Connect with us

Uncategorized

Manjak povrća zapapriće zimnicu

Zbog izrazito nepovoljnih vremenskih prilika, koje su desetkovale povrtarske usjeve u Srpskoj, pred prerađivačima je neizvjesna sezona. Strahuju da na domaćem tržištu neće biti dovoljno voća i povrća za otkup, a ne mogu računati ni na uvoz jer ništa bolja situacija nije ni u regionu pa je već izvjesno da kupce na jesen očekuju paprene cijene zimnice.

Sezona prerade voća i povrća u Srpskoj polako se zahuktava, prvi za preradu dospio je krastavac, a rad pogona u punom kapacitetu uslijediće kada većina sorti voća i povrća dospije za berbu.

Direktor firme “Voćar promet” u Zvorniku, čiji se proizvodi na tržištu prodaju pod brendom “Natura”, Ahmet Hublić za “Glas” kaže da planiraju otkupiti oko 3.000 tona povrća – krastavac kornišon, kupus, luk, mrkvu i sve vrste paprike, od feferone do babure.

– Naši kooperanti zbog proljetnih kiša bilježe štetu, ali uz pomoć zaštitnih sredstava i predanog rada uspjeli su da sačuvaju većinu proizvodnje, tako da očekujem desetak odsto manje povrća u odnosu na plan. Ono što ne otkupimo od kooperanata, nastojaćemo nadomiriti sa domaćeg tržišta ili iz Srbije, ali već sada je jasno da povrća neće biti dovoljno. To pokazuju i aktuelne cijene na pijacama – priča Hublić.

Dodaje da je situacija u Srbiji čak i teža u odnosu na Srpsku i BiH.

– Grad je uništio plantaže paprika u Vojvodini, dok je rijeka Morava desetkovala proizvodnju krastavaca. Sa smanjenom proizvodnjom povrća suočavaju se i Turska, Albanija, Bugarska, Španija, kao i Makedonija. Takva situacija će se definitivno odraziti na rast cijena zimnice, koja će biti skuplja nego prethodnih godina. Na poskupljenja će uticati i ulazni troškovi jer su veći nego lani – rekao je Hublić i naveo da je naročito poskupjela staklena ambalaža te da je taj problem aktuelan već duže vrijeme.

U Prehrambenoj industriji “Sava Semberija” završili su remont fabrike i u sezonu ulaze spremni. Planiraju da otkupe oko 8.000 tona voća i povrća, ali i njih brine mogući manjak robe na tržištu.

– Dva mjeseca gotovo u kontinuitetu padala je kiša, a potom je naglo ugrijalo, što je uticalo da dosta površina pod povrćem poljoprivrednici bespovratno izgube. I ono što je ostalo u lošem je stanju, kvalitet će biti slabiji, tako da ćemo morati ekspresno prerađivati robu čim stigne. Svako čekanje i zastoj uticaće na truljenje jer je povrće puno vode. Zbog svega toga nezahvalno je predvidjeti ishod ovogodišnje sezone – rekao je direktor “Sava Semberije” Stevo Filipović.

On ističe da prethodnih pet godina nisu uopšte uvozili voće i povrće, da su sve potrebne količine nalazili kod poljoprivrednika iz Srpske.

– Saradnja sa domaćim proizvođačima naš je prioritetni zadatak. Sarađujemo sa voćarima i povrtarima od Lijevča polja, Posavine, Podrinja pa sve do Semberije. Međutim, sve ukazuje da ove godine povrća neće biti dovoljno, a ne znamo ni odakle da uvezemo jer isti problemi muče i fabrike u Srbiji i Makedoniji – kazao je Filipović.

Kooperanti

Ahmet Hublić kaže da su sve izraženiji problemi sa smanjenjem broja kooperanata i padom poljoprivredne proizvodnje.

– Ove godine imamo oko 30 odsto kooperanata manje nego lani i to je mahom populacija od 55 do 65 godina života, mladih uopšte nema. Situacija je poprilično zabrinjavajuća – priča Hublić.

Glas Srpske

Uncategorized

KRVAVI PIR U ZAGREBU Poznato trenutno stanje povrijeđenih u stravičnom napadu na osnovnu školu

Stanje povrijeđenih u napadu na školu ide nabolje i svi su izvan životne opasnosti.

Dječak koji je juče s mjesta zločina prevezen helikopterom u KBC Zagreb prebačen je s intenzivne njege, a druga dvojica učenika takođe se dobro oporavljaju u Klaićevoj bolnici.

Učiteljica koja je zadobila više ubodnih rana nakon operacije ruke u bolnici Sv. Duh je stabilno.

– Pacijentica je ovog časa stabilno, diše spontano, pri svijesti je, u punom kontaktu uz pomoć ventilacije diše… Zasad ne izgleda da bi trebala dodatne operacije i njen oporavak ide dobro – rekao je zamjenik direktora KB Sveti Duh Igor Alfirević.

