Connect with us

Politika

Milovanović prvi poslušao Dodika, vraća mandat odbornika

Odbornik SNSD-a u Skupštini grada Bijeljina i direktor Javne ustanove “Vode Srpske” Miroslav Milovanović najavio je danas da vraća mandat odbornika i u potpunosti podržava stav predsjednika SNSD-a Milorada Dodika da izabrani i imenovani funkcioneri mogu obavljati samo jednu funkciju.

“U potpunosti podržavam Vaš stav koji se tiče toga da mi, izabrani i imenovani funkcioneri, možemo obavljati samo jednu funkciju”, naveo je Milovanović u obavještenju poslatom Dodiku, koje je dostavljeno medijima.

On je , kako navodi Srna, izrazio zadovoljstvo i želju da Dodik istraje u najavljenoj namjeri i da je bez izuzetaka sprovede u djelo.

“U narednim danima pokrenuću aktivnosti za vraćanje mog odborničkog mandata u Skupštini grada Bijeljina koji sam osvojio na lokalnim izborima 2020. godine kao kandidat na listi SNSD-a”, naveo je Milovanović.

Politika

Sud BiH ODBIO ZAHTJEV ODBRANE Milorada Dodika

Sudija Suda BiH Sena Uzunović saopštila je danas na početku statusne konferencije da je odbijen zahtjev odbrane predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika za izuzećem vještaka Harisa Vranića.

Uzunovićeva je istakla da je zahtjev za izuzeće neosnovan, navodeći da je Sud BiH od Vranića tražio preliminarno medicinsko vještačenje i dopunsko nakon zaprimljenog otpusnog pisma.

Goran Bubić, advokat predsjednika Srpske, rekao je da bi etički bilo da se Vranić sam izuzme kao vještak zbog neprijateljskog stava prema predsjedniku Srpske koji je iznio i na Facebooku 2021. godine.

Vranić je u prvom dijelu statusne konferencije branio nalaz vještačenja, pojašnjavajući da je mišljenje sastavljeno isključivo na osnovu medicinske dokumentacije, te da je prvom naredbom Suda od njega zatraženo da utvrdi koja je vrsta medicinskog zahtvata vršena.

Kako je naveo, Sud BiH je, nakon što je primio otpusno pismo, tražio dodatno mišljenje u kojem će biti ocijenjeno da li predsjednik Srpske može putovati na relaciji Banjaluka – Sarajevo i koje fizičke aktivnosti su mu zabranjene.

“U te fizičke aktivnosti ne spada vožnja automobilom i sjedenje uz, naravno, desetominutne pauze”, rekao je Vranić i dodao da je u otpusnom pismu primijetio i “kontrodiktornosti”, te da zahvat “nije zahtijevao hitnost”.

Na pitanje Bubića, Vranić je danas potvrdio da je imao sporni status na Facebooku, prenosi Srna.

Nakon Vranića, pred Sudom će svoje mišljenje objasniti i šestočlani tim ljekara Opšte bolnice “Primarijus doktor Abdulah Nakaš” iz Sarajeva.

U Sudu BiH danas se održava statusna konferencija sa braniocima u predmetu protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora “Službenog glasnika” Miloša Lukića.

Sud BiH odgodio je glavni pretres zakazan za danas, nakon što je pribavio multidisciplinarno vještačenje tima ljekara Opšte bolnice, koji su se izjasnili da predsjednik Srpske nije zdravstveno sposoban da prisustvuje suđenju.

Bubić je ranije Sudu BiH podnio zahtjev za izuzeće vještaka Vranića u predmetu protiv predsjednika Srpske, a jedan od razloga za to je politička pristrasnost. Predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i Lukiću sudi se za “nepoštovanje odluka Kristijana Šmita”.

Nastavi čitati

Politika

“Može i ne može” Komisija za sprečavanje sukoba interesa u 2 ista slučaja donijela različite odluke i OBESMISLILA ZAKON o sukobu interesa

Komisija za sprečavanje sukoba interesa Republike Srpske donijela je odluku da odbornik u Kneževu može biti v.d. pomoćnika ministra, dok je u drugom predmetu odlučila da odbornik Skupštine opštine Kotor Varoš ne može biti v.d. pomoćnika ministra jer se radi o nespojivim funkcijama.

U Transparensi internešnelu BiH ističu da ovakve kontradiktorne odluke u sličnim situacijama podrivaju pravnu sigurnost i obesmišljavaju u zakon o sukobu interesa te dodatno podrivaju povjerenje građana u rad institucija.

Naime, Komisija za sprečavanje sukoba interesa u organima vlasti Republike Srpske, na čijem čelu se nalazi Obrenka Slijepčević, odlučila je ranije da se Predrag Tešić, odbornik SP u Skupštini opštine Kotor Varoš i vršilac dužnosti pomoćnika ministra trgovine i turizma Republike Srpske nalazi u sukobu interesa.

Obavljanjem ove dvije funkcije Tešić je prekršio principe savjesnosti i odgovornosti, jer je, kako je navedeno, morao biti svjestan nespojivosti svojih funkcija i podnijeti ostavku kako bi sačuvao vjerodostojnost javne funkcije.

Ova odluka kasnije je potvrđena presudom Okružnog suda u Banjaluci, koji je naglasio da nema razlike između funkcije vršioca dužnosti i trajnog radnog odnosa u smislu zabrana propisanih Zakonom o državnim službenicima RS i Zakonom o sprečavanju sukoba interesa RS.

