Politika
MINISTAR SPOLJNIH POSLOVA U SAVJETU MINISTARA jedan od uslova za formiranje VLASTI U BIH
Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović izjavila je da kadar iz Republike Srpske treba da bude ministar spoljnih poslova u Savjetu ministara i da je to je jedan od orijentira u pregovorima o formiranju vlasti u koje se ulazi.
Cvijanovićeva ističe da je zadatak Predsjedništva BiH da dovede u red spoljnu politiku BiH, a onda da Savjet ministara slijedi tu usaglašenu politiku.
– To je jedan od zadataka. Da vidimo možemo li to kanalisati na ispravan način, da se saopštavaju usaglašeni stavovi, a ne da imamo slobodne strijelce – rekla je Cvijanovićeva.
Ona je istakla da je bilo to bilo mučno u prošlom mandatu, jer je ministar spoljnih poslova u Savjetu ministara iznosio svoj i stav partije.
– Ali to nije nikakva novost. Toga je bilo i ranije, sad smo to učinili temom. Uvijek je postojala neka uzurpacija. Mi smo to učinili dostupnim javnosti. Niko nije ćutao. Bivši srpski član Predsjedništa BiH Milorad Dodik nije ćutao. Neki možda jesu – rekla je Cvijanovićeva za Glas Srpske.
Ona ističe da je nedopustivo da neko nastupa, a da prethodno to nije dogovoreno.
– Ili imate usaglašeno ili nemate stav, ali nedopustivo je da neko nastupa, a da to prethodno nije dogovoreno. Da neko uzurpira sve i ode pričati po svijetu ono što misli on ili njegova partija. Ministarstvo spoljnih poslova prati politiku Predsjedništva, a ne samo jednog člana. To smo sada doživjeli kao vrhunac nerada u spoljnoj politici i BiH ništa time nije dobila, naprotiv – rekla je Cvijanovićeva.
Cvijanovićeva je ocijenila da će postojati pritisci da se BiH o pitanju rusko-ukrajinskog sukoba pridruži politici EU.
– Postojaće ti pritisci, ali sve je danas u svijetu fingiranje, osim onog brutalnog dijela koji se tiče rata i razaranja. Na zapadu se nekad zadovolje time što se neko priklonio nekoj rezoluciji iako se ona ne može sprovesti na terenu. Pa kažu da je BiH nešto podržala, a BiH je to uradila unilateralno, glasanjem nekog ministra bez stava Predsjedništva, gdje ne postoji ni naknadni stav institucija da to glasanje bude sprovedeno u praksi – navela je ona.
Prema njenim riječima, to je sve foliranje, fikcija.
– Svijet je danas takav, licemjeran prilično – dodala je Cvijanovićeva.
Na pitanje da li je za uvođenje sankcija Rusiji, Cvijanovićeva je rekla da nikome ne treba uvoditi sankcije.
– I nama su ih uvodili i maltretirali nas. Treba da postoji snažna diplomatija i snažni igrači da riješe ove stvari. Ovdje je suština što neki neće da idu u diplomatske razgovore – dodala je Cvijanovićeva.
Politika
DODIK: Nisam razočaran odlukom, USTAVNA BIH VIŠE NE POSTOJI
Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a rekao je da nije razočaran odlukom Ustavnog suda BiH, koji je potvrdio da je dio plana kojim bi se razgradio Dejtonski mirovni sporazum.
“Juče je bio dan nevezan za Milorada Dodika. Juče su ukinuli Ustav Republike Srpske i rekli nam da nemamo pravo na to”, rekao je Dodik.
On je rekao da se od početka radilo na tome da se razgradi ustavna pozicija Republike Srpske te da su posljednjom odlukom poništili sve svoje prethodne odluke, a da su juče rekli nešto potpuno drugo.
“Ovo nije Ustavni sud, ovo je inkvizicijski sud i ovdje nema ni v ni p od vladavine prava. Od strane Ustavnog suda BIH srušen je ustavni poredak i on više ne postoji. Oni su srušili Dejtonski mirovni sporazum i Republika Srpska nije odgovorna za to”, rekao je Dodik.
On je rekao da ne postoji ustavna BiH te da se radi o svjesnoj namjeri da se napravi odluka koja je greška.
“Pozivam u Republici Srpskoj da malo razmisle. BiH je propala zemlja i nije siguran za Srbe i Srbi moraju vidjeti što prije da pobjegnu iz nje”, rekao je Dodik.
On je rekao da od početka nije imao šanse ali da će nastaviti borbu političkim sredstvima i da će vrijeme koje dolazi biti teško.
“Situacija u BiH što se nas tiče je završena stvar. Okrećemo se Republici Srpskoj i vrijeme je da pričamo o nama. Ne zanima me više šta se priča u Sarajevu i Federaciji i to je za nas inostranstvo”, rekao je Dodik.
Dodik najavio povećanje plata i penzija
Dodik je rekao da će Republika Srpska nastaviti sa povećanjem plata i penzija i da rastu više nego što je inflacija.
“Penzije ćemo uskladiti u januaru ali povećanje plata očekujemo da bude nakon marta i to će biti u rasponu između sedam i deset posto. Naša jedina politika biće politika povećanja standarda i za to imamo kapacitete”, rekao je Dodik dodajući da će Republika Srpska u decembru isplatiti dvije penzije, novembarsku početkom decembra, a decembarsku do nove godine.
Prosječna plata na ljeto 2.000 KM
Dodik je rekao da se može očekivati da na ljeto prosječna plata bude 2.000 KM ili hiljadu evra.
