Connect with us

Politika

Nijedan državni službenik nije dobio otkaz

Pred disciplinskim komisijama Agencije za državnu službu BiH su prošle godine vođena tek četiri disciplinska postupka protiv državnih službenika, s tim što nijedan od njih nije dobio otkaz.

Dakle, institucije se nisu zahvalile na saradnji nikome od oko 2.700 zaposlenih u ministarstvima i ostalim institucijama.

Neven Akšamija, direktor Agencije za državnu službu BiH, rekao je za “Nezavisne novine” da u prošloj godini otkaza nije bilo.

“Što se tiče disciplinskih postupaka koji su vođeni, mislim da su se završili djelomično oslobađanjem, a neki su dobili kazne. Što se tiče kazni, skoro sve su ili neka vrsta opomene ili smanjenje plate”, naglasio je Akšamija.

Komentarišući podatak da nijedan državni službenik nije dobio otkaz, on ističe da se iz toga može zaključiti svašta.

“Može se zaključiti da je državni službenik zaštićen kao medo u šumi, narodski rečeno. A ja mogu zaključiti da se nevoljko pokreću disciplinski postupci, da se pokušava uvijek stvar završiti izvan postupka, da se kazne izriču postupno, te da su vrlo oštre kazne rijetkost”, rekao je Akšamija za “Nezavisne novine”.

Kazna prestanka radnog odnosa izriče se za vrlo ozbiljne stvari, kao što je korupcija, ali je u proteklim godinama, kako nam je potvrđeno, bilo i primjera da se posao uspije sačuvati uprkos teškim optužbama.

“Čak i to smo imali: da državna službenica, koja je optužena za kriminal, ali ne koruptivni, nego kriminal opšte namjene, u konačnici nije ostala bez posla, nego je završila sa degradacijom po presudi Suda BiH, odnosno otišla je na nižu poziciju. To nije bilo u prošloj godini, nego možda dvije godine unazad”, precizirao je Akšamija u izjavi za “Nezavisne novine”.

Inače, i u Prijedlogu izvještaja o radu Agencije za državnu službu BiH za prošlu godinu navodi se da su u toj godini ukupno sprovedena svega četiri disciplinska postupka.

Kako je pritom navedeno, tri postupka su započeta i okončana u 2022. godini, a nijedan nije započet u 2021. i okončan u 2022.

“Takođe, jedan disciplinski postupak je započet u 2022. godini, a okončan je u 2023. Broj je nešto manji od ciljane vrijednosti u 2022. godini, ali isto opet ne zavisi od Agencije već od broja zahtjeva institucija za sprovođenje disciplinskog postupka”, navodi se u ovom dokumentu.

Treba naglasiti da su, kada je riječ o disciplinskim stvarima, iz nadležnosti Agencije za državnu službu BiH jedino izuzeti državni službenici Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH. U UIO BiH su, kako nam je potvrđeno, prošle godine otpuštena četiri službenika.

“Tokom prethodne godine kao rezultat disciplinske mjere konačnim rješenjem prestao je radni odnos četiri službenika – tri zaposlenika i jedan državni službenik”, rekao je za “Nezavisne novine” Ratko Kovačević, načelnik Odjeljenja za komunikacije i međunarodnu saradnju u UIO BiH.

Politika

USPIO OSTATI NA CIJELOJ SJEDNICI SKUPŠTINE: Vukanović najavio da će prijaviti tužilaštvu Dodika za ugrožavanje bezbjednosti

Nebojša Vukanović, šef Kluba poslanika Liste za pravdu i red najavio je da će prijaviti tužilaštvu Milorada Dodika nakon njegovog jučerašnjeg obraćanja u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

Kao što je juče najavio, Vukanović je tokom posebne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske, bio oprezan te nije skupštinskom rukovodstvu pružio priliku da ga izbace sa zasjedanja.

– Danas sam samo pristojno rekao, ukazao, da ne možemo razmatrati materijal, da nije uobičajeno, koji nije potpisan, jer uvijek bude vlada, komisija, odbor, skupštinski klub poslanika, poslanik, neko ministarstvo. Uvijek imamo neki potpis onog ko je prodložio materijal, sada niko nije smio da se potpiše ispod informacije i čim sam na to upozorio, Nenad Stevandić mi je dao opomenu, rekao je: Znaš šta je sljedeće izbaciću te vani – rekao je Vukanović za Srpskainfo.

Dodao je da je Stevandić, još dok su bili na kolegijumu provocirao govoreći da su izdajnici.

Na kolegiju me pokušao isprovocirati, naravno, nisam mu pridavao nikakav značaj i vidjeli ste sinoć ovo ludilo sa Dodikom. Mislim da je ovo vrhunac njegovog ludila ovako grubo prijetiti, ovo u svakoj iole normalnoj državi neko ko ovako kaže „treba te prebiti na ulici, kad god te vidim lupiću te, ko god da te vidi treba da te napadne“, to je školski primjer ugrožavanja bezbjednosti i krivičnog dijela i prijaviću ovo naravno tužilaštvu, ali mislim da niko neće reagovati dok god se ovaj nakaradni sistem ne uruši. Ovo što je doživjela Narodna skupština, mislim da do sad se nije događalo – rekao je Vukanović.

