Connect with us

Politika

ODGOVOR MLADIH PDP-A “Dali smo SVE od sebe da JELENA bude predsjednica”

Mladi član PDP, Anja Grubačić, koja je bila zadužena za volontere i distribuciju materijala na štandove i terene, komentarisala je izjavu Jelene Trivić na N1 televiziji da se u Banjaluci nije podijelio ni jedan instruktivni listić za nju, kao i da je cijela kampanja u Banjaluci bila bez tona i slike za nju, kao da nije postojala.

Objavila je i veliki broj fotografija koje pokazuju da je materijal koji je bio dostupan na štandovima sadržao i sve materijale za Trivićevu, te da je njen zadatak svim volonterima bio da “Jelene mora biti uvijek i svuda”.

Njenu objavu prenosimo u cjelosti:

Bez ikakve želje da se svrstavam na bilo čiju stranu, jer sam uvijek radila za dobro partije, napisaću par redova, zbog sinoćnog gostovanja Jelene Trivić na N1 i izjave da nismo radili za nju.
Trudila se da svim kandidatima pomognem jednako, koliko je bilo u mojoj moći, što mogu potvrditi svi kandidati, ne samo iz Banjaluke, nego i Čelinaca, Kotor Varoši, Mrkonjić Grada, Šipova…

Osjećam dužnost i obavezu da se oglasim, najviše zbog mladih ljudi koji su volontirali u kampanji i njihovih roditelja.

Bila sam zadužena za vođenje volontera, što je podrazumijevalo i distribuciju materijala na štandove i terene.
Davala sam jasne zadatke, a to je da Jelene mora biti uvijek i svuda, što će potvrditi i brojne slike koje ću ostaviti ovdje. Jelenini materijali su bili na svakom štandu, svakom terenu, svakoj tribini, ubacivali se u sve sandučiće i stavljali u sve pakete.

Naravno da je moguće da je u toku dana njenog listića ili letka zafalilo na nekom od štandova, ali to je jedino iz razloga što se njeno dijelilo uz sve, čak i onda kada neko dođe po nešto drugo, na primjer po upaljač ili lopticu. Imam poruke iz grupe volontera koje mogu potvrditi da čim je nečeg njenog nestalo, da se odmah slala poruka da se to hitno donese na štand.

Ovo najviše pišem zbog svih ovih mladih ljudi, koji su se danonoćno žrtvovali i borili za ovu ideju. Koji su zajedno sa nama radili noćne smjene do 4 ujutru, a onda se opet od 8 ujutru vraćali u štab. Koji su zapostavljali školsku zadaću i predavanja na fakultetu da bi ostali duže, radili više, pomogli Jeleni, Drašku i svima nama da napravimo što bolji rezultat.

Ovo je samo poruka za sve vas da smo iskreno zahvalni na svemu što ste uradili i da cijenimo vaš rad i zalaganje, zaključila je Grubačićeva.

Politika

Incident kod Mostara grubo narušavanje bezbjednosnog sistema BiH, ISTRAGA U TOKU

Ministarstvo odbrane BiH pokrenulo je sve procedure kako bi istražili slučaj na vojnom poligonu kod Mostara na kome su navodno lica povezana sa vehabijskim pokretom vježbala gađanje, izjavio je Aleksandar Goganović, zamjenik ministra odbrane u Savjetu ministara.

U istragu su se, kaže, uključile i policijske agencije. To je grubo naoružavanje bezbjednosti sistema odbrane, poručio je Goganović za RTRS.

– Ministar Zukan Helez često voli da širi razne informacije kako bi sakupio jeftine političke poene i kako bi se što bolje pozicionirao unutar svoje političke partije. Prethodno je govorio i da na teritoriji Republike Srpske postoje ruski kampovi. Međutim, od nadležnih agencija i tužilaštva nikada nismo dobili potvrdu da oni postoje – naveo je Goganović.

On je istakao da su unutar sistema odbrane pokrenute procedure kako bi se istražio slučaj kod Mostara.

– I policijske agencije na nivou BiH su se uključile u istragu. Ne želim ništa prejudicirati. Moramo pustiti da se istraga sprovede do kraja – kaže Goganović i dodaje da je taj slučaj grubo narušavanje bezbjednosnog sistema u BiH.

Nastavi čitati

Politika

ČESTA TEMA U JAVNOSTI: “Kome će se sada prikloniti Selakov SPS?”