“To je mnogo više nego inflacija. Hvala i poslodavcima”, rekao je Dodik dodajući da je Republika Srpska u ranijim periodima dozvolila svojim privrednicima da stabilizuju svoja preduzeća kroz visoke dobiti.
Politika
DRINIĆ “Zdravstvo na aparatima, VLAST U NOĆNIM KLUBOVIMA”
Generalni sekretar Pokreta Sigurna Srpska Nebojša Drinić oštro je kritikovao stanje u zdravstvenom sistemu Republike Srpske, poručivši da je „zdravstvo na aparatima, dok je vlast u noćnim klubovima“.
– Trudnice ostaju bez prenatalnih testova, ali zato imamo noćne žurke na kojima se toči alkohol maloljetnicima. Najteži bolesnici ostaju bez lijekova i terapije, ali imamo garažu–klizište od 50 miliona! Pacijenti u UKC-u ostaju bez čiste posteljine, ali privatnicima plaćamo višemilionske usluge vešeraja – rekao je Drinić.
On je podsjetio da roditelji–njegovatelji već godinama vode tešku životnu borbu, suočeni s izborom da li da pošalju djecu s poteškoćama u razvoju u vaspitno-obrazovne ustanove ili da preživljavaju od skromne socijalne pomoći koja im ne omogućava dostojanstven život.
– To je sramotna slika sistema koji je godinama urušavao zdravstvo, zanemarivao najosjetljivije građane i služio isključivo ličnim i tajkunskim interesima – poručio je Drinić.
Dodao je da se prvi čovjek Univerzitetskog kliničkog centra bavi „političkim igrama umjesto liječenjem pacijenata“.
– Umjesto da se posveti zdravlju ljudi, on liječi svoje frustracije i politički se revanšira u najvećem gradu Srpske. Dok on broji poene u lokalnoj skupštini, pacijenti broje dane bez terapije. Kad već toliko naglašava svoje obrazovanje, neka se konačno posveti onome za šta se školovao – ako uopšte još zna kako to izgleda – zaključio je Drinić.
Politika
DARIO CARIĆ “Građani Novog Grada više ne žele da ćute – TRAŽE HITNU REKONSTRUKCIJU dalekovoda starog 73 godine” (FOTO)
Dario Carić, iz Sigurne Srpske danas je zajedno sa građanima podgrmečkih sela, ali i ostalih naselja na području opštine Novi Grad, koji već dugo imaju problem sa nestabilnim snabdijevanjem električnom energijom, bio prisutan na mirnom protestu upozorenja ispred zgrade Elektre u Novom Gradu.
-Osnovni uzrok ovog dugogodišnjeg problema jeste dalekovod Roga-Rudice, star preko 73 godine, koji je hitno potrebno rekonstruisati. Tim dalekovodom se ne snabdijevaju samo podgrmečka sela, već i dio opštine Krupa na Uni, kao i dio Oštre Luke. O ovom pitanju sam više puta govorio na sjednicama Skupštine opštine, ali konkretnih rješenja do danas nema – kaže Carić i dodaje:
-Ne smijemo zaboraviti da u samom vrhu „Elektrokrajine“ i „Elektroprivrede“ sjede ljudi upravo iz Novog Grada — u nadzornim odborima i na direktorskim pozicijama. Očekujem da i oni pokažu odgovornost prema svom narodu i zavičaju. Smatram i da načelnik opštine, bez obzira na to što je na Skupštini rekao da to nije u nadležnosti lokalne uprave, mora kao prvi čovjek opštine da se zvanično obrati nadležnima i da insistira na hitnom rješavanju ovog pitanja. Ugroženi su poljoprivrednici, privrednici i svi građani koji žive na ovom području – jasan je on.
Današnjim protestom, kaže, građani su jasno iznijeli svoj stav i pokazali da više ne žele da ćute.
-Kao organizator skupa, zajedno sa Nebojšom Šakakom, ali i načelnikom opštine Krupa na Uni, gospodinom Gojkom Kličkovićem bio sam na razgovoru kod rukovodioca radne jedinice koji nas je primio na razgovor, rukovodilac Radne jedinice „Elektre“ gospodin Plavišić. On je izrazio razumijevanje i rekao da je rekonstrukcija ovog ključnog dalekovoda u planu, te da bi do kraja ove zime problem mogao biti riješen (radovi su u toku). Ono što sada ostaje jeste da građani Novog Grada i okolnih sela sa nadom očekuju da će ovo pitanje, nakon više decenija, biti konačno riješeno – kaže Carić.
-
Politika1 dan agoSTANIVUKOVIĆ: „U gradu gdje je manje od jedan posto Srba – smetaju Srbi. KOME I ZAŠTO?“
-
Politika2 dana agoNSRS VAŽNIJI DRAGOCJENI METALI OD LJUDI! Vukomanović: “Roditelji-njegovatelji godinama trpe nepravdu!”
-
Politika1 dan agoUstavni sud BiH ODBIO APELACIJU Milorada Dodika
-
Politika2 dana agoCVJETINOVIĆ TVRDI “Radnici RiTE prevazilaze strah”?
-
Region1 dan agoUZ POVIKE “SMEĆA SRPSKA” spriječili održavanje Dana srpske kulture u Splitu, POJAVILI SE SNIMCI
-
Društvo11 sati agoPreminuo mladi Banjalučanin PETAR ŠARIĆ
-
Politika1 dan agoPREOKRET: Obustavljena istraga protiv DODIKA, VIŠKOVIĆA I STEVANDIĆA za napad na ustavni poredak BiH
-
Banjaluka11 sati agoSTANIVUKOVIĆ: Banja Luka i cijela Republika Srpska danas tuguju za Petrom Šarićem



