Connect with us

Region

Sporazum o ZSO nema prioritet, nije prošao test

Premijer takozvanog Kosova, Aljbin Kurti, je istiakeo da postoji insistiranje raznih međunarodnih faktora da se ZSO kako je potpisana 2013. godine, a potom razrađena u sedam poglavlja sporazuma potpisanog 25. avgusta 2015. godine “više istakne”. Kako je naglasio, sporazum o ZSO je jedini od 33 sporazuma koji nije prošao test Ustavnog suda.

Kurti izjavio je da sporazum o formiranju ZSO ne može da ima prioritet među 33 sporazuma potpisanih u okviru briselskog pregovaračkog procesa.

“S jedne strane postoje 33 briselska sporazuma iz prošle decenije i ne postoji nijedan sporazum koji ima prioritet nad ostalim sporazumima. Ne postoji hijerarhija tih sporazuma. Ta 33 sporazuma su locirana u horizontalnoj ravni. Poštujem povjerljivost razgovora, ali naglašavam da nijedan od ta 33 sporazuma ne može da ima hijerarhijski prioritet i da članovi prijedloga EU imaju brojeve, što znači da imaju rang. I nikada ne zaboravimo da u centru sporazuma treba da bude obostrano priznanje, jer će samo tako biti postignuta potpuna normalizacija odnosa Kosova i Srbije”, rekao je Kurti.

Derek Šole, savjetnik u Stejt departmentu SAD, zatražio je od premijera Kurtija da prihvati prijedlog Evropske unije za normalizaciju odnosa između Kosova i Srbije i da unaprijedi razgovore o Zajednici opština sa srpskom većinom na Kosovu.

Ovaj zahtjev je juče ponovio portparol američkog Stejt departmenta Ned Prajs. Prajs je naveo da je poruka Sjedinjenih Američkih Država Kosovu da što prije započne proces formiranja Zajednice opština sa srpskom većinom.

Ispunjavanje obaveze
Bivši specijalni izaslanik EU za Kosovo Volfgang Petrič ocijenio je mogući preokret Srbije u politici prema takozvanom Kosovu vjerodostojnim i poručio je “da je sada na Kosovu da ispuni svoje obaveze”.

“Priprema se korak koji srpskoj strani veoma teško pada”, objasnio je Petrič u izjavi agenciji “APA”.

On je ukazao da je predsjedniku Srbije, Aleksandru Vučiću jasno da mora da se pokrene, a istovremeno se povećao pritisak na kosovskog premijera Aljbina Kurtija, koji je na potezu.

Petrič je optimističan da je sa novim njemačko-francuskim planom dostignuta tačka sa koje će se nešto pomjeriti.

“Ponovo se ispostavilo da su mogući pomaci samo kada Evropljani i Amerikanci vuku za istom stranom konopca”, dodao je Petrič.

Pritisci na obje strane su veliki, ocijenio je on i istakao je da Srbija mora da se upusti na pregovore o njemačko-francuskom planu, a na drugoj strani Kosovo mora da primjeni Zajednicu srpskih opština.

“Ako se počne rad na tome to bi bio veliki proboj, kakav u regionu nije zabilježen dugi niz godina”, ocijenio je Petrič.

On polazi od toga da nedavna izjava Vučića, da bi mogao prihvatiti prijedlog, vjerodostojna, pošto mnogo od toga sada zavisi.

Petrič je naglasio da se ne radi više samo o teritorijalnim pitanjima, već o ekonomskim i političkim interesima Srbije. Ukazao je da je predsjednik Vućić izgradio uspješnu ekonomsku politiku koja se oslanja na investicijama, i zbog toga sebi ne može priuštiti unutarpolitički da njemački ulagači okrenu leđa Srbiji.

Dodao je da je sada “Kosovo na potezu i mora obaviti svoje zadatke, time što će uspostaviti ZSO, koju je do sada odbijala vlada Aljbina Kurtija”.

Takođe ocijenio je da se ne može očekivati da će “Kosovo brzo biti primljeno u UN, jer se s tim Rusija neće u dogledno vrijeme složiti”.

“To razlikuje kosovsko pitanje od njemačko-francuskog rješenja, jer su tada obje države primljene u UN”, podsjetio je on.

Petrič je, istovremeno, ocijenio da se predramatizuje opasnost koja polazi od Rusije, da bi mogla da remeti dogovor.

