Društvo
SAMO tri odsto prirodnih dobara Srpske ZAŠTIĆENO

Trenutno je oko tri odsto teritorije Republike Srpske pod pravnom zaštitom, a iako je u planu da se i druga prirodna dobra stave pod zaštitu, to je dugotrajan proces koji može trajati i nekoliko godina.
Kako je za “Nezavisne novine” kazao Dragan Kovačević, načelnik Odjeljenja za prirodno nasljeđe u Republičkom zavodu za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa, u Registru zaštićenih prirodnih dobara, do kraja februara ove godine, 34 područja prirode u Republici Srpskoj su imala pravnu zaštitu.
“Površina pod zaštitom iznosi 73.038 hektara, što je procentualni udio od 2,96 odsto teritorije Republike Srpske. Zaštićena su dva rezervata prirode, po tri područja sa održivim korišćenjem prirodnih resursa, nacionalna parka i zaštićena staništa, te 17 spomenika prirode i šest parkova prirode”, kazao je Kovačević i dodao da je u planu i proglašavanje novih područja zaštićenim.
Kako kaže, Zavod je u decembru prošle godine završio izradu Studije za proglašenje zaštite gornjeg toka rijeke Neretve, u opštini Kalinovik i Gacko.
“Trenutno je u izradi studija za proglašenje zaštite spomenika prirode Kanjon Cvrcke, opština Kneževo, a rade se multidisciplinarna istraživanja koja su neophodna za utvrđivanje vrijednosti područja za park šume oko Banjaluke, odnosno Trapiste, Starčevicu, Šibove, te za Duge njive na Trebavi, opština Modriča”, rekao je Kovačević i dodao da postoje i inicijative za stari tok rijeke Drine u Bijeljini, Kruševo brdo i rijeku Kruševicu u opštini Kotor Varoš, planinu Ozren, te kanjon Tijesno kod Banjaluke, planinu Jahorinu te rijeke Pliva i Janj u Šipovu.
Milica Končar, čija su specijalnost biodiverzitet i zaštićena područja u Centru za zaštitu životne sredine, za “Nezavisne novine” kaže da bi mnogo veća teritorija Republike Srpske, koje je prirodno bogata, trebalo da se zaštiti.
“Inače je prosjek da 10 do 30 odsto teritorije bude zaštićeno, tako da je potrebno još mnogo toga da se radi po tom pitanju. S obzirom na to da je ovdje mnogo projekata gdje se vrši eksploatacija ili neka druga vrsta industrije, zbog toga je veoma bitno da imamo zaštićena područja i da se ona prepoznaju kao takva, istraže se i na kraju zaštite”, istakla je Končareva.
Ona ističe da trenutno rade na kraškim poljima i cilj im je da u nekoj daljoj budućnosti i kraško polje, koje se nalazi u okviru Srpske, bude zaštićeno, a s obzirom na to da do sada nisu prepoznata kao posebni ekološki fenomeni.
Kovačević pojašnjava da vremenski rok za proglašenje zaštićenog područja zavisi od dužine trajanja potrebnih multidisciplinarnih istraživanja, koja mogu trajati od jedne do tri godine, u zavisnosti od veličine područja, obima i vrste istraživanja, angažovanih eksperata itd.
“Dugotrajan je to postupak jer je potrebno identifikovati i valorizovati sve prirodne i kulturno-istorijske vrijednosti područja, uraditi detaljan opis područja i analizu stanja. Nakon provedenih istraživanja potrebno je kroz dokument studija zaštite predložiti obuhvat sa mjerema zaštite i smjernicama za očuvanje prirodnih i kulturno-istorijskih vrijednosti, nakon čega taj dokument ide na dalje postupanje Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS”, dodaje on.
