Connect with us

Društvo

Nakon defilea razvijena srpska zastava duga 527 metara

Veličanstveni defile ulicama Istočnog Sarajeva je završen, a u čast Republike Srpske razvijena je zastava Republike Srpske duga 527 metara.
Nakon obraćanja predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika intoniranja himni Republike Srpske i Srbije “Moja Republika” i “Bože pravde” i gromoglasno otpjevane pjesme “Pukni zoro” pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske svečano je završen defile organizovan povodom Dana Republike Srpske, koji je oduševio ogroman broj građana koji su u Istočno Sarajevo došli iz svih krajeva Srpske i okruženja.

Ovaj svečani čin, u čast Republike Srpske, uveličan je razvijanjem zastave Republike Srpske duge 527 metara u Ulici Stefanan Nemanje, u čemu su učestvovali i učesnici defilea i mnogobrojni građani.

Predsjednik Srpske Milorad Dodik čestitao je svima prisutnima Dan Republike Srpske, istakavši da je Srpska Republika mira, da nije prijetnja nikome.

“Ovaj prostor pripada Srbima koji su se 9. januara 1992. godine organizovali i formirali Republiku Srpsku”, rekao je Dodik i dodao da je i on u tome učestvovao na šta je ponosan.

On je istakao da je ovo bila manifestacija okupljenosti, mladosti, te pozvao na okupljanje oko Republike Srpske.

U civilnom ešalonu su bili predstavnici Unije studenata, Udruženja gardista, Boračke organizacije, Specijalne brigada policije MUP-a, Saveza ratnih vojnih invalida, kazneno popravnih zavoda Istočno Sarajevo i Foča, Republičke uprave civilne zaštite, Gorske službe spasavanja.

Tu su bili i pripadnici Teritorijalne vatrogasno-spasilačke jedinice grada Istočno Sarajevo, Javne zdravstvene ustanove Bolnica “Srbija” Istočno Sarajevo, javnih zdravstvenih ustanova iz Istočnog Sarajeva, Udruženja dobrovoljnih davalaca krvi Sarajevsko-romanijske regije i Udruženja porodica sa četvoro i više djece Republike Srpske.

Svoje ešalone u defileu su imali i predstavnici Crvenog krsta Republike Srpske, SUBNOR-a, Karate saveza, Sportskog ribolovnog saveza, Saveza radio-amatera, univerziteta u Istočnom Sarajevu i Banjaluci, Omladinskog savjeta, kulturno-umjetničkih društava iz Istočnog Sarajeva, Auto-moto saveza Republike Srpske, Pošta Srpske, Lovačkog saveza, kao i Javnog preduzeća “Šume Republike Srpske”.

Među učesnicima bili su i predstavnici Fudbalskog saveza, Džudo saveza, Košarkaškog saveza, Rukometnog saveza, Odbojkaškog saveza, Smučarskog saveza, Planinarskog saveza, Biciklističkog saveza, Vaterpolo kluba “Borac” Banjaluka i Moto kluba “Noćni vukovi”, koji istrajno radi na promociji pravoslavlja.

Nakon ešalona civilnog sektora, odnosno institucija, organizacija i udruženja, defiluju ešaloni jedinica i motorizovanih ešalona MUP-a Republike Srpske, čija su 782 pripadnika dali živote za Republiku Srpsku.

Na čelu ovog ešalona kreće se zamjenik rukovodioca Svečanog defilea Igor Kušić, a iza njega Zastavni vod koga predvodi komandir Vitomir Petričević.

Prvi ešalon MUP-a Republike Srpske formiran je od policijskih službenika Specijalne antiterorističke jedinice, a slijede ešaloni formirani od policijskih službenika Žandarmerije, Druge, Treće i Šeste čete Posebnih snaga policije, policijskih uprava Prijedor, Doboj i Trebinje i kadeta Policijske akademije.

Nakon ešalona jedinica, uslijedio je defile šest motorizovanih ešalona MUP-a Republike Srpske, koga čine službeni motocikli, specijalizovani motocikli – četverotočkaši (kvadovi), službena motorna vozila.

Posebnu pažnju ogromnog broja građana privukao je defile dva laka taktička vozila “vihor”, koja se danas premijerno predstavljaju, te defile terenskih vozila “despot”.

Upriličen je i prelet helikoptera Helikopterskog servisa Republike Srpske tipa “koala” i dva helikoptera Helikopterske jedinice SAJ-a, tipa “ansat”.

Nakon ceremonije zatvaranja defilea, upriličena je prezentacija motornih vozila Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske na prostoru kod sportske dvorane “Srbija”.

Povodom obilježavanja 9. januara, Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske formiralo je Štab bezbjednosne akcije “Dan Republike 2023”, koji je osim provođenja mjera bezbjednosti zadužen i za organizovanje svečanog defilea.

Rukovodilac Štaba je direktor policije Siniša Kostrešević, a zamjenik je Borislav Šarić, načelnik Uprave za obezbjeđenje ličnosti i objekata, dok članove Štabe čine načelnici osnovnih organizacionih jedinica.

Rukovodilac svečanog defilea bio je Goran Amidžić, načelnik Jedinice policije za bezbjednost saobraćaja, a zamjenici Igor Kušić, zamjenik načelnika Policijske uprave Istočno Sarajevo, Željko Jakovljević, načelnik Jedinice opšte policije i Saša Japundža, zamjenik komandanta Žandarmerije.

Svečani defile zajedno sa predsjednikom Srpske Miloradom Dodikom pratili su srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković, predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić, te ministri u vladama Republike Srpske i Srbije.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Promjenljivo i nestabilno sa kišom

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) će biti promjenljivo i nestabilno vrijeme sa kišom, pljuskovima i grmljavinom.

