Connect with us

Region

Ulazak Hrvatske u Šengen dobra vijest i za BiH

Uprkos najavama iz Austrije da bi zbog problema s ilegalnim migracijama mogla blokirati ulazak Hrvatske u šengensku zonu, posljednje izjave iz Beča pokazuju da do takvog raspleta ipak neće doći.

Većina analitičara sada očekuje da će 8. decembra, na samitu ministara pravde i unutrašnjih poslova EU, pod češkim predsjedavanjem, ulazak Hrvatske u Šengen biti potvrđen i da će na snagu stupiti od januara naredne godine.

Ukoliko se ovo potvrdi u praksi, to će biti dobra vijest i za BiH, jer će, osim što će građani BiH imati jedno granično zaustavljanje manje na putu ka zapadnoj Evropi, konačno biti otklonjene posljednje prepreke za početak izgradnje graničnog prelaza na hrvatskoj strani kod novog mosta na Savi ka autoputu Zagreb – Beograd. Podsjećanja radi, “Nezavisnim” je u više navrata od strane izvora iz Evropske komisije objašnjeno da izgradnja graničnog prelaza neće početi dok Hrvatska ne uđe u Šengen i dok se sistem malo ne “uhoda”, ali da to ne bi trebalo spriječiti završetak radova na graničnom prelazu do kraja godine. Tada, međutim, nije bilo ni govora o tome da bi moglo doći do odgađanja ulaska Hrvatske u Šengen.

Adelajl Volfl, novinarka austrijskog “Standarda” i dopisnica lista za naš region, za “Nezavisne” ocjenjuje da njena zemlja neće blokirati Hrvatsku.

– Ulazak Hrvatske u šengenski prostor je u svakom slučaju u interesu mnogih građana EU, jer ne bi željeli da uoči ljetnih godišnjih odmora, kada mnogi od njih putuju u Hrvatsku, moraju satima da čekaju na slovenačko-hrvatskoj granici – kaže ona.

Volflova je objasnila da je konfuzija zbog moguće blokade Hrvatske nastala kada je Gerhard Karner, ministar unutrašnjih poslova Austrije, prije dvije sedmice izjavio da je protiv bilo kakvog proširenja šengenske zone. Njegov argument je da ne funkcioniše zaštita spoljnih granica EU, jer je ove godine više od 90.000 azilanata zatražilo azil u Austriji, a radi se o zemlji usred EU”, objašnjava ona.

Međutim, nakon toga je Karl Nehamer, austrijski kancelar, u Zagrebu ipak dao objašnjenje da se njegova zemlja neće protiviti ulasku Hrvatske u Šengen, jer, kako kaže Volflova, smatra da se Hrvatska ponaša korektno.

– Nehamer se, međutim, veoma kritično izjasnio o pristupanju Šengenu Bugarske i Rumunije, zemalja koje već deceniju čekaju da uđu u Šengen. I Švedska i Holandija su kritične prema ulasku Bugarske i Rumunije. U Austriji se, međutim, prije svega radi o unutrašnjopolitičkoj računici, gdje se pokušava prikupiti koji poen na čvrstom stavu prema migracijama – objasnila nam je ona.

U Evropskoj komisiji su nas uputili na zvaničan stav te institucije, koja smatra da su sve tri zemlje – i Hrvatska, i Bugarska, i Rumunija – spremne u potpunosti da učestvuju u Šengenu.

– Godinama su ove zemlje članice značajno doprinosile dobrom funkcionisanju šengenskog prostora, uključujući i vrijeme tokom pandemije i ovo nedavno, kada smo postali suočeni s posljedicama bez presedana usljed rata u Ukrajini – kažu oni.

Tvrde da će šengensko područje biti sigurnije ako ove tri zemlje budu primljene, a time će se ujedno, kako kažu, dodatno proširiti područje slobodnog kretanja ljudi, robe, usluga i kapitala.

Što se tiče Hrvatske, ističu da je evaluacija hrvatske spremnosti za Šengen trajala od 2016. do 2020. i da je u decembru 2021. to potvrđeno u Savjetu EU.

Nezavisne

Region

LUIĐI BJANKO NOVI DELEGAT VATIKANA NA KIM: “Ne priznajemo nezavisnost Kosova”

Papa Lav XIV imenovao je Luiđija Bjanka za novog apostolskog nuncija u Sloveniji, koji će, kao i dvojica njegovih prethodnika na toj funkciji, istovremeno biti i delegat u AP Kosovu i Metohiji, saopštili su iz Vatikana i podsjetili da Sveta stolica ne prizanje nezavisnost tzv. Kosova.

