Banjaluka
Godišnji humanitarni bal Rotari kluba „Banja Luka“

Tradicionalni humanitarni bal u organizaciji Rotary kluba Banjaluka održava se sredinom decembra. Ovaj događaj je kruna humanih aktivnosti kojima se Rotary klub bavi tokom cijele godine. Možete li nam reći nešto više o ovogodišnjem balu, kakva su Vam očekivanja, da li će biti prisutni gosti iz prijateljskih Rotary klubova drugih gradova?
U pravu ste. Godišnji humanitarni bal Rotari kluba „Banja Luka“ je tradicionalni i dobro poznati događaj u našem gradu i šire. Organizujemo ga krajem kalendarske godine zbog čega je on prilka da se, uz prijatno druženje sa dragim prijateljima i gostima, prisjetimo naših aktivnosti u tekućoj i da najavimo najvažnije aktivnosti u narednoj godini.
Ovogodišnji bal, na neki način, predstavlja vraćanje u našu uobičajenu praksu, koja je bila prekinuta pandemijom COVID-a. Pored naših članova i gostiju, prisustvovaće članovi rotari zajednice iz Banjaluke, Bosne i Hercegovine, Srbije i Hrvatske. Veče će biti posvećeno našim prijateljima iz udruženja građana „Zajedno“. Ponosni smo što će u svečanom dijelu programa nastupati gospodin Tihomir Stanić, glumac, docent dr Dejan Janković, pijanista i Radovan Ivanović, student harmonike na Akademiji umjetnosti u Banjaluci i najbolji svjetski mladi harmonikaš. Tradicionalno, obratiće nam se i gradonačelnik Banjaluke, a gostima će biti služeno vino vinarije „Povratak“ iz Žepča. Sve u svemu, očekujem još jedno veče posvećeno služenju onima kojima je potrebno i druženju dragih prijatelja.
Gdje će biti usmjerena sredstva od prikupljenih ulaznica i donacija ovaj put?
Sredstva prikupljena na ovogodišnjem balu namjenili smo udruženju građana „Zajedno“ iz Banjaluke. Udruženje “Zajedno” zastupa interese lica sa poteškoćama u mentalnom zdravlju, interese porodica koje brinu o njima, a zajednici ukazuje da ova lica imaju svoje vrijednosti. Udruženje zagovara integrisanu, vaninstitucionalnu zaštitu, umrežavanje, poštivanje ljudskih prava, smanjenje stigme i diskriminacije i stvaranje uslova za rehabilitaciju i integraciju lica sa poteškoćama u mentalnom zdravlju u život zajednice. U okviru udruženja radi Dnevni centar za pružanja usluga u kojem lica mogu boraviti tokom dana. Otvaranje Dnevnog centra su 2007. godine podržali Grada Banja Luka i JU “Centar za socijalni rad” Banja Luka. Na ovaj način Banja Luka je jedina lokalna zajednica u BiH koja je licima sa mentalnim problemima pružila ruku i povjerenje. Usluge u Dnevnom centru bazirane su na humanističkom pristupu, koji nije usmjeren samo na bolest kao što je to slučaj u komercijalnoj psihijatriji, nego na afirmaciju zdravih kapaciteta oboljele osobe.
Vjerujemo da ćemo našim sredstvima neposredno pomoći udruženju u lakšem radu i funkcionisanju, ali isto tako pružiti svima u udruženju moralnu i ljudsku podršku, te povećati vidljivost njihovg izuzetnog rada u našoj zajednici.
Koristim priliku da Vas pozovom da obiđete udruženje, napravite prilog o njihovom radu i približite ih široj zajednici.
Kada govorimo o rotarijanstvu prva asocijacija su načela odgovornosti, razumijevanja i služenja zajednici. Koja je ideja vodilja Rotary kluba Banjaluka, koliko članova brojite i šta se očekuje od svakog člana kako bi bio uključen u aktivnosti kluba?
Prvi Rotari klub je osnovan 1905. godine u Čikagu. Danas gotovo da nema države u kojoj ne djeluje neki rotari klub sa više od 1,2 miliona članova širom svijeta. Rotari je, uz UNICEF, najveća humanitarna organizacija priznata od strane Ujedinjenih nacija (UN). Rotari je u svijetu najprepoznatljiviji po svojoj globalnoj akciji suzbijanja opasnog i vrlo zaraznog virusa dječje paralize te je zahvaljujući upravo rotari organizaciji taj virus danas praktički iskorijenjen, odnosno nalazimo ga samo još u dvije države (tek u sporadičnim slučajevima).
Rotari klub Banja Luka je osnovan 1934. godine, a nakon što mu je rad prekinut 1941. godine aktivnosti su obnovljene 1999. godine. Klub je prepoznat po svom istaknutom angažmanu u humanitarnom djelovanju prema ugroženim društvenim grupama, podršci najboljim, kao i po tradicionalnom ratarijanskom humanitarnom balu.
