Društvo
Evo koliko puta su za nepunu godinu benzinske pumpe PREKRŠILE ZAKON

Izdato je 338 prekršajnih naloga u vrijednosti od 2.275.700 KM.
Zbog kršenja marži prilikom formiranja cijena goriva u maloprodaji, od marta do danas naftaši u Republici Srpskoj kažnjeni su sa više od 2,27 miliona KM.
Kako su u Inspektoratu Srpske potvrdili za Srpskainfo, u ovom periodu je obavljena ukupno 261 kontrola na benzinskim pumpama, od čega je 166 bilo sa utvrđenim nepravilnostima.
– Izdato je 338 prekršajnih naloga u vrijednosti od 2.275.700 KM. Utvrđene nepravilnosti uglavnom su se odnosile na formiranje cijena. S obzirom da su se cijene menjale više puta i u različitim procentima, teško je dati generalnu procjenu u kojem procentu su marže prekoračene, jer su iste korigovane na dnevnom nivou. Posmatrano iz ugla inspekcijskog nadzora, svako prekoračenje, pa i ono najmanje je zabranjeno i svi subjekti koji su zatečeni u prekršaju kažnjeni su bez obzira na procenat prekoračenja – rekao je glavni republički tržišni inspektor Radivoje Gavrić.
Podsjetimo, kad je riječ o kršenju Uredbe o ograničenju marži na naftne derivate, a koje je bilo najaktuelnije u proljeće prošle godine, inspektori su na terenu zaticali različite situacije. Tako je, u jednom slučaju, po dolasku inspektora zatečen ED 5 po cijeni od 2,96 KM, a poslije kontrole uredbe poštivanja marže cijena je vraćena na 2,67 KM.
Na drugoj pumpi, ED 5 prodavan je po tri KM, a po nalogu inspektora cijena je vraćena na 2,7 KM. Naftaši su, naime, litar goriva prodavali skuplje između par feninga i čak 0,30 KM, nego što su smjeli.
Zanimljivo je da je većina kažnjenih pumpi, po izdavanju prekršajnog naloga od strane inspektora, tražila sudsko odlučivanje. Tačnije, izrečenu kaznu je platio malo koji naftaš.
I marketi krše zakon
Republička tržišna inspekcija je od marta prošle godine u tržnim centrima i marketima obavila 203 kontrole poštivanja Uredbe o ograničavanju marži. U 138 slučajeva utvrđene su određene nepravilnosti, na osnovu kojih su inspektori izdali 304 prekršajna naloga u visini od 1.253.200 KM.
Od početka krize izazvane rusko-ukrajinskim ratom, marketi u RS kažnjavani su i zbog ograničavanja količine namirnica koje jedna osoba može da kupi, što po zakonu nije dozvoljeno.
Srpskainfo
Društvo
HUMANOST NA DJELU: Odbornici iz Bileće donirali svoje mjesečne dodatke djeci sa Kosova i Metohije

Grupa od devet odbornika Skupštine opštine Bileća poklonila je svoju mjesečnu odborničku naknadu u ukupnoj vrijednosti od 2.700 KM za pomoć djeci i mladima sa poteškoćama u razvoju sa Kosova i Metohije.
Skupština opštine Bileća ima 17 odbornika, a njih devet Dražen Dunđer, Slobodan Čomić, Rajko Vuković, Milan Dučić, Miodrag Šešlija, Anastasija Aleksić, Danilo Ilić, Željko Samardžić i Srđan Samardžić za humanost se odreklo odborničke mjesečne naknade od 300 KM, saopšteno je iz Odbora za pomoć Kosovu i Metohiji.
Moramo naglasiti da je Dražen Dunđer još prije nekoliko godina pokazao humanost i koliko mu znači Kosovo i Metohija i donirao 1.000 KM ličnih sredstava za izgradnju Dnevnog centra „Podrži me – 9. januar“ u Kosovskoj Mitrovici, koji je namijenjen djeci i mladima sa poteškoćama u razvoju – naveli su iz Odbora.
Tih 2.700 KM biće usmjereno na djecu i mlade sa poteškoćama iz Dnevnog centra u Kosovskoj Mitrovici koja nemaju sredstva za odlazak na rehabilitaciju u narednim mjesecima ove godine.
Iz Odbora su zahvalili humanim ljudima iz Bileće što podržavaju svoj narod i srpsku djecu na Kosmetu.
– Ovo je prva grupa humanih ljudi, koji poslije poslaničkog kluba SNSD u Narodnoj skupštini Republike Srpske, posredstvom našeg odbora pomažu na ovaj način srpski narod i opstanak na svetom Kosovu i Metohiji – , naveli su iz Odbora.
Društvo
Građani često biraju između lijekova i hrane, VLAST NIJEMA

