Connect with us

Društvo

NIKAD GORI ODNOSI SPC I IZ Umjesto osude, hodža iz Kozarca dobio podršku

Umjesto nedvosmislene osude šovinističkog ispada i rijetko viđenog govora mržnje imama Amira Mahića iz Kozarca, reis Islamske zajednice u BiH Husein Kavazović navedenom vjerskom službeniku pružio je punu podršku!

Iako je vjerska „propovijed“ hodže iz Kozarca izazvala istupanje predstavnika SPC iz Međureligijskog vijeća BiH, što predstavlja najdrastičnije pogoršanje odnosa između vjerskih zajednica u BiH u cijelom poslijeratnom periodu, poglavar IZ svojim posljednjim postupcima kao da je želio da dodatno raspiri međuvjerske i međunacionalne tenzije, umjesto da ih smiruje.

Došavši u posjetu imamu iz Kozarca, od čijih se stavova Islamska zajednica navodno ogradila nakon najoštrijih osuda i reakcija predstavnika SPC i brojnih javnih ličnosti, reis Kavazović poručio je da je IZ „uvijek stajala iza svojih imama“.

– Nakon svih golgota, logora, genocida, zločina nad Bošnjacima i njihovim imamima, oni su se morali boriti s aparthejdom. Više od stotinu imama mučki je ubijeno tokom agresije na BiH. Imami su bili na čelu povratka, oni su gradili i domove i vjerske objekte i oni su, u isto vrijeme, sa tim humanim radom i zalaganjem za opštu dobrobit bili izloženi stalnim pritiscima. I oni i njihova djeca – rekao je Kavazović.

Bošnjački vjerski lider zatim se, umjesto nedvosmislene osude skandalozne „propovijedi“ svog imama, odlučio na podsjećanja na „nepravde koje su učinjene prema muslimanima“, tražeći reakciju međunarodne zajednice?!

Zato bismo podsjetili da je Islamska zajednica na pritiske, mržnju, organizovane hajke i selektivni pristup zakonima i ranije upozoravala međunarodnu zajednicu. Ovaj slučaj bi mogao biti presedan, da konačno i međunarodna zajednica, kao i domaći političari, ozbiljnije razmotre poziciju bošnjačke djece u obrazovnim ustanovama u RS, koja su neprestano izložena vjerskoj diskriminaciji i ekstremnom nametanju drugačijih vjerskih uvjerenja. Islamska zajednica će hafizu Mahiću i ovog puta dati svoju podršku – poručio je reis Kavazović.

Sociolog Duško Vejnović za Srpskainfo kaže da svako uplitanje vjere u politiku dovodi do neželjenih posljedica, a vjerski lideri bi, prema njegovim riječima, trebalo da predstavljaju primjer tolerancije, umjesto da raspiruju mržnju.

– Religija, vjerske zajednice i njihovo djelovanje treba da budu u okviru zakona i istorijski ustanovljenih obrazaca ponašanja. Posebno bi vjerski autoriteti trebalo da se ograde od svih nekorektnih izjava, govora mržnje i postupaka koji imaju političke konotacije. To je posebno važno u BiH, gdje je potreban veći stepen tolerancije, razumijevanja i međusobnog dijaloga, kao i uvažavanje specifičnosti svake vjerske zajednice u odnosu na mnoge druge zemlje – kaže Vejnović.

PREVENTIVNO DJELOVANJE
Komentarišući za Srpskainfo Kavazovićev pokušaj odbrane sramnog govora imama iz Kozarca, koji je SPC nazvao „sektom“ i iznio najteže moguće optužbe i uvrede na račun njenog rodonačelnika, Svetog Save, Duško Vejnović tvrdi da je u svemu tome najvažnije preventivno djelovanje.

– Prije svega, vjera mora da bude odvojena od politike, posebno od politike koju vode stranke i njeni lideri. Etnička komponenta u vjerskim pitanjima treba da se suzbija, bez obzira o kojoj vjerskoj zajednici da se radi – ističe Vejnović.

Društvo

OD POSLJEDICA SRČANOG UDARA, preminuo banjalučki novinar NENAD MARKOVIĆ

Marković je preminuo u 50. godini.

Banjalučki sportski novinar Nenad Marković preminuo je u 50. godini od posljedica srčanog udara.