Članovi našeg kluba su ljudi raznih profesija, od liječnika, umjetnika, advokata, inženjera, uspješnih poslovnih ljudi, profesora…Ta sinergija različitosti nam pomaže da najviše doprinesemo društvu. Zajedničko za sve rotarijance je ponašanje u skladu sa principima iskazanim kroz test četiri pitanja:
1. Da li je to što govorim i činim ISTINITO?
2. Da li je POŠTENO prema svima?
3. Da li će dovesti do DOBRE VOLJE I BOLJIH PRIJATELJSTAVA?
Da li će biti KORISNO za sve?
Rotari klub “Banja Luka” broji 27 članova, te ovom prilikom želim istaći odličnu saradnju sa članovima drugih klubova u Banjoj Luci ( “Gloria”, “Feniks”, Rotarakt, Interakt i Inervil klub), kao i brojnim klubovima u BiH i regionu.
Svaki član koji pristupi nekom od rotari klubova ima obavezu prisustvovati sastancima kluba, plaćati članarinu, te učestvovati u radu kluba i klupskim akcijama. Nadalje, od članova se očekuje da posjeduju visoke moralne i etičke kvalitete koje primjenjuju u svom privatnom i poslovnom životu, pozivajući se uvijek na ranije navedena četiri pitanja.
Članovi Rotary kluba Banjaluka aktivni su tokom cijele godine u svojoj humanoj misiji, a to je prikupljanje pomoći za one kojima je pomoć potrebna. Koje aktivnosti su obilježile 2022. godinu?
Od brojnih ovogodišnjih aktivnosti posebno bih istakao pomoć koju smo prikupili i uručili Roditeljskoj kući „Iskra“ u Banjaluci, kojom upravlja istoimeno udruženju roditelja djece oboljelih od malignih bolesti. Ovo je prva kuća te vrste na području Republike Srpske i omogućava zajednički boravak mališana i njihovih roditelja tokom terapija i procesa liječenja. Roditeljska kuća „Iskra“ je od neprocjenjive pomoći porodicama koje su izvan Banjaluke, a mališani se liječe u Univerzitetskom kliničkom centru. Ovogodišnje aktivnosti su predstavljale nastavak naše višegodišnje pomoći ovom udruženju.
Kakvi su planovi za narednu godinu, šta će biti prioritet u radu Rotary kluba Banjaluka?
Naš prioritet u 2023. godini je završetak projekta „Sunčani sat“, čije poklanjanje gradu planiramo za 21. april – Dan grada. Sunčani sat će se nalaziti na uglu između Vidovdanske i Grčke ulice. Inče, biće to prvi sunčani sat u našem gradu. Njegove funcije su praktične, edukativne i estetske zbog čega vjerujemo da će ga građani svih uzrasta, a posebno djeca, rado prihvatiti i često koristiti. Najveći dio pripremnih aktivnosti, uključujući i važna pitanja iz nadležnosti gradske uprave, smo realizovali ove godine, tako da sa radušću očekujem proljeće i radove na terenu.
Na kraju koristim priliku da svim ljudima dobre volje poželim srećne predstojeće praznike, kao i zdravu, radosnu i uspješnu dolazeću godinu!
Banjaluka
BIZARNO! Đajić počasni građanin Banjaluke? SNSD ga predložio i podržao, Stanivuković poručuje – OVO JE PORAZ GRADA! (VIDEO)

– Ključ Grada Banjaluka u rukama Vlade Đajića nije priznanje – to je poraz. Najveće gradsko priznanje dodijeljeno je čovjeku koji je poznat po svemu onome što se ne smije nagrađivati – po bahatosti, sramotnim istupima, vulgarnosti, kriminalu, korupciji, neprofesionalizmu… Čovjeku koji javno priznaje korupciju, koji ponižava radnike, omladinu posmatra kao masu za opijanje i sakupljanje glasova, a kulturu i manire odavno ne koristi – poručio je gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković.
Naime, umjesto da priznanje bude dodijeljeno sportskom kolektivu poput FK „Borac“, koji je Banjaluku ove godine predstavio u najboljem svjetlu, SNSD je odlučio da ovu prestižnu nagradu uruči svom kadru – direktoru UKC-a Republike Srpske i narodnom poslaniku, Vladi Đajiću.
I dok se mnogi građani pitaju da li je ovo skrivena kamera ili loša šala, odbornici SNSD-a su hladnokrvno i bez stida izglasali ovu odluku, šaljući poruku da u današnjoj Banjaluci priznanja ne dobijaju časni i vrijedni ljudi, već oni koji su glasniji, bahatiji i politički podobniji.
