Svijet
STRAVIČAN POŽAR U RUSIJI Stradala sedmočlana porodica, otac poginio spašavajući petoro djece

U stravičnom požaru u Rusiji poginula je sedmočlana porodica.
Sedmočlana porodica sa petoro djece stradala je u stravičnom požaru u ruskoj republici Baškirija. Vatra je zahvatila dvospratnu drvenu kuću u kojoj je bilo nekoliko stanova, saopštile su hitne službe, prenosi Interfaks.
Uzrok požara mogao bi biti kratak spoj ili nepažljivo rukovanje vatrom. Dvoje djece je spaseno, dok je otac nastradao pokušavajući da spase ostale. Prilikom gašenja vatre pronađeno je i tijelo žene, saopštila je pres služba Glavne uprave Ministarstva za vanredne situacije u Baškiriji.
Baškirija se nalazi na jugoistoku evropskog dijela Rusije.
BREAKING: #BNNRussia Reports
Seven people, including five children, died in a fire in a private house in Bashkir Sterlitamak, the second largest city in the Republic of Bashkortostan, Russia. pic.twitter.com/J9niKmKdCm
— Gurbaksh Singh Chahal (@gchahal) November 18, 2022
Svijet
BORBA PROTIV LAŽNIH VIJESTI: Tramp tužio Merdoka i Wall Street Journal, TRAŽI 10 MILIJARDI

Američki predsjednik Donald Tramp podnio je tužbu za klevetu protiv medijskog mogula Ruperta Merdoka, novinara “Volstrit žurnala” (Wall Street Journal) i medijske holding kompanije “Njuz korp” (News corp) zbog objavljivanja navodnog pisma koje je napisao osuđenom seksualnom prestupniku Džefriju Epstajnu.
Tramp je rekao da je podnio tužbu kako bi se “založio za američki narod zbog lažnih vijesti”.
“Ova tužba je podnesena ne samo u ime vašeg omiljenog predsjednika, već i kako bi se nastavilo zalaganje za sve Amerikance koji više neće tolerisati medije koji puštaju lažne vijesti. Nadam se da se Rupert i njegovi `prijatelji` raduju mnogim satima iskaza i svjedočenja koje će morati da pruže u ovom slučaju”, napisao je Tramp na mreži “Socijalna istina” (Social Truth).
Prema sudskim zapisima, Tramp je juče podnio tužbu protiv Merdoka, novinara “Volstrit žurnala” Kadidže Safdar i DŽozefa Palacoloa i kompanije “Njuz korp”, koja je vlasnik lista “Volstrit žurnal”.
Mreža Si-Bi-Es (CBS) javila je juče da Tramp traži najmanje 10 milijardi dolara odštete, ističući da su tvrdnje “Volstrit žurnala” bile lažne, klevetničke, neosnovane i omalovažavajuće.
“Volstrit žurnal” objavio je 17. jula rođendansku čestitku za Epstajna, koju je navodno potpisao Tramp, sa porukom napisanom unutar crteža gole žene.
“Prijatelj je divna stvar. Srećan rođendan i neka svaki dan bude još jedna divna tajna”, navodi se u navodnoj čestitki Trampa, piše “Volstrit žurnal”, prenosi Srna.
Svijet
Kako se ZAPADNI BALKAN pojavio u sporazumu koje su potpisale Njemačka i Britanija? OVO SU DETALJI DOKUMENTA

Dokument od 27 stranica potpisali su njemački kancelar Fridrih Merc i britanski premijer Kir Starmer, predstavlja “potvrdu i proširivanje njemačko-britanskog partnerstva”
Njemačka i Velika Britanija sklopile su Sporazum o prijateljstvu koji podrazumijeva bližu saradnju ove dvije zemlje. Dokument od 27 stranica potpisali su nemački kancelar Fridrih Merc i britanski premijer Kir Starmer, predstavlja “potvrdu i proširivanje njemačko-britanskog partnerstva” i obećava više trgovine, više razmjene, a prije svega više bezbjednosti i regionalne saradnje. Upravo u tom dijelu sporazuma, pominje se i Zapadni Balkan, što je izazvalo posebnu pažnju regiona.
