Connect with us

Banjaluka

Među njima i Banjaluka: Seizmolog otkriva koja područja BiH su najugroženija

Na području BiH godišnje bude zabilježeno stotinjak zemljotresa slabijeg i jačeg intenziteta. Najkritičnija područja su istočna i zapadna Hercegovina, centralni dio Bosne i područje oko Banjaluke.

Amra Krehić, viši samostalni referent u Centru za seizmologiju Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH, izjavila je da su svi zemljotresi koji se dešavaju na području BiH generisani zbog podvlačenja afričke pod evropsku ploču.

“BiH je relativno seizmički aktivno područje, a svi zemljotresi koji se dešavaju na području BiH generisani su zbog podvlačenja afričke pod evropsku ploču. Najugroženija područja su istočna i zapadna Hercegovina, centralni dio Bosne i područje oko Banjaluke”, istakla je Krehićeva.

Podsjetila je da su dva najjača zemljotresa koja su se dogodila bila u Banjaluci magnitude 6,4 i Stocu magnitude 5,6.

U aprilu prošle godine u 23.07 sati snažan zemljotres pogodio je područje Hercegovine. Prvi podaci Evromediteranskog seizmološkog centra (EMSC) pokazali su da je magnituda bila 5,7 po Rihteru, a epicentar 19 kilometara od grada Stoca i oko 40 kilometara od Mostara, odnosno u opštini Berkovići.

“Zemljotres se ne može prognozirati. Zemljotres u Banjaluci je bio 1969. godine, a posljednji jači 2022. godine. To je razlika od oko 50 godina, ali nema pravila niti prognoze. Gdje su se dešavali zemljotresi u prošlosti, možemo ih očekivati i u budućnosti”, pojasnila je Krehić.

Istakla je da je zemljotres prirodna pojava, nešto što se dešava u zemljinoj kori i dolazi do oslobađanja seizmičke energije.

“U BiH zemljotresi se dešavaju na dubini od dva do 30 kilometara. Dobro je kada ima slabijih zemljotresa, kada dolazi do oslobađanja seizmičke energije tada možemo reći da smo malo mirniji. Kada dolazi do oslobađanja seizmičke energije ne bi trebalo da bude jačih zemljotresa. U BiH svakodnevno imamo slabijih zemljotresa magnitude između dva i tri stepena i koje građani ne osjete”, naglasila je Krehić.

Dotakla se i razornih zemljotresa koji su početkom februara pogodili Turksku i Siriju.

“Turska je inače jako seizmički aktivno područje i tamo se svakodnevno dešavaju slabiji zemljotresi. Ovaj zemljotres na granici Turske i Sirije je jedan od najjačih zemljotresa u nekom njihovom periodu seizmičkog mjerenja”, izjavila je Krehićeva za Anadoliju.

Navela je da nakon jačih zemljotresa uglavnom uslijede i oni slabiji i to je na neki način smirivanje tla.

Banjaluka

POJAČANE MJERE BEZBJEDNOSTI: Obustava saobraćaja 7. maja zbog otvaranja Arnaudije, pojedini kafići biće zatvoreni

Policijska uprava Banjaluka preduzela je pojačane mjere bezbjednosti povodom za 7. maj planiranog otvaranja ponovo izgrađene džamije Arnaudija.

Iz policije navode da će tog dana na području grada Banjaluka na snazi biti potpuna obustava saobraćajaod 7.00 časova do završetka predviđenih dešavanja na dijelu magistralnog puta Banjaluka–Srpske Toplice, dijelu ulica Bulevar cara Dušana, Braće Mažar i majke Marije, Meše Selimovića, Branka Majstorovića i Simeuna Đaka.

Za vrijeme trajanja obustave saobraćaja linije javnog prevoza putnika koje saobraćaju navedenim ulicama biće preusmjerene alternativnim trasama.

Na navedenom magistralnom putu biće zabranjen saobraćaj za vozila preko 3,5 tone ukupne mase, koja će biti preusmjerena na Istočni tranzit iz smjera grada Laktaši, na raskrsnici sa kružnim tokom u ulici Ivana Gorana Kovačića–Marije Dimić–Krajiških brigada, a iz smjera Mrkonjić Grada saobraćaj će biti preusmjeren na most u naselju Srpske Toplice u ulici Manjačkih ustanika.

Ugostiteljskim objektima koji se nalaze u blizini džamije Arnaudija – u ulicima Braće Mažar i majke Marije, Bulevar cara Dušana i Branka Majstorovića, biće zabranjen rad od 7.00 do 17.00 časova.

U ugostiteljskim objektima u ulicama Meše Selimovića, Vojvode Momčila i Simeuna Đaka, u navedenom vremenskom periodu zabranjeno je točenje alkohola, saopšteno je iz Policijske uprave.

Građanima koji će prisustvovati otvaranju, iz Policijske uprave savjetuju da poštuju naredbe policijskih službenika na terenu, te da zbog lakšeg kretanja i izbjegavanja stvaranja gužvi, sa sobom ne nose ruksake i torbe i da uz sebe imaju neki identifikacioni dokument.

Predstavnike medijskih kuća, druge subjekte i građane podsjećaju da je radi bezbjednosti zabranjena upotreba dronova.

Organizator otvaranja je Medžlis Islamske zajednice Banjaluka.

Nastavi čitati

Banjaluka

GUŽVA NA BANJALUČKOJ TRŽNICI: Građani se punom parom pripremaju za Vaskrs

Na Veliki petak banjalučka Tržnica radi punom parom, a građani sa punim kesama pripremaju se za Vaskrs.

Pripreme za Vaskrs su u punom jeku, a reporter Srpskainfo zabilježio je veliku gužvu na banjalučkoj pijaci. Na današnji dan svježa riba je traženija nego inače, a uz nju i i razno povrće

Na tezgama, pored svježih jaja mogu se pronaći i već obojena sa raznim šarama i cirkonima.

Podsjećamo, cijena lukovice ove godine je skuplja i iznosi 1,50 KM, a za jedno jaje ove godine se izdvaja i do 0,60 KM.

Vesela lica napunila su Tržnicu, cijene kolike god bile, tradicija se mora ispoštovati.

Nastavi čitati

Banjaluka

Pridružite se „VASKRŠNJEM PIKNIKU“

U čast najvećem hrišćanskom prazniku Vaskrsu sutra, 4. maja biće održan tradicionalni „Vaskršnji piknik“, te su pozvani svi sugrađani da se pridruže.

Tim povodom, u duhu tradicije, uz tradicionalne vaskršnje pjesme biće organizovano dekorisanje vaskršnjih jaja u porti Hrama Hrista Spasitelja, sa početkom u 11.00 časova.

Nakon toga, od 12.00 časova nastavak vaskršnjeg druženja očekuje vas u Parku „Petar Kočić“, gdje će uz zanimljiv program biti priređen tradicionalni „Vaskršnji piknik“.

U predivnom vaskršnjem ambijentu koji će upotpuniti šarena oslikana jaja, pilići i cvijeće najmlađi će i ovog puta u okviru „Male škole dekorisanja“ imati priliku da dekorišu vaskršnja jaja i pokažu svoju kreativnost.

Vaskršnji ambijent u Parku oslikaće i izraditi mlada slikarka Aleksandra Kecman.

Aktivnostima povodom Vaskrsa u Banjoj Luci pridružiće se i Humanitarno udruženje žena „Duga“.

Nastavi čitati

Aktuelno