Marković je rođen 1974. godine, a posljednji novinarski angažman imao je na BH Radiju.

Novinarstvom je počeo da se bavi na ATV-u gdje je proveo najduži dio novinarske karijere. Jedno vrijeme je radio i na našem portalu, kao i na BEL televiziji, te Radiju Republike Srpske, a bio je i dopisnik nekoliko regionalnih medija.

Datum i mjesto sahrane biće naknadno saopšteni.

Nastavi čitati

Društvo

KAO ŠTO JE I NAJAVLJENO: UNRS povodom Dana slobode medija proglasila DŽULIJANA ASANŽA počasnim članom

Udruženje novinara Republike Srpske čestitalo je svim kolegama i cjelokupnoj medijskoj publici Međunarodni dan slobode medija. Kao što je ranije najavljeno, Udruženje je ove godine proglasilo Džulijana Asanža počasnim članom UNRS.

Ovaj potez nije potrebno obrazlagati nikome, posebno onima koji se bave pitanjem slobode govora i misli, budući da je Asanž postao istinski mučenik za ovaj ideal u svjetskim okvirima, naveli su iz UNRS.

„Ujedno, želimo skrenuti pažnju domaće javnosti na to, da je Džulijan Asanž pred ekstradicijom, od koje ga dijeli još jedno ročište. Ono što je neprihvatljivo sa stanovišta svjetske medijske scene i međunarodnog prava, jeste da ga žele utamničiti u Sjedinjenim Američkim Državama, čiji nije državljanin, kao ni državljanin Velike Britanije, koja ga je uhapsila izvukavši ga iz Ambasade Еkvadora. Tim gore, čine to zbog svih onih stvari koje su garantovane drugim amandmanom američkog Ustava, a tiču se slobode govora i štampe“, navodi se u saopštenju povodom Međunarodnog dana slobode medija.

Važna tema u protekloj godini, za medijski esnaf, bile su izmjene krivičnog zakonika Republike Srpske u domenu klevete, podsjećaju. UNRS, koje je pratilo situaciju u protekloj godini izražava zadovoljstvo što nije došlo do epidemije tužbi protiv novinara i njihovih redakcija.

„Desilo se ono što smo i predviđali, odnosno da zbog velikih novčanih iznosa propisanih za obeštećenje, građani u povećanom obimu tuže jedni druge za klevetu. Za sada se ne može detektovati povećan sistemski pritisak na medijske slobode u Srpskoj, što je bila najveća opasnost koja je vrebala iz ovog zakonskog rješenja.

Od tema zakonske regulative, u ovoj godini za UNRS je najvažniji novi Zakon o medijima, koji se priprema i u čiju izradu su uključeni i naši predstavnici, kroz prisustvo u Radnoj grupi. Uz to, veoma važno je pitanje izrade Registra organizacija koje predstavljaju agente stranog uticaja u Republici Srpskoj, na način na koji su to Sjedinjene Američke Države uradile 1938. godine, Ruska Federacija 2012. godine, a sličan takav zakon očekuje se da će u ponovljenom pokušaju donijeti i parlament Gruzije“, kažu u UNRS.

Ističu da ovakav zakon o „stranim agentima“ nije potreban samo zbog malignog inostranog uticaja na rovite društvenopolitičke prilike u našoj zemlji, već je „jasno da neekonomski mediji, finansirani iz budžeta stranih i neprijateljskih zemalja da zastupaju isključivo njihove interese u našem javnom prostoru; prave nelojalnu konkurenciju i otežavaju poslovanje bez zastupanja javnog interesa, pa i zakonima tržišta gase domaće medije, koji posluju u realnom sektoru.“

Potrebno je zaštiti domaću proizvodnju, kao što se to čini carinama, te građanima upozorenjem jasno napraviti razliku između medija koji svoj novac zarađuju, od onih koji su donirani i ne zavise od domaćeg tržišta, te predstavljaju neku vrstu službenika strane države, odnosno vlade, napominju iz ovog Udruženja.

