Connect with us

Društvo

MINISTARSTVO KAŽE DA poslodavci mogu dati veću platu roditeljima, ALI IM TO NEĆE BITI REFUNDIRANO!

Roditeljima koji rade na pola radnog vremena, radi pojačane njege o djetetu, može se isplatiti veći iznos naknade plate od onog propisanog zakonom, ali poslodavcu taj “višak” neće biti refundiran.
Ovaj zaključak može se izvući iz obavještenja Ministarstva rada RS, koje su izdali nakon žalbi roditelja djece sa smetnjama u razvoju. Naime, roditelji koji rade na pola radnog vremena primaju manju platu od kolega jer im nisu uračunata sva ona povećanja plate koja su bila u ovoj godini.

Njima se obračunava prosjek 12 isplaćenih plata, prije podnošenja zahtjeva, a to rješenje važi godinu dana.

– Za vrijeme korišćenja prava na rad sa polovinom punog radnog vremena radniku se može isplatiti veći iznos naknade plate od iznosa koji je propisan Zakonom o radu, a koji predstavlja prosječnu platu koju je radnik ostvario u posljednjih 12 mjeseci prije početka korišćenja prava, sa mogućnošću potraživanja refundacije naknade plate od JU Javnog fonda za dječiju zaštitu u zakonom utvrđenom iznosu – navode iz ministarstva rada RS.

Dodaju da poslodavac donosi rješenje o odobrenju rada sa jednom polovinom punog radnog vremena kojim, između ostalog, definiše visinu plate i naknadu plate za vrijeme korišćenja navedenog prava.

Inače, pravo na rad s polovinom vremena imaju roditelji djeteta do tri godine kojem je potrebna pojačna njega, te djeteta sa psihofizičkim smetnjama u razvoju, koje nije smješteno u odgovarajuću zdravstvenu ili socijalnu ustanovu.

Platu za polovinu radnog vremena ovaj radnik ostvaruje na radu, a naknada plate za drugu polovinu koju radnik ne radi, utvrđuje se u visini prosječne plate radnika u toku posljednjih 12 mjeseci prije otpočinjanja korišćenja ovog prava. U slučaju da radnik nije ostvario platu za svih 12 mjeseci, naknada plate iznosi u visini plate koju bi ostvario da je bio na radu.

Zakonom o dječjoj zaštiti propisano je da obračun i isplatu naknade plate licu, u trajanju propisanim zakonom kojim se uređuju radni odnosi, vrši poslodavac. Istim zakonom regulisano je i pravo poslodavca na refundaciju naknade plate za vrijeme rada sa polovinom punog radnog vremena radi pojačane njege djeteta. Naknadu plate roditelju djeteta obezbjeđuje Javni fond za dječiju zaštitu.

Polazeći od ovakvog načina utvrđivanja naknade plate za drugu polovinu punog radnog vremena, navode u ministarstvu, pojedini radnici platu i naknadu plate dobijaju u ukupnom iznosu koji je manji od iznosa plate utvrđene za njihovo radno mjesto u skladu sa zakonom, kolektivnim ugovorom, opštim aktom i ugovorom o radu.

Imajući u vidu princip povoljnosti u skladu sa odredbom člana 9. stav 1. Zakona o radu, poslodavac radniku za vrijeme korišćenja prava na rad sa polovinom punog radnog vremena može utvrditi iznos plate i naknadu plate u ukupnom iznosu plate utvrđene za radno mjesto u skladu sa zakonom, kolektivnim ugovorom, opštim aktom i ugovorom o radu.

– Navedena odredba ima za cilj da radnici koji koriste pravo na rad sa polovinom punog radnog vremena radi pojačane njege djeteta, kao i pojačane njege i staranja o djetetu sa psihofizičkim smetnjama u razvoju, u pravima i obavezama budu izjednačeni sa radnicima koji rade puno radno vrijeme – kažu iz ministarstva.

Iz Sindikata uprave RS poručili su ranije da radnici ne trebaju ispaštati za problem nastao na relaciji Fond dječije zaštite – poslodavac.

– Poslodavac je u obavezi da omogući radniku koji radi sa pola radnog vremena sva prava i obaveze kao da radi puno radno vrijeme. A što se tiče refundacija, radnika ne bi trebalo uopšte interesovati odnos između poslodavca i Fonda, to neka oni rješavaju svojim putem. Poslodavac treba isplatiti radniku punu platu, pa neka kasnije sa Fondom rješava da mu se novac refundira u punom iznosu. Neka poslodavci mijenjaju zakon, neka mijenjaju pravila. To je suština – rekao je sekretar Sindikata Milorad Mitrović za Srpskainfo.

OSTALO NERAZJAŠNJENO
Roditelji koji rade na pola vremena pričaju da im je ranije na rješenjima pisalo da se refundacija vrši na polovinu bruto isplaćene plate, međutim sada stoji da se računa prosjek 12 isplaćenih plata. Kako je došlo do ove promjene, nadležne institucije nisu pojašnjavale.
Srpska info

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Nestabilno, uz lokalne pljuskove i grmljavinu

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) se očekuje nestabilno vrijeme sa lokalnim pljuskovima i grmljavinom, a nepogode će biti češće na sjeveru, u široj regiji rijeka Save i Drine.