U saopštenju se, uz podsjećanje da Sveta stolica ne priznaje nezavisnost Kosova, navodi i da se Vatikan u prošlosti se zalagao za dijalog i umjerenost.

Ukazuje se na to da je, međutim, nedavno je bilo ponovljenih slučajeva nasilja, posebno na sjeveru Kosova, koji je pretežno naseljen Srbima i ističe da Unesko smatra da je hrišćansko pravoslavno kulturno nasljeđe Kosova ugroženo.

Dodaje se da od približno milion i po stanovnika u AP KiM, oko 250.000 pripada Katoličkoj crkvi, i da je riječ uglavnom o etničkim Albancima.

Bjanko će na funkciji nuncija u Sloveniji i izaslanika u AP KiM naslijediti Francuza Žan-Marija Špajha, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Region

KAJA KALAS STIGLA U SRBIJU: Danas se sastaje sa Vučićem

Kaja Kalas doputovala je sinoć na aerodrom “Nikola Tesla”, gdje ju je dočekao Marko Đurić. Ovo je njena prva posjeta Beogradu.

Visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbjednost Kaja Kalas doputovala je u Beograd. Predsednik Vučić poručio je u razgovoru sa visokom predstavnicom EU da Srbija ostaje pouzdan partner svima koji iskreno teže saradnji, napretku i zajedničkoj evropskoj budućnosti.

Vučić je u objavi na Instagram nalogu “budućnostsrbijeav” naveo da je sa Kalas razgovarao o ključnim geopolitčkim temama, bezbjednosnoj situaciji u regionu, evropskom putu Srbije, kao i o dijalogu Beograda i Prištine.

”Naglasio sam da je Srbija posvećena konstruktivnom dijalogu, pod pokroviteljstvom EU, kao načinu za rešavanje otvorenih pitanja, a da je zaštita srpskog naroda na Kosovu i Metohiji naš apsolutni prioritet. Podsjetio sam da je formiranje Zajednice srpskih opština ne samo dogovorena obaveza već i preduslov za dalje napredovanje dijaloga i bilo kakvu normalizaciju odnosa”, napisao je Vučić.

On je istakao da je sa Kalas razgovarao o procesu usklađivanja Srbije sa spoljnom i bezbjednosnom politikom EU.

“Uvjeren sam da Srbija, kao država koja teži članstvu u Evropskoj uniji, ima kapacitet da doprinese očuvanju mira, stabilnosti i zajedničkih evropskih vrijednosti, uz očuvanje svojih vitalnih nacionalnih interesa. Srbija ostaje pouzdan partner svima koji iskreno teže saradnji, napretku i zajedničkoj evropskoj budućnosti”, istakao je Vučić.

Kalas: Dijalog Beograda i Prištine neophodan za napredak
Kaja Kalas saopštila je, na početku posete Srbiji, da je dijalog Beograda i Prištine neophodan za napredak, ocjenivši da je sada trenutak da se strane ”ponovo angažuju”.

”Ponovo na Zapadnom Balkanu. Posjetiću Srbiju, Kosovo i Severnu Makedoniju u naredna dva dana i angažovati se sa vladama i građanskim društvima tih zemalja u okviru njihovog puta ka Evropskoj uniji. Dijalog Beograda i Prištine obavezan je kad gledamo unapred. Sada je trenutak za novo angažovanje”, napisala je Kalas na svom nalogu na mreži X.

Kalas je doputovala u posetu Srbiji, a na Beogradskom aerodromu “Nikola Tesla” ju je dočekao ministar spoljnih poslova Marko Đurić.

Kalas će do 23. maja boravi u drugoj posjeti Zapadnom Balkanu, tokom koje će posetiti i Prištinu i Severnu Makedoniju.

Kako je saopštila Evropska služba za spoljne poslove, ona će se sastati i sa premijerom Srbije Đurom Macutom, ministrom spoljnih poslova Markom Đurićem, ministrom za evropske integracije Nemanjom Starovićem, predsednicom Skupštine Anom Brnabić i opozicionim parlamentarnim grupama.

Nastavi čitati

Region

IZBORI U HRVATSKOJ! Srbi ukazali najveće povjerenje SDSS-u!

