Connect with us

Banjaluka

OSTAJEMO ZA NERADNU NEDJELJU, ne date da se o tome raspravlja na Skupštini

Nama je cilj da se na početku radi do 16.00 časova, pa nakon toga do 14.00 časova, pa da za pola godine u potpunosti uvedemo neradnu nedjelju – rekao je Draško Stanivuković.

Ovo je već otprilike deseti put da se Odluka o neradnoj nedjelji treba naći na dnevnom redu, da raspravljamo o tome i vi to ne dozvoljavate, rekao je ovo gradonačelnik Draško Stanivuković, komentarišući Odluku o neradnoj nedjelji, koju su, kako je naglasio, nekoliko puta uputili u proceduru, ali ona nikada nije došla na dnevni red pred odbornike.

– Želimo da vidimo kako će tržište da reaguje kada je riječ o neradnoj nedjelji. Nije istina da će doći do manje radnih mjesta, da će ljudi ostati bez posla. Istina, biće prilagođavanja na tržištu koje će trajati oko dva mjeseca. Moram da kažem da je neradna nedjelja humana i plemenita stvar. Ja kažem, hajde da probamo pola godine da sprovedemo ovo. Mi smo tu odluku prilagodili i razgovarali sa predstavnicima velikih marketa – rekao je on.

Poručio je kako je želja gradske administracije da Odluka o neradnoj nedjelji se realizuje postepeno.

– Nama je cilj da se na početku radi do 16.00 časova, pa nakon toga do 14.00 časova, pa da za pola godine u potpunosti uvedemo neradnu nedjelju. Sve to će nam dati dovoljno vremena da vidimo sa kakvim izazovima se nosimo. Sproveli smo anketu, radnici su za neradnu nedjelju – rekao je Stanivuković.

Naglasio je kako je u mnogim zemljama nedjelja neradni dan, te da tu odluku predlažu već nekoliko puta, ali ona nikako da dođe na dnevni red kako bi svi sugrađani čuli šta odbornici zapravo misle o neradnoj nedjelji.

Banjaluka

MORAVAC BABIĆ: Vlasti smeta rasvjeta iz Hrvatske u Banjaluci, ali ne smetaju ugovori na republičkom nivou

Odbornica PDP-a u Skupštini grada Banjaluka Smiljana Moravac Babić, poručila je na današnjoj vanrednoj sjednici da skupštinskoj većini smeta kada se ugovor zaključuje sa Hrvatskom za javnu rasvjetu u Banjaluci, dok istovremeno vlast na drugim nivoima potpisuje ugovore i sa Hrvatskom i sa Slovenijom i sa Srbijom.

– Ako je to na republičkom nivou, onda vam ne smeta. Nemate argumenata, iznosite paušalne tvrdnje koje vam odgovaraju, a sve u cilju da ovaj grad obezvrijedite i vratite u neko prošlo vrijeme. A ovaj grad je krenuo da se razvija zahvaljujući gradonačelniku Drašku Stanivukoviću i to u najgorim uslovima- rekla je Moravac-Babić.

Dodala je da Banjaluku ne treba samo graditi, već i osvijetliti i prosvijetliti.

Nastavi čitati

Banjaluka

Nastavljena osma vanredna sjednica SKUPŠTINE GRADA

Nastavljena je osma vanredna sjednica Skupštine grada Banje Luke.

Pred odbornicima je samo jedna tačka dnevnog reda koja se odnosi na informaciju o realizaciji projekta energetske efikasnosti obnove i rekonstrukcije sistema javne rasvjete na području grada Banje Luke.

Podsjećamo, iako je gradonačelnik Draško Stanivuković u više navrata isticao da usljed neodržavanja sjednica važne tačke za razvoj grada i građane Banje Luke i dalje čekaju, te zatražio da se na dnevni red uvrste i druga važna pitanja poput funkcionisanja Gradskog olimpijskog bazena, vodosnabdijevanja potkozarskih sela, prijedlog nije prihvaćen.

Nastavi čitati

Banjaluka

SAVIĆ-BANJAC PORUČILA: Zaštita gradske imovine je prioritet i dužnost prema građanima

Zaštita gradske imovine je temeljni princip na kojem počiva odgovorno upravljanje Gradom i zato će uvijek biti visoko na listi prioriteta gradske administracije.

Poručila je ovo gradski menadžer Mirna Savić Banjac, istakavši da će Grad Banjaluka nastaviti da se svim raspoloživim sredstvima bori za svaki pedalj imovine koja pripada građanima Banjaluke.

– Ne postoji veći interes za jedan grad od zaštite njegove imovine. I zato nećemo stati ni pred otporima, ni pred sporim institucijama, ni pred onima koji bi tu imovinu da prisvoje. Naša dužnost je da se borimo i štitimo ono što pripada svim građanima ovog grada –naglasila je Savić Banjac.

Kako je istakla, jedan od takvih slučajeva je i Kuća Milanovića, istorijski i kulturni dragulj u samom centru grada, koji već više od 10 godina čeka na upis vlasništva.

– Iako je dokazni postupak okončan, i Grad je u posjedu ove nepokretnosti decenijama, formalni upis vlasništva još uvijek nije završen. Zaista je neprihvatljivo da je ova potpuno pravno jasna stvar i dalje na čekanju – kazala je ona.

Osvrnula se i na slučaj Poljoprivredne škole, istakavši da Grad i po ovom pitanju preduzima sve raspoložive pravne korake kako bi se i ovo zemljište vrijednosti preko 150 miliona KM vratilo građanima Banjaluke.

-Zemljište Poljoprivredne škole, vrijedno preko 150 miliona KM, dato je na korištenje isključivo za obrazovne svrhe, a sada se pojavljuju indicije o pokušajima preprodaje i zloupotreba. Ova zemlja ne pripada tajkunima, niti kojekakvim fiktivnim firmama, ona pripada Banjaluci i njenim građanima. Vrhovnom sudu uputili smo reviziju presude Višeg privrednog suda, kao i dodatne urgencije i dok god postoji i najmanja pravna mogućnost, mi od borbe nećemo odustati – odlučna je gradski menadžer.

Ona je podsjetila da je u proteklom periodu u vlasništvo Grada vraćen objekat Sokolskog doma, naglasivši da stav Grada i gradske administracije ostaje isti, a to je da gradska imovina pripada svima nama i niko nema pravo da je otuđi.

– Ovo nije politička priča. Ovo je pitanje principa i odgovornosti i nećemo dozvoliti da izgubimo ono što se generacijama stvaralo. Gradska imovina nije ničije privatno vlasništvo, već amanet koji čuvamo za buduće generacije – zaključila je Savić Banjac.

Nastavi čitati

Aktuelno