Connect with us

Politika

KO ĆE BOLJE PROĆI Zabrana izvoza peleta jednima propast, drugima spas

Drvoprerađivači iz Srpske saglasni su da rampa za izvoz oblovine treba da ostane spuštena, a da im se omogući plasman ogrevnog drveta i peleta s obzirom na to da već trpe milionsku štetu, ali konačna odluka o tom pitanju biće donesena na političkom terenu i to svega petnaestak dana pred izbore.

Savjet ministara BiH donio je odluku o zabrani izvoza navedenih proizvoda 15. juna ove godine, a ona je stupila na snagu osam dana kasnije. Zabrana od 90 dana trebalo bi da istekne uskoro, međutim, iz FBiH i Srpske dolaze različiti stavovi o ovom pitanju. Naime, Vlada FBiH prihvatila je juče na prijedlog Federalnog ministarstva trgovine inicijativu za produženje važenja odluke o privremenoj zabrani izvoza određenih šumskih drvnih sortimenata, ogrevnog drveta i proizvoda od drveta iz BiH do kraja godine. U inicijativi je navedeno da smatraju da je neophodno produžiti važenje ove odluke, jer sezona grijanja počinje od oktobra i sasvim je logično očekivati drastičan porast potražnje za ovim proizvodima. Iz Vlade FBiH je saopšteno da će Savjetu ministara uputiti inicijativu da zaduži Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa da u što kraćem roku, ne kasnije od 15 dana od njenog usvajanja, pripremi i uputi odgovarajuću odluku kojom bi do kraja ove godine bilo produženo važenje odluke o privremenoj zabrani, a u kojoj bi bila i zabrana izvoza drvenih briketa.

– Produženjem važenja odluke do 31. decembra bi u predstojećoj sezoni grijanja bilo obezbijeđeno uredno snabdijevanje ogrevnim drvetom i peletom – saopšteno je iz federalne Vlade.

Za proizvođače iz Srpske produžetak zabrane značio bi propast preduzeća koja, kako kažu, već sada zbrajaju milionske gubitke.

Predsjednik Asocijacije sertifikovanih proizvođača peleta u BiH Goran Ivanović rekao je za Glas Srpske da su pojedini najavili da će obustaviti proizvodnju.

Zbog zabrane izvoza gube višegodišnje ugovore i oni koji su se odgovorno ponašali prema potrošačima sada imaju probleme. Članice Asocijacije isporučile su do sada više od 200.000 tona kvalitetnog peleta na domaće tržište. Kupac koji je poručio pelet u maju ili junu po tadašnjim cijenama od oko 450 KM i dobio ga je po tim cijenama – rekao je Ivanović naglasivši da i dalje treba da bude na snazi zabrana izvoza oblovine kako bi domaća drvna industrija imala sirovinu.

Sekretar Udruženja šumarstva i drvoprerade u Privrednoj komori RS Lazo Šinik rekao je da je situacija osjetljiva i da je moguće očekivati razne pritiske imajući u vidu činjenicu da zabrana ističe nekoliko dana pred izbore.

– Podržao bih odluku o zabrani izvoza oblovine ne do kraja godine nego i duže, ali s druge strane, moramo imati u vidu da su proizvođači peleta u nezavidnoj situaciji, primili su avanse i gube posao. Većina ozbiljnih proizvođača svjesna je da moraju podmiriti domaće tržište – rekao je Šinik.

Sastanak

Goran Ivanović je rekao da će predstavnici svih 25 sertifikovanih proizvođača peleta danas održati sastanak i donijeti određene zaključke u vezi sa problemima u koje su dospjeli usljed zabrane izvoza.

– Pojedini proizvođači su svjesno išli u gubitak i isporučili sve na domaće tržište i jednako su ovakvim odlukama kažnjeni kao i oni koji to nisu činili. Želimo na neki način da zaštitimo domaće tržište i vjerovatno ćemo za određene ugrožene kategorije stanovništva obezbijediti nekoliko stotina tona peleta po minimalnim cijenama – rekao je Ivanović.