-Ostvarili smo veoma dobar rezultat, gotovo odličan rezultat, što se tiče Samostalne demokratske srpske stranke, kao najsnažnije srpske stranke u Republici Hrvatskoj i najsnažnije manjinske stranke. Praktički smo ponovili, pojačali rezultate od prije četiri godine, što je uspjelo veoma malom broju političkih stranaka u hrvatskom političkom životu – rekao je predsjednik SDSS Milorad Pupovac u prvom medijskom obraćanju nakon lokalnih izbora u Hrvatskoj.
Naime, svih šestoro kandidata ove stranke za dožupane ostvarili su pobjede, osam od devet kandidata za zamjenike gradonačelnike su pobjednici, te 13 od 15 kandidata za načelnike opštine pri čemu u jednoj opštini, Donji Lapac, predstoji drugi izborni krug. Za
zamjenike opštinskih načelnika od 15 kandidata izborni uspjeh ostvarilo je njih 13-oro, stoji u objavi na zvaničnoj stranici ove stranke.
Najbolje rezultate stranka je ostvarila u direktnom obračunu sa najvećim političkim rivalom, Demokratskim savezom Srba, strankom koju predvode Siniša Ljubijević i Srđan Milaković, dojučerašnji zamjenici gradonačelnika Ogulina i Vukovara. Oni će nakon ovih izbora napustiti svoje fotelje, obzirom da su poraženi od direktnih protivkandidata iz SDSS-a. Tako će u naredne 4 godine fuknciju zamjenika gradonačelnika Ogulina obavljati Neven Vujković, a Vukovara Srđan Kolar, obojica iz SDSS-a.
Kandidat SDSS-a pobedio je kandidata DSS-a i u opštini Borovo. Zoran Baćanović tako ostaje načelnik nakon pobjede nad Stojanom Poznanovićem. Najzanimljivije je bilo u opštini Trpinja. Miroslav Palić ostaje načelnik, ovoga puta kao kandidat koalicije svoje
nezavisne liste i SDSS-a. U Negoslavcima neće biti promjena. Načelnik Dušan Jeckov iz SDSS-a nije imao protivkandidata pa će ovom opštinom upravljati i naredne četiri godine.
Tihomir Kolarević iz SDSS-a ostaje i u narednom periodu načelnik Markušice ubjedljivo pobijedivši svoje protivkandidate. Poziciju načelnika zadržao je i SDSS-ov Jugoslav Vesić u opštini Erdut jer je slavio protiv HDZ-ovog kanidata Anamarije Kovčalija. U opštini Šodolovci, i u naredne 4 godine, načelnik ostaje SDSS-ov Dragan Zorić, dok će Danijela Mlinarević iz SDSS-a i u narednom periodu obavljati funkciju načelnica opštine Jagodnjak. Radomir Čvarković, novi je zamjenik načelnika opštine Darda, dok Svetlana Žarković iz SDSS-a ostaje zamjenica gradonačelnika Belog Manastira iz redova srpske nacionalne manjine. U Okučanima, zamjenik načelnika opštine, i u naredne 4 godine biće Siniša Martinović iz SDSS-a.

Ipak bilo je i nekoliko iznenađenja. Bar za one koji možda nešto slabije prate dešavanja u političkom životu Srba u Hrvatskoj. Tako je dojučerašnji član SDSS-a Perica Matijević pobijedio svog stranačkog saborca Dejana Mihajlovićam inače potpredsjednika ove stranke, u dosta zanimljivoj izbornoj utakmici, koja će i nakon izbora ostati neizvjesna jer će SDSS ipak imati 4, a nezavisna lista Perice Matijevića 2
vijećnika u opštinskom vijeću Krnjaka.

Važno je reći da će SDSS ipak zadržati poziciju dožupana u Karlovačkoj županiji jer je Nenad Vukadinović u još jednom “dirketnom odmjeravanju snaga” dobio više glasova od Nikoline Radulović iz DSS-a. Zanimljivo je bilo i u Plaškom. Ovdje se i dalje ništa neće mijenjati jer je SDP-ov Pero Damjanović novi, stari načelnik ove opštine. On se kao devetogodišnji dječak tog “Olujnog avgusta” 1995. spakovao i u koloni otišao za Srbiju da bi se njegova porodica vratila među prvima u svoj rodni kraj. Opština koju Pero vodi, jedna je rijetkih u
Hrvatskoj u kojoj izvršnu vlast zajednički vrše SDP, HDZ i dvije stranke srpske manjine, SDSS i DSS. Tako je zadnjih desetak godina, otkad je Damjanović na čelu ove lokalne zajednice.

