Banjaluka
Čeka nas lijepo vrijeme za vikend, evo gdje otići na savšen izlet U OKOLINI BANJALUKE

Najavljuju lijepo vrijeme, a okolina Banjaluke nudi mnogo mjesta za nezaboravan izlet.
Evo gdje možete napunite baterije bilo da ste ljubitelj netaknute prirode, etno sela, istorije, muzeja, tradicije, prirodnih fenomena, aktivnog odmora i dobre hrane, prenosi Blink.
Krupa na Vrbasu: Savršena priroda
Svi koji dođu na slapove Krupe budu oduševljeni prizorom. Voda koja navire sa svih strana, drveni mostići, aktivni mlinovi, svi oni čine ovo područje veoma privlačnim. Sama ljepota vode i njen šum pružaju nevjerovatan ugođaj i odmor.
Ne treba se zaustaviti samo na uživanju u slapovima Krupe. Prošetajte laganom stazom od samo 3 km do izvora rijeke i imaćete još mnogo toga da vidite.
Posjetu Krupi na Vrbasu upotpunite posjetom crkve brvnare, jedne od samo tri sačuvane na području Banjaluke.
Zatim tu je manastir Krupa na Vrbasu sa crkvom Svetog Ilije iz XIII vijeka i tvrđava Greben iz XII vijeka.
Etno selo – muzej Ljubačke doline
Etno selo – muzej Ljubačke Doline se prostire na površini od oko 2 hektara u selu Ljubačevu, na oko 17km udaljenom od Banja Luke.
Ime Ljubačke doline je dobilo bukvalno po dolinama u selu Ljubačevu. Ljubačke doline su prirodni fenomen, jedinstven u Evropi.
U selu se nalazi crkva izgrađena 1939. godine, stećci iz 16. vijeka, ostaci turskog konaka poznat kao Čardak iz 18. vijeka, Glamačko jezero…
Ljubačevo je bogato i biljnim i životinjskim svijetom i prava je ekološka oaza za ljubitelje prirode, travare, umjetnike, sportiste, lovce…
Vodopad Švrakave
Put doovog vodopada nije obilježen, ali je lokalnim zaljubljenicima u prirodu dobro poznat.
Česta je odredišna stanica mnogih planinara, biciklista i drugih zaljubljenika u prirodu.
Rijeka Švrakava je kratka, ali zanimljiva rijeka, prije svega po divnim slapovima i vodopadima.
Kamena kugla u Slatini
Ako volite misteriju i prirodne fenomene, za izlet u okolini Banjaluke izaberite kamenu kuglu u Slatini.
Kada ugledate veliku kamenu kuglu u šumi, pored potočića, koja uopšte ne pripada sredini u kojoj se nalazi, naravno da ćete se pitati “otkud ona ovdje?”
Postoje razne teorije kako je nastala ova kugla,a jedna od njih je i ona koja govori da je stigla je iz svemira prilikom zaboravljene oluje meteora.
Kako doći do kamene kugle u Slatini?
Vozeći se iz pravca Banjaluke, u naselju Ostruge u Slatini, preko puta groblja nalazi se parking. Ovdje ostavite vaše motorno vozilo.
Čeka vas 400 m lijepe lagane šetnje kroz šumicu. Postoji tabla sa oznakom “Kamena kugla”. Samo pratite strjelicu i planinarske znakove.
Na račvanju stazice pratite onu oznaku koja ide uz potočić. Kugla je ušuškana uz njega.
Park prirode Suturlija
Mnogi građani ne znaju gdje se nalazi ovo netaknuto parče prirode nadomak samog centra grada.
Park prirode Suturlija je udaljen od centra grada samo 3 km. Naziv je dobio po rijeci Suturliji (dužina 17 km) koja se uliva u Vrbas. B
aš kod njenog ušća je moguće parkirati auto i već nakon par stotina metara biti na njenom kupalištu i samom kanjonu.
