Connect with us

Društvo

Veće stipendije, besplatan prevoz: Podrška srednjoškolcima i studentima u Banjaluci

Ove godine, prvi put nakon skoro 15 godina povećane su stipednije za srednjoškolce i studente.

Međunarodni dan srednjoškolaca i studenata obilježava se danas.

Grad Banjaluka na različite načine podržava mlade, između ostalog, stipendira učenike i studente za šta se na godišnjem nivou izdavaja oko 1,8 miliona KM, vrednuje, promoviše i nagrađuje njihove rezultate.

Ove godine, prvi put nakon skoro 15 godina povećane su stipednije za srednjoškolce i studente. Konkurs za učeničke stipendije je okončan i u toku je podjela rješenja o dodjeli stipendija, dok je konkurs za studentske stipendije zatvoren juče i slijedi obrada pristiglih zahtjeva.

Takođe, od septembra ove godine Grad je obezbijedio besplatan javni prevoz za studente i srednjoškolce iz porodica sa četvoro i više djece sa područja grada Banjaluke.

Značajna je i podrška za aktivnosti mladih i omladinskih organizacija putem sufinansiranja projekata i drugo. Upravo, u 2022. godini Grad je podržao realizaciju projekata za mlade u iznosu od 110.000 KM.

Grad je u potpunosti preuredio prostor Doma omladine prošle godine i stavio ga u funkciju mladih ljudi, koji imaju priliku da tamo kvalitetno provedu slobodno vrijeme, da uživaju u raznim festivalima, izložbama, sajmovima, konferencijama, pozorišnim predstavama…

Mladi koriste i prostor kod govornice na Trgu Krajine kako bi iskazali svoje mišljenje o važnosti građanskog i ličnog angažmana, tako i za prezentaciju svojih aktivnosti, poput koncerata, predstava i sl.

Inače, Međunarodni dan srednjoškolaca i studenata – 17. novembar obilježava se u znak sjećanja na studentske proteste u Pragu, tokom kojih su 1939. godine mladi ljudi protestvovali protiv nacističke okupacije, nakon čega su streljani bez ikakvog suđenja.

Društvo

“HOROR EKSKURZIJA! Pokvaren autobus “Halilovića”, isti prevoznik NEDAVNO IMAO STRAŠNU SAOBRAĆAJKU U HRVATSKOJ!

“Poslati dijete na ekskurziju vjerujući da je u sigurnim rukama, a onda saznati da je već u Lipiku autobus stao zbog teškog kvara? Ovo je skandal, ovo je ludilo! Ovo je direktno ugrožavanje života naše djece!” – počinje svoju izjavu očajna majka djevojčice iz Medicinske škole u Banjoj Luci.

Naime, autobus kojim je krenula grupa učenika ka Italiji stao je već u Hrvatskoj – tačnije u Lipiku – zbog, kako tvrde, “izgorjele lamele”. Djeca i profesorice su tri sata čekali pomoć na putu, bez ikakve jasne informacije, dok su druga dva autobusa nastavila dalje, bez imalo obzira što je jedna grupa ostala zaglavljena uz cestu.

Ali, šokantno je ono što dolazi nakon toga.

Autobus pripada prevozniku Halilović, koji je, kako ističu roditelji, samo nekoliko dana ranije imao TEŠKU SAOBRAĆAJNU NESREĆU na autoputu u Hrvatskoj sa VIŠE SMRTNIH ISHODA!

“Ko je dozvolio da upravo taj prevoznik vozi našu djecu? Ko je potpisao taj ugovor? Da li neko normalan roditelju može reći da je autobus, koji je bukvalno juče učestvovao u tragediji, danas bezbjedan za djecu? Pa nije ovo prevoz krompira – ovo su NAŠA DJECA!” – ogorčeno poručuje majka.

Nakon “krpljenja” autobusa, djeca su nastavila put, ali problemi nisu stali. Voda je počela curiti iz ventilacije, dodatno unoseći paniku među učenike i dvije profesorice koje, potpuno same, pokušavaju održati smirenost u haosu za koji nisu krive.

Agencija Kompas, koja je organizator puta i koja je, prema riječima roditelja, uredno naplatila ekskurziju, angažovala je ovog prevoznika uprkos svemu.

“Gdje su odgovorni iz agencije? Gdje je direktor škole? U drugom autobusu, naravno – nastavio put, a koleginice i djeca neka se snalaze! Nedostupan, nezainteresovan. Da ovo vidi pokojni Mirko Jović, koji je Medicinsku školu vodio kao instituciju, vjerovatno bi se prevrnuo od muke!”

Zbog ogromnog kašnjenja, djeca neće ni posjetiti Trst, iako su taj izlet uredno platili. Roditelji su ogorčeni, bijesni i uplašeni.

“Nije više ni pitanje da li će vidjeti Trst. Samo neka se živi i zdravi vrate kući! Profesorice koje su sa njima imaju svoju djecu koja ih čekaju! A mi? Da ćutimo dok neko stavlja našu djecu u smrtne autobuse koji su juče ubijali po autoputu? Je li to taj evropski standard? Gdje je ministarstvo, gdje su inspekcije?”

