna analiza zbog čega se najavljuje povećanje cijena.

On je pozvao trgovce, mlinare i pekare da razgovaraju, jer udar na Republiku Srpsku moraju svi zajedno da podijele i podnesu.

Kao najbolji primjer je naveo situaciju sa peletom, gdje su cijena i marža zauzdani sto odsto, a onda, kako je rekao, kada se ograniči cijena kažu da im nije problem i traže dogovar oko kvota za izvoz.

– Razgovaraćemo i oko kvota za izvoz, ali prije toga treba da se podmiri domaće tržište po cijenama koje su ograničene. Mi samo radimo svoj posao i ovo nije nikakva odmazda, nasrtaj ili kontrola nekih inspekcijskih organa nego samo želimo da se odluke Vlade i uredbe poštuju, da se poštuju marže – pojasnio je Višković.

On je zapitao da li postoji objašnjenje i obrazloženje zašto je ulje u jednom momentu bilo šest i po ili sedam maraka, pa se vratila cijena na četiri marke u maloprodaji.

Višković je upozorio da se maloprodajna cijena ne formira na osnovu pretpostavki nego na osnovu nabavne cijene i marže, te da će za manje prekršaje vjerovatno biti manja kazna, a tamo gdje su veći prekršaji veća kazna.

(Srna)

Politika

AMNEZIJA? Bivši ambasador BiH se NE SJEĆA gdje je nestalo 1,2 miliona evra?!

Najmanje 1,2 miliona evra koje su vlasti Kuvajta donirale Ambasadi BiH u toj zemlji misteriozno je nestalo.

Donirani novac je, prema dokumentaciji u posjedu portala Istraga.ba, nestajao u periodu od jula 2017. do kraja 2023. godine.

U pitanju su sredstva koja je Kuvajt donirao Ambasadi BiH još od 1994. godine. Sve do 2017. novac je stizao preko bankovnog računa, ali je tada, odlukom tadašnjeg ambasadora Mehmeda Halilovića (danas savjetnik ministra Rame Isaka), donacija počela da se prima u gotovini. Od tada se gubi svaki trag novcu.

O svemu ovome postoje zapisnici u Ministarstvu spoljnih poslova BiH i u Predsjedništvu BiH. Tužilaštvo BiH je otvorilo istragu. A evo šta je dosad otkrio ovaj portal.

Od septembra 2023. ambasador BiH u Kuvajtu je Nusret Čančar. Prema njegovom izvještaju od 21. marta 2024, Ambasada BiH u Kuvajtu zatečena je u katastrofalnom stanju. Telefoni su bili isključeni zbog neplaćenih računa, a ukupan dug iznosio je oko 4677 evra. Ambasador Čančar je obavijestio Ministarstvo spoljnih poslova BiH o situaciji, ali mu je rečeno da “Ministarstvo neće plaćati te račune jer su zastarjeli i ne postoji potpuna dokumentacija”, prenosi Istraga

“Rečeno mi je da preko Ministarstva spoljnih poslova Kuvajta uložim žalbu, što sam i učinio. Tek 26. decembra 2023. godine, uz nekoliko pismenih intervencija, dobio sam sastanak kod pomoćnika ministra za konzularna pitanja”, naveo je u svom izvještaju ambasador Čančar.

A onda – šok.

“Službenik MVP Kuvajta mi je rekao “da se čudi što nismo platili te račune kad smo to mogli učiniti više puta iz sredstava koje MVP Kuvajta donira Ambasadi radi pomoći njenom radu”. Bilo mi je neprijatno”, napisao je ambasador Čančar.

Nakon sastanka, Ambasada BiH zvanično traži pregled svih donacija iz posljednjih deset godina. Umjesto odgovora, ambasador dobija poziv iz Ministarstva spoljnih poslova Kuvajta. Sastanak je zakazan za 5. februar.

“U blagajni Ministarstva spoljnih poslova Kuvajta me dočekuje nižerangirani službenik po imenu Fuad Al Šamari, sa još jednim kolegom koji se nije predstavio. Poslije kurtoazne dobrodošlice obavještavaju me da su pripremili dvije posljednje tranše pomoći za Ambasadu BiH u iznosu od 30 hiljada kuvajtskih dinara, što je po tadašnjem kursu iznosilo oko 90 hiljada evra. Vidno iznenađen, pitam povodom čega, a oni mi kažu da je to redovna dotacija Ministarstva – 5000 kuvajtskih dinara mjesečno za oktobar, novembar, decembar 2023. i januar, februar, mart 2024”, naveo je ambasador Čančar.

Nakon identifikacije, tražili su da potpiše potvrdu o prijemu. Očekivao je ček.

“Ali jedan od njih donosi kesu s logom MVP Kuvajta i stavlja u nju dva paketa gotovine… Pokazuju mi novčanice bankarski upakovane u apoenima od po 10 kuvajtskih dinara i kažu – to je to”, prepričao je ambasador.

Sa tim novcem Čančar se vraća u ambasadu i polaže doniranih 90 hiljada evra na njen račun. Postoji i dokaz o tome.

Ubrzo potom dolazi do još jedne čudne situacije – prvi sekretar ambasade BiH u Kuvajtu, Bojan Jožanc, iznenada daje otkaz i napušta ambasadu, odnosno Ministarstvo spoljnih poslova BiH. Ambasador Čančar tada počinje da pretražuje arhivu. Većina dokumentacije je uništena ili oštećena, ali pronalazi jedan ključni dokument.