Pojašnjava da Ministarstvo, na osnovu ove studije, izrađuje prijedlog odluke o proglašenju područja zaštićenim i oba dokumenta stavlja na javni uvid, u toku kojeg svi imaju pravo da dostave komentare, primjedbe, a nakon čega ga dostavljaju Zavodu, koji je dužan da ih razmotri te sve smislene i objektivne uvaži i koriguje u tekstu studije zaštite, a Ministarstvo u tekstu prijedloga odluke.
“Nakon toga, organ nadležan za proglašenje donosi akt o proglašenju kojim se pored granica zaštićenog područja i mjera zaštite uspostavlja i upravljač. Po donesenom aktu, Zavod područje za koje je donesen akt o proglašenju upisuje u Registar zaštićenih područa i time je u cijelosti završena procedura zaštite određenog područja”, zaključuje Kovačević.
(Nezavisne novine)
Društvo
POKOLJENJA ODAJU POČAST! Marš besmrtnog puka u četri grada u Srpskoj

U Banjaluci će danas, povodom obilježavanja 9. maja – Dana pobjede nad fašizmom, biti održan marš “Besmrtnog puka”, kao i svečana akademija u Vladi Republike Srpske. Marš će osim u Banjaluci, biti održan i u Trebinju, Srpcu, na Palama, najavili su organizatori.
Okupljanje učesnika marša planirano je u Parku Petra Kočića od 10.00 do 11.00 časova, nakon čega će kolona krenuti prema Trgu palih boraca.
U 11.15 časova predviđeno je polaganje vijenaca i cvijeća na spomenik žrtvama fašizma, nakon čega će uslijediti obraćanja i prigodan program.
U Trebinju je planirano da kolona krene ispred Spomenika oslobodiocima u Prvom svjetskom ratu u 11.00 časova, a završiće kod Spomenika borcima poginulim u borbi protiv fašizma 1941-1945.
Marš “Besmrtnog puka” organizuje Narodno patriotsko udruženje “Besmrtni puk Srpske” u saradnji sa Odborom Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.
Marš “Besmrtnog puka” na Palama organizuju paljanska Boračka organizacija i SUBNOR, koji pozivaju potomke poginulih i nastradalih u Drugom svjetskom ratu i sve građane, da učestvuju na obilježavanju i ponesu fotografije svojih predaka.
Polaganje vijenaca na spomenik poginulim borcima Narodnooslobodilačkog rata /NOR/ planirano je u 11.00 časova, a polazak marša “Besmrtnog puka” predviđen je u 11.20 časova ispred Sabornog hrama Svetog arhangela Gavrila i šetnja promenadom.
Na obilježavanju će učestvovati i delegacija Ambasade Ruske Federacije u BiH.
Na svečanoj akademiji u Banjaluci, koja će biti održana od 18.00 časova, obratiće se predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković.
Akademiji će prisustvovati i predstavnici institucija Republike Srpske, narodni poslanici, ministri, načelnici i gradonačelnici, predstavnici akademske i vjerske zajednice, organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata, kao i predstavnci NOR-a.
Dan pobjede nad fašizmom obilježava se 9. maja u znak sjećanja na taj datum 1945. godine kada je stupila na snagu bezuslovna kapitulacija nacističke Njemačke, čime je završen Drugi svjetski rat u Evropi, koji je u istoriji čovječanstva bio najmasovniji, a po broju ljudskih žrtava najstravičniji sukob u kojem je poginulo oko 60 miliona ljudi.
Srpski narod bio je predvodnik borbe protiv fašizma na prostoru bivše Jugoslavije i podnio je najveće gubitke, a Sovjetski Savez dao je najveći doprinos u slamanju fašizma.
Bivša Jugoslavija, koja je tada i kroz istoriju bila na strani saveznika, imala je najveće gubitke koji se, prema državnoj komisiji bivše SFRJ, procjenjuju na 1,7 miliona ljudi.
