Connect with us

Društvo

“Srbi za Srbe” na humanitarnom kvizu prikupili 1300 KM

Na prvom humanitarnom “Kvizu iz bloka” prikupljeno je 1.315 KM namijenjenih za pomoć srpskim višečlanim porodicama na Kosovu i Metohiji u okviru vidovdanske akcije Humanitarne organizacije “Srbi za Srbe”.

“Na kvizu je sinoć učestvovalo 16 ekipa i oko 110 posjetilaca”, izjavio je Srni koordinator sportsko-humanitarnog turnira “Trojka iz bloka” Marko Maunaga.

Prema njegovim riječima, ovo je još jedan u nizu događaja u okviru projekta “Trojka iz bloka” koji organizuju volonteri Humanitarne organizacije “Srbi za Srbe”, a domaćin kviza bio je “DŽast pab”, koji godinama unazad organizuje kvizove znanja.

Humanitarna organizacija “Srbi za Srbe” osnovana je 2005. godine i od tada pomažu ugroženoj djeci i njihovim porodicama širom Balkana, dok je ogranak u Republici Srpskoj registrovan pet godina kasnije i tada je prikupljanje donacija i pružanje pomoći na teritoriji Srpske uzdignuto na viši nivo.

Zahvaljujući zvaničnim registrovanim ograncima u Srbiji, Republici Srpskoj, Crnoj Gori, Austriji, Švajcarskoj, NJemačkoj, Norveškoj, Švedskoj, Kanadi i SAD, kao i velikom broju donatora i prijatelja širom svijeta, organizacija “Srbi za Srbe” do sada je prikupila više od 24 miliona KM donacija i obezbijedila pomoć za više od 3.200 porodica koje broje više od 15.000 djece, od kojih su mnoge dobile siguran krov nad glavom, kupatila, mašine za rad, pokućstvo, bijelu tehniku, domaće životinje za uzgoj i drugu neophodnu pomoć.

Organizacija “Srbi za Srbe” odlikovana je Ordenom Svetog Save drugog reda i Ordenom Svetih Novomučenika Gornjo-karlovačkih od Srpske pravoslavne crkve i Ordenom Krst Milosrđa od Republike Srpske.

(agencije)

Društvo

ŠOKANTNO OTKRIĆE U MUP-u! Kadeti gladuju u prljavštini s miševima, MUP milionski ugovor produžio bez srama!

Mlijeko, slanina, topljeni sir i sir edamer, musaka, sataraš, svinjska krmenadla, svinjski vrat, pileće bijelo meso i pileći medaljoni, grašak sa junetinom, pastrmka, niti bilo kakva salata osim kupusa nikada nisu servirani učenicima i kadetima Srednje škole MUP-a u restoranu Centra za obuku u Zalužanima, otkriva CAPITAL.

Ovo se uz još niz zamjerki na stanje higijene taksativno navodi u martovskom izvještaju Komisije MUP-a za praćenje realizacije ugovora o pružanju usluga u restoranu Centra za obuku u Zalužanima koji je potpisan između MUP-a RS i firme „Žute zgrade – Fortuna“ iz Banjaluke.

CAPITAL je juče objavio detalje iz izvještaja Komisije MUP-a u kojem se, između ostalog, navodi da je hrana jednolična i lošeg kvaliteta, da se zapremine obroka predviđenih ugovorom u pravilu ne poštuju i da količina najčešće dostiže samo polovinu predviđene gramaže, kao i da se namirnice uzimaju uglavnom iz najnižeg cjenovnog razreda.

Uprkos tome, iz firme „Žute zgrade – Fortuna“ uputili su našoj redakciji pokušaj demantija u kojem bezobrazno tvrde da „posluju u skladu sa ugovornim obavezama definisanim kroz tenderske procedure“, nemušto ističući “da su i u izuzetno teškim okolnostima, poput perioda pandemije i stalnih tržišnih poskupljenja nastavili da ispunjavaju sve preuzete obaveze bez prekida“.

„Naša firma već osam godina obavlja uslugu pripreme i isporuke hrane za potrebe MUP-a RS. Riječ je o izuzetno odgovornom i zahtjevnom poslu koji smo sve vrijeme obavljali profesionalno i u skladu sa važećim propisima“, navodi se u nevješto sročenom demantiju u kojem se praktično ne negira nijedan navod iz izvještaja Komisije MUP-a čije detalje smo objavili.

Oni navode da nikada nije zabilježen nijedan slučaj trovanja hranom niti zdravstveni incident koji bi ugrozio korisnike njihovih usluga i ističu da podliježu konstantnim inspekcijskim kontrolama koje nikada za osam godina poslovanja nisu zabilježile propust u njihovom radu.

Međutim, osim gomile opštih mjesta i floskula iz ove firme u demantiju nisu naveli ni riječ o navodima Komisije MUP-a da su „restoranski stolovi bez stoljnjaka i prljavi, da su podne površine pohabane i da je ukupno stanje higijene restorana na niskom nivou“.

Pored toga, nisu ništa rekli o navodima učenika da su nalazili buđave hrenovke, naduvane paštete i nareske, da su u restoranu primijećeni veliki miševi, kao ni o tome da su u hrani, iako rijetko, ali ipak pronalaženi kosa ili nokti.

Komisija MUP-a je u svom izvještaju navela da pored namirnica nabrojanih na početku ovog teksta, još veliki broj namirnica, poput boranije, graška, špinata, blitve, goveđe supe, kolača, pite ili bilo kakvog voća osim jabuke nikada nije servirana učenicima ili kadetima.

Kada je riječ o zapremini obroka, Komisija navodi da zapremina nije u skladu sa ugovorom i da gramaža mesa koje se servira ne nikada ne iznosi 200 grama koliko je predviđeno ugovorom, već da su komadi uvijek približno oko sto grama.

Uprkos svim navodima iz martovskog izvještaja Komisije, MUP je početkom aprila produžio ugovor sa firmom „Žute zgrade – Fortuna“. Dvogodišnji ugovor vrijedan je 3.159.000 KM sa PDV-om.
Capital

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Prijatno toplo, ali ne svuda

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje prijatno toplo i pretežno sunčano vrijeme, dok je slaba kiša moguća ponegdje na jugu i istoku.

Minimalna temperatura vazduha biće od 12 do 18, a maksimalna od 26 do 32 stepena Celzijusova, saopšteno je iz Hidrometeorološkog zavoda Srpske.

Vjetar će biti slab do umjeren sjeverni, a tokom dana očekuju se povremeno jaki udari vjetra. Na jugu jaka bura.

Nastavi čitati

Društvo

“DOBRO JE ZATUTNJALO”: Zatreslo se u Hercegovini – Zabilježen potres kod Mostara

Zemljotres jačine 2,5 stepeni po Rihterovoj skali registrovan je jutros kod Mostara, saopštio je Evropski mediteranski seizmološki centar.

Podrhtavanja tla zabilježeno je u 4.27 časova, a epicentar je bio kod Mostara.

“Jak i kratak”, “Kratko, ali jako”, “Dobro je zatutnjalo, sreća kratko”, neki su od komentara.

Nastavi čitati

Aktuelno