Društvo
DRASTIČNA RAZLIKA Evo šta smo lani mogli da kupimo za prosječnu platu, a šta (ne) možemo sada

Prosječna mjesečna neto plata u Bosni i Hercegovini u oktobru ove godine iznosila je 1.156 KM, što je za skoro 150 KM više nego u istom periodu lani.
U odnosu na isti mjesec prošle godine, kada je prosječna neto plata iznosila 1.007 KM, ona je u oktobru 2022. nominalno bila viša za 14,8 odsto, saopštili su iz Agencije za statistiku BiH.
Međutim, jasno je da ne možemo da budemo zadovoljni pomenutim rastom plata, s obzirom da danas, u odnosu na isti period lani, možemo da kupimo daleko manje roba.
Naime, za prosječnu platu od 1.156 KM sada, na primjer, možemo da kupimo 361 kilogram hljeba, a u oktobru prošle godine za tadašnju prosječnu platu mogli smo da pazarimo 419 kilograma. Dalje, za lanjski prosjek smo mogli da kupimo 70, a za ovogodišnji 62 kilograma junetine bez kosti.
Takođe, prošlogodišnja prosječna plata je bila dovoljna za 719 litara mlijeka ili 324 litra ulja, a ove godine za tek 502 litra mlijeka, odnosno 251 litar ulja. Ko zarađuje prosječnu platu, sada može da kupi 340 litara dizela, a u oktobru 2021. mogao je da pazari 437 litara ovog goriva…
Ekonomisti objašnjavaju da nominalno povećanje plate, bez usklađivanja s rastom cijena, ne ostavlja puno prostora za radovanje. Naime, tek kad se povećanje plate uskladi sa poskupljenjima, odnosno kad nakon tog povećanja možemo da kupimo više roba u odnosu na prethodni uporedni period, možemo da govorimo o realnom povećanju plate.
Naglašavaju da u vremenu inflacije nominalne veličine ne prikazuju stvarno stanje ili stvarni rast.
U oktobru ove godine najniže prosječne neto plate u Bosni i Hercegovini isplaćene su u ugostiteljstvu – 745 KM, građevinarstvu – 840, trgovini – 887 KM. U odnosu na isti period prošle godine, prosječna plata u građevinarstvu nominalno je porasla za skoro 16 odsto, u trgovini za 19, a u ugostiteljstvu za skoro 20 odsto.
S druge strane, godišnja inflacija u oktobru u BiH je iznosila 17,4 odsto. U ovom periodu, najviše su poskupjeli hrana i prevoz, za skoro 26 odsto.
Društvo
STRPLJENJE AKO PUTUJETE! Gužve na četiri granična prelaza

Frekvencija vozila pojačana je na graničnom prelazu Gradiška na izlazu i ulazu iz Hrvatske u BiH, te na prelazima Gradina, Brod i Velika Kladuša na ulazu u zemlju, saopšteno je iz Auto-moto saveza Republike Srpske.
Na ostalim graničnim prelazima zadržavanja za sada nisu duža od 30 minuta.
Saobraćaj se na većini puteva u Republici Srpskoj odvija uz povoljne vremenske uslove i pojačan intezitet saobraćaja.
IZ AMS-a skrežu pažrnju vozačima na opasnost od odrona na dionicama koje prolaze kroz usjeke i pored kamenih kosina, te upozoravaju na brojne dionice na kojima su aktivirana klizišta, prenosi Srna.
Društvo
DOBRE VIJESTI Dolazi toplije, ali promjenljivo i vjetrovito vrijeme

U Republici Srpskoj dolazi toplije, ali promjenljivo oblačno i vjetrovito vrijeme uz jugovinu, rekla je Srni meteorolog Republičkog hidrometeorološkog zavoda Milica Đorđević.
“Danas je sunčano i toplo, već noćas oblačnost zahvata naš region, pa će sutra biti malo kiše, pogotovo na istoku. U ostalim krajevima biće uglavnom suvo, a od nedjelje, 13. aprila, nekoliko dana će biti vjetrovito, toplo i promjenljivo oblačno”, rekla je Đorđevićeva.
Ona je dodala da će duvati umjeren do jak povremeni olujni jugo, te da je moguća povremena kiša koja će biti češća u Hercegovini i na krajnjem zapadu. U ostalim krajevima biće oblačno i uglavnom suvo, uz povremenu kišu koja će se premještati preko regiona od juga i zapada ka sjeveru i istoku.
Društvo
NIJE BEZAZLENO! Na liječenju zbog respiratorne infekcije 142 pacijenta

U Republici Srpskoj se od teške akutne respiratorne infekcije liječe 142 pacijenta, a registrovano je 687 slučajeva oboljenja sličnih gripu, rečeno je Srni u Institutu za javno zdravstvo Srpske.
Na liječenju od teške respiratorne infekcije u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske bilo je 99 pacijenta, u bolnici u Prijedoru 15, u Bijeljini 11, Gradišci pet, u Trebinju sedam, po dva pacijenta u bolnicama u Nevesinju i Foči i jedan u Zvorniku.
Domovi zdravlja u Republici Srpskoj prošle sedmice su prijavili 4.485 slučajeva akutnih respiratornih infekcija.
Kada je riječ o ovim i oboljenjima sličnim gripu, najveći broj pacijenata je uzrasta od pet do 14 godina i od 30 do 64 godine.
Najviše oboljenja sličnih gripu prijavljeno je u regijama Foče i Istočnog Sarajeva.
Od oktobra je u Republici Srpskoj prijavljeno 150.792 akutnih respiratornih infekcija, oboljenja sličnih gripu 22.276, te 2.928 teških akutnih respiratornih infekcija, prenosi Srna.
-
Politika3 dana ago
DODIK TVRDI DA SRPSKA HOĆE SVE DA VRATI U NORMALU “Priča o rušenju ustavnog poretka je cinična”
-
Hronika1 dan ago
ZAKONI NSRS NE VAŽE? Velika akcija SIPA-e u Banjaluci, ASISTIRA IM MUP SRPSKE, u toku su privođenja
-
Politika2 dana ago
ŠAMAR BANJALUČANIMA! Ključevi grada u rukama Vlade Đajića
-
Politika3 dana ago
“NIJE LAKO”… Ovo su novi obračuni plata u Vladi Srpske
-
Politika2 dana ago
LUKAČ BRANI ĐAJIĆA “On je ljekar, zaslužio je KLJUČ GRADA”
-
Politika2 dana ago
OD ODBORNIKA SDS-A DO NOVOG LICA PDP-A! Predrag Kukolj prešao u Partiju demokratskog progresa
-
Politika2 dana ago
PO UZORU NA TRAMPA: Srpska da uvede carine Rusiji, Kini, Mađarskoj i Turskoj
-
Banjaluka2 dana ago
“RADILI SMO U NEMOGUĆIM USLOVIMA”: Savić Banjac otkriva kako su preživjeli najteže izazove