Svijet
Pijaca u Vuhanu, sa koje je krenuo kovid, tajno otvorena? Kruže sablasne fotografije leševa životinja

Stručnjak za zarazne bolesti rekao je da je pitanje vremena kada će se dogoditi nova pandemija ako se nastavi ovakva trgovina
Na društvenim mrežama pojavile su se fotografije, koje su navodno nastale na krovu kineske pijace u Vuhanu, a koja se smatra izvorištem pandemije korona virusa.
Na fotografijama se vide životinjiski leševi, što je izazvalo strah da je zloglasna pijaca ponovo otvorena, piše MailOnline.
Fotografije je objavila američki virusolog dr Anđela Rasmusen, koja je tvrdila je da svakako riječ o zagonetnim prizorima.
Redovi oderanih životinja vise na policama za sušenje na, kako se spekuliše, pijaci morskih plodova Huanan u Vuhanu, a fotografije su snimljene u novembru 2021. i osvanule na Google Earthu, gotovo dve godine nakon što je pijaca zatvorena jer je proglašena izvorištem zaraze koronavirusa.
Tek ove nedjelje pojavile su se fotografije koje izazivaju sumnju da kineske “mokre” pijace, na kojima su se prodavale desetine egzotičnih životinja u katastrofalnim uslovima, ponovo posluju.
Any qualified zoologists up for a game of name that species?@josh__levy found this image of animal skins drying on the roof of the Huanan market.
This photo was taken in Dec 2021, a full year after the market closed and live animal trading was supposed to be banned. pic.twitter.com/PSSX0rwKwS
— Dr. Angela Rasmussen (@angie_rasmussen) August 30, 2022
Međutim, ne postoji nikakav dokaz da su fotografije sa čuvene pijace u Vuhanu.
Nekim životinjama na fotografijama je oderana koža, a drugima je očišćena utroba, ali krzno im je još uvijek netaknuto. Na mutnim fotografijama takođe je prikazano nekoliko stolova na kojima je, kako izgleda, položena životinjska koža.
Profesor Lorens Jang, mikrobiolog sa Univerziteta Varvik u Velikoj Britaniji, smatra da je to vrlo zabrinjavajuće.
– Šta međunarodna zajednica treba da učini kako bi uvjerila vlade kako je potrebno kontrolisati mokre pijace? Znamo da gotovo sve infektivne bolesti, koje su posljednjih godina bile prijetnja ljudima, potiču od životinja – rekao je.
Profesor Pol Hanter, stručnjak za zarazne bolesti, rekao je za MailOnline da je pitanje vremena kada će se dogoditi nova pandemija ako se nastavi ovakva trgovina u velikim gradovima.
Početkom januara 2020. kineske vlasti identifikovale su pijacu Huanan kao potencijalni izvor nove zarazne bolesti te je pijaca zatvorena. Istraživači su zatim prikupili uzorke peradi, zmija, jazavaca, divovskih daždevnjaka, sijamskih krokodila i drugih životinja koje su se tamo prodavale. U potrazi za patogenom uzeli su i uzorke iz kaveza, toaleta, odvoda i štandova.
U martu 2021. godine kineski naučnici objavili su izveštaj koji je pokazao da su svi od gotovo 200 uzoraka prikupljenih od životinja bili negativni, ali da je oko 1.000 uzoraka uzetih sa štandova i drugih dijelova tržišta bilo pozitivno.
Reuters je 11. decembra 2020. javio da je pijaca još uvijek prazna i zatvorena. Tim naučnika predvođen Svjetskom zdravstvenom organizacijom (SZO) posjetio je pijacu 31. januara 2021. godine u sklopu istrage o ulozi pijace u pandemiji.
Snimci iz vazduha koje je Reuters snimio i objavio u januaru 2021. godine, godinu dana nakon zatvaranja pijace, prikazuju prazne police za sušenje na istom dijelu krova. U drugom setu fotografija snimljenih u februaru, činilo se da se na polici suši životinjska koža, ali manja količina.
Zanimljivo je da su te fotografije snimljene posljednjeg dana posjete Svjetske zdravstvene organizacije pijaci i istraživanja u Vuhanu.
