Connect with us

Društvo

NIKAD GORI ODNOSI SPC I IZ Umjesto osude, hodža iz Kozarca dobio podršku

Umjesto nedvosmislene osude šovinističkog ispada i rijetko viđenog govora mržnje imama Amira Mahića iz Kozarca, reis Islamske zajednice u BiH Husein Kavazović navedenom vjerskom službeniku pružio je punu podršku!

Iako je vjerska „propovijed“ hodže iz Kozarca izazvala istupanje predstavnika SPC iz Međureligijskog vijeća BiH, što predstavlja najdrastičnije pogoršanje odnosa između vjerskih zajednica u BiH u cijelom poslijeratnom periodu, poglavar IZ svojim posljednjim postupcima kao da je želio da dodatno raspiri međuvjerske i međunacionalne tenzije, umjesto da ih smiruje.

Došavši u posjetu imamu iz Kozarca, od čijih se stavova Islamska zajednica navodno ogradila nakon najoštrijih osuda i reakcija predstavnika SPC i brojnih javnih ličnosti, reis Kavazović poručio je da je IZ „uvijek stajala iza svojih imama“.

– Nakon svih golgota, logora, genocida, zločina nad Bošnjacima i njihovim imamima, oni su se morali boriti s aparthejdom. Više od stotinu imama mučki je ubijeno tokom agresije na BiH. Imami su bili na čelu povratka, oni su gradili i domove i vjerske objekte i oni su, u isto vrijeme, sa tim humanim radom i zalaganjem za opštu dobrobit bili izloženi stalnim pritiscima. I oni i njihova djeca – rekao je Kavazović.

Bošnjački vjerski lider zatim se, umjesto nedvosmislene osude skandalozne „propovijedi“ svog imama, odlučio na podsjećanja na „nepravde koje su učinjene prema muslimanima“, tražeći reakciju međunarodne zajednice?!

Zato bismo podsjetili da je Islamska zajednica na pritiske, mržnju, organizovane hajke i selektivni pristup zakonima i ranije upozoravala međunarodnu zajednicu. Ovaj slučaj bi mogao biti presedan, da konačno i međunarodna zajednica, kao i domaći političari, ozbiljnije razmotre poziciju bošnjačke djece u obrazovnim ustanovama u RS, koja su neprestano izložena vjerskoj diskriminaciji i ekstremnom nametanju drugačijih vjerskih uvjerenja. Islamska zajednica će hafizu Mahiću i ovog puta dati svoju podršku – poručio je reis Kavazović.

Sociolog Duško Vejnović za Srpskainfo kaže da svako uplitanje vjere u politiku dovodi do neželjenih posljedica, a vjerski lideri bi, prema njegovim riječima, trebalo da predstavljaju primjer tolerancije, umjesto da raspiruju mržnju.

– Religija, vjerske zajednice i njihovo djelovanje treba da budu u okviru zakona i istorijski ustanovljenih obrazaca ponašanja. Posebno bi vjerski autoriteti trebalo da se ograde od svih nekorektnih izjava, govora mržnje i postupaka koji imaju političke konotacije. To je posebno važno u BiH, gdje je potreban veći stepen tolerancije, razumijevanja i međusobnog dijaloga, kao i uvažavanje specifičnosti svake vjerske zajednice u odnosu na mnoge druge zemlje – kaže Vejnović.

PREVENTIVNO DJELOVANJE
Komentarišući za Srpskainfo Kavazovićev pokušaj odbrane sramnog govora imama iz Kozarca, koji je SPC nazvao „sektom“ i iznio najteže moguće optužbe i uvrede na račun njenog rodonačelnika, Svetog Save, Duško Vejnović tvrdi da je u svemu tome najvažnije preventivno djelovanje.

– Prije svega, vjera mora da bude odvojena od politike, posebno od politike koju vode stranke i njeni lideri. Etnička komponenta u vjerskim pitanjima treba da se suzbija, bez obzira o kojoj vjerskoj zajednici da se radi – ističe Vejnović.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Sunčano i veoma toplo, popodne prolazni pljuskovi

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH će biti pretežno sunčano i veoma toplo vrijeme uz umjerenu oblačnost i maksimalnu temperaturu vazduha od 34 do 39 stepeni Celzijusovih.

Jutarnja temperatura biće od 15 do 21 stepen Celzijusov, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Poslije podne se na zapadu očekuje razvoj oblaka koji će se premještati ka sjeveru i sjeveroistoku i donijeti prolazne pljuskove sa grmljavinom. Ponegdje su moguće i lokalne nepogode uz jače pljuskove, pojavu grada i jakog vjetra u zoni pljuskova.

Uveče će biti uglavnom suvo uz razvedravanje.

Duvaće slab do umjeren vjetar, od popodneva povremeno pojačan uz jake udare južnih smjerova.