“Socijalistička partija Srpske (SPS) Gorana Selaka često je tema javnosti pred svake izbore, pa tako i kada je reč o predstojećim lokalnim izborima.

Politički analitičar Nebojša Tojagić poručuje da se pred svake izbore postavljaju ista pitanja. Kome će se prikloniti SPS i da li će preći cenzus?

“Nekako se pred svake izbore postavljaju ista pitanja. Neka od njih – gde će sada Selakovci socijalisti i da li će preći cenzus i slično, ta pitanja su aktuelna i pred ove izbore”, rekao je Tojagić.

Nebojša Tojagić
Ova stranka je ove sedmice održala izbornu skupštinu u gradu Banjaluci, a na ovom događaju su prisustvovali i predstavnici GrO SNSD, kao i njihov kandidat za gradonačelnika Nikola Šobot.

Podsjetimo upravo je predsjednik SPS- Goran Selak javno kritikovao SNSD i Milorada Dodika u ljeto 2021. godine tvrdeći da vladajućoj stranci nikada neće odgovarati pošteni izbori.

Ipak, da postoji ponovo saradnja između ove dvije partije dalo se naslutiti nedavnim odabirom Bojane Kos (SPS) na poziciji pomoćnika ministra prosvjete i kulture, kao i Tamare Stojanović (SPS) na mjestu zamjenika Republičkog sekretarijata za zakonodavstvo.

Tojagić smatra da to što SPS ponovo podržava kandidata SNSD-a nije nova vijest.

“To što SPS sada podržava kandidata SNSD-a nije novost jer je, bar formalno, i na prošlim izborima podržavan je Igor Radojičić kao kandidat SNSD-a. Evidentno je da je povelik broj onih koji su tada glasali za SPS na kraju glasali za Draška Stanivukovića”, poručuje Tojagić.

On smatra da će tako biti i na najavljenim lokalnim izborima.

“Male stranke, da bi opstale, moraju agresivno nastupati prema biračima i ne žele da siguran glas eventualno dovedu u pitanje nekom pričom o gradonačelniku. Predsjednici “malih stranaka” svjesni su da su zamjenljivi i da ih na površini održava samo dobar rezultat. SPS je trenutno “osuđen” na saradnju sa SNSD-om”, smatra Tojagić.

Politički analitičar dodaje i da je pokušaj SPS-a da se pozicionira na opozicionoj strani odavno propao.

“Dio opozicije je mislio da ima ekskluzivna prava na opoziciono djelovanje i tumačenje. Ispostavilo se da su upravo glasovi Selakovog SPS-a i Nešićevog DNS-a mogli biti presudni u trci za inokosne funkcije. Poražavajuće je da niko iz opozicije nije do danas to i priznao”, dodaje Tojagić.

Naglašava da nova saradnja između SPS-a i SNSD-a ipak nije zasnovana na programskim i nacionalnim ciljevima već isključivo na interesima.

“SNSD-ov interes je da SPS kontrolisano raste odnosno da ne naraste previše, ali i da ne ode ispod cenzusa. Siguran sam da će SPS preći cenzus. Bude li potrebe za nekom kombinatorikom, dodaće mu se neka druga partija, poput Banjčeve Narodne partije Srpske koja je baš daleko od svake vrste cenzusa”, zaključuje Tojagić.

Nastavi čitati

Politika

Zašto se REZOLUCIJI O SREBRENICI oštro protive Srbija i Srpska, a kritikuje je i EKSPERT IZ IZRAELA

Pred članicama Generalne skupštine Ujedinjenih nacija u Njujorku će se, kako stvari stoje, naći dokument koji je posljednjih nedjelja izazivao veliku buru, a u Srbiji i Republici Srpskoj mu se oštro protive.

Upitanju je Nacrt rezolucije “Međunarodni dan sjećanja i obilježavanja genocida u Srebrenici“, a predložile su ga Njemačka i Ruanda dvije države čiji su zvaničnici u 20. vijeku bili odgovorni za nezapamćene genocide, piše Blic.

Za rezoluciju se prvi put čulo početkom aprila i od tada traju diplomatski napori Beograda da je skloni sa dnevnog reda, s jedne strane, i Zapada da skupi što veću podršku za izglasavanje, s druge strane. Argument Srbije je, kako je upozorio je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, da rezolucija krši postojeće sporazume i otvara Pandorinu kutiju samovoljnog i selektivnog određivanja prava i istine.

Vučić je jasno istakao da će se Srbija svom snagom boriti protiv usvajanja rezolucije.

