BiH
Dodik i Orban nakon sastanka: Želja za saradnjom obostrana

Republika Srpska je danas počastvovana prijateljskim odnosima sa Mađarskom, izjavio je Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, nakon sastanka delegacija Srpske i Mađarske, koji je održan u Administrativnom centru Republike Srpske u Banjaluci.
“Danas smo potpisali zajedničku izjavu koja će doprinijeti jačanju privrednih i svih drugih projekata, istakao je Dodik.
Dodaje da je Mađarska je uspješna ekonomija, te da prate ono što oni čine i rade u oblasti demografske politike, gdje se pokazuje kao najuspešnija, te da Srpska želi da implementira dobre stvari iz toga.
“Zahvaljujem se na razvoju srpske zajednice u Mađarskoj. Raduje me globalni razvoj odnosa Mađarske i Srbije i mi kao dio srpkaog naroda želimo da učestvujemo u tome. 100 miliona evra pomoći smo dobili u poljoprivredi, hvala na tome. Već 30 miliona evra je stiglo” kaže Dodik.
Predsjednik Republike Srpske zahvalio se i za podršku budžetu početkom ove godine.
“Osnovna ideja je kako ići dalje, razboj električne energije, solarne energije, kao i energije na bazi vode. Jednako tako i na oblasti izgradnje komunikacija, ali i fabrika lijekova. Ono što je interesantno jeste da ćemo i raditi na razvoju u budućnosti na jačanju drvne infrastrukture”, navodi Dodik.
On se zahvalio premijeru Mađarske i na tome što podržava put BiH ka EU.
Da je želja za saradnjom obostrana, potvrdio je i Viktor Orban, premijer Mađarske.
“Došli smo da ponudimo saradnju i da ta saradnja bude ravnopravna. Istina je da smo trebali možda doći i ranije, ali smo imali kovid, rat.Imamo olakšavajuće okolnosti što nismo došli ranije”, rekao je Orban.
Ističe da je on predsjedniku Republike Srpske rekao da on ovu državu vidi u Evropskoj Uniji te da ne treba biti drugačije.
“Već sam rekao Dodiku da smo došli na zapad, Banjaluka je na zapadu. Vi ste jedina zemlja na zapadu koja nije u EU. Ako pogledate zadnjih 10-15 godina, ovo je bila decenija uspona centralne Evrope. Po nama je Republika Srpska dio tog regiona. Zato smo mi došli ovdje da ako bi želite treba da se uključite u tu priču.”, ističe Orban.
Dodaje da je Mađarska član EU, ali imaju suverenu spoljnu politiku što je vrlo značajno za Republiku Srpsku, te da su ove dvije zemlje povezane iako su udaljene.
“Izuzev nekih desetak kilometara, Mađarska i Republika Srpska su komšijske zemlje”, tvrdi on.
Premijer Mađarske osvrnuo se i na probleme sa kojima se Republika Srpska svakodnevno susreće.
“Mi Mađari vidimo bitke koje vi bijete. Vidimo rasprave koje vodite. Znamo da se one ne mogu izbjeći, ali je priroda toga da se one vode na zemlji i da ih vi vodite. A ono što Mađarska može pomoći, jeste kroz ekonomsku saradnju i druge stvari. A mi ćemo rado učestvovati u takvim stvarima sa vama. Poslije mnogo godina Mađarska je ponovo jaka zemlja i može pomoći”, kaže Orban.
Navodi da ga moralno motiviše to što evropska politika nije dostojna Srba.
“Signale na tome vidimo na brojnim sastancima Savjeta Evrope. Zato je bitno da Srbija ima dobar tretman tamo gdje smo mi učesnici. Ja se lično sjećam kada je vaša privreda i ekonomija bila jača od Mađarske. I kada se čovjek jednom popne na planinu, popeće se opet. Pred Republikom Srpskom je jedna velika perspektiva, ali i pred Balkanom. Vidite da pada ekonomska energija Evrope. A gdje mogu da nađu tu energiju, odgovor je Balkan, BiH i Republika Srpska. Zato i kažem da je više Evropi potrebna BiH i Republika Srpska nego obrnuto. Mi smo zainteresovani da naš susjed bude razvijen, ekonomski, bezbednosni, istorijski. Ova saradnja je uspostavljena prije nekoliko godina, a sada radimo da to ide još bolje”, ističe mađarski premijer.
