Connect with us

Društvo

DRASTIČNA RAZLIKA Evo šta smo lani mogli da kupimo za prosječnu platu, a šta (ne) možemo sada

Prosječna mjesečna neto plata u Bosni i Hercegovini u oktobru ove godine iznosila je 1.156 KM, što je za skoro 150 KM više nego u istom periodu lani.

U odnosu na isti mjesec prošle godine, kada je prosječna neto plata iznosila 1.007 KM, ona je u oktobru 2022. nominalno bila viša za 14,8 odsto, saopštili su iz Agencije za statistiku BiH.

Međutim, jasno je da ne možemo da budemo zadovoljni pomenutim rastom plata, s obzirom da danas, u odnosu na isti period lani, možemo da kupimo daleko manje roba.

Naime, za prosječnu platu od 1.156 KM sada, na primjer, možemo da kupimo 361 kilogram hljeba, a u oktobru prošle godine za tadašnju prosječnu platu mogli smo da pazarimo 419 kilograma. Dalje, za lanjski prosjek smo mogli da kupimo 70, a za ovogodišnji 62 kilograma junetine bez kosti.

Takođe, prošlogodišnja prosječna plata je bila dovoljna za 719 litara mlijeka ili 324 litra ulja, a ove godine za tek 502 litra mlijeka, odnosno 251 litar ulja. Ko zarađuje prosječnu platu, sada može da kupi 340 litara dizela, a u oktobru 2021. mogao je da pazari 437 litara ovog goriva…

Ekonomisti objašnjavaju da nominalno povećanje plate, bez usklađivanja s rastom cijena, ne ostavlja puno prostora za radovanje. Naime, tek kad se povećanje plate uskladi sa poskupljenjima, odnosno kad nakon tog povećanja možemo da kupimo više roba u odnosu na prethodni uporedni period, možemo da govorimo o realnom povećanju plate.

Naglašavaju da u vremenu inflacije nominalne veličine ne prikazuju stvarno stanje ili stvarni rast.

U oktobru ove godine najniže prosječne neto plate u Bosni i Hercegovini isplaćene su u ugostiteljstvu – 745 KM, građevinarstvu – 840, trgovini – 887 KM. U odnosu na isti period prošle godine, prosječna plata u građevinarstvu nominalno je porasla za skoro 16 odsto, u trgovini za 19, a u ugostiteljstvu za skoro 20 odsto.

S druge strane, godišnja inflacija u oktobru u BiH je iznosila 17,4 odsto. U ovom periodu, najviše su poskupjeli hrana i prevoz, za skoro 26 odsto.

Društvo

STRPLJENJE AKO PUTUJETE! Gužve na četiri granična prelaza

Frekvencija vozila pojačana je na graničnom prelazu Gradiška na izlazu i ulazu iz Hrvatske u BiH, te na prelazima Gradina, Brod i Velika Kladuša na ulazu u zemlju, saopšteno je iz Auto-moto saveza Republike Srpske.

Na ostalim graničnim prelazima zadržavanja za sada nisu duža od 30 minuta.

Saobraćaj se na većini puteva u Republici Srpskoj odvija uz povoljne vremenske uslove i pojačan intezitet saobraćaja.

IZ AMS-a skrežu pažrnju vozačima na opasnost od odrona na dionicama koje prolaze kroz usjeke i pored kamenih kosina, te upozoravaju na brojne dionice na kojima su aktivirana klizišta, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Društvo

DOBRE VIJESTI Dolazi toplije, ali promjenljivo i vjetrovito vrijeme

U Republici Srpskoj dolazi toplije, ali promjenljivo oblačno i vjetrovito vrijeme uz jugovinu, rekla je Srni meteorolog Republičkog hidrometeorološkog zavoda Milica Đorđević.

Đorđevićeva je rekla da neće biti potpuno sunčano vrijeme, ali da će temperatura vazduha biti do 24, ponegdje do 25 stepeni Celzijusovih, a u Hercegovini zbog češće kiše od 16 do 20.

“Danas je sunčano i toplo, već noćas oblačnost zahvata naš region, pa će sutra biti malo kiše, pogotovo na istoku. U ostalim krajevima biće uglavnom suvo, a od nedjelje, 13. aprila, nekoliko dana će biti vjetrovito, toplo i promjenljivo oblačno”, rekla je Đorđevićeva.

Ona je dodala da će duvati umjeren do jak povremeni olujni jugo, te da je moguća povremena kiša koja će biti češća u Hercegovini i na krajnjem zapadu. U ostalim krajevima biće oblačno i uglavnom suvo, uz povremenu kišu koja će se premještati preko regiona od juga i zapada ka sjeveru i istoku.

Nastavi čitati

Društvo

NIJE BEZAZLENO! Na liječenju zbog respiratorne infekcije 142 pacijenta

U Republici Srpskoj se od teške akutne respiratorne infekcije liječe 142 pacijenta, a registrovano je 687 slučajeva oboljenja sličnih gripu, rečeno je Srni u Institutu za javno zdravstvo Srpske.

Na liječenju od teške respiratorne infekcije u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske bilo je 99 pacijenta, u bolnici u Prijedoru 15, u Bijeljini 11, Gradišci pet, u Trebinju sedam, po dva pacijenta u bolnicama u Nevesinju i Foči i jedan u Zvorniku.

Domovi zdravlja u Republici Srpskoj prošle sedmice su prijavili 4.485 slučajeva akutnih respiratornih infekcija.

Kada je riječ o ovim i oboljenjima sličnim gripu, najveći broj pacijenata je uzrasta od pet do 14 godina i od 30 do 64 godine.

Najviše oboljenja sličnih gripu prijavljeno je u regijama Foče i Istočnog Sarajeva.

Od oktobra je u Republici Srpskoj prijavljeno 150.792 akutnih respiratornih infekcija, oboljenja sličnih gripu 22.276, te 2.928 teških akutnih respiratornih infekcija, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Aktuelno