Connect with us

Politika

Željka Cvijanović: Sumnjam da je Guterešovo pismo falsifikat

Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović kazala je da joj još nije dostavljeno pismo od strane generalnog sekretara Ujedinjenih nacija (UN) Antonija Gutereša, a koje se juče pojavilo u medijma, ali da sumnja da je taj dokument falsifikat, jer se u javnosti pojavilo više njegovih verzija.

Cvijanovićeva je oštro osudila rad Ministarstva inostranih poslova (MIP) BiH na čelu sa Elmedinom Konakovićem i Misije BiH pri UN-u koju predvodi Zlatko Lagumdžija, rekavši da je u ovom konkretnom slučaju na djelu “diplomatska hajdučija od strane bošnjačkih kadrova“, odnosno “manipulatorske igre na relaciji MIP-Misije BiH pri UN u Njujorku”.

Kaže da za početak njeno pismo Guterešu nije dostavljeno UN-u od strane MIP-a, ali da je to pismo dobio Lagumždija, koji je takođe odbio da ga proslijedi, te da je njen kabinet na kraju pismo uspio dostaviti direktno UN-u.

Nakon toga, tvrdi, u diplomatskom krugu MIP-Misija BiH pri UN nestao je i odgovor Antonija Gutereša, koji joj još nije dostavljen, a da se u isto vrijeme u javnosti pojavilo sporno pismo.

“Kada je u pitanju pismo koje se u medijima vrti u raznim varijantama, ja to pismo nisam dobila jer MIP očigledno opstruiše to pismo koje je meni upućeno, ali i pismo koje sam ja uputila njemu. Mi smo od strane UN dobili potvrdu da im je dostavljeno moje pismo direktno, ali su tražili da to bude i diplomatskim putem, što sam ja naravno učinila jer sam poslala pismo na Ministarstvo inostranih poslova, a oni su ga dalje trebali proslijediti. To Konaković nije učinio, pa sam razgovarala sa njim. Takođe, rečeno mi je da je i gospodin Lagumždija pregledao moje pismo i da se samo slatko nasmijao tome, a ja mu sada kažem da sam se i ja slatko nasmijala kada sam vidjela koliko zakona je prekršio“, istakla je ona.

Isto tako, Cvijanovićeva sumnja da je odgovor koji se u medijima vodi kao Guterešo pismo upućeno njoj, u stvari falsifikat.

“Imam ozbiljnu sumnju da su oni učestvovali u faslifikovanju dokumeta koji je generalni sekretar poslao meni. Problem je da se u jednom pismu navodi riječ koje uopšte nema u dokumentu koji je takođe objavljen. Naime, na jednom sarajevskom portalu na pismu otkucanom na engleskom jeziku piše riječ ‘only’, misleći na PIC kao jedini releventan za imenovanje visokog predstavnika. A ta riječ, koja znači ‘samo’, se nigdje ne navodi u pismu“, pojasnila je Cvijanovićeva.

Prema njenim riječima, sve je predočila i Konakoviću i Lagumdžiji, kome je na pitanje zašto njemu prvo nije poslala pismo, pa da ga on proslijedi dalje, kazala da mu ne vjeruje.

“Oni prave lakrdiju od Gutereša i UN-a. Kad sam imala raspravu sa Konakovićem o tome da oni ne šalju pojedinačna pisma, damo mu dokaz da se to ipak radi, pa je onda rekao da MIP određuje šta valja ili ne. Zamislite vi samo šta se oni usuđuju, oni koji su brza diplomatska pošta. Ovo je ozbiljan diplomatski skandal. Riječ ‘only’ ne postoji u originalu, i sad ja moram pitati generalnog sekretara Gutereša, da li ima u njegovom pismu riječ ‘samo’. A i to pismo ima više verzija. Takođe, mi smo prateći trag pisma gdje nas oni upućuju na bazu podataka o imenovanjima visokih predstavnika našli sve rezolucije, ali ne za Šmita“, navela je Cvijanovićeva, te poručila:

“Istjeraćemo manipulaciju na relaciji MIP-Misija BiH pri UN u Njujorku, jer su ovo previše važne stvari, koje je neko napravio. Prvo ste me stavili pod embargo, pa onda ste odlučiti da stavite Gutereša pod embargo, a ta priča da je on dao nekom od medija pa ovi objavili je čista budalaština. Ili ćemo uvesti reda u ovu oblast ili ćemo živjeti u neredu“.