Komisija je, međutim, svega četiri mjeseca ranije, u sličnom slučaju donijela drugačiju odluku i obustavila postupak protiv Aleksandra Plazinića, odbornika SP u SO Kneževo i vršioca dužnosti pomoćnika ministra za trezor u Ministarstvu finansija RS.

Nejednak tretman

– Obrazloženje za to je bilo da funkcija vršioca dužnosti nema trajni karakter zbog čega ne postoji sukob interesa, što je nastavak prethodne prakse ove komisije koja je godinama držala stav da lica imenovana za vršioca dužnosti ne obavljaju dužnost u punom kapacitetu, na osnovu čega je omogućeno da mnogi poslanici, odbornici i drugi zvaničnici obavljaju funkcije u javnim preduzećima bez sankcija – upozoravaju u TI BiH.

Ovaj pristup, kako dodaju, pokazuje kako Komisija primjenjuje zakon na arbitraran način, stvarajući nejednak tretman u sličnim pravnim situacijama.

TI BiH naglašava da ovakve odluke Komisije ne samo da dodatno podrivaju povjerenje građana u institucije koje je već na nezadovoljavajućem nivou, već i ozbiljno ugrožavaju vladavinu prava i evropske perspektive Bosne i Hercegovine.

Posljednje izmjene zakona koje je usvojila NSRS kojim se funkcionerima u Republici Srpskoj omogućava obavljaju dodatne funkcije u udruženjima koja se finansiraju javnim novcem ako za to ne primaju naknadu dodatno su oslabile postojeći okvir čime je sukob interesa u ovom entitetu praktično legalizovan. Trenutna praksa Komisije, nažalost, ukazuje na selektivno tumačenje zakona i stvara pravnu nesigurnost što slabi ionako nizak stepen integriteta institucija.

Zbog toga TI BiH poziva na hitne reforme kako bi se osigurala nezavisnost, povećala transparentnost i spriječila arbitrarnost u donošenju odluka komisija koje bi trebalo da odlučuju o sukobu interesa.

Nastavi čitati

Politika

USTAVNI SUD PRESUDIO! Zastava, grb i himna NE VRIJEĐAJU bošnjački narod

Na današnjoj sjednici Vijeća za zaštitu vitalnog interesa Ustavnog suda Republike Srpske utvrđeno je da Zakonom o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne koji je Narodna skupština Republike Srpske izglasala na 11. redovnoj sjednici održanoj 5. novembra 2024. godine, nije povrijeđen vitalni nacionalni interes bošnjačkog naroda.

Kako se navodi u saopštenju Ustavnog suda RS, Zakonom o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba i himne propisano je da se u tekstu osnovnog Zakona o upotrebi zastave, grba i himne u članu 8. poslije stava 2. dodaje novi osporeni stav 3. koji glasi: “Zajedno sa isticanjem zastave i grba/amblema Republike Srpske i izvođenjem himne Republike Srpske mogu se isticati zastave i grbovi i izvoditi himne stranih država sa kojima Republika Srpska ima potpisan Sporazum o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa, odnosno država sa kojima pojedini ili svi konstitutivni narodi ili Ostali ili građani u Republici Srpskoj imaju zajedničko istorijsko, kulturološko i tradicionalno nasljeđe.

“Klub delegata bošnjačkog naroda u Vijeću naroda Republike Srpske smatra da je osporenim zakonom povrijeđen vitalni nacionalni interes bošnjačkog naroda u odnosu na al. 2, 6. i 9. Amandmana LXXII na Ustav Republike Srpske, kojim je dopunjen član 70. Ustava, odnosno da je njime povrijeđen identitet konstitutivnog naroda, obrazovanje, vjeroispovijest, jezik, njegovanje kulture, tradicije i kulturno nasljeđe, kao i druga pitanja koja bi se tretirala kao pitanja od vitalnog nacionalnog interesa ukoliko tako smatra 2/3 jednog od klubova konstitutivnih naroda u Vijeću naroda”, piše u saopštenju.

Vijeće je cijeneći navedene tvrdnje o povredi vitalnih interesa istaklo, pored ostalog, da se ovakvim normiranjem nedvosmisleno ostavlja mogućnost da se prilikom održavanja određenih svečanosti, manifestacija ili sličnih okupljanja od značaja za Republiku Srpsku, odnosno u situacijama definisanim ovim zakonom, istaknu zastave i grbovi i izvedu himne drugih država sa kojima se identifikuju pojedini ili svi konstitutivni narodi i pripadnici Ostalih, u pogledu zajedničkog istorijskog, kulturnog i tradicionalnog nasljeđa.

“Dakle, kako iz navedenog proizlazi, pripadnici svih konstitutivnih naroda i Ostali građani su osporenim propisivanjem stavljeni u ravnopravan položaj i tretirani su jednako u pogledu pitanja koje uređuje predmetna zakonska odredba, odnosno niko nije privilegovan u tom smislu. Zbog toga je Vijeće ocijenilo da su neosnovani navodi podnosioca zahtjeva da je bošnjački narod diskriminisan predmetnim zakonom, jer, prema ocjeni Vijeća, iz sadržaja osporene norme jasno proizlazi da se nijednom od konstitutivnih naroda, pa tako ni bošnjačkom, ne osporava i ne oduzima mogućnost da zajedno sa isticanjem zastave i grba/amblema Republike Srpske i izvođenja himne Republike Srpske, istaknu zastave i grbove i izvode himne država sa kojima, po njihovom mišljenju, imaju zajedničko istorijsko, kulturno i tradicionalno nasljeđe”, zaključuje se u saopštenju Ustavnog suda RS.

Nastavi čitati

Aktuelno