Na Baniji nije bilo većih iznenađenja. Zamjenica župana ostaje Mirjana Oluić, iz Samostalne demokratske Srpske stranke. Poziciju načelnika opštine Dvor sačuvao je SDSS-ov Nikola Arbutina, dok će Milan Vrga ostati načelnik opštine Gvozd ( Vrginmost ). U Glini je u izbornoj utrci za zamjenicu gradonačelnika Gline ubjedljivo trijumfovala nezavisna Branka Bakšić Mitić, koja je cijeli svoj radni i životni put posvetila obnovi ovog kraja od posljedica razornog zemljotresa koji je krajem decembra 2020, pogodio Baniju.
U Lici, zamjenik župana ostaje Milan Uzelac iz SDSS-a. U njogovoj rodnoj Udbini, Tatjana Čanković biće nova zamjenica načelnika opštine, a stranka će imati i svog predsjednika opštinskog vijeća, jer je osvojila više od 50% glasova birača. Srbi će imati svog načelnika već nakon prvog izbornog kruga u opštini Vrhovine. Tamo će, čini se ponajprije na osnovu rezultata ostvarenih u oblasti turizma i poljoprivrede, na toj funkciji
ostati Mladen Delić. Drugi krug odlučiće o novom načelniku Donjeg Lapca. Nakon prvog kruga, vodi Milan Knežević, kandidat SDSS-a, koji se nada da će u drugom krugu upravo on biti taj koji će zamijeniti Iliju Obradović na ovoj poziciji. Nakon prvog, tek nas čeka veoma zanimljiva utakmica u drugom izbornom krugu u Gračacu. Naime, ovdje niko nije ostvario većinu, ni Tadija Šišić, kandidat koalicijie HDZ,
HSP, AS, DP niti Goran Đekić kandidat koalicije SDSS, DSS, Reformisti. Da bi sve bilo još puno zanimljivije nego ranijih godina, na ove lokalne izbore izašla je grupa građana, okupljena oko Rade Dubajića i Darinke Rašuo. Riječ je o grupi građana iz Srba koja je
na izbore je izašla na krilima građanskih protesta protiv izgradnje MHE na izvoru rijeke Une. Kako stvari stoje, i jednom i drugom kandidatu dobro bi došli glasovi koje su osvojili “branioci Une” Mjesto zamjenika gradonačelnika, već je osigurao Nebojša Rađenović,
koji je ovu funkciju obavljao i u prethodnom mandatu. Da je Gračac veoma zanimljiv strankama i sa hrvatskim i sa srpskim predznakom,
ponajbolje govori podatak, da su i na prošlim, kao i na ovim lokalnim izborima, i jedni i drugi izlazili u širokom koalicijama, Konkretno, SDSS i DSS su ponovo koalirali pred izbore istakavši Gorana Đekića za zajedničkog kandidata. Prošli put bio je to Rajko Obradović, mladi uspješni poljoprivrednik iz Ličke Klapavice, koji je, iako tijesno, na kraju ipak izgubio izbore. Na kraju, Dalmacija. Novi stari dožupan Šibensko-kninske županije ostaje Ognjen Vukmirović iz SDSS-a. Ova stranka dobila je načelnike opštine u Biskupiji, ponovo će to biti Milan Đurđević, u Kistanjama će u fotelji ostati SDSS-ov Goran Reljić, dok je u Erveniku, kandidat ove stranke Predrag Burza tek za dva glasa više pobijedio Nebojšu Travicu, kandidata grupe građana. Burza je skupio 204, a Travica 202 glasa. Zanimljivo je bilo u Civljanima ( Cetina ) gdje će u načelničku fotelju sjesti Sanja Bjelobrk, kandidatkinja grupe građana, majka četvero djece, vlasnica radionice za proizvodnju i preradu tekstila koja ju u Hrvatsku doselila u vrijeme korone i nastanila u Cetini. Kao nezavisna kandidatkinja Sanja Bjelobrk i njena lista superiorno su dobili izbore u najmanjoj opštini u Hrvatskoj koja ima manje od dvije stotine birača. Njen suprug Dragan je komunalni redar, a ona, iako po struci inženjer prehrambene tehnologije, pokrenula je krojačku radionicu nakon što je odustala od prvobitne zamisli da u Cetini osnuje preduzeće za prodaju posteljine, zavjesa i tekstilne galanterije. Porodica Bjelobrk se u selo Cetina u opštini Civljane doselila je iz Srbije u vrijeme COVID epidemije, gdje je imala sređen život. Na kraju nalgasimo da će biti zanimljivo i u Kninu, gdje će o gradonačelniku odlučiti
drugi krug izbora. U prvom, iako nije ostvario natpolovićnu većinu, ubjedljivo je pobijedio Marijo Ćaćić, aktuelni gradonačelnik, sa kojim je lokalno srpsko stanovništvo, kao i sa njegovim prethodnikom Markom Jelićem, ostvarilo jako dobru saradnju. Za zamjenika gradonačelnika, Srbi u Kninu su izabrali SDSS-ovog Miloša Bradaša. Drugi izborni krug na lokalnim izborima u Hrvatskoj održaće se prvog juna, a predstavnici Srba ponovo očekuju podršku svojih birača.

Ljubinko Spasojević-TOK TV

Nastavi čitati

Aktuelno