“Ambasada BiH upućuje srdačne pozdrave Ministarstvu spoljnih poslova Države Kuvajt i ima čast da vas obavijesti da je prvi sekretar Ambasade BiH, Bojan Jožanc, ovlašten da prima novčana sredstva namijenjena Ambasadi BiH od strane MVP Države Kuvajt”, navedeno je u dopisu koji je 11. jula 2017. godine Ministarstvu spoljnih poslova Kuvajta poslao tadašnji ambasador Mehmed Halilović.

Od jula 2017. do kraja 2023. godine, Ambasada BiH u Kuvajtu je mjesečno primala 15 hiljada evra u kešu. U Ambasadi ne postoji nijedan trag da je taj novac ikada položen na račun ili iskorišćen za potrebe ambasade. U tom periodu ambasadori BiH u Kuvajtu bili su Mehmed Halilović i Sanjin Halimović.

Prije njih, ambasador BiH u Kuvajtu bio je Senahid Bristrić. On je u razgovoru za Istragu potvrdio da je Kuvajt od uspostavljanja ambasade 1994. godine donirao sredstva BiH.

“Taj novac je uvijek bio polagan ili uplaćivan na račun ambasade i korišćen za službene potrebe. Sjećam se da me je, kad je postao ambasador, zvao Mehmed Halilović i pitao šta sam ja radio sa tim novcem. Objasnio sam mu da se koristio za rad ambasade, a on mi je rekao da su mu Kuvajćani rekli kako taj novac pripada ambasadoru. Ne znam s kim je razgovarao, ali znam da je taj novac uvijek pripadao ambasadi”, rekao je Bristrić.

S druge strane, Halilović tvrdi da o novcu nije pričao sa Bristrićem. Na pitanje ko mu je dao odobrenje da potpiše akt kojim se traži da donacije budu primane u kešu, kaže da se – “ne sjeća”.

“Gdje su pare?”, pitamo bivšeg ambasadora Halilovića.

“Ne znam. Nisam ja uzimao. Bio sam tu kratko, nekih 7-8 mjeseci. Ne sjećam se šta se dešavalo”, odgovorio je Halilović.

Kasnije je poslao poruku u kojoj piše: “Poštovani, ne sjećam se da sam bilo šta potpisao”.

Aktuelni ambasador Nusret Čančar o svemu je obavijestio i istražne organe. SIPA je 6. decembra prošle godine dostavila Ambasadi BiH u Kuvajtu obavještenje da ambasador, prilikom dolaska u BiH, da izjavu u vezi s “dugogodišnjim otuđivanjem novca iz Ambasade u Kuvajtu”.

Istovremeno, Ministarstvo spoljnih poslova BiH formiralo je tročlanu komisiju koja je otišla u Kuvajt da ispita sve navode. U zapisniku komisije (Đorđe Latinović, Mile Sadžak i Amir Čorbo) stoji da je ambasador Čančar naveo da je Ambasada BiH 11. jula 2017. godine poslala dopis Ministarstvu, kojim se odobrava preuzimanje donacija. U tom trenutku ambasador je bio Mehmed Halilović.

Nastavi čitati

Politika

ŠULIĆ IMA NOVOSTI! Srpska vraća turističke vaučere!

Ministar trgovine i turizma Republike Srpske Denis Šulić izjavio je danas da će ove godine na raspolaganju biti oko 20.000 vaučera za domaće turiste i oko 10.000 će se rasporediti prema agencijama koje dovode strane goste.

“Radićemo u dvije etape, prva etapa vaučera će biti krajem maja do kraja juna, a druga od 10, 15. septembra do 15. novembra. Na taj način želimo da pomognemo i sektoru turizma koji iz godine u godinu bilježi dobre pokazatelje i rast broja gostiju”, rekao je Šulić novinarima u Gradišci.

Šulić je naveo da će taj dio projekta moći koristiti i građani Federacije BiH, Srbije, Hrvatske, cijele Evrope i svijeta.

Ministar je napomenuo da se danas sastao sa predsjedikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i srpskim članom i predsjedavajućom Predsjedništva BiH Željkom Cvijanović i da su razgovarali o turističkoj ponudi.

“Predsjednik Dodik je podržao inicijativu da se vrate vaučeri u Republiku Srpsku, ali da se ide sa novim korakom prema agencijama koje dovode strane turiste da i njima omogućimo određene subvencije”, rekao je Šulić.

Nastavi čitati

Politika

STANIVUKOVIĆ “Korak po korak, glas po glas, čovjek po čovjek – jačamo Republiku Srpsku”

Večeras je u Brodu održan sastanak Regionalnog odbora izborne jedinice 4 PDP-a, kojem su prisustvovali predstavnici stranke iz Dervente, Broda, Modriče i Vukosavlja. Sastanak je protekao u radnoj atmosferi, s fokusom na predstojeće izbore, jačanje opštinskih odbora i kreiranje zajedničke strategije.

Predsjednik Partije demokratskog progresa, Draško Stanivuković, poručio je da se na terenu osjeća sve veća energija za promjene.

– Korak po korak, glas po glas, čovjek po čovjek – jačamo. 💪🏻 Večeras smo u Brodu održali sastanak Regionalnog odbora izborne jedinice 4. Razgovarali smo otvoreno i iskreno o planovima, aktivnostima i viziji koju zajedno gradimo. Derventa. Brod. Modriča. Vukosavlje. Svako od ovih mjesta nosi svoju priču, svoju snagu i ljude koji zaslužuju bolju, pravedniju i snažniju Republiku Srpsku. Upravo s njima, u zajedništvu i povjerenju, kreiramo korake koji vode ka promjenama. U vrijeme kada mnogi gube nadu, mi je vraćamo. Sve što radimo, radimo za narod! – izjavio je Stanivuković.

Nastavi čitati

Aktuelno