Politika

MIRNA SAVIĆ-BANJAC: Dvadeset godina prodaju svoju riječ, a narod hrane strahom i mržnjom

Narodna poslanica PDP i gradski menadžer Banjaluke Mirna Savić-Banjac osvrnula se na aktuelnu političku situaciju i ponašanje nosilaca vlasti, ocijenivši da građani danas prisustvuju samo još jednoj reprizi dobro uvježbane predstave, dok istinski problemi ostaju po strani.

„Pjevaju jer je ponovo odlično trgovao čovjek koji drži ključeve svih naših sudbina“, poručila je ona, ističući da su oko njega okupljeni oni koji „prodaju sebe i svoju riječ“ u nadi da će uhvatiti makar mrvice s njegovog stola.

Savić-Banjac je upozorila da sistem koji se danas gradi neće poštedjeti nikoga i da su oni koji ga održavaju svjesni da se hrane podjelama i manipulacijom.

„U obmanjivanju mu niko nije ravan, osim možda onih koji decenijama vladaju drugim dijelom BiH hraneći narod mržnjom i svađom. Isti obraz, druga boja“, napisala je.

Na kraju, u duhu ironije, zaključuje da građanima preostaje da čekaju još jednu posebnu sjednicu – o vanzemaljcima i špijunima – „jer narod treba zabaviti“.

Nastavi čitati

Politika

STANIVUKOVIĆ: I srpska majka ima pravo na istinu

Niko nema monopol na tugu i srpska majka ima pravo na suzu, bol i istinu koja ne zavisi od rezolucija, već od pamćenja nas koji smo ostali, poručio je predsjednik PDP-a Draško Stanivuković u Bratuncu.

On je prisustvovao obilježavanju 33 godine od zločina nad Srbima srednjeg Podrinja i Birča.

“Stojimo ćutke pred 3.267 srpskih žrtava. Pred imenima koja su zamijenjena brojevima. Pred grobovima za koje niko nije odgovarao. Nismo ovdje da galamimo, nego da se poklonimo i da kažemo da ne prihvatamo zaborav”, rekao je Stanivuković.

On je dodao da Bratunac nije simbol mržnje, nego opomena da se ovakav zločin ne ponovi nikome, saopšteno je iz PDP-a.

Obilježavanju 33 godina od muslimanskog zločina nad srpskim narodom srednjeg Podrinja i Birča prisustvovali su najviši predstavnici vlasti Republike Srpske i Srbije, a parastos za 3.267 srpskh žrtava služio je patrijarh srpski Porfirije.

Nastavi čitati

Politika

TANJA VUKOMANOVIĆ: Danas imamo instituciju koja kleči pred jednim čovjekom

“Nekad smo imali instituciju koja nas je držala na nogama. Danas imamo instituciju koja kleči pred jednim čovjekom”, izjavila je Tanja Vukomanović, poslanik PDP-a u NSRS.

“Od Narodne skupštine koja je 1992. usvojila Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda BiH, donijela prvi Ustav, odbacila Vens-Ovenov plan i donosila odluke u najtežim trenucima, došli smo do institucije čije se odluke gaze brže nego što se donose”, navela je ona i dodala:

“Milorad Dodik je priznao instituciju koju je sa govornice Narodne skupštine mjesecima proglašavao nepostojećom. Jedno je što priznaje Tužilaštvo BiH, problem je što gazi NSRS.”

Riječ izgovorena u toj sali, kao i zakon koji je u njoj usvojen, više ne znače ništa, ističe ona, jer ih prvi gazi upravo onaj koji ih je predlagao. To je poraz institucije koja je nekada donosila istorijske, a danas donosi prazne odluke.

“Čestitam kolegama iz skupštinske većine. Nadam se da im je čast da budu statisti u predstavi Milorada Dodika, komediji koja postaje tragedija jednog naroda i svjesno učestvuju u obesmišljavanju sopstvene uloge”, izjavila je Vukomanović.

Nastavi čitati

Aktuelno