Inflacija ne popušta, a potrošačka korpa u Republici Srpskoj sve je praznija.
Navike se mijenjaju, ne iz komfora, već zbog golog preživljavanja. Čak i osnovne namirnice mnogima postaju luksuz.
Kampanja „Društveno odgovorni“ zvučala je obećavajuće. No, kao i mnogo toga do sada, ostala je prazno slovo na papiru. Proizvodi s liste popusta često nisu ono što građanima zaista treba.
A Vlada RS još ništa konkretno nije uradila da olakša svakodnevni život, kaže Snežana Šešlija iz dobojskog udruženja potrošača.
Lično mislim da se sama politika cijena u RS, pa i u cijeloj BiH uopšte ne vodi da bi građani, tj potrošači imali korist od toga.
Jer kako smo donjeli politiku cijena i kako smo donjeli odluke o tome da trgovci određuju marže, tako isto možemo donjeti podzakonska akta ili pravilnike da se te marže ograniče, kaže Snežana Šešlija,predsjednica Udruženja potrošača “ToPeer” iz Doboja.
Takvi pravilnici bi mogli biti prva konkretna mjera, ali njih još nema.
Ako nemate maržu, dva posto, na proizvode te, te i te, bićete kažnjeni. Mislim da je krajnje vrijeme da Vlada krene sa kreiranjem novih politika.
Građani ovdje nisu stavljeni u prioritet. Mi smo u debeloj ekonomskoj krizi. Da državne institucije nisu u mogućnosti da određenim preventivnim mjerama zaštite standard potrošača, u smislu, ili poboljšanja naših primanja. Jer i ova mjera Vlade o najnižoj plati nije doprinijela ničemu već da se ljudi otpuštaju, kaže Šešlija.
Vladajući se godinama prave da ne vide tešku svakodnevnicu. Glasovi onih koji bi trebalo da štite građane, bivaju ignorisani. Kao rješenje godinama se spominje i socijalna karta. No, ona i dalje postoji samo u teoriji.
Jer onda vi znate da imate kategorije stanovnika kojima je potrebna zaštita. Mi sad ovako trošimo tu zaštitu, pomoć, svi podjednako jer ako smanjite proizvod, koji je dvije marke, meni, vi ste ga smanjili i onome ko nije u socijalnoj potrebi, objašnjava Šešlija.
U državi bez zaštite potrošača, kredit postaje sredstvo preživljavanja. Građani se sve više zadužuju iz čiste muke.
Po pet kredita se diže. Prvi se podigne da bismo kupili zimnicu. To je bilo u decembru. Danas se dižu krediti gdje se otplaćuje onaj prvi, jer su očekivanja bila da će penzije ili plate bar nešto porasti pa ću moći da iznosem taj kredit. Međutim ne, kaže Šešlija.
Inflacija jede i plate i strpljenje. Političke mjere i kad ih ima, stižu kasno i često više odmognu nego što pomognu.
Građani prinuđeni da prave izbore između hrane i lijekova, kredita i grijanja- pitaju, ako se prioriteti institucija ne promjene – koliko će običan čovjek još moći izdržati?
Društvo
ZEMLJOTRES KOD TREBINJA uznemirio Hercegovinu, Dalmaciju i Crnu Goru

Zemljotres jačine 3,6 stepeni Rihtera, sa epicentrom 17 kilometara jugoistočno od Trebinja, osjetio se protekle noći na širem području Hercegovine, Dalmacije i Crne Gore, objavio je Evropsko-mediteranski seizmološki centar (EMSC).
Potres je registrovan 52 minuta nakon ponoći.
Osim uznemirenja stanovništva, nije izazvao druge posljedice, naveo je EMSC.
Iz Sektora za seizmologiju Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore saopšteno je da je epicentar bio dva kilometra jugozapadno od Ćilipa kod Dubrovnika u Hrvatskoj i da je žarište potresa locirano na dubini od šest kilometara.
-
Banjaluka3 dana ago
SNSD JE SARAJEVU MAJKA, A BANJALUCI MAĆEHA!” Stanivuković “Građane ostavljaju bez vode i perspektive”
-
Politika3 dana ago
NOVA META TUŽILAŠTVA BiH! Pokrenuta istraga protiv šefa obezbjeđenja Milorada Dodika i načelnika PU Istočno Sarajevo
-
Banjaluka3 dana ago
DJEČAK IZ BANJALUKE helikopterom prebačen u Beograd na LIJEČENJE
-
Politika3 dana ago
HOĆE LI ĐOKIĆ NA OPTUŽENIČKU KLUPU? Šurovao s Kinezima na ŠTETU SRPSKE
-
Politika3 dana ago
IGOR CRNADAK “Neću prisustvovati Dodikovom govoru!”
-
Svijet3 dana ago
PRVO ČEKAJU PRIMIRJE! Belgijanci spremni da pošalju vojsku u Ukrajinu
-
Politika19 sati ago
ZAPAD POKREĆE OŠTRE MJERE PROTIV VLASTI U REPUBLICI SRPSKOJ! Traži se izolacija, obustava finansiranja i ukidanje kontakata
-
Društvo3 dana ago
NEMA RAZLOGA ZA RADOST! Evo kakve nas vremenske prilike očekuju do kraja maja