Ujutro i prijepodne ponegdje na sjeveru očekuje se prolazna slaba kiša ili pljusak, u ostalim krajevima promjenljivo i uglavnom oblačno uz sunčane periode.

Od sredine dana jače naoblačenje se očekuje na jugu i jugozapadu koje će se poslije podne širiti ka ostalim krajevima i usloviti kišu i pljuskove praćene grmljavinom.

Lokalno su moguće nepogode u vidu obilnijih padavina i mjestimične pojave grada, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Prema večeri i noći na srijedu dolazi do postepenog prestanka padavina, a samo će lokalno na sjeveru biti moguća prolazna kiša i pljusak sa grmljavinom.

Na krajnjem jugu tokom većeg dijela dana biće promjenljivo vrijeme uz smjenu sunčanih i oblačnih perioda, te povremenu prolaznu kišu i pljuskove sa grmljavinom.

Duvaće slab do umjeren vjetar, sjeverni do sjeveroistočni, kasnije tokom dana promjenljiv, povremeno i pojačan. U Hercegovini slab do umjeren jugozapadni.

Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od 16 do 21, u višim predjelima od 12, a dnevna od 23 na jugozapadu do 32 na sjeveroistoku i krajnjem jugu, u višim predjelima 21 stepen Celzijusov.

Nastavi čitati

Društvo

Najčešće pitanje vozača: Za koje države je potrebno izvaditi ZELENU KARTU

Na osnovu čestih upita vozača u periodu godišnjih odmora kada se češće putuje u inostranstvo, a u cilju jasnijeg razumijevanja važnosti posjedovanja dokumenta zelena karta/IMIC, iz Biroa zelene karte u BiH podsjećaju vozače za koje države je potrebno imati dokument zelena karta/IMIC.

Nakon pristupanja Biroa zelene karte u Bosni i Hercegovini Multilateralnom sporazumu, dokument zelena karta/IMIC je obavezan kod putovanja u 9 država članica Sistema zelene karte, i to:

Albanija (AL)
Azerbejdžan (AZ)
Sjeverna Makedonija (MK)
Maroko (MA)
Moldavija (MD)
Tunis (TN)
Turska (TR)
Ukrajina (UA)
Ujedinjeno kraljevstvo (UK)

Radi utvrđivanja valjanosti međunarodnog osiguranja od automobilske odgovornosti, vozači “BIH” registarskih oznaka pri ulasku u navedene zemlje predočavaju važeću zelenu kartu/IMIC, koju osiguranicima izdaju društva za osiguranje temeljem ugovora o osiguranju od automobilske odgovornosti, piše N1.

Nakon pristupanja Multilateralnom sporazumu – 20. 10. 2020. godine, na temelju kojeg nacionalni biroi zelene karte preuzimaju obavezu garancije šteta, koje su u zemljama potpisnicama Multilateralnog sporazuma prouzrokovala vozila s inostranim registracijskim oznakama, vozačima vozila sa “BIH” registarskom oznakom se pri prelasku granica zemalja Evropskog ekonomskog prostora, Srbije, Crne Gore, Andore i Švajcarske, ne vrši provjera posjedovanja zelene karte/IMIC-a, već kao dokaz o postojanju obaveznog osiguranja od automobilske odgovornosti služi registarska tablica motornog vozila.

Zbog jedinstvenog obrasca u svim zemljama Sistema zelene karte, zelena karta/IMIC je dokument na engleskom jeziku, kojim se lakše identifikuju učesnici saobraćajnih nezgoda i koji sadrži sve podatke koji su svakom učesniku saobraćajne nezgode potrebni za podnošenje odštetnog zahtjeva kod nadležnog osiguravajućeg društva ili odnosnog nacionalnog biroa zelene karte. Na poleđini zelene karte/IMIC-a navedene su adrese i telefonski brojevi nacionalnih biroa u kojima sudionici saobraćajnih nezgoda mogu dobiti potrebne informacije u vezi s naplatom odštetnih zahtjeva proizašlih iz saobraćajnih nezgoda u inostranstvu.

Iz svih ovih razloga, preporuka Biroa zelene karte BiH je da osiguranici posjeduju zelenu kartu / IMIC prilikom putovanja u inostranstvo, uključujući i zemlje u kojima ista nije obavezna za nesmetano kretanje i prelazak međunarodnih granica.

Nastavi čitati

Društvo

UKLAPATE LI SE U PROSJEK Građevincima najniže plate, radnicima u finansijama najviše

Prosječna majska plata u Republici Srpskoj iznosila je 1.403 KM.

Neto plata u maju u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je veća za 9,6 odsto, a realno za 7,1 odsto, saopšteno je iz Republičkog zavoda za statistiku.

U odnosu na april, prosječna majska plata nominalno je veća za 0,2 odsto, a realno za 0,4 odsto.

Prosečna mjesečna bruto plata iznosila je 2.146 KM.

Posmatrano po područjima, najvišu prosječnu neto platu imali su radnici u području finansijske i djelatnosti osiguranja i iznosila je 1.833 KM, a najnižu u građevinarstvu – 1.105 KM.

U maju je u 18 od 19 područja zabilježen nominalni rast neto plate u odnosu na isti mjesec lani, od čega najviše u područjima stručne, naučne i tehničke djelatnosti – 20,6 odsto, snabdijevanje vodom, kanalizacija, upravljanje otpadom i djelatnosti sanacije životne sredine 19,6 odsto i umjetnost, zabava i rekreacija 19,4 odsto.

Smanjenje je zabilježeno u području vađenje ruda i kamena 1,8 odsto.

Nastavi čitati

Aktuelno