Connect with us

Svijet

Šta slijeduje nakon dodjele kandidatskog statusa Evropske unije Bosni i Hercegovini?

Bosna i Hercegovina je dobila kandidatski status za učlanjenje u Evropsku uniju, ali da bi postala članica EU mora da riješi 14 prioriteta, a posebno se to odnosi na borbu protiv korupcije i unapređenje pravosuđa, dva ključna segmenta na putu BiH ka EU.

Političari iz BiH kažu da je odluka EU o kandidatskom statusu pre svega politička, u svjetlu dešavanja u Ukrajini, i da je BiH dobila status upravo zbog zahtjeva Ukrajine i Moldavije za članstvo u EU.

Milorad Dodik, predsjednik RS, izjavio je da dodjela kandidatskog statusa BiH za članstvo u EU predstavlja zakasnjelu reakciju na nepravdu koja je napravljena kada je Ukrajini i drugima dat taj status, iako je BiH prošla mnogo više reformi nego te zemlje.

On je pozdravio odluku o dodjeli kandidatskog statusa, ali je naveo da to nije dio uobičajenih redovnih procedura, i da bi bio veći optimista da se to dogodilo prije nekoliko godina, a sada mu je svejedno. Istakao je da ako BiH ne dobije novac, šta će joj onda status, jer će još više zaostati u ekonomiji.

– Ako EU i Brisel žele da ovde upravljaju procesima i institucijama, onda to treba da plate. Bilo bi interesantno da im ispostavimo zahtejve da nam daju 20 milijardi evra u naredne tri-četiri godine i da kažemo da onda možemo da se pridružimo – rekao je Dodik i podsjetio da Hrvatska dobija 27 milijardi evra iz evropskih fondova, kao i da sve zemlje EU dobijaju novac

Željka Cvijanović, srpski član i predsjedavajuća PBiH, izjavila je da davanje kandidatskog statusa BiH predstavlja čisto političku odluku EU motivisanu dešavanjima na geopolitičkom planu. Naglasila je da ne zavisi od BiH, nego uopšte od kapaciteta EU, dalje zajedničko kretanje na evropskom putu. Ona je ukazala da, ako će taj kandidatski status držati BiH u nekom čudnom stanju 15 ili 16 godina, kao što je to bio slučaj sa Severnom Makedonijom, onda to neće ništa značiti.

Branislav Borenović, predsednik PDP, kaže da u prethodnom mandatu ništa nije urađeno za približavanje EU, te da su, bez obzira na kandidatski status, očekivanja Brisela ostala ista.

– I dalje treba da usvojimo zakone o spriječavanju sukoba interesa i izmjene Zakona o VSTS, odnosno reformišemo pravosuđe. Pravosuđe je i dalje jedna od oblasti pod velikim uticajem politike, sa jakim vezama između korumpiranih političara i takvih tužilaca i sudija uz, naravno, časne izuzetke – rekao je Borenović.

On je podsjetio da BiH spada u red korumpiranih prema mjerenjima međunarodnih organizacija i čiji je indeks korupcije u stalnom rastu posljednjih 10 godina.

Miloš Šolaja, profesor na banjalučkom Fakultetu političkih nauka, istakao je da se dodjelom statusa kandidata za članstvo u EU ništa mnogo nije promijenilo, osim što je na neki način BiH izjednačen status sa Ukrajinom, Moldavijom i nekim drugim zemljama na Zapadnom Balkanu. BiH mora mnogo više napora da uloži da bi uspijela na putu ka EU.

UZ OSTALE ZEMLJE KANDIDATE
KANDIDATSKIM statusom BiH se pridružila ostalim zemljama kandidatima – Albaniji, Moldaviji, Sjevernoj Makedoniji, Crnoj Gori, Srbiji, Turskoj i Ukrajini – u prosecu pridruživanja, koji može da traje godinama i obuhvata kompleksne pregovore o usklađivanju lokalnih zakona sa zakonodavstvom EU.

Svijet

NETANJAHU POTRESEN “Vratićemo sve taoce kući, i žive i mrtve”

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je danas da se ”obavezuje” da vrati preostale taoce kući, nakon što je ranije danas saopšteno da su izraelske snage pronašle tijela troje talaca koje je otela palestinska militantna grupa Hamas.

On je istakao da mu je ”srce slomljeno” vijestima da su pronađena tijela Icaka Gelerentera, Amita Buskila i Šani Luk, prenosi Tajms of Izrael.

”Moja supruga Sara i ja tugujemo s porodicama. Vratićemo sve taoce – i žive i umrle. Čestitam našim hrabrim snagama koje su odlučnom akcijom vratile naše sinove i kćeri kući”, rekao je Nezanjahu.