– Mislim da im treba pružiti ono što im je najpotrebnije, a to je zagrljaj porodice. S obzirom na to da su stabilno, oni se u ovom trenutku premještaju s intenzivne na otvoreni odjel gdje će biti sa svojim roditeljima – rekla je o stanju dvojice dječaka Iva Hojsak, v.d. direktora Klinike za dječje bolesti, prenosi N1.

Nastavi čitati

Uncategorized

BANJAC NASTAVLJA DA KRŠI ZAKON: Bolnica Mlječanica već 2 godine provodi tendere bez plana nabavki, POTROŠENO PREKO 4,3 MILIONA KM

Bolnica „Mlječanica“ na čijem čelu se nalazi Darko Banjac već dvije godine provodi javne nabavke bez objavljenog plana, čime krši Zakon o javnim nabavkama BiH koji nalaže transparentno planiranje i objavu svih nabavki na Portalu javnih nabavki.

Od 1. januara 2023. godine do kraja septembra 2024. godine, potrošeno je preko 4,3 miliona KM kroz tendere, a sve prate sumnje na korupciju, navodi se u izvještaju portala Pratimo tendere.

Prošlo je, naime, dvije godine otkako su stupile na snagu izmjene Zakona o javnim nabavkama Bosne i Hercegovine, a koje su se jednim dijelom odnosile i na planiranje javnih nabavki.

To konkretno znači da su svi ugovorni organi u BiH sada dužni da planove javnih nabavki objavljuju na zvaničnom Portalu javnih nabavki (www.ejn.gov.ba), te su dužni sve nabavke, uključujući i direktne sporazume, imati u tim planovima prije raspisivanja tendera.

Uprkos tome, neki ugovorni organi i dalje krše zakon u ovom smislu.

“Tu se ističe svakako Bolnica „Mlječanica“, kojom rukovodi Darko Banjac, jedan od najbližih saradnika predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika. Podaci s Portala javnih nabavki govore da Bolnica „Mlječanica“ nikada nije objavila niti jedan planski dokument!”, ističe se na portalu Pratimo tendere.

Ako uzmemo samo zbirne podatke od 1. januara 2023. godine, pa zaključno s krajem septembra 2024. godine, Bolnica „Mlječanica“ je u tom periodu potrošila oko 4,3 miliona maraka bez uračunatog poreza.

Da su mnogi provedeni tenderi sumnjivi pisalo se i ranije, a sve je rezultiralo time da je Okružno javno tužilaštvo Prijedor formiralo predmet u vezi s javnim nabavkama u Bolnici „Mlječanica“.

Međutim, sumnjivi tenderi se i dalje provode.

Naime, prema Zakonu o javnim nabavkama, direktni sporazum, jedan od najnetransparentnijih postupaka kada je riječ o javnim nabavkama, može se zaključiti ako vrijednost ugovora ne prelazi 6.000 KM bez PDV.

Ono što je, takođe, regulisano jeste da je moguće ponoviti direktni sporazum za istovrsne nabavke, ako ukupna vrijednost ne prelazi 10.000 KM godišnje.

Prema podacima portala Pratimo tendere, Bolnica „Mlječanica“ je u julu, odnosno avgustu zaključila dva ugovora za nabavku usluga produkcije, odnosno izrade promotivnog videa.

Oba puta je ugovor zaključen s istim ponuđačem, a vrijednost oba ugovora prelazi prag od 10.000 KM.

Nastavi čitati

Estrada

NJU NIŠTA NE MOŽE ZAUSTAVITI! Lepa Brena odlučila da pjeva za Novu godinu uprkos slomljenom gležnju

Regionalna zvijezda Lepa Brena ne staje. Iako je nedavno slomila gležanj na koncertu u zagrebačkoj Areni i kasnije završila na operaciji u Klinici za traumatologiju, najavila je novi koncert.

Uz stihove “Show must go on’” jedne od najlegendarnijih pjesama svih vremena, poručila je da će 31. decembra nastupiti u beogradskom Sava centru.

“Vidimo se, voli vas vaša Brena!,  napisala je pjevačica u petak na Instagramu.

Regionalna zvijezda slomila je gležanj tokom  trećeg koncerta u zagrebačkoj Areni u ponedjeljak. Čekala je izlazak na pozornicu, a snimatelj je na pozornici bilježio trenutak žene na svili. Hodao je unauad i upao u lift u kojem je pjevačica čekala da je podigne.

Brena je u bolovima i sa zamotanim gležnjem otpjevala 23 pjesme, odnosno 19 tokom  redovnog trajanja koncerta i još četiri na bisu, što je je oko sat i pol pjevanja. Nakon koncerta pjevačica je završila u zagrebačkoj Klinici za traumatologiju u Draškovićevoj, gdje je operisana.

Ubrzo nakon toga oglasili su se organizatori te poručili da će se odgođeni koncerti, koji su bili planirani za 10. i 16. decembar  ove godine, održati 21. i 22. marta  2025. godine.

Nastavi čitati

Aktuelno