Rusija, smatra, ima druge probleme, ali dodaje da se Srbija neće u potpunosti odvojiti od Rusije sve dok se ne riješi kosovsko pitanje, kako zbog zavisnosti od gasa, tako i političke podrške Moskve u vezi članstva Kosova u UN.

Rekao je, u vezi EU, da je njena slabost što pet članica nisu priznale nezavisnost Kosova.

“Kako se od Beograda može tražiti da prizna Kosovo, kada to nisu učinile pet članice EU. Tu se nešto mora pomjeriti”, uvjeren je, prenosi “b92”.

Region

SLIKA SVE CRNJA! Gradonačelnik Leposavića ZABRANIO SRPSKE ZASTAVE na dan opštinske slave

Gradonačelnik Leposavića Ljuljzim Hetemi odbio je zahtjev da se za praznik Svetog Vasilija Ostroškog, 12. maja, na javnim površinama postave srpske zastave povodom hramovne i opštinske slave.

Hetemi je negativno odgovorio na zahtjev grupe građana Leposavića, koji mu je upućen danas, iako Ustav samoproglašenog Kosova to pravo daje nevećinskim zajednicama, prenosi “Kosovo onlajn”.

Ta mogućnost navodi se u članu 59 ustava, u kojem piše da pripadnici zajednica imaju pravo, pojedinačno ili u okviru zajednice, da koriste i ističu simbole zajednice, u skladu sa zakonom i međunarodnim standardima.

Hetemi je u februaru ove godine spriječio radnike “MTS-a” da se popnu na krov opštinske zgrade i otklone kvar, zbog čega je oko 5.000 korisnika u tom dijelu Kosmeta ostalo bez signala mobilne telefonije.

Hetemi je jedan od četvorice gradonačelnika na sjeveru Kosova i Metohije, koji su postavljeni nakon lokalnih izbora u aprilu prošle godine, na koje je izašlo svega 13 birača srpske nacionalnosti.

Nastavi čitati

Region

Plenković dobio mandat za SASTAVLJANJE HRVATSKE VLADE

Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović primio je predsjednika HDZ-a Andreja Plenkovića koji mu je donio potpise 78 poslanika. Milanović mu je dao mandat za sastavljanje vlade.

Portparol Vlade Marko Milić ranije je objavio da će predsjednik Vlade Hrvatske Plenković predati predsjedniku potpise poslanika u Hrvatskom saboru “koji čine novu parlamentarnu većinu”.

Nakon sastanka potvrdio je da je Plenković dobio mandat za sastavljanje vlade.

Nastavi čitati

Region

A, GDJE VI LJETUJETE? Crna Gora će glasati ZA REZOLUCIJU o Srebrenici

Crna Gora će u Generalnoj skupštini UN glasati za rezoluciju o Srebrenici, potvrdio je premijer Milojko Spajić u Skupštini.

Spajić je to rekao u okviru “premijerskog sata” u odgovoru na pitanje lidera opozicione Bošnjačke stranke Ervina Ibrahimovića da li će Crna Gora podržati rezoluciju o Srebrenici.

Spajić je rekao da nema ništa protiv rezolucije.

– Zašto to govorim – mi smo se obavezali da ćemo voditi proevropsku politiku. Ja razumijem da je nekome u interesu da se digne tenzija sa Srbijom. Nama kao državi to nije interes. 40 i nešto posto turista koji dolaze u Crnu Goru su etnički Srbi. Ti ljudi će definitivno imati konsekvence. Vi ne brinete o turizmu – kazao je Spajić, prenosi Tanjug.

Dodaje da je Crna Gora nezavisna država i da ima svoju politiku ali da ima razumijevanja za stav Srbije, samoproglašenog Kosova, BiH i Sjeverne Makedonije.

– Želimo partnerske odnose a ne da se fajtamo sa njima. Ne želimo da stajemo na stranu bilo koga, ne želimo da izgleda da smo stali na stranu BiH protiv Srbije. Oni imaju svoje probleme, a ne želimo da ih svađamo. Mi želimo da spustimo tenzije – kazao je Spajić.

Cilj je, kazao je, da Crna Gora bude pomiritelj – Švajcarska Balkana, Singapur Evrope.

Nezavisne

Nastavi čitati

Aktuelno