Društvo
DANAS JE 9. MAJ – DAN POBJEDE NAD FAŠIZMOM! Srpski narod dao neprocjenjivu žrtvu za slobodu

Danas se obilježava 9. maj – Dan pobjede nad fašizmom, jedan od najznačajnijih datuma u svjetskoj istoriji, dan kada je okončan Drugi svjetski rat u Evropi i kada su saveznici, predvođeni odlučnošću i ogromnim žrtvama svojih naroda, slomili fašističku ideologiju.
U toj borbi, srpski narod je dao nemjerljiv doprinos. Kroz redove partizanskog pokreta, kao i kroz borbu protiv nacističke okupacije, Srbi su podnijeli ogromne ljudske gubitke, ali su pokazali neviđenu hrabrost, prkos i odlučnost da se odupru zlu. Više od milion života izgubljeno je tokom rata na prostoru tadašnje Jugoslavije, a najveći broj žrtava upravo je bio srpske nacionalnosti. Ubijani su na kućnom pragu, u logorima, masovnim pogubljenjima – samo zato što su pružali otpor ili su bili ono što jesu.
U znak sjećanja na ovu veliku pobjedu, danas se širom svijeta održavaju ceremonije, a Parada pobjede u Moskvi ostaje jedan od najupečatljivijih simbola poštovanja prema onima koji su porazili fašizam. Rusija, kao nasljednica Sovjetskog Saveza koji je dao ogroman doprinos oslobađanju Evrope, tradicionalno na Crvenom trgu organizuje veličanstvenu vojnu paradu, uz prisustvo veterana, državnog vrha i međunarodnih gostiju.
Ovaj dan nas podsjeća da sloboda nije data, već izborena krvlju i otporom. Srpski narod, iako često nepravedno zapostavljen u svjetskim narativima, bio je jedan od stubova te borbe, a naša je dužnost da njegujemo istinu, čuvamo sjećanja i učimo nove generacije vrijednostima mira, slobode i antifašizma.
Neka vječna slava i hvala svim herojima koji su dali svoje živote za slobodu koju danas imamo.
Banjaluka24
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Stabilizacija, kiša samo još ponegdje

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje stabilizacija vremena, a kratkotrajna, slaba kiša moguća je samo ponegdje.
Ujutro će biti hladnije, a po kotlinama i dolinama rijeka očekuje se magla. U ostalim predjelima biće pretežno oblačno, na jugu sunčanije i uglavnom suvo, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
U drugom dijelu dana biće sve više sunčanih perioda i toplije.
Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od pet do 10, u višim predjelima od dva, a dnevna od 15 na sjeverozapadu, do 21 stepen Celzijusov na jugu.
Kasnije poslije podne i uveče očekuje se prolazna umjerena oblačnost s juga.
Vjetar će biti slab do umjeren, a u Hercegovini uveče pojačan, promjenljiv ili sjevernih smjerova.
-
Politika2 dana ago
PANDUREVIĆEVA PORUČILA DODIKU: “Mi nismo TI, Republiku Srpsku ćemo sačuvati i od tebe!”
-
Hronika3 dana ago
ZBOG POKUŠAJA HAPŠENJA DODIKA: MUP RS podnio krivične prijave protiv sedam pripadnika SIPA-e
-
Region3 dana ago
NAKON FICA DOŠAO NA RED I PREDSJEDNIK SRBIJE! Letonija i Litvanija zabranile prelet Vučiću do Moskve
-
Hronika2 dana ago
U ZAGREBU NESTALA SEDMOGODIŠNJA DJEVOJČICA! Alarm za policiju
-
Svijet3 dana ago
ŠTA SE DEŠAVA? Kadirov traži od Putina da ga razriješi dužnosti
-
Politika2 dana ago
RADISLAV JOVIČIĆ oslobođen optužbi da je oštetio MUP Srpske za 260.000 KM
-
Politika2 dana ago
ĆULUM PLANIRA POVRATAK NA ČELO SIPA-e: Radni odnos još uvijek otvoren
-
Politika2 dana ago
JAKE PORUKE NAKON SASTANKA Stanivuković: Mora se čuti glas Republike Srpske