– To je njemačka ideja, podržana od strane NATO i svih ostalih. Pronašli su i Ruandu, pronašli su i Novi Zeland i Čile. Našli su i nekoliko zemalja koje su uvijek bile sponzori takvih projekata, poput Malezije i Jordana. Pridodaje im se i Sjeverna Makedonija, tako da nema tu velike filozofije – ocijenio je Vučić.

Glasanje prostom većinom

Uvod u donošenje rezolucije je već napravljen, u UN je 19. aprila bila održana rasprava sa predstavnicima dijela BiH, a u sjedištu UN se održavaju i neformalne konsultacije.

Sljedeći korak je glasanje. Kako u Generalnoj skupštini ne postoji pravo veta, rezolucija može da bude izglasana prostom većinom. Da bi kasnije prošla i u Savjetu bezbednosti mora da dobije dvotrećinsku podršku.

Lagumdžija: Glasanje će biti odloženo

Lagumdžija: Glasanje će biti odloženo

Glasanje je prvobitno bilo zakazano za 27. april, potom je odloženo za 2. maj, a kako je sinoć naveo ambasador BiH pri UN Zlatko Lagumdžija glasanje će iznova biti odloženo. Novi datum, pak nije još poznat.

Zlatko Lagumdžija
FOTO: N1/YOUTUBE/SCREENSHOT

– U ovom trenutku znamo da sjednica neće biti 2. maja, zbog toga što danas šaljemo tekst rezolucije na reviziju, ukoliko zemlje članice UN imaju još neke prijedloge na tekst. Generalna skupština će biti sigurno nakon 6. maja, zavisno od rasporeda sjednica, što ćemo znati u utorak. I misija BiH u UN je učestvovala u ovoj odluci, kako bi se onima kojima treba vremena ili onima koji su spremni na veće razumijevanje teksta rezolucije, da su kao grupa prijatelja i sponzora rezolucije otvoreni za dalje konsultacije – rekao je Lagumdžija.

Vučić: Podnosioci se poslužili trikom

Vučić je nedavno rekao da su podnosioci nacrta rezolucije o Srebrenici osmislili trik da to glasanje bude prostom većinom, što, kako je rekao, smanjuje šanse Srbije.

– Znali su da bi Rusi i Kinezi stavili veto i zato sada idu u GS UN, jer očekuju sigurnu većinu i hoće da zadaju udarac Srbima i Srbiji. Hoće da unize Srbiju u Savjetu Evrope – rekao je Vučić.

Aleksandar Vučić
FOTO: RTS/SCREENSHOT

Srbija je oformila pravni tim, a bivši šef diplomatije Vuk Jeremić je kao specijalni izaslanik predao pismo u UN u kojem Srbija upozorava na kršenje svih procedura, jer je obaveza Savjeta bezbjednosti – a ne GS – da se bavi ovim pitanjem u skladu sa Poveljom UN.

Srbija je održala niz susreta na kojim je tražila povlačenje rezolucije, a na posljednjem je državama članicama Ujedinjenih nacija iz Azijsko-pacifičke grupe predstavila pozicije Srbije u vezi ovog dokumenta.

Zurof: Posljedice moguće zloupotrebe

Efraim Zurof, direktor Centra “Simon Vizental”, upozorio je na moguće negativne posljedice izglasavanja rezolucije.

– Takav presedan rizikuje da pojam “genocid” postane političko oruđe, što bi potencijalno dovelo do njegove zloupotrebe u međunarodnim arenama protiv Izraela i drugih. Termin mora da ostane striktno definisan i da se koristi sa najvećim oprezom – naveo je Zurof.

I Vučić je u Njujorku upozorio na posljedice.

– Ne samo da ova rezolucija neće dovesti do mira i neće izliječiti rane iz prošlosti; ona će produbiti jaz između nacija i dovesti do novih tenzija na Zapadnom Balkanu. Zbog toga mi tražimo da se ova rezolucija povuče, a ako ne bude tako pozivamo da članice glasaju protiv – rekao je Vučić.

Ako rezolucija ipak prođe, Vučić je najavio da će Srbija preduzeti konkretne diplomatske akcije.

– Ako izglasaju onda ćemo istog dana, pošto su se dvije zemlje kandidovale za nestalnu članicu Savjeta bezbednosti UN, istog sekunda kandidovati i ubjedljivo ćemo pobediti obje NATO zemlje koje su se kandidovale – rekao je Vučić.

Nastavi čitati

Aktuelno