Banjaluka
TUGA: Služen parastos na spomeniku 12 BEBA na Novom groblju u Banjaluci

U Banjaluci se obilježavaju 33 godine od smrti 12 banjalučkih beba u Kliničkom centru, koje su umrle zbog nerazumijevanja svjetskih moćnika koji nisu dozvolili transport kiseonika.
Služen je parastos na spomeniku 12 beba na Novom groblju u Banjaluci, nakon čega će biti ploženo cvijeće na spomen-obilježje “Život”.
Odlukom Savjeta bezbjednosti UN u maju i junu 1992. godine bili su zabranjeni međunarodni letovi, čak i oni sa bocama kiseonika iz Beograda za Banjaluku, zbog čega je preminulo 12 tek rođenih beba koje su bile u inkubatorima.
Agonija je prekinuta probojem koridora i spajanjem banjalučke regije sa ostalim dijelovima Republike Srpske i Srbije.
Trinaesta beba Slađana Kobas izgubila je bitku za život sa 14 godina, a četrnaestoj bebi Marku Medakoviću nedostatak kiseonika ostavio je posljedice za cijeli život, prenosi RTRS.
Banjaluka
STANIVUKOVIĆ: “OVAJ SPOMENIK NE ĆUTI, ON VJEČNO PLAČE!” Obilježene 33 godine od smrti 12 beba

Polaganjem vijenaca i cvijeća na spomen-obilježje “Život” u centru Banjaluke danas je obilježeno 33 godina od smrti 12 beba u Kliničkom centru u Banjaluci, koje su umrle zbog nedostatka kiseonika za inkubatore.
Željka Tubić, sekretar Udruženja “12 beba” i majka jedne od nastradalih beba, kazala je da je ovo period kada srpski narod, nažalost, obilježava mnoge godišnjice stradanja.
– Pored svih apela i molbi da se kiseonik dostavi, te 1992. godine počinjen je zločin o kojem je čuo cijeli svijet – ubijeno je naših 12 beba. Danas, 33 godine kasnije, naše bebe stoje na braniku otadžbine i upravo njihova žrtva bila je znak da Vojska Republike Srpske mora krenuti u našu odbranu – kazala je Tubićeva i dodala:
S ovog mjesta svake godine šaljemo poruku – da se nikada više ne ponovi ovakav zločin. Naše zvjezdice će zauvijek sijati u našim srcima, a dok ima sjećanja – one će živjeti – kazala je ona.
Predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac rekla je da se ovaj strašan zločin nikada ne smije zaboraviti.
-Kada bismo mogli da vratimo vrijeme, da se vratimo u taj maj 1992. godine, kada su majke rađale svoju djecu, svi bismo uradili isto što i one – vapili za pomoć, molili da se spasu životi nevinih beba. Da su moćnici tada čuli njihove jauke, njihove molbe, možda bi sve bilo drugačije. Ali tada su radili o našoj glavi – i stradala su nevina djeca – kazala je ona.
Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković kazao je da svaki spomenik nešto govori, ali ovaj plače.
– Svaki spomenik nešto govori, ali ovaj – ovaj spomenik plače. Plače jer priča o 12 beba koje su trebale da upoznaju svijet. O 12 života koji su mogli da budu, ali nisu – jer im to nije dozvoljeno. Plače i zbog međunarodne zajednice, one iste koja danas govori o ljudskim pravima, a tada je ostala nijema. Samo jedan poziv, samo jedna odluka mogla je spasiti živote. Nije se radilo samo o tih 12 beba – to je značilo 12 djetinjstava, 12 odrastanja, 12 budućnosti. Danas bi svako od njih trebalo da ima svoj život, svoje snove, svoje porodice. Ali to im nije dozvoljeno. I zato ovaj spomenik ne ćuti – on vječno place – kazao je Stanivuković.
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da je stradanje banjalučkih beba najveći zločin i tragedija koja se ne smije ponoviti.
– Najveći zločin u sudskoj praksi je gušenje, a ako je to gušenje bebe, to je onda zločin nad zločinima. Nisam siguran da ćemo dočekati dan kada će se svijest i odgovornost za ovaj zločin pojaviti ili doći pred neki sud, ali sam siguran da smo svi svjesni da nam se to nikada više ne smije dogoditi – kazao je Stevandić.