Kao cilj sporazuma formuliše se da su obje zemlje “vođene željom da, u svjetlu suštinskih promjena u geopolitičkom okruženju, udruže svoje snage kako bi svojim građankama i građanima, kao i svojim otvorenim, demokratskim društvima, obezbijedile budućnost obilježenu blagostanjem, bezbjednošću i održivošću.”
Šta predviđa Sporazum o prijateljstvu i koje oblasti obuhvata?
· Bezbjednost – Njemačka i Velika Britanija potvrđuju blisku saradnju u toj oblasti. Upadljivo je da se ugovara klauzula o uzajamnoj pomoći, koja treba bilateralno da dopuni član 5 NATO ugovora.
Tamo se navodi:
“Svjesne bliske podudarnosti svojih suštinskih interesa i u uvjerenju da ne postoji strateška prijetnja za jednu stranu koja ne bi bila i strateška prijetnja za drugu, ugovorne strane kao bliski saveznici potvrđuju svoju duboku posvećenost međusobnoj odbrani i pružaju jedna drugoj pomoć u slučaju oružanog napada na drugu ugovornu stranu, uključujući i vojna sredstva,” i trebalo bi da važi i u novim oblastima, poput sajber-bezbjednosti, piše DW.
· Politika naoružanja – Dogovorena je, na primjer, izrada rakete s dometom većim od 2.000 kilometara. Taj cilj su Njemačka i Britanija već objavile sredinom maja. Takav sistem naoružanja još ne postoji iz evropske proizvodnje.
Takođe se planira i bliža saradnja u razvoju bespilotnih vazdušnih sistema, projektima poput oklopnog transportnog vozila “Bokser“, na istočnom krilu NATO i u oblasti podvodne bezbjednosti u Sjevernom moru. Saradnja u izvozu oružja trebalo bi da bude proširena. Izvoz zajednički proizvedene vojne opreme treba da bude olakšan. Njemačka je do sada, zbog vrlo strogih pravila, često kočila takve projekte. Britanci se nadaju da će promjena kursa doneti dodatni izvoz u vrijednosti od više milijardi.
· Ukrajina – Obje zemlje obavezale su se da će nastaviti da podržavaju Ukrajinu – u njenoj odbrani od Rusije, ali i u obnovi.
· Zapadni Balkan – Velika Britanija takođe želi da se uključi u tzv. Berlinski proces, koji treba da približi zemlje Zapadnog Balkana Evropskoj uniji kroz pojačanu međuregionalnu saradnju.
· Migraciona politika – Za suzbijanje neregularnih migracija dvije zemlje žele da uspostave sopstveni akcioni plan. Borba protiv trgovine ljudima biće unapređena, između ostalog, kroz međusobnu pravnu pomoć, podršku u gonjenju kriminalaca i efikasne granične kontrole.
Više od 20.000 izbjeglica prešlo je Lamanš od početka godine. Njemačka važi kao tranzitna tačka za gumene čamce i drugu opremu, i kao prolazna stanica za migrante. Takođe, trebalo bi pojačati saradnju u borbi protiv prekograničnog kriminala. To se posebno odnosi na pranje novca, ilegalne finansijske tokove i trgovinu drogom.
· Putovanja – Do kraja godine trebalo bi da budu omogućena putovanja školskih grupa bez viza između Ujedinjenog Kraljevstva i Njemačke. Trenutno je problem što učenici bez njemačkog pasoša – npr. iz Sirije ili Avganistana – moraju da traže vizu za Veliku Britaniju. To je često komplikovano. Kako ta djeca ne bi bila faktički isključena iz školskih ekskurzija, neke škole trenutno potpuno odustaju od razmjene s Velikom Britanijom.