A koliko znači podrška Orbana i Mađarske, potvrdio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ističući da je neobično da neko iz EU dolazi da nudi partnerstvo a da nije nadmen i potcenjivački.
Dodik je naglasio da je ovo ponuda i Bošnjacima i Hrvatima, da nije samo za ekonomski već i politički dijalog.
“Želimo mir, stabilnost za sve, ali nismo neko će dozvoliti da nam se uzmu naša prava. Dobro je što čujemo i prijatelje, ali i one druge. Mađarska politika treba Balkanu. Mislim da je ovo početak debate kako će EU izgledati za pet godina, ali želimo da budemo vidljivi u tom procesu”, kazegoričan je Dodik.
BiH
EBRD OBJAVIO NOVE PROGNOZE: BiH najgora od zemalja regiona

Bosna i Hercegovina ima najmanju stopu ekonomskog rasta za ovu godinu od zemalja regiona, prognoza je Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD).
Kako su objavili iz EBRD-a, očekuje se sporiji rast u zemljama u koje ulaže i smanjila je prognozu ekonomskog rasta regije u 2025. na tri odsto, što je 0,2 procentna poena manje u odnosu na prethodnu procjenu iz februara.
EBRD očekuje stopu privrednog rasta zapadnog Balkana od 3,2 odsto u 2025. i za 3,4 odsto u 2026. godini, što u oba pomenuta slučaja predstavlja smanjenje u odnosu na februarski izvještaj.
Kada su u pitanju zemlje zapadnog Balkana, BiH prema novom izvještaju EBRD-a ima najmanji rast od 2,5 odsto za ovu godinu i manji je za 0,3 odsto u odnosu na februar ove godine.
Prema ovom izvještaju, Albanija i Srbija bi ove godine mogle imati ekonomski rast od 3,5 odsto, Crna Gora i Sjeverna Makedonija 2,6 odsto, a samoproglašeno Kosovo 3,9 odsto.
Prognoza EBRD-a pod naslovom “Vremena neizvjesnosti” dolazi usljed eskalacije trgovinskih tenzija, uključujući najnovije uvođenje carina i širu neizvjesnost u globalnoj ekonomskoj politici.
EBRD je smanjio projekciju rasta BiH i za 2026. godinu za 0,3 odsto na 2,7 odsto.
“Prognoze rasta za 2025. i 2026. smanjene su zbog očekivanog učinka novih američkih uvoznih carina, kao i jačanja domaćih političkih napetosti koje negativno utiču na izglede za prijeko potrebne reforme i privatna ulaganja”, piše u saopštenju EBRD-a.
Kako se navodi, ove promjene pogađaju lance snabdijevanja i slabe spoljnu tražnju, što se odražava na sve slabije izglede za privredni rast širom regiona.
“Ekonomski izgledi za region su opterećeni trgovinskim tenzijama, inflatornim pritiscima i političkom neizvjesnošću, a održiv oporavak zahtijevaće pažljivo balansiranje fiskalne i trgovinske politike”, dodaje se u izvještaju EBRD-a.
Predrag Mlinarević, profesor na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu, kazao je da je u odnosu na februarsko predviđanje stopa rasta za sve regione korigovana naniže za 0,2 procentna poena. “Ključni razlog za ovu korekciju predviđene stope rasta naniže je eskalacija trgovinskog rata sa nejasnom dinamikom njegovog rješavanja i usljed toga još upitnijim efektima na dominantne ekonomske blokove. Posljednja dešavanja ukazuju na to da će tenzije u trgovinskim odnosima između SAD i EU još potrajati jer nema direktnog dijaloga koji bi vodio prestanku carinskog rata. U tom kontekstu treba posmatrati i očekivani rast za zemlje zapadnog Balkana koji je projektovan na nivou od 3,2%, što je niže od svjetskog prosjeka od 3,5%. Efekat američkih carina na određene industrije EU, kao što je automobilska, imaće neposredne negativne efekte na naš izvoz, kome je EU tržište ključno odredište”, istakao je Mlinarević.