– Politika je, kao i mnogo puta do sada, umiješala prste, ali čak i ona mora imati granicu. Ne znaju u SNSD kada veliko priznanje daš maloj osobi – ne raste osoba, nego pada ono što si dao. Ne znaju da ovdje nije važno ni ime ni prezime, ni partija, nego poruka koja se šalje Banjalučanima, mladim ljudima i svima nama – rekao je Stanivuković.
Ovim činom, kako kaže, SNSD je odlučio da i zvanično oda priznanje korupciji, nemoralu, nečasti i bahatosti.
– Odlučili su da još jednom pređu sve granice ukusa, ne razmišljajući o posljedicama koje ovakav potez donosi. Ko će se, nakon ovoga, još htjeti boriti za nagradu koja je sada i zvanično obesmišljena? – zaključio je gradonačelnik.
Dodjela titule počasnog građanina Vladi Đajiću već je izazvala burne reakcije na društvenim mrežama, a mnogi Banjalučani ovu odluku nazivaju – sramotnom, bizarnom i ponižavajućom za grad.
Banjaluka
BASARA “Srećan Svjetski dan Roma – u zagrljaju porodice, ZAJEDNO SMO ČITAV SVIJET!”

Banjaluka je danas, povodom Svjetskog dana Roma, uputila snažnu poruku podrške romskoj zajednici, naglašavajući važnost zajedničkog pamćenja, solidarnosti i borbe protiv diskriminacije. Iz Gradske uprave poručuju da su Romi neraskidiv dio društvene zajednice, a njihova djeca – djeca svih nas.
– Danas, na Svjetski dan Roma, sjećamo se prvenstveno onih koji su, naročito u Drugom svjetskom ratu, rame uz rame sa nama Srbima, krvarili za slobodu. Njihovo bogato kulturno nasljeđe – pjesma što miluje dušu, tradicija što diše životom – svjetlo je koje nas vodi. Ali i dalje, kroz diskriminaciju i stigmu, njihova djeca nose teret nepravde – rekla je Adriana Basara, portparol Gradske uprave Banjaluka.
Ona je naglasila da Grad Banjaluka kroz konkretne projekte podrške i emancipacije nastoji stvoriti bolje uslove za život romske djece.
– Za tu djecu kuca naše srce – za svaki njihov osmijeh koji nas grije, za svaki pogled pun snova koji nas zove da budemo bolji. Kroz projekte podrške i emancipacije, gradimo im put ka zvijezdama, brišemo suze i rušimo zidove. Neka nas njihove nježne duše podsjete: oni su naša djeca, naša nada, naša borba. Srećan Svjetski dan Roma – u zagrljaju porodice, zajedno smo čitav svijet! – poručila je Basara.
Banjaluka
MIRNA SAVIĆ BANJAC “Sve raspoložive ekipe za održavanje javnih površina su maksimalno angažovane”

Sve raspoložive ekipe za održavanje javnih površina su maksimalno angažovane i ovih dana na području Banje Luke u toku su pojačane aktivnosti na košenju i uređenju zelenih površina.
-Higijena i održavanje, kako smo i najavili, su nam prioritet i da je tako sugrađani to mogu i sami da vide, jer ovih dana je radno na više lokacija u gradu, od košenja, pranja ulica do sanacije divljih deponija – poručila je gradski menadžer Mirna Savić – Banjac.
Ove godine, kako je navela, uvedena je i nova praksa, a to je objava sedmičnog plana košenja po naseljima.
-Na ovaj način sugrađani će biti upoznati sa planom održavanja javnih zelenih površina i moći će da prate kada će njihovo naselje doći na red – navela je Savić – Banjac i dodala da zbog prirode posla neki od termina se mogu i promijeniti u slučaju nepovoljnih vremenskih prilika, ali će sugrađani o svemu biti blagovremeno obaviješteni.
Plan košenja i uređenja javnih površina za tekuću sedmicu možete pogledati OVDJE.
-
Politika3 dana ago
DODIK “Neću izdati narod i neću se povući dok god imam PODRŠKU NARODA”
-
Zdravlje3 dana ago
VJEROVALI ILI NE! Paracetamol može da izazove bizarne promjene ličnosti
-
Politika2 dana ago
EUFOR “Naši helikopteri spremni za misiju, NADLIJETAĆE BiH I NOĆU”
-
Društvo2 dana ago
SVE VIŠE GLADNIH! Javna kuhinja “Mozaik prijateljstva” ima na hiljade korisnika
-
Politika3 dana ago
DODIK I DALJE TVRDI ISTO “Sve više razumijevanja za političku borbu Srpske”
-
Hronika2 dana ago
HAOS U TREBINJU! Vlasnik lokala udario gošću
-
Politika2 dana ago
CRNADAK ODGOVORIO KOVAČEVIĆU “Naučite da ljudi nisu ginuli da biste vi pljačkali zamotani u zastave”
-
Politika3 dana ago
OGLASIO SE I LUKAČ “Nije BiH u krizi, već protektorat”