Connect with us

Banjaluka

RADNO VRIJEME u Banjaluci za božićne praznike i Dan Republike Srpske

Povodom predstojećih božićnih praznika, te obilježavanja i praznovanja Dana Republike Srpske u Grad Banjaluka obavijestila je građane o neradnim danima, te izmijenjenom radnom vremenu.

U dane pravoslavnog Božića, koji je po Zakonu o praznicima Republike Srpske vjerski praznik, za vjernike pravoslavne vjeroispovijesti, neradni dani su:

6. januar – Badnji dan
7. januar – Božić
Radnici pravoslavne vjeroispovijesti imaju pravo na plaćeni izostanak sa radnog mjesta u te dane.

U skladu sa Zakonom o praznicima Republike Srpske, Zakonom o Danu Republike Srpske i Odlukom o načinu obilježavanja i praznovanja Dana Republike Srpske neradni dan je:

9. januar (ponedjeljak) – Dan Republike Srpske
U dane republičkih praznika ne rade republički organi i organizacije, organi jedinice lokalne samouprave, preduzeća, ustanove i druge organizacije i lica koja profesionalno obavljaju uslužne i proizvodne djelatnosti.

Neradni dani i dežurstva u Gradskoj upravi
U skladu sa Zakonom o praznicima Republike Srpske, zbog obilježavanja božićnih praznika, Gradska uprava Grada Banjaluka neće raditi u petak – 6. januara , kao ni u ponedjeljak 9. januara 2023. godine

Iz Odjeljenja za opštu upravu napominju da će u te dane za eventualne hitne slučajeve – slučajeve smrti lica, čiji je upis u MK umrlih neodložan radi prevoza tijela van teritorije BiH, biti organizovano telefonsko dežurstvo matičara.

Matičari se mogu kontaktirati 6, i 9. januara u terminu od 8.00 do 13.00 časova putem telefona broj: 051 244 – 444.

Za svaki dan dežurstva poziv će biti proslijeđen dežurnom matičaru.

Radno vrijeme za praznike
Zakonom je precizirano da u dane republičkih praznika ne rade republički organi i organizacije, organi jedinica lokalne samouprave, preduzeća, ustanove i druge organizacije i lica koja profesionalno obavljaju uslužne i proizvodne djelatnosti.

Na Dan Republike Srpske – 9. januara, a u skladu sa Odlukom o određivanju radnog vremena pravnim licima i preduzetnicima, koji obavljaju trgovinsku, zanatsku i uslužnu djelatnost na području grada Banjaluka rade:

u vremenu od 00.00 do 24.00 časa pravna lica i preduzetnici koji obavljaju djelatnost proizvodnje hljeba, peciva, svježe tjestenine i kolača, i prodaja istih; trgovinski objekti tipa “dragstor” i trgovinski objekti u autobuskim i željezničkim stanicama i na benzinskim pumpnim stanicama, te
u vremenu od 8.00 do 21.00 čas – trgovine na malo pogrebnom opremom.
Produženo radno vrijeme ugostiteljima do 28. januara
Kada je riječ o ugostiteljskim objektima, za vrijeme praznika, sve do 28. januara, a u skladu sa Zaključkom gradonačelnika, ugostiteljski objekti, osim onih u stambenim zgradama, raditi duže u odnosu na uobičajeno radno vrijeme.

Svi ugostiteljski objekti, uključujući i objekte smještene u stambeno-poslovnim objektima kolektivnog stanovanja mogu raditi u neograničenom radnom vremenu:

07.01.2023. godine i
14.01.2023. godine.
U ostale dane navedenog perioda, ugostiteljski objekti isključivo smješteni van stambeno-poslovnih objekata kolektivnog stanovanja mogu raditi u radnom vremenu dužem u odnosu na radno vrijeme propisano Odlukom o radnom vremenu, i to:

Restorani, ugostiteljski objekti za ishranu i piće i ugostiteljski objekti za piće:

od 07.00 do 01.00 čas, radnim danima,
od 07.00 do 02.00 časa, vikendom (petak i subota).
Ugostiteljski objekti kojima je dodijeljen znak kvaliteta “zlatna kašika”:

od 07.00 do 02.00 časa, radnim danima,
od 07.00 do 03.00 časa, vikendom (petak i subota).
Noćni klubovi (disko-barovi, disko-klubovi/diskoteke i noćni barovi):

od 19.00 do 04.00 časa,
od 19.00 do 05.00 časa, vikendom (petak i subota).
Saloni za posebne prilike (svadbeni saloni i sl.):

od 07.00 do 04.00 časa.
U navedenom periodu ugostiteljski objekti, smješteni u stambeno-poslovnim objektima kolektivnog stanovanja, rade u skladu sa radnim vremenom propisanim Odlukom, i to: od 07.00 do 23.00 časa, radnim danima i vikendom (petak i subota).

