Connect with us

Društvo

PONOVO ŠOKIRA IZJAVAMA Ovaj put optužuje UKC i Vladu Srpske da mu otimaju radnike

Tehnički direktor Fabrike obuće “Bema” Banjaluka, Marinko Umičević svojom objavom na društvenim mrežama u kojoj optužuje UKC Republike Srpske i Vladu RS da mu otimaju radnike izazvao brojne rekcije građana.

Umičević je objavio na Fejsbuku tekst koji počinje riječima: “Ne kradite mi bagrenje ( radnike)”, a zatim je “apelovao” da mu ne diraju radnike, koje naziva “bagrenjem” i “čistačicama”.

– U posljednje vrijeme je pomama radnica pred penziju da idu da rade kao čistačice u UKC RS ili u Vladu RS. To su sve žene kojima je ostala godina ili dvije do penzije i na pitanje zašto odlaze da rade kao čistačice tamo za platu manju preko 200 KM odgovaraju da se tamo ništa ne radi i ne moraju biti svaki dan na poslu. Zaista sam razočaran i uvrijeđen – napisao je Umičević.

Dodao je u objavi da su uložili u obuku tih radnica i da su žene pred penzijom.

Zato apelujem i tražim od tih državnih institucija za koje mi iz realnog sektora izdvajamo sredstva, da nam na takav način ne kradu radnice. Razumijem kada neko ide trbuhom za kruhom, ali ovo stvarno nema smisla, da je tolika pomama za čistačicama u državnim institucijama i UKC RS. Nemam s čim da se se borim, ali moram da izrazim revolt. Da pitam te odgovorne ljude koji ih primaju zašto to rade? Ukoliko već treba toliko čistačica, ukoliko se toliko radi, odnosno „prlja“, iznajmite agenciju za čišćenje, pustite naše radnike da rade kod nas -poručio im je Umičević.

Nakon ove objave uslijedili su brojni komentari ljutih i razočaranih građana.

“Ne mogu izdržati vise za trakom nisu roboti.”, “Sretno žene, makar godinu pred penziju da se odmorite od robovlasnika.”, “Nema više ako ti nećeš ima na birou deset takvih”, samo su neki od komentara.

Povodom ove objave oglasio se i Dražen Pejaković, administrator stranice Crna Lista Poslodavaca Republike Srpske.

Naj poznatiji šovinista, koji je između ostaloga i dobio ključ grada Banjaluke na svojoj Fejsbuk stranici napiše ovakav tekst. Umičeviću, ne krade tebi niko radnike već radnici ne žele da ih ti tako tretiraš, norme su nenormalne, stres i milion priča koje su o tebi su sve u negativnom kontekstu, a to što kažeš da idu raditi kao “čistačice” ne kaže se čistačica već higijeničarka. Međutim ti ne znaš drugačije se odnositi prema svojim radnicama nego na taj način – napisao je Pejaković pa dodao:

– Iskreno želim da sve i jedna tvoja radnica dobije posao što dalje od tvoje firme u što kraćem roku. Što prije propadnu ljudi poput tebe prije će nama bolje vrijeme doći, kako stara narodna kaže “Dok se jednom ne smrkne, drugom ne svane” – poručio mu je Pejaković.

Podsjećamo, najznačajnija nagrada “Ključ grada” sa poveljom Počasni građanin Banjaluke uručena je Marinku Umičeviću. Umičeviću je nagrada uručena povodom 22. aprila Dana grada Banjaluka.

Društvo

MINIĆ NASTAVLJA PO SVOM, BEZ OBZIRA NA SVE! “Nema uslovljavanja cijene pšenice!”

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i poljoprivrede Republike Srpske je partner sa poljoprivrednim proizvođačima, ali ne može usloviti bilo koga da odredi cijenu berzanske robe, kao što je pšenica, kazao je Savo Minić, ministar ovog ministarstva.

– Bilo bi najnormalnije i najkorektnije da se donese neka mjera koja će usloviti davanje podsticaja i kada je u pitanju mlinsko-pekarski sektor i prerađivači u Republici Srpskoj da imaju obavezu da u okviru svog poslovanja u jednoj godini otkupe 10 do 25 odsto domaćeg proizvoda – naveo je Minić.

Minić je poslije sastanka kojem su pristvovali ministar trgovine i turizma Srpske Denis Šulić, te predstavnici Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara i Grupacije ratarstvo i mlinsko-pekarska industrija, rekao da bi time ostvarili nephodnu vezu proizvođača pšenice i mlinsko-pekarskog sektora.

Naveo je da je na sastanku informisan da se trenutna cijena pšenice kreće od 34 do 45 feninga, te da taj dijapazon dovoljno govori da je u pitanju berzanska roba, da je kvalitet nešto što određuje cijenu i u mlinsko-pekarskom sektoru i kod onih koji proizvode za vlastite potrebe.