Dodao je da su pri tome najviše smanjene prognoze rasta onim zemljama koje imaju najveći broj kompanija komponentaša iz EU kao što je Srbija.
“BiH ima najniži projektovani rast od 2,5%, ali ništa bolje nisu prognoze za Crnu Goru i Sjevernu Makedoniju, kojima se za ovu godinu predviđa rast od 2,6%. Suštinski, bez ozbiljnijih strukturnih promjena u ekonomiji koje bi dovele do većeg učešća djelatnosti višeg nivoa dodane vrijednosti ne mogu se očekivati bolji rezultati na planu naše konvergencije višem nivou životnog standarda. Naša postojeća proizvodna baza je naslonjena na resurse i sirovinski izvoz. Proizvodnja električne energije počinje da pada pa i taj sektor smanjuje svoj doprinos rastu. Za ubrzaniju konvergenciju potreban je priliv investicija koje bi obezbijedile veći tehnološki nivo i dodanu vrijednost”, zaključio je Mlinarević.
BiH
POSLANICI I DELEGATI na “PUT OKO SVIJETA” potrošili 602.905 KM

Poslanici i delegati Parlamentarne skupštine BiH na službena putovanja od 1. decembra 2022. godine do kraja marta ove godine potrošili su 602.905 KM.
Pojedinačno na jedno putovanje najviše je potrošila Rejhana Dervišević, poslanica SDP-a, čiji je put u Njujork poreske obveznike koštao 12.880 KM, od kojih je putem biznis kartice potrošeno 9.929 KM.
Iz odgovora na jedno od postavljenih poslaničkih pitanja vidljivo je da su putovanja poslanika u decembru 2022. godine koštala 7.178 KM, u 2023. godini 284.372 KM, a u 2024. godini 269.302 KM, dok je u prva tri mjeseca ove godine na putovanja potrošeno 42.051 KM.
Osim Derviševićeve, na putovanja koja su koštala preko 10.000 KM odlazili su i Denis Zvizdić (NIP), čije je putovanje u Njujork u februaru 2023. godine koštalo 12.637 KM, zatim Radovan Kovačević (SNSD), koji je putovao u Vankuver u Kanadi, a što je koštalo 11.244 KM, a na istom putovanju bio je i Albin Muslić (SDP), koji je tom prilikom potrošio 11.237 KM, objavile su Nezavisne novine.
Ako je suditi po potrošenom novcu, najaktivniji poslanik je Zvizdić. Njegova putovanja u 2023. godini koštala su 43.177 KM, a u 2024. “svega” 16.560 KM. Zvizdić je u te dvije godine putovao u Njujork, Pariz, Ženevu, Rigu, Marakeš, Brisel, Berlin, Madrid itd. Samo po osnovu dnevnica za službena putovanja Zvizdić je na putovanjima “inkasirao” više od 6.000 KM. Među aktivnijim poslanicima po potrošnji bio je i Saša Magazinović (SDP), koji je u 2023. i 2024. godini potrošio 52.818 KM, a njegove omiljene destinacije bile su Strazbur i Brisel, mada je odlazio i put Rabata u Maroku, zatim u Pariz, Jerevan, Varšavu, Kijev itd.
“Dobar dio poslanika je zaboravio građane koje predstavlja istog časa kada su zatvorena birališta. Zapravo, dio njih je vješto fingirao da će zastupati interese onih koji su ih birali, što nije svakako obilazak egzotičnih destinacija i ‘učenje iz dobrih primjera i primjena najbolje prakse’. Malo ko ima iluziju da se putuje po svijetu zarad koristi državi BiH”, rekla je Tanja Topić, politička analitičarka.
Ona navodi da većina poslanika radi protiv države i u korist sopstvenih etničkih skupina, te da u suštini rade u interesu partijskih šefova i po njihovom nalogu, jer, kako kaže, da nisu bili dobri partijski vojnici – ne bi ni zasjeli u te fotelje.
Ako se detaljnije pogleda “lista putnika” može se zaključiti da su najviše putovali poslanici stranaka “trojke”, odnosno SDP-a, NiP-a i Naše stranke, a očekivano, najskuplja su bila prekookeanska putovanja. Najčešće destinacije poslanika i delegata bile su evropske prijestonice, mada se putovalo i u zemlje Azije, sjeverne Afrike i Amerike.
