Connect with us

Svijet

EKONOMIST: Britanija bi uskoro mogla da vrati poslednju afričku koloniju

Arhipelag Čagos i najveće tamošnje ostrvo Dijego Garsija, poslednja britanska kolonije u Africi, uskoro bi mogli da budu vraćeni pod suverenitet Mauricijusa, piše londonski “Ekonomist”.

Sredinom 1960-ih Britanija je bila uveliko u procesu razbijanja svoje imperije, ali je 1965, iste godine kada je odustala od Gambije i Maldiva, stvorila i novu koloniju.

Tokom pregovora sa Mauricijusom o njegovoj nezavisnosti, Britanija je za sebe izdvojila 58 udaljenih ostrva, poznatih kao arhipelag Čagos. Oni su postali Britanska teritorija Indijskog okeana (biot). Između 1968. i 1973. godine stanovništvo ostrva je proterano, amvodi list.

Iza ovih odluka krio se hladni rat. Ostrva Čagos, koja su blizu istočne Afrike, Bliskog istoka i jugoistočne Azije, bila su strateško mjesto za održavanje prisustva u Indijskom okeanu. Ostrvo Dijego Garsija kao najveće, Britanci su pozajmili američkoj vladi za upotrebu kao vojnu bazu.

Poslije terorističkih napada 11. septembra, Amerika je koristila bazu za napade na Avganistan i Irak; njen značaj će se vjerovatno samo povećati kako se geopolitičko takmičenje Amerike sa Kinom pojačava, procenjuje “Ekonomist”.

Stanovnici ostrva su u početku preseljeni na Mauricijus i Sejšele, gde mnogi od njih i dalje žive. Britanija je 2002. dala državljanstvo rođenima u Čagosu i njihovoj djeci, a 2022. godine u državljanstvo su uključeni su i njihovi potomci.

Oko 3.000 ostrvljana porijeklom sa Čagosa već živi u Kroliju, u blizini londonskog aerodroma Getvik, na koji su stigli prvi migranti, a vlasti su spremne da stigne još do 5.000, sada kada Britanija nudi državljanstvo.
Britanija je, međutim, više puta poricala njihovo pravo da se vrate u Čagos, ali su taj stav i britanska prava na ostrva sve teže održiva, prema ocjeni “Ekonomista”.

UN su 2017. godine izglasale da se Međunarodnom sudu pravde uputi slučaj britanske dekolonizacije Mauricijusa i postavi pitanje da li je ona dovršena.

MSP je 2019 dao savjetodavno mišljenje da je britansko upravljanje Čagosom “pogrešan čin” i da London ima obavezu da ga “što je prije moguće” okonča.

UN su izmjenile svoju zvaničnu kartu svijeta i od 2020. na njoj su ostrva Čagos prikazana kao dio Mauricijusa.

London je ranije saopštavao da će vratiti suverenitet nad Dijego Garsijom Mauricijusu tek kada to ostrvo više ne bude bilo potrebno za odbrambene svrhe, ali se taj stav britanske vlade polako menja, pošto je šef diplomatije Džejms Kleverli najavio da će početkom ove godine Britanija rješiti pitanje “vršenja suvereniteta” nad Čagosom “na osnovama međunarodnog prava”.

Od tada su održane dve runde razgovora, o kojima se ništa ne zna javno, ali mnogi očekuju da Britanija odustane od prava na Čagos, prenosi britanski list.

Mauricijus je prenio uvjeravanja o “neometanom funkcionisanju” američke baze, što uključuje novi zakup na 99 godina.

Sama Britanija bi mogla da zadrži vojno prisustvo na Dijegu Garsiji dok ne istekne aktuelni zakup Amerikancima, 2036, piše “Ekonomist”.
Glas

Svijet

RUSKI SISTEMI PVO! Oboreno 120 ukrajinskih dronova

Ruski sistemi protivvazdušne odbrane oborili su noćas 120 ukrajinskih dronova na nebu iznad ruskih regija, saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.
“Tokom protekle noći, 120 ukrajinskih bespilotnih letjelica avionskog tipa presretnuto je i uništeno od dežurnih sistema protivvazdušne odbrane”, navodi se u saopštenju.

Ministarstvo nije navelo da li je pričinjena šteta.

Nastavi čitati

Svijet

DALAJ LAMA PROSLAVIO 90. ROĐENDAN U EGZILU! Hiljade vjernika slavile u srcu Himalaja!

Dalaj lama je napunio 90 godina okružen hiljadama sljedbenika u himalajskom gradu Daramšali, gdje duhovni vođa tibetanskog budizma živi u egzilu otkad je pobjegao od kineske vlasti u Tibetu 1959. godine.

On je tokom ceremonije sjedio pred više stotina monaha i monahinja u crvenim odorama.

Šef demokratski izabrane tibetanske vlade u egzilu Penpa Cering podigao je tibetansku zastavu dok su muzičari svirali tibetansku himnu, prenio je AP.

Tenzin Gjaco, poznat širom svijeta kao 14. dalaj lama, opisuje sebe kao jednostavnog budističkog monaha, ali milioni tibetanskih budista ga obožavaju kao živu manifestaciju Čenreziga, budističkog boga saosjećanja.

Rođendanskom ceremonijom krunisana je sedmica proslava, tokom koje je dobitnik Nobelove nagrade za mir rekao da planira da se reinkarnira nakon smrti.

Takođe je rekao da sljedeći dalaj lama treba da bude priznat i prepoznat prema prošlim budističkim tradicijama. Juče je izjavio da se nada da će živjeti do 130. godine

Nastavi čitati

Svijet

NEMA KRAJA PAKLU GAZE! Netanjahu tvrdi “Hamas postavio neprihvatljive zahtjeve”

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je da palestinska militantna organizacija Hamas traži neprihvatljive izmjene novog prijedloga za prekid vatre u Pojasu Gaze.
“Izmjene koje Hamas želi da napravi u prijedlogu Katara saopštene su nam sinoć i neprihvatljive su za Izrael”, objavljeno je iz Netanjahuove kancelarije.

Izraelski premijer je istovremeno naredio slanje delegacije u Dohu na indirektne razgovore sa Hamasom.

Pregovarački tim treba da krene na put tokom dana, a prema izvještajima medija, Netanjahu će istovremeno otputovati u Vašington.

Razgovori, u kojima posreduju Katar, Egipat i SAD, fokusirani su na dogovor o prekidu vatre u ratu u Gazi u trajanju od 60 dana i oslobađanje talaca koje Hamas još drži.

Napori da se obezbijedi privremeni prekid vatre mjesecima su u zastoju, ali su posrednici nedavno predstavili prijedlog, koji, prema izvještajima, predviđa prekid neprijateljstava u Pojasu Gaze u trajanju od najmanje 60 dana, postepeno oslobađanje 10 izraelskih talaca i vraćanje posmrtnih ostataka mrtvih talaca.

U zamjenu za to, veliki broj palestinskih zatvorenika bio bi pušten iz zatvora u Izraelu.

Tokom prekida vatre dvije strane bi pokušale da pregovaraju o trajnom okončanju rata.

Hamas je u petak objavio da je predao Kataru i Egiptu svoje odobrenje za najnoviji prijedlog.

Nastavi čitati

Aktuelno