Connect with us

Svijet

KO BI REKAO DA ĆE SE IKADA KRIJUMČARITI LUK?! Postao luksuzna roba

Prema zvaničnim statistikama, cijena luka na Filipinima prošlog mjeseca porasla na oko 700 pezosa (12,80 dolara) po kilogramu.
To je više od cijene mesa i dnevne minimalne zarade u toj zemlji jugoistočne Azije.

Iako su cijene nekih proizvoda snižene posljednjih nedjelja, luk je i dalje luksuz za mnoge potrošače, kaže Rizalda Maunes, koja vodi piceriju u centralnom gradu Cebuu.

“Ranije smo kupovali tri do četiri kilograma luka dnevno. Sada kupujemo pola kilograma, toliko možemo da priuštimo”, rekla je Maunes za BBC.

“Naši kupci razumijeju jer nisu samo restorani pogođeni, domaćinstvima je teško jer luk ide u mnoga jela”, dodaje ona.

Predsjednik Ferdinand Markos Mlađi, koji je i ministar poljoprivrede, nazvao je povećanje cijena hrane “vanrednom situacijom”.

Ranije ovog mjeseca, Markos je odobrio uvoz crvenog i žutog luka u pokušaju da poveća snabdjevanje.

Stručnjaci kažu da ponovno otvaranje filipinske privrede podstiče potražnju, dok je loše vrijeme uticalo na proizvodnju hrane, kao što je luk.

“Još u avgustu Ministarstvo poljoprivrede je prognoziralo potencijalnu nestašicu nekih prehrambenih proizvoda. Nekoliko mjeseci kasnije Filipine su pogodile dvije snažne oluje koje su nanijele značajnu štetu usjevima”, kaže Nikolas Mapa, viši ekonomista u ING banci.

“Ujedno, kako se ekonomija oporavlja, tako je i naglo povećana potražnja”, rekao je Mapa.

Rastuće cijene pogodile su i prodavce na tezgama sa uličnom hranom u Cebuu, popularne među lokalnim stanovništvom i turistima.

Prženo povrće, meso i morski plodovi obično se poslužuju sa sosom od luka i sirćeta.

“Luk je sastavni dio naših jela. Daje ukusnu hrskavost, slatkoću, kako bi neutralisao slanoću hrane”, kaže Aleks Čua, koji je bio primoran da štedi na luku.

Luk je toliko tražen da je Ejpril Lika Biori odlučila da ponese bidermajer napravljen od luka na sopstveno vjenčanje u Iloilo Sitiju.

“Pitala sam mladoženju da li bismo mogli da koristimo luk umjesto cvijeća, pošto bi poslije vjenčanja cvijeće uvenulo i na kraju bi bilo bačeno”, rekla je Biori za lokalne novine.

“„Što da ne luk? Može da se koristi i poslije vjenčanja”, kazala je ona.

Povrće je bilo u centru pažnje na ovom vjenčanju. Drugi su upali u nevolje zbog krijumčarenja luka.

Ranije ovog mjeseca objavljeno je da je 10 članova posade filipinske aerokompanije pod istragom zbog pokušaja da prokrijumčari skoro 40 kilograma luka i voća u koferima.

Iz carine su kasnije rekli da se neće suočiti sa optužbama, ali su upozorili putnike da bez dozvole ne pokušavaju da unose slične proizvode bez dozvola.

Kriza je izvršila pritisak na Markosa, koji je, kao ministar poljoprivrede, obećao da će povećati proizvodnju hrane. Neki poslanici su tražili od njega da imenuje zamjenu.

“Ranije je problem bio šećer, sada je to luk. Na kraju ćemo ostati bez svega što koristimo u kuhinji”, rekla je na sjednici parlamenta, senatorka Grejs Po.

Mari-En Lezoren iz konsultantske kuće Kantar Vorldpanel kaže da su klimatske promjene takođe velika prijetnja za obezbjeđivanje hrane u zemlji.

“Ako klimatske promjene izazovu nestašice, a samim tim i porast cijena, to će veoma negativno uticati na veliki dio potrošača na Filipinima”, smatra ona.

Svijet

RUSKI DIPLOMATA “Kijev je spreman da se upusti u BILO KOJU VRSTU PROVOKACIJA”

Kijev je spreman da se upusti u bilo koju vrstu provokacija, prije svega na sopstvenoj teritoriji, kako bi sabotirao pregovore između Moskve i Vašingtona, izjavio je visoki diplomata ruskog Ministarstva spoljnih poslova Rodion Mirošnik.

“Da bi poremetio rusko-američke pregovore, Kijev je spreman na sve provokacije, prije svega na svojoj teritoriji, gdje ih niko ne sprečava da zloupotrebljavaju sopstveno stanovništvo, pažljivo pripremaju uslove i prikazuju strahote svojim zapadnim sponzorima”, napisao je Mirošnik na svom “Telegram” kanalu.