Roditelji traže hitnu reakciju svih nadležnih institucija i traže da se odgovorni imenuju i kazne. Ekskurzije nisu eksperiment, i djeca nisu zamorčići!

Nastavi čitati

Društvo

Njihova ljubav bila je JAČA I OD SMRTI! Na današnji dan prije 32 godine poginuli Admira i Boško

Na današnji dan 1993. godine, poginuli su Admira Ismić i Boško Bato Brkić, sarajevski Romeo i Julija.
Beskrajno su se voljeli, spremali vjenčanje, a nakon godinu dana od početka rata odlučili su napustiti Sarajevo i Bosnu i Hercegovinu.

Jedini izlaz iz Sarajeva bio je preko Vrbanja mosta. Tog kobnog 18. maja 1993. dvoje zaljubljenih krenuli su u slobodu, došavši oko 17 časova do mosta Vrbanja.
Snajperski metak je pogodio Boška i on je pao. Metak je bio smrtonosan. Drugi metak pogodio je Admiru. Smrtno ranjena, uspjela je dopuzati do Boška i zagrliti ga. Koji minut kasnije je izdahnula.

Njihova tijela su sedam dana ležala nasred mosta.

Nekoliko dana kasnije Admira Ismić i Boško Brkić su prvo sahranjeni na groblju u Lukavici. Poslije su njihova tijela prebačena u Sarajevo i sahranjena na groblju Lav. Istraga o ubistvu Admire i Boška nikada nije sprovedena, prenosi Avaz.

Nastavi čitati

Društvo

NEUM U MAJU! Espreso 4 KM, hotelski smještaj skup kao nikada, OVO SU CIJENE

Turistička sezona u jedinom bh. gradu na moru ove godine započela je prilično tiho. Neum sredinom maja djeluje uspavano – tek poneki prolaznik u šetnji, mirno more i povremeni mirisi iz otvorenih kuhinja restorana koji se lagano bude.

Iako još nema gužvi, buke i ljetne vreve, cijene su – kao da je sezona već u punom jeku, piše Mondo.

Tokom posjete polovinom maja, zatekli smo grad koji se tek sprema za ono što bi trebalo biti turistički udar. Mnogi ugostiteljski objekti su još bili zatvoreni ili u fazi priprema, dok je broj posjetilaca bio zaista skroman. More je još svježe za kupanje, a na plažama – samo poneki radoznali gost.

Cijene kao u jeku ljeta

Ono što posebno upada u oči jeste da su cijene već formirane prema visokoj ljetnoj potražnji. U kafićima i restoranima, ljetni cenovnici su već na snazi, bez obzira na to što prava sezona još nije počela. Inflacija i rast troškova osjete se i ovdje, pa Neum više nije jeftina alternativa Jadranu – iako i dalje ostaje nešto povoljniji u odnosu na Hrvatsku i Crnu Goru.

Cijene smještaja uveliko variraju – u zavisnosti od lokacije, vrste objekta i termina. Noćenje za dvije osobe u privatnom smještaju kreće se od 22 evra, dok luksuzniji apartmani dostižu i 85 evra i više. Hotelski smještaj počinje od oko 90 evra po noći.

Turističke agencije nude paket-aranžmane po cijenama koje se kreću od 200 KM naviše. U prosjeku, smještaj za novu sezonu skuplji je za 5 do 10 posto u odnosu na prošlu godinu.

Hrana i piće: Ljetne cijene i bez ljetne gužve
Pregledom menija u lokalnim kafićima i restoranima jasno je da su cijene već “ljetne” – uprkos malom broju gostiju. Iako i dalje povoljnije nego u nekim susjednim destinacijama, cijene su za mnoge domaće turiste i dalje visoke.

Kafa i piće:
Espreso: 4 KM
Kapučino: 4,50–5 KM
Bijela kafa / late: 5–5,50 KM
Točeno pivo: 5–9 KM
Malo pivo (flaša): od 7 KM

Brza hrana:
Hot dog (kuhani): 5 KM
Hamburger: 7,50 KM
Čizburger: 8 KM
Ćevapi (10 kom): 12 KM
Pomfrit: 4–6 KM

Pice:
Margarita: 15 KM
Kapričioza: 17 KM
Slavonska: do 20 KM

Kokteli:
Mohito, Kuba Libre: 17 KM
Aperol Špric: do 19 KM

Neum u maju djeluje kao grad na pauzi – bez gužve, bez buke i bez pravog osjećaja da je ljeto na pragu. Iako sve miriše na sezonu, fali onaj šum turista, galama s plaže i redovi za sladoled.

Za one koji planiraju odmor u julu i avgustu, preporučuje se pravovremena rezervacija i pažljivo planiranje budžeta. Ako su cijene ovakve već u maju, jasno je da će ljeto biti skupo – možda i više nego prethodnih godina.

Nastavi čitati

Aktuelno