Nezavisne

Politika

BORENOVIĆ IZ STRAZBURA UPOZORIO: Višesatna čekanja na granicama ponižavaju građane, EES sistem mora biti prilagođen

U Savjetu Evrope u Strazburu ukazao sam na sve ozbiljniji problem višesatnih čekanja na granicama sa Evropskom unijom i potrebu urgentnog prilagođavanja novog EES sistema evidentiranja ulazaka i izlazaka sa realnim stanjem na graničnim prelazima i aerodromima.

Ovo je na “Iksu” objavio Branislav Borenović, poslanik u PD PSBiH.

“To je problem koji svakodnevno pogađa stotine hiljada građana širom zemalja zapadnog Balkana, uključujući i Bosnu i Hercegovinu – prekomjerno duga čekanja na granicama sa Evropskom unijom.

Tokom ljetne sezone, praznika i vikenda, čekanja na pojedinim graničnim prelazima traju po nekoliko sati. U tim kolonama nalaze se porodice sa djecom, studenti, radnici, turisti, preduzetnici i prevoznici. Gube se vrijeme, novac i strpljenje, dok frustracija neprestano raste”, naveo je on i dodao:

“U potpunosti razumijemo pravo i obavezu Evropske unije da štiti svoje spoljne granice i obezbijedi visok nivo bezbjednosti. Međutim, postoji opravdana zabrinutost da bi primjena novog Sistema evidencije ulazaka i izlazaka (EES) sa EU i šengen zonom mogla dodatno usporiti protok saobraćaja i dovesti do još dužih zadržavanja na graničnim prelazima i aerodromima”.

Borenović kaže da je kolagama u Savjetu Evrope rekao da ne želi da kritikuje, već da pozove na partnerstvo i pronalaženje rješenja.

“Da zamisle da po ovoj vrućini čekaju tri, četiri ili pet sati da bi prešli granicu sa Evropskom unijom. Da zamisle koliku to izaziva frustraciju, poniženje, iscrpljenost i osjećaj nepravde! Da li je to sloboda kretanja kojoj težimo?”, naveo je Borenović.

On je podsjetio da već stižu ozbiljna upozorenja vodećih ljudi međunarodnih turističkih i aerodromskih asocijacija, kao i grčkih i italijanskih strukovnih organizacija, da se hitno mora nešto preduzeti – obustaviti ili prilagoditi primjenu novog EES ( sa EU-šengen zemljama) sistema za prelazak granica stvarnim uslovima, jer ćemo u suprotnom imati ogromne probleme i kolaps na graničnim prelazima i aerodromima.

“Sloboda kretanja ljudi i robe jedna je od temeljnih evropskih vrijednosti. Ako građani Zapadnog Balkana Evropu budu doživljavali prvenstveno kroz rampe, kolone i višesatna čekanja, rizikujemo da oslabimo povjerenje u evropsku ideju i evropsku budućnost naših zemalja. Za mnoge građane, granični prelaz predstavlja njihov prvi i najdirektniji susret sa Evropom. Taj susret treba da stvara osjećaj partnerstva i pripadnosti, a ne frustraciju i razočaranje”, rekao je Borenović.

On navodi da je iskoristio priliku da pozove sve da zajedno radeo na pronalaženju praktičnih rješenja.

“Ne zbog procedura, već zbog ljudi. Zbog porodica, mladih i privrednika koji očekuju da Evropa bude prostor povezivanja, a ne čekanja. Evropa mora ostati kontinent koji spaja ljude, a ne mjesto na čijim se granicama gube vrijeme, strpljenje i vjera u našu zajedničku budućnost”, zaključio je Borenović.