Prema njegovim riječima, Kijev redovno koristi civilnu infrastrukturu u vojne svrhe i pravi provokacije da bi potom okrivio Rusiju.
Mirošnik, ambasador po posebnom zadatku Ministarstva spoljnih poslova Ruske Federacije, napomenuo je da lista kijevskih zločina pod “lažnom zastavom” nastavlja da raste.

Oružane snage Ukrajine održale su juče sastanak komandanata jedinica i zapadnih instruktora u restoranu u Krivom Rogu.

Prema ruskom Ministarstvu odbrane, izvršen je precizan udar na lice mjesta, koji je rezultirao eliminacijom do 85 ukrajinskih vojnika i stranih oficira, prenosi TASS.

Nastavi čitati

Svijet

NJEMAČKA UZVRAĆA UDARAC! Povlače 1.200 tona zlata iz AMERIKE

Kao odgovor na nepredvidivu ekonomsku politiku američkog predsjednika Donalda Trampa njemačka vlada razmatra da povuče 1.200 tona njemačkog zlata koje se već decenijama čuva u trezoru američkih Federalnih rezervi u Njujorku, javlja Blid.

Njemačka ima druge najveće rezerve zlata u svijetu poslije SAD – 3.375 tona (270.000 poluga od po 12,5 kilograma), a trenutna vrednost njemačkog zlata se procjenjuje na oko 280 milijardi evra, piše njemački dnevnik, prenosi Tanjug.

Visoki zvaničnici Hrišćansko-demokratske unije (CDU), koja bi trebalo da predvodi sljedeću njemačku vladu, razgovarali su o povlačenju zlata iz američkog trezora zbog sumnji da zvanični Vašington više nije pouzdan partner.
Bivši ministar u vladi Njemačke Marko Vandervic potvrdio je da je ovo pitanje na dnevnom redu.

Vandervic je i ranije lobirao da mu se dozvoli da posjeti trezor u Njujorku u kojem se čuva njemačko zlato, ali je njegov zahtjev odbijen 2012. godine.

“Skoro 37 odsto njemačkog zlata vrijednog oko 100 milijardi evra, povjerili smo SAD u nadi da ćemo zlato moći direktno zamijeniti za američke dolare u slučaju krize (rata, elementarnih nepogoda, kolapsa valute i dr.). Zlato se do sada čuvalo u politički nezavisnoj američkoj centralnoj banci”, naglasio je Mihael Jeger iz Evropskog udruženja poreskih obveznika, prenose “Nezavisne novine”.
Linker
Njemačka je uspjela da se ekonomski povrati poslije Drugog svjetskog rata zahvaljujući značajnom porastu izvoza i nastajanju velikih trgovinskih viškova u poslovanju sa drugim zemljama koji su tokom vremena pretvarani u zlatne rezerve.

Nastavi čitati

Svijet

OLUJE RAZARAJU AMERIKU! Odnijele 16 života

Poplave i tornada koji su proteklih dana pogodili srednji zapad i jug Sjedinjenih Američkih Država ostavili su za sobom pustoš i odnijeli najmanje 16 života, među kojima su i djeca. Najteže je pogođena savezna država Tenesi, gdje je stradalo deset osoba, dok su smrtni slučajevi zabilježeni i u Kentakiju, Indiani, Misuriju i Arkanzasu.
UKentakiju je tragedija zadesila jednu porodicu kada je devetogodišnji dječak, na putu do školskog autobusa, odnesen bujicom. Njegovo tijelo je pronađeno kasnije, bez znakova života. U Arkansasu je život izgubilo petogodišnje dijete, koje je nastradalo u svom domu.
Iako je potvrđeno da je smrt povezana s nevremenom, lokalne vlasti nisu iznijele više detalja. Prema podacima ABC Njuza, u Arkansasu je u svega nekoliko dana palo onoliko kiše koliko inače padne za tri mjeseca, prenosi Blick.
Zemlja pod vodom

Obilne padavine izazvale su katastrofalne poplave, pri čemu su čitave oblasti ostale pod vodom. Kuće i automobili su nestali pod blatnjavim vodenim masama, dok su ulice, željezničke pruge, polja, pa čak i mostovi postali neprohodni. Olujni vetrovi su dodatno pogoršali situaciju – krovovi kuća su odletjeli, a skladišta su se urušavala. U više mjesta zabilježeni su i tornada.

Nacionalna meteorološka služba izdala je hitna upozorenja na tornada i upozorila stanovništvo da postoji direktna opasnost po život, pozivajući ljude da se sklone na sigurno. Meteorolozi dodatno upozoravaju da bi nivoi rijeka mogli nastaviti da rastu, čime bi nove oblasti mogle biti pogođene poplavama, prenosi Telegraf.

Nastavi čitati

Aktuelno