Za sam kraj, UNRS odlučno odbija nametnute izmjene Krivičnog zakonika BiH, koje je proglasio državljanin Republike Austrije Valentin Incko, a pokušava sprovesti u djelo državljanin Saveze Republike Njemačke, Kristijan Šmit; jer su one, kako kažu, klasičan primjer uvođenja „verbalnog delikta“, sa čijim zlom je ovo društvo raskrstilo odavno i ne namjeravamo se vraćati u mrak totalitarizma i jednoumlja.

„Ovo je trenutno najopasniji oblik institucionalnog, odnosno parainstitucionalnog pritiska na slobodu medija, gušenja i ograničavanja slobode misli i dijaloga pod prijetnjom sankcija državne prinude. Tim gore, jer su donesene na nelegalan, netransparentan i krajnje nedemokratski način – ukazom stranog državljanina, koji na to nema pravo ni po kojem osnovu. To je opasnost ne samo za za slobodno misleće ljude, već i po ustavni poredak i osnovne principe pravde i zakonitosti“, saopšteno je iz UNRS.

UNRS poziva novinare da ne podliježu autocenzuri po ovom pitanju, nego da javnost informišu istinito i pravovremeno, kako im kodeks novinarske profesije i nalaže. To je posebno važno naglasiti na današnji dan, Međunarodni dan slobode medija, zaključuju iz Udruženja novinara Republike Srpske.

Nastavi čitati

Društvo

DANAS DAN SLOBODE MEDIJA: Šta su zvaničnici RS poručili novinarima

Danas je Dan slobode medija koji ima za cilj podizanje svijesti o značaju slobode i nezavisnosti medija.

Svjetski dan slobode medija prvi put je obilježen 3. maja 1994. godine. Organizacije za zaštitu ljudskih prava i udruženja novinara smatraju da se situacija sa slobodom medija posljednjih godina pogoršala.

Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, rekao je da je Srpska, kao demokratsko društvo, stvorila uslove za rad svih medija cijeneći važnosti slobode izražavanja, ulogu i značaj medija, kao i pravovremeno informisanje javnosti u savremenom svijetu.

“Institucije Srpske će nastaviti u potpunosti podržavati profesionalne medije kako bi im se obezbijedio bolji položaj i povoljniji uslovi rada. Čestitam vam ovaj dan, uz želju za mnogo uspjeha na profesionalnom i ličnom planu”, navodi se u Dodikovoj čestitki povodom Međunarodnog dana slobode medija.

Zahvalio se svim medijskim radnicima koji prate aktuelna dešavanja, te pružaju, objektivne i pouzdane informacije.

“Slobodni i objektivni mediji, posvećeni istini i pravdi, tačnom i pravovremenom informisanju javnosti o svim važnim događajima jedan su od najvažniji stubova svakog demokratskog društva”, navodi se u čestitki predsjednika Narodne skupštine RS Nenada Stevandića.

Dodaju smo ponosni na činjenicu da Republika Srpska i njene najviše institucije u potpunosti poštuju slobodu i nezavisnost medija, zagarantovane zakonom i Ustavom. Naglasio je da je Narodna skupština Republike Srpske uvijek otvorena za saradnju sa medijima, podržavajući profesionalno i objektivno novinarstvo.

“U ime Vlade Republike Srpske i svoje ime, povodom 3. maja – Međunarodnog dana slobode medija, upućujem vam iskrene čestitke, sa željom da nastavite da profesionalno i objektivno izvještavate javnost o najvažnijim pitanjima iz naše društvene stvarnosti. Slobodni, nezavisni i profesionalni mediji važan su faktor svakog društva, a novinarska profesija jedan je od glavnih stubova razvoja demokratije”, navodi se u čestitki premijera RS Radovana Viškovića i dodaje da su mediji ogledalo društva i slika javnosti, ali i pokretači društvenih promjena.

Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović naglasila je veoma važnu ulogu medijske zajednice u izgradnji svakog demokratskog i slobodnog društva

“Zadatak medijskih radnika je da profesionalno obavljaju svoj posao u najboljem interesu javnosti i građana, a društva u cjelini da unapređuje ambijent i stvara klimu za njihov nesmetan rad i omogući što viši stepen medijskih sloboda”, navodi se u njenoj četitki.

Ona je medijiskim radnicima zaželjela bolji materijalni, profesionalni i ukupni društveni položaj.

Nastavi čitati

Aktuelno