Nastavi čitati

Politika

UHLJEBLJAVANJE BEZ PREMCA! Vlada RS dala zeleno svjetlo za 56 novih fotelja u režiji Ane Trišić Babić

Vlada Republike Srpske dala je saglasnost Ani Trišić Babić da u novoosnovanu Kancelariju za međunarodnu saradnju Republike Srpske zaposli čak 56 ljudi.

Toliko je naime planirano pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta koji stupa na snagu naredne sedmice.

Prema ovom aktu, kancelarija će imati sektor za pravne poslove i upravljanje resursima, sektor za analizu i planiranje, sektor za promociju i odnose sa javnošću te područnu jedinicu u Istočnom Sarajevu.

Kancelarija će pored direktora imati zamjenika, pomoćnika, sekretara, načelnike odjeljenja, saradnike za ljudske resurse i kadrovske poslove, kancelarijsko poslovanje, javne nabavke, prevodioca, IT administratora.

U njoj će biti zaposlen i viši stručni saradnik za geopolitičko planiranje sa završenim fakultetom političkih nauka, ali i saradnik za evropska pitanja čiji će posao biti sve što je vezano za integracije, iako Republika Srpska ima odvojeno ministarstvo koje se ovim bavi.

Trišić Babić će oko sebe imati i analitičare za ekonomska i bezbjednosna pitanja, portparole, saradnike za diplomatiju i digitalnu komunikaciju, saradnju sa dijasporom, projekte.

U sistematizaciji se navodi da je Kancelarija osnovana kao stručna služba Vlade, sa ciljem unapređenja međunarodne saradnje Srpske sa drugim državama i međunarodnim organizacijama, a sve radi zaštite njenih političkih, ekonomskih, kulturnih i drugih interesa.

Prema uredbi o njenom osnivanju, u ovoj kancelariji će se praviti dugoročne strategije za jačanje međunarodne pozicije Republike Srpske, analizirati međunarodni trendovi i pripremati planovi usaglašeni sa ciljevima ekonomskog rasta, kulturne promocije i političke stabilnosti.

Finansiraće se iz budžeta Republike Srpske, posredstvom donatora iz sredstava EU fondova i drugih izvora.

Rebalansom budžeta za ovu godinu, Kancelariji za međunarodnu saradnju je obezbijeđen budžet od preko dva miliona maraka od čega će 1,1 milion biti isplaćeno za plate.

Nastavi čitati

Politika

“OVO NAS VRAĆA U MRAČNE OBRASCE PROŠLOSTI”! Oštra reakcija Stanivukovića na PALJENJE SRPSKE ZASTAVE

Predsjednik PSS i gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković rekao je da najoštrije osuđuje čin paljenja zastave Republike Srpske i pozvao nadležne institucije da hitno istraže ovaj slučaj i pronađu odgovorne.

– Ovo ne smije biti još jedan u nizu slučajeva koji će ostati bez adekvatne reakcije, jer svaki put kada institucije izostanu, šalje se poruka da su ovakve provokacije dozvoljene. Paljenje zastave Republike Srpske nije samo bezočan napad na njen simbol, već i na dostojanstvo, identitet i osjećanja srpskog naroda, koji je ravnopravan i konstitutivan narod u BiH. Napadi na simbole nikada nisu put ka dijalogu, već pokušaj produbljivanja podjela i podsticanja novih tenzija – poručio je Stanivuković.

On je naglasio da se ne smije dozvoliti da ovakvi postupci ugroze teško građeni mir.

– Ne smijemo dozvoliti da ovakvi postupci ugroze teško građeni mir. Uzvici, poruke i postupci koji šire mržnju i netrpeljivost podsjećaju na obrasce koje smo već gledali i koji nikome u BiH nisu donijeli ništa dobro. Zato je važno da institucije pokažu da zakon važi jednako za sve i da će svaki napad na nacionalne simbole biti sankcionisan, te da ovakve opasne provokacije usmjerene prema Republici Srpskoj i srpskom narodu nisu i ne smiju biti prihvatljive – zaključio je Stanivuković.

Nastavi čitati

Aktuelno