– Svi oni koji imaju prinos 4,5 tone po hektaru na nuli su sa proizvodnjom, a sve preko toga predstavlja zaradu i oni koji su primjenjivali agrotehničke mjere i ozbiljnije se banili poljoprivrednom proizvodnjom imaju prinose od sedam do osam tona po hektaru – rekao je Minić.

Naglasio je da će se Ministarstvo potruditi da se podsticaji za pšenicu isplate u julu.

Predsjednik Područne privredne komore Bijeljina Branimir Andrić rekao je da je proizvodnja pšenica strateška stvar svake države, pa i Republike Srpske, koja na prijavljenih 50.000 hektara i sa prosječnim prinosom od šest tona, može zadovoljiti svoje potrebe.

– S druge strane, Federacija BiH neće moći da zadovolji svoje potrebe jer zavisi od uvoza i manja je proizvodnja nego u Republici Srpskoj – rekao je Andrić, koji je i direktor Poljoprivrednog dobra “Semberija”.

Smatra neprihvatljivom inicijativa da se zabrani uvoz pšenice, ali i da se na sastancima može usaglasiti zadovoljavajuća cijena i za proizvođače i za otkupljivače.

Nastavi čitati

Društvo

LJETO SE NE PREDAJE! Temperature do 32 stepena, ali OVDJE će vas iznenaditi kiša!

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) se očekuje pretežno sunčano i toplije, a u drugom dijelu dana ponegdje će postojati uslovi za prolaznu kišu ili pljuskove.

Jutro će biti svježe i pretežno vedro, a prolazna magla moguća je u kotlina i oko rijeka, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Poslije podne oblačnost će se sa slabom kratkotrajnom kišom premještati ka sjeveru i istoku.

Jutarnja temperatura vazduha od 10 do 15, u višim predjelima od sedam stepeni, a dnevna od 26 do 32 stepena Celzijusova.

Duvaće slab do umjeren vjetar, uglavnom sjevernih smjerova.

Prema podacima Federalnog hidrometeorološkog zavoda, danas preovladava sunčano vrijeme uz malu do umjerenu oblačnost.

Temperatura vazduha u 14.00 časova: Han Pijesak 17, Kalinovik, Mrakovica, Čemerno i Sokolac 18, Ivan Sedlo 19, Gacko i Kneževo 20, Drinić i Livno 21, Srebrenica i Bugojno 22, Mrkonjić Grad i Rudo 23, Zvornik, Šipovo, Drvar, Jajce, Sarajevo i Tuzla 24, Višegrad, Ribnik, Srbac, Foča, Bihać, Sanski Most i Zenica 25, Banjaluka, Bijeljina, Prijedor, Doboj, Novi Grad i Bileća 26, Trebinje 27 i te Mostar 31 stepen.

Nastavi čitati

Društvo

HAOS U SOCIJALNOJ ZAŠTITI Sindikat poručuje: Lokalna samouprava NEMA PRAVO na plate u ustanovama!

Sindikat zdravstva i socijalne zaštite Republike Srpske smatra da je neprimjenjiva i pravno neosnovana inicijativa Saveza opština i gradova kojom se traži usklađivanje koeficijenata i plata u ustanovama socijalne zaštite sa zakonom koji reguliše plate u lokalnoj samoupravi.

Iz Sindikata su pojasnili da Zakon o platama za zaposlene u organima jedinice lokalne samouprave nema pravno dejstvo u ustanovama socijalne zaštite.

Istaknuto je da inicijativu Saveza pojedini direktori ustanova koriste kao izgovor da odugovlače ili odbiju kolektivne pregovore, što predstavlja direktno kršenje Zakona o radu i Posebnog kolektivnog ugovora.

“Prema odredbama kolektivnog ugovora, poslodavci su bili dužni da započnu pregovore za zaključenje pojedinačnih kolektivnih ugovora najkasnije do 10. jula ove godine”, istakli su u Sindikatu zdravstva i socijalne zaštite Srpske.

Podsjećaju je posebni kolektivni ugovor za zaposlene u oblasti socijalne zaštite, koji je stupio na snagu 10. juna, važeći za sve ustanove u ovoj oblasti osim za one čiji je osnivač Republika Srpska, te da predstavlja obavezujući pravni akt.

“Finansijske teškoće ustanove ili odluke osnivača ne mogu biti osnov za ignorisanje odredaba kolektivnog ugovora. Svaka povreda odredaba podliježe nadzoru inspekcije rada, a u slučaju kontinuirane povrede, Sindikat zdravstva i socijalne zaštite će inicirati pokretanje postupaka pred nadležnim organima, uključujući sudske instance”, zaključuju u saopštenju.

Nastavi čitati

Aktuelno