Nastavi čitati

Društvo

PODRINJE I BIRAČ PAMTE ZVJERSKI UBIJENE SRBE: 33 godine od zločina

U Bratuncu će ovog vikenda, u subotu, biti obilježene 33 godine od zločina nad 3.267 Srba iz srednjeg Podrinja i Birča, počinjenog tokom proteklog rata.

Pomen stradalima služiće patrijarh srpski Porfirije, u prisustvu visokih zvaničnika Srpske i Srbije. U Republici Srpskoj je u ovu subotu dan žalosti.

Vinko Lale, predsjednik Udruženja logoraša regije Birač, rekao je da kultura sjećanja na stradale u srednjem Podrinju i Birču mora obuhvatiti pamćenje mučenja, torture i ubistava Srba u srebreničkim logorima, te zatvaranje i iživljavanje nad djecom, trudnicama i starcima.

Lale navodi jedinstven slučaj da su u logor “pilićarnik” bili zatvoreni svi stanovnici srpskog sela Čumavići i okolnih zaselaka kod Srebrenice, koji su prvi popaljeni pod komandom Nasera Orića početkom maja 1992. godine. Tu su, dodaje Lale, bila djeca, trudnice, starci i nad njima su se iživljavali svi koji nisu imali časti i karaktera.

“Poznati su zločinački primjeri da su na panjeve stavljali glave dvogodišnje djece i izvodili roditelje da kažu koje će da zakolju, a koje da ostave”, podsjeća Lale i ističe da niko nije odgovarao za zločine počinjene u tim logorima.

Govoreći o torturama u srebreničkim logorima za Srbe, Lale je ukazao i na primjer iz februara 1993. godine, kada je jedna grupa logoraša dovedena u magacin teritorijalne odbrane, gdje su danima mučeni i premlaćivani tako da ih je šest podleglo tim zvjerskim iživljavanjima pripadnika Armije RBiH.

Lale navodi da su, prema svjedočenju preživjelih, Kostadina Popovića iz Kravice i još neke ubili bukovim cjepanicama. Naglašava da su tu tučeni i mučeni i maloljetnici, te napominje da je više od desetoro srpske djece bilo u logorima u Srebrenici, ne računajući djecu koja su bila u logoru “pilićarnik” u Potočarima.

Brano Vučetić iz Bratunca, koji je kao ranjeni devetogodišnjak bio zatvoren u logoru u Srebrenici, rekao je da za ubistvo njegovih roditelja i maloljetnog brata, kao i još 46 djece iz regije Birač, niko još nije odgovarao, što se nikada ne smije zaboraviti.

“Ne mogu zaboraviti svoje roditelje i brata. Preživio sam da njegujem sjećanje na njih. Da im prislužujem svijeće i pričam svojoj i drugoj srpskoj djeci o našem stradanju. Neka znaju i da se čuvaju”, ističe Vučetić.

Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit dabrobosanski i arhiepiskop sarajevsko-srebrenički Hrizostom izjavio je da je srednje Podrinje i Birač jedno od područja najstravičnijih stradanja srpskog naroda.

“Više nećemo dopustiti političkim i istorijskim mešetarima da srpskom narodu nametnu zaborav, već ćemo, ako Bog da, podignuti Memorijalni centar u Bratuncu sa spomen-crkvom i spomenikom koji će za sva vremena podsjećati kako nas Srbe, tako i druge koji prolaze kroz Podrinje i Birač, da je srpski narod upravo najstradalniji narod na području ove regije”, naglasio je mitropolit dabrobosanski u intervjuu za Srnu.

Fotografije 600 ubijenih i poginulih Srba, većinom civila, iz bratunačke i srebreničke opštine, prije nekoliko dana su postavljene pored puta od Bratunca prema Srebrenici sa ciljem da svi koji ovih dana dolaze u Potočare i Srebrenicu vide i uvjere se da su ovdje počinjeni zločini nad srpskim civilima.

Postavljanje fotografija organizovali su članovi organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih srpskih civila iz ove dvije opštine, a njima se pridružila i predsjednica ove organizacije na republičkom nivou Isidora Graorac.

Graorčeva je istakla da fotografije potvrđuju da su ti ljudi postojali, da imaju imena i prezimena, ali da za njihova stradanja niko nije procesuiran. Predsjednik Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Srebrenice Branimir Kojić rekao je da je ovo put srpskog vapaja i poruka svima koji ovuda prođu da se još jednom uvjere u istinu o velikom srpskom stradanju u ovoj regiji.

Nastavi čitati

Društvo

DAN ŽALOSTI U RS: Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja

U Republici Srpskoj je Dan žalosti povodom obilježavanja 33 godine od muslimanskog zločina nad Srbima u srednjem Podrinju i Birču, gdje je stradalo 3.267 Srba tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata.

Odluku o proglašenju Dana žalosti donijela je Vlada Republike Srpske.

Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja, sve kulturne manifestacije će biti otkazane, a sportski događaji prilagođeni Danu žalosti.

Nastavi čitati

Aktuelno