Od kraja avgusta biće olakšano putovanje Britanaca u Njemačku kroz takozvane “E-Gates“ terminale na graničnim prelazima. Razlog za trenutnu regulativu je to što Britanija ne samo da je napustila EU, već nikada nije ni pristupila Šengenskom prostoru – što stvara znatne probleme Britancima pri putovanjima u Uniju.
· Ekonomija – Dogovoren je njemačko-britanski ekonomski forum. Saradnja bi trebalo da se proširi u oblastima visoke tehnologije i poslovnih finansija.
· Energetika – Obje zemlje žele da sarađuju u snabdijevanju energijom preko Sjevernog mora i u izgradnji infrastrukture za vodonik i CO₂.
· Saobraćaj – Za deset godina trebalo bi da saobraćaju prvi direktni vozovi iz Njemačke za Veliku Britaniju – ispod Lamanša. Trenutno je to, zbog kontrole pasoša, moguće samo sa presjedanjem. Za realizaciju željezničke veze biće formirana radna grupa.
Svijet
ŠTA ĆEMO SADA? EU predlaže trostruku tarifu za ulazak stranaca, odnosiće se i na građane BiH

Digitalna putna dozvola za strance za ulazak u Evropsku uniju trebala bi koštati 20 evra, gotovo trostruko više od prvobitno planirane cijene, prema prijedlogu objavljenom u petak, javlja AFP.
Prilagodba ETIAS sistem za državljane oslobođene vize, koji još nije uveden, dolazi u trenutku kada Evropska komisija nastoji povećati svoja finansijska sredstva za finansiranje niza prioriteta, od odbrane do poljoprivrede, prenijela je agencija.
Evropska komisija saopštila je da promjena odražava inflaciju i dodatne operativne troškove programa.
“Takođe će se troškovi putne dozvole za EU uskladiti sa sličnim programima putne dozvole”, saopštilo je najviše izvršno tijelo EU.
Kada stupi na snagu, pravila ETIAS sistema odnosiće se i na građane Bosne i Hercegovine.
AFP je napomenuo da britanski ekvivalent, poznat kao ETA, dolazi s naknadom od 16 funti (18,50 evra), dok američka ESTA dozvola košta 21 dolar (18 evra).
Komisija je dodala da postoje i neka izuzeća od šeme.
“Podnositelji zahtjeva koji su u trenutku podnošenja zahtjeva mlađi od 18 ili stariji od 70 godina oslobođeni su ove naknade”, navodi se, prenosi N1.
Takođe su izuzeti članovi porodica građana EU i članovi porodica državljana zemalja izvan EU koji imaju pravo slobodnog kretanja širom Evropske unije.
-
Politika2 dana ago
DODIK Ako Šmit bude zadirao u imovinu, slijedi odluka o SAMOSTALNOSTI Srpske!
-
Politika2 dana ago
POBUNA U PARLAMENTU! Stanivuković POHVALIO ukidanje PDV-a, NOVAC OSTAJE NARODU!
-
Politika3 dana ago
TRAŽI SE PRAVNO UPORIŠTE: Priprema se teren za povratak Nešića u ministarsku fotelju
-
Banjaluka3 dana ago
“SVI POTEZI SNSD SU LAŽ” Nakon što je Inspektorat potvrdio da je Stanivuković bio u pravu, stigao odgovor gradonačelnika
-
Politika2 dana ago
ŠMIT NAMETNUO ODLUKE: RS ostaje bez dijela putarina zbog Viaducta, STIŽU PARE I ZA SKENERE
-
Region20 sati ago
NA UDARU HILJADE HRVATA: Austrijanci češljaju snimke sa Tompsonovog koncerta
-
Politika2 dana ago
BORENOVIĆ JASAN “Dodik je glavni krivac za otimačinu 113 miliona KM iz budžeta Srpske!”
-
Banjaluka2 dana ago
STANIVUKOVIĆ NAJAVIO NIZ PROJEKATA: Subvencije za vrtiće isplaćene, stiže sportska gimnazija i “Kuća predah”