Ranije danas potpredsednik izraelske vojske Danijel Hagari je izjavio da su pronađena tijela troje talaca otetih na muzičkom festivalu Supernova blizu Reima 7. oktobra ujutru, odakle su prebačeni u oblast Mefalsim.

Hagari kaže da su ih tamo ubili pripadnici Hamasa, a njihova tijela su potom prebačena u Gazu.

Među pronađenim tijelima talaca je i tijelo njemačko-izraelske državljanke Šani Luk (22) koja je postala simbol brutalnog napada Hamasa na muzičkom festivalu.

Snimak Šani u zadnjem dijelu kamioneta, nakon što je kidnapovao Hamas, objavljen je na društvenim mrežama i postao je poznat širom svijeta.

Vojska je identifikovala druga dva tijela kao 28-godišnju ženu Amit Buskila i 56-godišnjeg muškarca Icaka Gelerentera.

Nastavi čitati

Svijet

MNOGI SE PITAJU! Šta je u koferima pored Putina i Sija? (VIDEO)

Šta je u torbama koje nose dvojica muškaraca koji stalno prate ruskog i kineskog predsjednika Vladimira Putina i Si Đipinga?

Na društvenim mrežama, tokom posjete ruskog predsjednika Vladimira Putina njegovom kineskom kolegi, mnogi su prokomentarisali fotografije dvojice lidera sa misterioznim torbama.

Na mnogim snimcima, kada se predsjednici nuklearnih supersila sastaju na ceremonijama ili opušteno šetaju, vidi se kako državnike pomno prate dvojica muškaraca koji u rukama nose crne torbe.

“Primijetićete da i Si i Putin iza sebe imaju zvaničnike koji nose nuklearne kofere svojih zemalja. Je li to samo stvar protokola? Ili je to namjerno pokazivanje snage i jedinstva”, pita se autor jedne od objava na društvenoj mreži „Iks“.

Naime, prema ovom i drugim korisnicima društvenih mreža, koferi su vrlo slični koferu koji uvijek prati američkog predsjednika i koji je Amerikancima poznat po nadimku “nuklearni fudbal”.

Poznato je da sličan kofer ima i ruski predsjednik. Kofer je razvijen i počeo da se koristi 80-ih godina prošlog vijeka. U stvari postoje tri. Ruski predsjednik, koji je ujedno i glavnokomandujući ruske vojske, uvijek ga ima pri ruci. Ostale kofere drže ministar odbrane i načelnik Generalštaba. Ne zna se tačno kakav je sistem za odlučivanje o nuklearnom napadu ili odgovoru, ali se vjeruje da su potrebne dvije od tri potvrde.

U međuvremenu, vojni analitičar “Skaj Njuza”, profesor Mihael Klark, tvrdi da je “malo vjerovatno” da se zapravo radi o nuklearnim koferima, jer zvaničnici koji ih nose “obično pokušavaju da ostanu što neupadljiviji”, piše portal Jahu Njuz, prenosi N1.

Putin je takođe viđen sa sličnim koferom tokom prošle godine u posjeti Pekingu. Tada su dopisnici ruske državne novinske agencije RIA u Kremlju napisali u postu na Telegramu ispod video snimka da “postoje određeni koferi bez kojih nijedno Putinovo putovanje nije moguće”.

Prema Vikipediji, nuklearni koferi se koriste samo u SAD-u i Rusiji. U ostalim nuklearnim velesilama, nuklearni koferi zvanično ne postoje ili se ne zna da li postoje. Tako se ne zna šta je u koferu koji prati kineskog predsjednika.

Nastavi čitati

Svijet

CENZURA U EVROPSKOJ UNIJI! Zabranjuje se izvještavanje novinara tri ruska medija

Evropska unija je danas zabranila medije RIA Novosti, “Izvestija”, “Ruska gazeta” i češki “Glas Evrope”, javljaju RIA Novosti.

Kako se navodi u saopštenju, zabrana neće onemogućavati novinare ovih medija u EU da obavljaju aktivnosti koje nisu povezane sa izvještavanjem.

Podsjetimo, komesar EU za vrijednosti i transparentnost Vera Jurova prethodno je potvrdila da su se ambasadori EU danas su se saglasili u načelu da četiri ruska medija dodaju na listu sankcija EU zbog, kako kažu, širenja propagande.

Ove mjere su dio planiranog 14. paketa sankcija Rusiji, navodi se u zvaničnom dokumentu u koji je Rojters imao uvid prošle nedjelje.

EU je ranije uvela sankcije ruskim državnim medijima RT i Sputnjik, a za sada nije precizirala koje mjere će se primjenjivati na medije koji su dodati na listu sankcionisanih.

Nastavi čitati

Aktuelno