Iz Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, koja je organizator obilježavanja, podsjećaju na nehumanu i necivilizovanu odluku svjetskih moćnika iz 1992. godine kojom je onemogućen transport kiseonika za Banjaluku zbog čega je u Kliničkom centru Banjaluka umrlo 12 beba.
– Trinaesta beba umrla je 13 godina kasnije, dok je četrnaesta beba preživjela sa teškim mentalnim i fizičkim oštećenjima – podsjećaju iz ove organizacije.
Naime, odlukom Savjeta bezbjednosti UN u maju i junu 1992. godine bili su zabranjeni međunarodni letovi, čak i oni sa bocama kiseonika iz Beograda za Banjaluku, zbog čega je preminulo 12 tek rođenih beba koje su bile u inkubatorima.
Prva beba umrla je 22. maja 1992. godine, nakon čega je uslijedila agonija i smrt ostalih beba.
Do 19. juna iste godine u Banjaluci je umrlo 12 beba koje su postale simbol kršenja ljudskih prava i neljudskosti međunarodne zajednice.
Trinaesta beba Slađana Kobas izgubila je bitku za život sa 14 godina, a četrnaestoj bebi Marku Medakoviću nedostatak kiseonika ostavio je posljedice za cijeli život.
Banjaluka
STANIVUKOVIĆ NAKON SJEDNICE KOLEGIJUMA: Počela sanacija kula na tvrđavi Kastel

Gradonačelnik Draško Stanivuković održao je redovnu sjednicu kolegijuma sa načelnicima i šefovima odsjeka, te je poručio kako Banja Luka nastavlja da se razvija i da ide naprijed.
-Razgovarali smo o ključnim projektima za naš grad. Naime, počela je sanacija dvije kule na tvrđavi Kastel. Naredne sedmice, ukoliko vremenski uslovi dozvole, počinje izgradnja amfiteatra na otvorenom kod Pravnog fakulteta. Radovi na izgradnji i uređenju staza na Trešnjiku teku dobrom dinamikom – rekao je on.
Istakao je i to kako je počeo je drugi krug košenja javnih zelenih površina, te da je u toku sanacija saobraćajnica po unaprijed utvrđenom rasporedu.
-Na Centralnom spomen-obilježju u petak počinju radovi na parternom uređenju – postavljanju granita. Aktivno radimo na izradi strategije za povećanje prihoda Grada. Projekat rekonstrukcije vodovoda Tunjice 1 i 2 je spreman i čeka podršku odbornika. Nastavljamo dalje još snažnije, za Banju Luku koja se gradi, napreduje i ide naprijed – kazao je Stanivuković.
-
Politika3 dana ago
IGOR CRNADAK “Neću prisustvovati Dodikovom govoru!”
-
Politika22 sata ago
ZAPAD POKREĆE OŠTRE MJERE PROTIV VLASTI U REPUBLICI SRPSKOJ! Traži se izolacija, obustava finansiranja i ukidanje kontakata
-
Politika2 dana ago
VIŠKOVIĆ U PARALELNOM UNIVERZUMU “Srpska među 10 najpoželjnijih zemalja za investiranje”
-
Region23 sata ago
BRNABIĆ PORUČILA PICULI “Dalje ruke od Srbije!”
-
Hronika21 sat ago
SUD BIH! Osuđen na zatvor zbog čestitke rođendana Mladiću
-
Hronika2 dana ago
PANIKA U ŠKOLI: Na tabli poruka “Pobiću čitavu prvu smjenu”, stigla policija!
-
Politika3 dana ago
PANDUREVIĆ “Pozivam Šmita da objavi SVE TRANSKRIPTE RAZGOVORA FUNKCIONERA Srpske sa visokim predstavnicima”
-
Politika21 sat ago
RISTIĆ POSLAO OŠTRU PORUKU “Lopare nisu na prodaju za profit neke kompanije, OVDJE KOPATI NEĆETE”