Na pitanje koliko je bilo teško slušati to i ostati smiren odgovorio je da je navikao i da nije teško.

– Prošli put nisam ništa, da nije dirao mrtve, da nije spominjao suprugu gospodina Crnatka i tad bi izdržao, već je bilo dovoljno da kažete “nemojte dirati mrtve” i da vas eliminiše – rekao je Vukanović.

Nastavi čitati

Politika

DRAGOJEVIĆ STOJIĆ “Deset godina obećanja, nula rezultata – NAROD ĆE PAMTITI”

Narodni poslanik PDP-a Maja Dragojević Stojić danas je izjavila da je jučerašnja sjednica Narodne skupštine Republike Srpske još jednom pokazala zašto građani nemaju povjerenja u referendume i građanske inicijative – jer one nikad nisu promijenile način na koji ova vlast donosi odluke.

„Podsjetiću na riječi Milorada Dodika iz 2016: ‘To nije referendum o secesiji, to je vrsta ankete kod naroda da provjerimo šta misle…’

Takođe, podsjećam na Deklaraciju SNSD-a iz 2015. godine, koja je obećavala referendum o samostalnosti do 2018. Prošlo je deset godina – ništa niste uradili.

Za ovih deset godina apsolutne vlasti uradili ste ogromnu štetu: uništili javne finansije, propale su „Šume Srpske“, energetski sektor je u kolapsu i uvozimo najskuplju struju u istoriji. Zdravstvo je na koljenima – osim na UKC-u Banjaluka, sve ostalo je ispod minimuma. Rađa nas se dvostruko manje nego što umire, a odluke Narodne skupštine se ignorišu i u sali i van nje. Predsjednik Republike je presuđen, a premijer je podnio ostavku sat vremena nakon što je rekao da neće.

A mi smo juče raspravljali o još jednoj „anketi“ nazvanoj referendum, koja neće promijeniti ama baš ništa.

Kad narod podiže inicijative – ignorišete, kao što je bio slučaj sa Bukvom Kosom, Bistricom i Majevicom. Kad je problem jednog čovjeka – radi cijela državna mašina.

To nije ljubav prema narodu, to je kult ličnosti. To nije politika, to je izdaja povjerenja i budućnosti.

Dosta je više lažnog patriotizma i prazne patetike. Dosta je više vaših obećanja bez pokrića.

Republika Srpska nije na kraju – vi jeste. Vašem vremenu je istekao rok.
A narod će ostati i pamtiti da ste od istorijskih šansi napravili istorijsku sramotu.

Nastavi čitati

Politika

Usvojeni zaključci u Narodnoj skupštini Republike Srpske, POZNAT DATUM REFERENDUMA

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je zaključke skupštinske većine, prema kojima Parlament odbacuje mogućnost sprovođenja prijevremenih izbora za predsjednika Republike Srpske, te zahtijeva od svih političkih faktora u Republici Srpskoj, političkih partija i pojedinaca da se ne prijavljuju na eventualne prijevremene izbore za predsjednika Republike.

Za zaključke je glasalo 50 poslanika, niko nije bio protiv i suzdržan.

Prema ovim zaključcima, Parlament zahtijeva od svih organa vlasti Srpske i jedinica lokalne samouprave da ne preduzimaju bilo kakve radnje vezane za eventualno provođenje prijevremenih izbora za predsjednika Republike, prenosi RTRS.

Ističe se da Narodna skupština “ne prihvata i odbacuje presudu neustavnog Suda BiH izrečenu predsjedniku Republike Srpske, kao i odluku Centralne izborne komisije BiH o prestanku mandata predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku”.

Parlament je usvojio i Zakon o izmjeni i dopuni Zakona o referendumu i građanskoj inicijativi, po hitnom postupku, sa glasova za 50, niko nije bio protiv ni suzdržan.

Narodna skupština je usvojila i odluku o raspisivanju referenduma povodom odluka Suda BiH izrečenih predsjedniku Republike Srpske i odluci Centralne izborne komisije BiH o prestanku predsjedničkog mandata Miloradu Dodiku.

Referendumsko pitanje glasi – “Da li prihvatate odluke neizabranog stranca Kristijana Šmita i presude neustavnog Suda BiH izrečene protiv predsjednika Republike Srpske, kao i odluku CIK-a o oduzimanju mandata predsjedniku Srpske Miloradu Dodiku.”

Dan održavanja referenduma je 25. oktobar.

Za odluku je glasalo 50 poslanika, nije bilo glasova protiv ni suzdržanih.

Nastavi čitati

Aktuelno