VIP saloni bh parlament koštali 84.196 KM
Usluge VIP salona po aerodromima širom svijeta koji su uglavnom koristili članovi Kolegijuma Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH u periodu od kraja 2022. godine zaključno sa martom ove godine koštali su ukupno 84.196 KM.
Tačnije, za usluge VIP salona plaćeno je 17.784 KM, i to se uglavnom odnosi na usluge u zemlji, dok je u evropskim prijestonicama i gradovima ta usluga plaćena 22.240 KM, a značajan iznos novca otišao je i na VIP salone aerodroma u SAD, koji su koštali 13.397 dolara.
Pojedinačno, najviše novca na jednom putovanju, a koja se odnosi na korištenje VIP salona, potrošio je Denis Zvizdić, u to vrijeme predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH prilikom putovanja u Ameriku. Za smještaj delegacije BiH na aerodromu potrošeno je 2.436 dolara, dok je najam vozila koštao 2.069 dolara, a na gorivo i parking potrošeno je 1.126 dolara. Ukupno, usluge VIP salona na ovom putovanju početkom marta 2023. godine koštale su 5.631,25 dolara, a fakturu je ispostavio Generalni konzulat u Čikagu. Samo mjesec dana ranije Zvizdić je putovao i u Njujork, a usluge VIP salona koštale su 3.131 dolar.
Odmah iza Zvizdića, pojedinačno, na usluge VIP salona najviše je potrošeno prilikom posjete Nebojše Radmanovića, u to vrijeme predsjedavajućeg Predstavničkog doma, Abu Dabiju. Za dva dana korištenja VIP salona 14. i 17. aprila 2024. godine BiH je platila 4.634,44 dolara.
BiH
STIGLA POTVRDA IZ VAŠINGTONA: Maskov “Starlink” stiže i u BiH

“Starlink” je spreman za ulazak na tržište BiH kao provajder satelitskog interneta
Ovo je potvrđeno u Vašingtonu na sastanku ministra komunikacija i transporta u Savjetu ministara Edina Forte s Rebekom Hanter, direktorom “Starlinka” za ulazak na nova tržišta i menadžerom Prakulom Kaporom.
Na sastanku je istaknut obostrani interes za što skorije pružanje “Starlink” usluga, odnosno njihovog satelitskog interneta u BiH, saopšteno je iz Ministarstva komunikacija i transporta u Savjetu ministara.
Takođe, nakon ispunjavanja zakonskih uslova za pružanje usluga u BiH, izražena je spremnost za saradnju u oblastima e-uprave, unapređenja zdravstvenih usluga, kao i razvoja sistema brzog odgovora u slučaju elementarnih nepogoda.
Sastanak je održan u Vašingtonu, u okviru Proljećnog zasjedanja Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda, na kojem Forto učestvuje u ulozi zamjenika guvernera BiH u Svjetskoj banci, navedeno je u saopštenju.
-
Politika2 dana ago
OGLASIO SE I ČOVIĆ “Ako će Šmit da vlada, šta će nam izbori i parlament?”
-
Banjaluka1 dan ago
SNSD JE SARAJEVU MAJKA, A BANJALUCI MAĆEHA!” Stanivuković “Građane ostavljaju bez vode i perspektive”
-
Politika1 dan ago
NOVA META TUŽILAŠTVA BiH! Pokrenuta istraga protiv šefa obezbjeđenja Milorada Dodika i načelnika PU Istočno Sarajevo
-
Svijet2 dana ago
NETANJAHU NE ODUSTAJE “Izrael će preuzeti kontrolu nad cijelom Gazom”
-
Banjaluka1 dan ago
DJEČAK IZ BANJALUKE helikopterom prebačen u Beograd na LIJEČENJE
-
Hronika2 dana ago
Predsjednik Borca i još 3 osobe uhapšene zbog NAPADA NA SUDIJU nakon utakmice
-
Politika1 dan ago
HOĆE LI ĐOKIĆ NA OPTUŽENIČKU KLUPU? Šurovao s Kinezima na ŠTETU SRPSKE
-
Politika2 dana ago
PALA ODLUKA! Ovo su sudije koje će donijeti drugostepenu PRESUDU DODIKU!