Connect with us

Društvo

Skuplji kredit, jeftiniji kvadrat

Da će neimari u Republici Srpskoj ove sezone imati pune ruke posla, pokazuje podatak da je u martu ove godine izdato 126 građevinskih dozvola, što je za čak 28,6 odsto više u odnosu na isti period lani, ali u građevinskim preduzećima strahuju da će im planove pomrsiti rast kamatnih stopa na kredite, što bi se moglo negativno odraziti na potražnju za stanovima.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, najviše građevinskih dozvola u martu izdato je za objekte visokogradnje i to 92 dozvole, od kojih se 72 objekta odnose na novogradnju.

Statističari su izračunali da će u objektima za izdate dozvole biti izgrađena 523 stana, a prednjače oni dvosobni.

Izvršni direktor prnjavorskog građevinskog preduzeća “Gradip” Milan Bijelić kaže da su već ugovorili poslove za čitavu godinu.

– Očekujemo dobru sezonu i trebalo bi da budemo uposleni u punom kapacitetu. Riješili smo problem sa nedostatkom radnika, a cijene repromaterijala trenutno miruju, što je dobro, i nadamo se da će tako ostati. Istina, cijene jesu više nego što smo naučili, ali tako je kako je – kazao je Bijelić.

I vlasnik građevinske firme “Marković invest” Rade Marković smatra da će sezona zasigurno biti dobra što se tiče gradnje, ali da je pitanje kako će se završiti budući da je u opticaju mnogo stanova, a potražnja opada.

– Prodaja u ovom momentu ne ide sjajno. Radimo zgradu u Laktašima, ali nismo prodali ni 30 odsto. Međutim, raditi moramo da bismo zadržali operativu, radnike, da bismo se održali na tržištu na kojem u ovom momentu nema dovoljno poslova za sve građevinske firme pa smo prisiljeni da budemo i investitori i graditelji – rekao je Marković za “Glas” i dodao da bi dio firmi ove godine mogao stati sa radom.

Marković kaže da se može očekivati da u narednim mjesecima dođe do pada cijena stanova.

– Čim potražnja stane, a stala je, cijene će morati ići dolje u roku od nekoliko mjeseci ili će se zadržati na ovom nivou – kazuje Marković.

Direktor firme “Jokić invest” iz Zvornika Ivo Jokić kaže da je veliko pitanje da li će krenuti gradnja svih objekata za koje su izdate građevinske dozvole.

– Rast cijena nekretnina na tržištu podstakao je mnoge investitore da krenu u projekte, sređuju dokumentaciju i dozvole, ali posljednjih mjeseci došlo je do velikih promjena kada su u pitanju banke i rast kamatnih stopa, što će sigurno doprinijeti manjoj potražnji za stanovima – rekao je Jokić.

Direktor banjalučke Agencije za nekretnine “Remaks” Dragan Milanović ističe da je potražnja za stanovima u novogradnji već pala za oko 30 odsto.

– Pomjerio se fokus interesovanja na nekretnine druge vrste, kuće, vikendice, placeve, pa čak i stare stanove. Ako potražnja nastavi padati, vjerovatno će se i cijene korigovati ka dolje, ali veliko pojeftinjenje se ne može očekivati, ne više od pet odsto, što je na sadašnje cijene oko 100 do 200 maraka po kvadratu – istakao je Milanović.

Kriza

Dragan Milanović kaže da je lani bilo manje izdatih dozvola zbog krize koja je izazvana sukobima u Ukrajini.

– Proljeće je početak građevinske sezone i obično se tada izda najviše dozvola. Prošla godina je bila specifična zbog poskupljenja materijala, krize u Ukrajini, velike inflacije pa je to razlog zašto je lani bilo manje dozvola – rekao je on.

Glas Srpske

Društvo

PATRIJARH PORFIRIJE na Vaskrs u Pećkoj patrijaršiji

Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije najavio je danas da će Vaskrs proslaviti u Pećkoj patrijaršiji, gdje će se, kako je istakao, moliti za radost i mir u svakom čovjeku i među svim ljudima.

Patrijarh je nakon liturgije u Hramu Svetog Save u Beogradu poručio da sutra ide na Kosovo i Metohiju, saopšteno je iz Informativne službe Srpske pravoslavne crkve /SPC/.