– Deset mjeseci kasnije, u decembru 2021. godine, čini se da su police za sušenje pune. Takođe, vidi se sto na kojem se nalazi nešto što izgleda kao životinjska koža. Ako je to svježa životinjska koža, zbunjuje zbog čega bi to bilo tamo, godinu dana nakon zatvaranja pijaca – upozorila je dr Rasmusen.
Zabrinjavajuće informacije iz Vuhana stižu nekoliko mjeseci nakon što su tri nove studije potvrdile da je epicentar pandemije koronavirusa zaista bila mokra pijaca Huanan u Vuhanu, a SARS-CoV-2 prešao je s divljih životinja, koje se drže u kavezima, na ljude barem dva puta u oktobru i decembru 2020. godine.
Svijet
CRNI MAJ ZA FRANCUSKU! Građani strepe za finansije, veliki pad poverenja u EKONOMIJU

Raspoloženje potrošača u Francuskoj se pogoršalo u maju, a zabrinutost zbog sopstvene finansijske situacije i budućnosti je u porastu, pokazuju danas objavljeni podaci francuskog Nacionalnog instituta za statistiku i ekonomska istraživanja (Insee).
Vrijednost indikatora koji mjeri sentiment francuskih domaćinstava je pala sa aprilskih 91 poena na 88 poena u maju, što je značajno ispod dugoročnog prosjeka od 100 poena.
Domaćinstva su takođe bila manje sklona velikim kupovinama, a zabrinutost zbog nezaposlenosti je naglo skočila, dostigavši najviši nivo od maja 2015. godine, navodi Figaro, prenosi Tanjug.
Stopa nezaposlenosti u Francuskoj blago je porasla sa 7,3 odsto u posljednja tri mjeseca prošle godine na 7,4 odsto u prvom kvartalu 2025, saopštio je Insee prošle nedjelje.
Ekonomski sentiment na početku godine nije pomogao smanjenju nezaposlenosti u Francuskoj, posebno nakon carina američkog predsjednika Donalda Trampa koje su u velikoj mjeri poremetile globalnu privredu i dovele do gubitka povjerenja među investitorima i kompanijama, naveo je francuski list.
Svijet
NJUJORK I LONDON NEDODIRLJIVI! Ali pravi šok tek dolazi, evo ko je IZBACIO Tokio s vrha!

U vremenu kada svijet puca po šavovima – zbog ratova, kriza i neizvjesnosti – jedan poredak ostaje važniji nego ikad: koji su gradovi najjači, najstabilniji i najpoželjniji za život i rad?
Odgovor donosi nova lista 1.000 najvažnijih svjetskih gradova koju je sastavio tim analitičara iz kompanije Oxford Economics, ocjenjujući ih kroz pet ključnih kategorija: ekonomija, ljudski kapital, kvalitet života, ekologija i upravljanje.
Top 10 gradova svijeta za 2025:
Njujork (SAD)
London (Velika Britanija)
Pariz (Francuska)
San Hoze (SAD)
Sijetl (SAD)
Melburn (Australija)
Sidnej (Australija) [novi ulazak]
Boston (SAD) [novi ulazak]
Tokio (Japan)
San Francisko (SAD)
Zašto baš ovi gradovi?
Njujork i London i dalje drže vrh. Ne samo da su svjetski finansijski centri, već i mjesta gdje se stvaraju ideje, obrazuju najbolji kadrovi i donose ključne odluke. Ovi gradovi su pravi motori planete.
Pariz je ove godine prestigao Silicijumsku dolinu i zasjeo na treće mjesto. Francuska prijestonica ima ogroman BDP i fokus na uslužni sektor. San Hoze i dalje briljira zahvaljujući tehnološkim gigantima poput Apple-a, Google-a i Mete – ali je pao na četvrto mjesto, prenosi Kurir.
Sijetl, dom Amazona, Microsofta i Boinga, ima odličnu kombinaciju tehnologije, avio-industrije i maloprodaje. Zahvaljujući tome, zauzeo je petu poziciju.