Tokom jutra i prijepodneva u Krajini će biti pretežno oblačno, uz kišu i pljuskove sa grmljavinom, a u ostalim krajevima promjenljivo uz smjenu sunčanih i oblačnih perioda.

Kasnije tokom dana, padavine će zahvatiti istok i sjever. Mjestimično su moguće nepogode uz obilnije padavine, pojavu grada ponegdje i pojačan vjetar, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda Republike Srpske.

U noći na četvrtak očekuje se novo jače naoblačenje na sjeveru, koje će usloviti kišu i pljuskove sa grmljavinom. Na jugu sunčanije, uz povremene pljuskove sa grmljavinom.

Vjetar slab do umjerene jačine južnog i jugoistočnog smjera, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Najniža jutarnja temperatura vazduha većinom između 14 i 19 stepeni Celzijusovih, na jugu do 22 stepena Celzijusovih.

Najviša dnevna temperatura vazduha uglavnom između 25 i 30, na jugu do 33 stepena Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

SPREMA SE NEVRIJEME! Evo koji gradovi su na udaru

Dolaskom nestabilnog vremena uslijedila su i upozorenja meteorologa, a danas su nekoliko gradova u BiH označili kao područja koja će biti na udaru oluja.

Žuti meteoalarm zbog jakih pljuskova i grmljavina izdat je za područja Banjaluke, Bihaća, Foče, Livna, Mostara, Prijedora, Sarajeva, Tuzle i Višegrada.

Meteorolozi upozoravaju da građani, pogotovo iz gore navedenih gradova trebaju biti svjesni i u toku sa aktuelnom vremenskom prognozom.

-Budite svjesni da se mogu pojaviti oluje sa grmljavinom. Budite posebno pažljivi u izloženim područjima, kao što su planine, šume i otvoreni tereni – istakli su iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH (FHMZ BiH).

Prognozirani periodi kada bi se moglo očekivati olujno nevrijeme:

Livno – od 9:00 do 18:00 časova

Mostar – od 12:00 do 18:00 časova

Sarajevo – od 12:00 do 19:00 časova

Tuzla – od 9:00 do 17:00 časova

Banjaluka – od 10:00 do 18:59 časova

Foča – od 12:00 do 18:59 časova

Prijedor – od 12:00 do 18:59 sčasova

Višegrad – od 12:00 do 18:59 časova.

Prethodnih dana veliko nevrijeme praćeno gradom pogodilo je nekoliko gradova.

Iako za danas nije najavljena moguća pojava grada, upozorava se stanovništvo da adekvatno zaštiti svoju imovinu i da ne boravi na otvorenom za vrijeme nevremena jer nije isključeno da dođe i do pojave leda. Ove mjere predostrožnosti su bitne kako bi se izbjegle povrede i materijalna oštećenja.

Prema prognozi, od danas sve do kraja sedmice se očekuje nestabilno vrijeme praćeno jakom kišom i grmljavinom na području BiH.

Temperature vazduha biće nešto niže, ali i dalje veoma visoke, prenosi N1.

Nastavi čitati

Društvo

KAFA U LOKALIMA JOŠ SKUPLJA! Šoljicu omiljenog napitka PLAĆAĆETE JOŠ VIŠE!

U narednih 15 dana, cijene kafe u lokalima širom Bosne i Hercegovine će ponovno porasti. Nabavna cijena kafe povećala se za oko 10%, što je natjeralo ugostitelje na povećanje cijena kako bi mogli pokriti troškove.

Goran Kurtinović, član Upravnog odbora Udruženja poslodavaca ugostiteljstva i turizma RS “Horeca“, izjavio je da su ugostitelji već dostigli maksimum cijena koje građani mogu podnijeti.

– Prosječna cijena kafe u Banjoj Luci kreće se od dvije do 3.50 KM. S povećanjem nabavne cijene kafe, doći će i do male korekcije cijena u lokalima. Pomjeranje cijena je stvar opstanka, a ne veće zarade -rekao je Kurtinović za Hercegovina.info.

Kurtinović je naglasio da se povećanje cijena ne odnosi samo na kafu, već i na rast plata radnika i ukupno poslovanje.

– Promjene cijena će se događati u narednih 15 dana, ko god ih misli mijenjati, učinit će to tad. Sve ostalo je prilagođavanje – dodao je.

Marijana Jarak, vlasnica mostarskog lokala „Gaža bar“, potvrdila je da su poskupljenja najavljena, ali još nisu stupila na snagu.

– Prosječna cijena kafe u Mostaru je 2 KM. Mislim da neće biti problem ako kafa jednom poskupi, a ne kao prošle godine kada su cijene rasle tri puta – rekla je Jarak za Hercegovina.info.

Prema podacima Uprave za neizravno oporezivanje (UNO) BiH, u prva tri mjeseca ove godine, BiH je uvezla preko 4,8 miliona kilograma kafe u vrijednosti većoj od 35,9 miliona KM, najviše iz Brazila. Ova povećanja uvozne cijene dodatno su pritisnula domaće tržište i ugostitelje.

Ugostitelji su složni u jednom – pomjeranje cijena je neizbježno zbog rastućih troškova, ali se trude održati pristupačne cijene za svoje goste.

Kafa, kao omiljeni topli napitak, ne smije postati luksuz, te je važno raditi na povećanju životnog standarda građana, zaključuju ugostitelji.

Agencije

Nastavi čitati

Aktuelno