“U Pećkoj patrijaršiji ćemo služiti svetu liturgiju, proslaviti Vaskrsenje Hristovo, proslaviti život, pobedu nad grehom, smrću i najvećim našim neprijateljem – đavolom i moliti se za radost, za mir u svakom čoveku i među svim ljudima” naveo je patrijarh.

Njegova svetost je rekao da će se moliti za čitav srpski narod i sve ljude sa kojima Srbi žive gdje god da se nalaze, ali i za čitav svijet.

Povodom Velikog četvrtka, patrijarh Porfirije je rekao da je ovo dan kada je Gospod svim onim što jeste pokazao da je smirenje jedini put koji vodi punoći i smislu, ispunjava čovjeka kao pojedinca, ali i sve kao zajednicu

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Pred nama je prevrtljiv dan

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti promjenljivo oblačno i sunčano, a ponegdje će padati kiša.

Ujutru će biti pretežno vedro, tokom dana u većini predjela mogući su lokalni razvoji oblačnosti uz prolaznu kišu ili pljusak, a uveče se očekuje prestanak padavina i postepeno razvedravanje.

Vjetar će biti slab do umjeren, u Krajini ujutru pojačan uz jake udare, južnih smjerova, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Jutarnja temperatura vazduha biće od osam do 14, a najviša dnevna od 16 do 22 stepena Celzijusova, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Društvo

IDE VASKRS, A SVE JE PRESKUPO! “Tanka” prodaja na banjalučkoj Tržnici

Prodavci voća, povrća, mesa i jaja na banjalučkoj Tržnici ovih dana imaju više posla nego obično, a sve zbog priprema za Vaskršnje praznike. Gužve ima, ali oni koji od ranog jutra stoje za tezgama za BL portal kažu da baš i nisu prezadovoljni, a ujedno priznaju da cijene jesu povisoke.

“Generalno je tanka prodaja, ali kao i pred svake praznike ove nedjelje narod kupuje sve vrste povrća. Očekujemo još posla ovih dana”, kaže za BL portal jedan od prodavaca.

Police sa povrćem su pune raznolikih i svježih plodova, a ekipa BL portala provjerila je njihove cijene, pa evo šta vas očekuje u vaskršnjoj kupovini.
Cijena krompira varira u odnosu na vrstu, pa glamočki krompir po kilogramu košta dvije marke, dok je mladi skuplji i potrebno je izdvojiti 3,5 KM po kilogramu. Vreća glamočkog krompira košta 10 maraka, dok vreća kvalitetnijeg krompira košta 13 maraka.

Luk takođe zavisi od kvaliteta i vrste, pa tako cijene idu od 1,5 KM do 3 marke po kilogramu. Za kilogram mrkve je takođe potrebno izdvojiti tri marke.
Cijena kupusa se takođe razlikuje u odnosu na kvalitet, pa tako kilogram ovog povrća košta od 3 do 4 marke.

Nešto skuplje su tikvice, krastavci i paradajz koji koštaju po sedam maraka za kilogram.

Najskuplje su paprike, zelene i crvene, a njihova cijena po kilogramu je osam maraka. Pasulj se takođe razlikuje po vrsti i kvaliteti pa je za kilogram potrebno izdvojiti od 7 do 10 maraka. Kilogram svježih šampinjona košta deset maraka.
Pored povrća, građani ovih dana više nego obično kupuju i meso. Ovo potvrđuju i prodavci u jednoj od mesara na Tržnici.

“Najviše se kupuje svježa i mlada prasetina, mljeveno meso za sarmu i teletina”, kaže u razgovoru za BL portal jedan od prodavaca mesa.

Tako kilogram svježe, mlade prasetine u zavisnosti od dijela košta od 12 do 16 maraka, a za kilogram pečene prasetine trebaće vam 30 maraka.

Kilogram svježe junetine košta od 18 do 22 marke, u zavisnosti koji komad birate. Najskuplja je, kao i uvijek, teletina koja košta od 28 do 35 maraka po kilogramu.

Kao i pred svaki Vaskrs najtraženija su jaja, a njihova cijena po komadu počinje od 35 feninga pa do pola marke, u zavisnosti od veličine, dok su domaća nešto skuplja.

Za one koji ne preskaču ni voće, kilogram jabuka, banana, narandži i jagoda košta između dvije i tri marke.

Srđan Banović, BL portal

Nastavi čitati

Aktuelno