Sidnej i Boston – nova imena među elitom
Po prvi put među deset najboljih našli su se Sidnej i Boston. Sidnej je skočio na listi zbog izvanrednog kvaliteta života i poboljšanja ekoloških standarda. Boston, s druge strane, ima jaku ekonomiju, prestižne univerzitete (Harvard, MIT) i sve je popularniji kod globalnih kompanija.
Ko ide gore, a ko pada?
Stručnjaci iz Oxford Economics navode da su se gradovi iz Indije, Indonezije i Velike Britanije značajno popravili ove godine, dok su japanski, kanadski i brazilski gradovi zabilježili pad.
Gradovi budućnosti: Osam arhetipova
Analiza ide korak dalje i grupiše gradove prema njihovim karakteristikama u osam kategorija: globalni lideri, regionalni centri, kulturne prijestonice, održivi gradovi, industrijski centri, naslijeđeni gradovi, rastući megagradovi i zvijezde u usponu.
Svaka grupa ima svoje izazove i prednosti:
Globalni lideri (poput Njujorka i Londona) najbolje mogu da iskoriste potencijal vještačke inteligencije, ali se suočavaju sa sve većom nejednakošću.
Rastući megagradovi (u Aziji i Africi) imaju ogroman potencijal za razvoj ljudskog kapitala, ali se bore sa prebrzom urbanizacijom.
Kako se mjeri atraktivnost jednog grada?
Oxford Economics Global Cities Index uzima u obzir:
Koliko grad doprinosi globalnoj ekonomiji
Koliko je obrazovan i produktivan njegov narod
Kako se u njemu živi – zdravstvo, stanovanje, bezbednost
Koliko brine o okolini
Kako se njime upravlja – transparentnost, efikasnost, stabilnost
Svijet
HOROR! Napad nožem u Hamburgu: Žena na glavnoj željezničkoj stanici izbola 17 ljudi

Na glavnoj željezničkoj stanici u Hamburgu večeras je došlo do napada nožem, izvještava BILD.
Najmanje sedamnaest osoba je povrijeđeno, a savezna policija zbog napada je uhapsila ženu staru 39 godina, prenosi Index.
Zbog napada je u potpunosti obustavljen željeznički saobraćaj na glavnoj stanici. Incident se dogodio između perona 13 i 14, a tragovi krvi na podu svjedoče o brutalnosti napada.
U početku se govorilo o osam povrijeđenih, ali je policija kasnije precizirala da su tri osobe u životnoj opasnosti, tri teže povrijeđene, dok šest ima lakše tjelesne povrede. Najnovije informacije govore da je ukupno sedamnaest ljudi povrijeđeno, a četvoro se nalazi u kritičnom stanju. Prema saznanjima lista BILD, neki od povrijeđenih zbrinuti su unutar vozova.
-
Politika1 dan ago
ZAPAD POKREĆE OŠTRE MJERE PROTIV VLASTI U REPUBLICI SRPSKOJ! Traži se izolacija, obustava finansiranja i ukidanje kontakata
-
Hronika1 dan ago
SUD BIH! Osuđen na zatvor zbog čestitke rođendana Mladiću
-
Politika2 dana ago
VIŠKOVIĆ U PARALELNOM UNIVERZUMU “Srpska među 10 najpoželjnijih zemalja za investiranje”
-
Region1 dan ago
BRNABIĆ PORUČILA PICULI “Dalje ruke od Srbije!”
-
Hronika3 dana ago
PANIKA U ŠKOLI: Na tabli poruka “Pobiću čitavu prvu smjenu”, stigla policija!
-
Politika1 dan ago
RISTIĆ POSLAO OŠTRU PORUKU “Lopare nisu na prodaju za profit neke kompanije, OVDJE KOPATI NEĆETE”
-
Politika10 sati ago
NEŠIĆ PROSLAVIO SLOBODU: Simbolično poručio „Ja unutra, a lopovi vani“ (VIDEO)
-
Politika3 dana ago
DODIK PO SVOM “Srpska politički čvrsta, EKONOMSKI STABILNA i traži poštovanje Dejtona”