Ugostiteljski objekti smješteni u stambeno-poslovnim objektima kolektivnog stanovanja, kojima je dodijeljen znak kvaliteta “zlatna kašika” rade od 07.00 do 24.00 časa, radnim danima, a od 07.00 do 01.00 čas, vikendom (petak i subota).

Zaključak je donesen na zahtjev Zanatsko-preduzetničke komore regije Banja Luka, radi ukazane potrebe za dužim radom ugostiteljskih objekata, u vrijeme novogodišnjih praznika.

Dom zdravlja i dežurna apoteka
Dom zdravlja radiće po prazničnom rasporedu, koji možete pogledati ovdje.

Dežurna apoteka za vrijeme božićnih praznika biće “1. maj” u Ulici Milana Tepića.

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ “Grad sporta ponovo blista, HVALA NAŠIM ŠAMPIONIMA” (FOTO)

Na Svjetski dan sporta, Banja Luka je još jednom pokazala zašto s ponosom nosi titulu grada sporta. Sportisti iz našeg grada nižu uspjehe na domaćoj i međunarodnoj sceni, a ovih dana ponovo su nas obradovali fantastičnim rezultatima.

Iz Francuske je stigla sjajna vijest – Odbojkaški klub invalida Banja Luka osvojio je bronzu na Završnom turniru Zlatne Evrolige. Ova medalja nije samo sportski uspjeh, već i snažna poruka o snazi duha, zajedništvu i upornosti. Ekipa na čelu s Novakom Grbićem još jednom je pokazala kako se ime Banje Luke s ponosom nosi širom Evrope.

Još jedan sportski biser dolazi iz Sarajeva – Stefan Dobrijević je osvojio Evropski kup u kik-boksu, potvrdivši još jednom da Banja Luka ima šampione u svim sportovima.

– Na Svjetski dan sporta, Banja Luka je ponovo pokazala da s pravom nosi titulu grada sporta! Medalje i priznanja stižu sa svih strana! Ponosni smo na sve vas. Hvala vam što grad predstavljate na najbolji mogući način i podsjećate nas na prave vrijednosti sporta – borbu, istrajnost i zajedništvo, izjavio je gradonačelnik Draško Stanivuković.

Banja Luka danas slavi svoje sportiste, svoje heroje – ljude koji svakodnevno dokazuju da sport nije samo igra, već način života i simbol jedinstva.

Nastavi čitati

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ “Nacrt budžeta za 2025. godinu iznosi rekordnih 252 miliona KM, SKORO 20% VIŠE NEGO PROŠLE GODINE”

Gradonačelnik Draško Stanivuković rekao je kako je usvajanje Nacrta budžeta za 2025. godinu dobra stvar, jer Banja Luka na taj način dobija temelj.

-Nacrt budžeta za 2025. godinu iznosi rekordnih 252 miliona KM, skoro 20% više nego prošle godine. Ovo znači da nastavljamo sa svim dosadašnjim mjerama podrške, ali i započinjemo neke od najvećih projekata u istoriji našeg grada. Nastavljamo sa: subvencijama za boravak djece u privatnim vrtićima, besplatnim udžbenicima za sve osnovce i rekordnom novčanom podrškom pri rođenju djece, besplatnim javnim prevozom za penzionere, osobe starije od 65 godina i djecu iz višečlanih porodica, subvencijama za privredu i poljoprivredu, besplatnim maturama za srednjoškolce, besplatnim građevinskim dozvolama, legalizacijom i mnogim drugim važnim mjerama koje direktno stvaraju uštede u kućnim budžetima naših građana – rekao je gradonačelnik.

Dodao je i to kako su pred gradskom administracijom u ovoj godini i novi kapitalni projekti, poput izgradnje vodovoda Tunjice 1 i 2, te izgradnja mosta u naselju Dolac.

-Gradimo i najveći sportsko-rekreativni kompleks kod „Akvane“, žičaru na Banj brdu, novi kružni tok kod „Škorpiona“. Gradimo i “Kuće predah”, ustanovu za privremeno i trajno zbrinjavanje osoba sa poteškoćama u razvoju, kao i amfiteatar na otvorenom kod Pravnog fakulteta – istakao je on.

Naglasio je i to kako će biti nastavljeno uređenje šetališta od Gradskog do Rebrovačkog mosta, kao i nastavak izgradnje šetališta od Švedske plaže ka Vrućici.

-Usljediće i nastavak izgradnje Centralnog spomen-obilježja, kao i centar kulturnih i kreativnih industrija u Lazarevu. Nakon završetka i posljednjih imovinsko-pravnih izazova nastavljamo izradnju mosta u Česmi.Radimo na trajnom rješenju za Kočićev zbor, izgradnji arene za borbu bikova i potpuno novom Kočićevom ognjištu koje će biti trajni spomenik našem velikom piscu – istakao je on.

Dodao je i to kako ovaj je budžet dokaz da možemo raditi nove projekte, a istovremeno zadržati sve mjere podrške koje smo uveli.

-Banja Luka nastavlja putem decenije uspona i izgradnje – zaključio je Stanivuković.

Nastavi čitati

Banjaluka

GRAD SUOČEN SA NIZOM BLOKADA: Pitanje naplate parkinga samo jedna u nizu u režiji SKUPŠTINSKE VEĆINE

Osnivanje novog preduzeća je neisplativo

Ukoliko bi Banjaluka morala da osnuje takvo preduzeće, onda bi to morali učiniti i svi drugi gradovi u Srpskoj, navodi ona.

Odluka o upravljanju parkinzima i garažama je bila spremna, predložena odbornicima, ali kao takva nije dobila podršku odbornika u Skupštini Grada. SNSD se vodi tezom da je Ustavni sud navodno rekao kako Grad mora naplatu parkinga povjeriti drugom javnom preduzeću, što apsolutno nije tačno. Zakon jasno kaže da lokalna zajednica može, ali ne mora, da to učini.

Rekla je ovo gradski menadžer Mirna Savić – Banjac, koja je istakla i to kako će Gradska uprava zatražiti autentično tumačenje zakona od Narodne skupštine Republike Srpske, a sve kako bi se razjasnilo da li je osnivanje novog preduzeća za naplatu parkinga – zaista obavezno.

-Ukoliko bi Banjaluka morala da osnuje takvo preduzeće, onda bi to morali učiniti i svi drugi gradovi u Republici Srpskoj. Postavlja se pitanje – kome je uopšte u interesu da se osniva novo, vjerovatno gubitaško preduzeće, koje bi samo dodatno opteretilo budžet – upitala je ona.

Istakla je i to kako se Grad trenutno suočava sa nizom blokada, te da je ova još jedna u nizu.

-Na svaku njihovu blokadu odgovaramo sa pet pozitivnih inicijativa. Tako ćemo i ovaj put pronaći rješenje, jer energiju želimo da usvojimo na izgradnju i razvoj Banjaluke – rekla je Savić – Banjac.

Pomenula je i finansijski gubitak koji Grad trpi zbog nesprovođenja odluke o naplati parkinga.

-Godišnje prihode od oko 5 miliona KM sada nemamo. Uz to, Banjaluka je već zakinuta za sedam miliona maraka izmjenom Zakona o budžetskom sistemu. Pitam SNSD – kako planiraju raspoređivati novac iz budžeta ako se konstantno blokiraju izvori prihoda– uptala je ona.

Savić Banjac je istakla i to da bi problem već bio riješen da je odluka usvojena u skupštinskim klupama.

-Ustavni sud je samo precizirao da cijene parkinga mora usvajati Skupština Grada, a ne gradonačelnik. Mi smo tu odluku dostavili Skupštini i – da su je izglasali, problem bi već danas bio riješen. Ako postoji volja, postoji i način. Odluka može ponovo biti na dnevnom redu – rekla je Savić-Banjac.

Kao moguće alternativno rješenje Savić – Banjc je spomenula ZIBL, koji je već postojeće preduzeće koje bi moglo preuzeti ovu d‌jelatnost bez dodatnih troškova za građane.

-Moje pitanje je – zašto osnivati novo preduzeće ako već imamo ZIBL, koji bi mogao preuzeti posao bez dodatnog zapošljavanja, novih računovodstvenih timova i povećanja administracije? To bi bilo mnogo logičnije i ekonomičnije rješenje – zaključila je Savić-Banjac.

Nastavi čitati

Aktuelno