Connect with us

Društvo

ODRŽANI POMENI ZA SVE ŽRTVE “OLUJE”! Zločini moraju biti kažnjeni

Pomeni i sjećanje na stradale Srbe iz Republike Srpske Krajine u “Oluji”održani su i danas. U Banjaluci je služen parastos u Hramu Hrista Spasitelja i položeni vijenci na spomenik stradalim Krajišnicima na Dinari. U Beogradu je održan pomen u Crkvi Svetog Marka.

I dok se Srbi u Srpskoj, Srbiji i širom svijeta sjećaju stradalih sunarodnika u ovoj zločinačkoj akciji, Hrvatska je i ove godine obilježila “Oluju” kao dan pobjede.

Uoči početka “Oluje”, tada 18- godišnji dječak Miran Lukalo na Dinari je 26. jula 1995. godine izgubio oca. Nepunih 10 dana kasnije, on i njegova porodica krenuli su u egzodus. Napuštajući dom, slili su se u nepreglednu kolonu srpskih izbjeglica iz Krajine.

U bijegu pred hrvatskim jedinicama, Nevenka Dobrić izgubila je sina i svekra. Potresnih slika progona i napuštanja zavičaja sjeća se i danas nakon 28 godina.

– Majka kad izguvi dijete tu srce boli dok je živa.4.AVGUSTA 95. Hrtvaska vojska mi je ubila dijete od 12 godina i svekra od 63.u šumi u Zeleniku kad smo bježali u koloni,sa nama su još bili rođaci – rekla je Dobrićeva.

U Banjaluci i Beogradu služen je parastos za stradale Krajišnike u Pogromu “Oluja”. Poslata je poruka da svi oni koji su odgovorni za ovu tragediju treba da odgovaraju za zločine koje su počinili prema srpskom narodu.

Glashrva

Društvo

Bivše republike OSAM PUTA zaduženije od JUGOSLAVIJE

U posljednjih deset godina dug nekadašnjih jugoslovenskih republika, gledano zbirno, uvećao se za oko 80 odsto, sa 90 na 161,8 milijardi evra i osam puta je veći od onog koji je imala nekadašnja država prije njenog raspada. Može se ovo vidjeti ako se analiziraju podaci Međunarodnog monetarnog fonda koji otkrivaju da je za nešto više od tri decenije od raspada Jugoslavije, dug republika bivše zemlje porastao, kada se konvertuje iz dolara sa 20 na današnjih 162 milijarde evra.

Pojedini ekonomisti već godinama upozoravaju da države bivše Jugoslavije polako tonu u dužničku krizu, jer je raspad bivše države, kako su pojasnili, destruktivno uticao na industriju, proizvodnja je smanjena i znatno je pala konkurentnost u privredi i preduzećima. Ukazuju i da su posljednja dešavanja u vezi sa pandemijom virusa korona, ali i rat u Ukrajini, uticali na rast dugova, ali i na njihovo otežano servisiranje.

Upozoravaju da ni narednih godina, a pogotovo s obzirom na teško stanje unutar pojedinih evropskih zemalja, neće ništa dobrog donijeti, jer gotovo sve države bilježe pad privrednih aktivnosti ili imaju nivo koji nije dovoljan da bi se dugovi bezbolno izmirivali.

NEKAD I SAD

Hrvatska je trenutno najzaduženija od svih bivših republika. Ona je 2014. godine imala minus od 28,8 milijardi evra, a danas oko 52 – što je oko 59,9 odsto BDP. Na drugom mjestu je Slovenija kojoj je dug u posljednjih deset godina povećan sa 28,8 na oko 48 milijardi evra (67,4 odsto BDP).

Na trećem mjestu ove neslavne liste danas se nalazi Srbija koja ima bruto državni dug od oko 40 milijardi (48,6 odsto BDP). Slijedi BiH sa minusom od 9,5 milijardi (35 odsto BDP), Sjeverna Makedonija 8,6 (56,4 odsto BDP) i Crna Gora sa dugom u visini od 4,85 milijardi evra (62,6 odsto BDP). Prema Međunarodnom monetarnom fondu, bruto dug neke države inače se sastoji od svih obaveza koje zahtijevaju plaćanje, kamate ili glavnice od strane dužnika povjerioca u budućnosti.

Interesantno, kada su u pitanju Slovenija i Srbija, ove dvije zemlje su za deset godina učešće duga u BDP smanjile za gotovo 15 odsto. Još jedan zanimljiv detalj – BiH je od bivših republika najmanje zadužena ako se pogleda učešće njenog minusa u bruto društvenom proizvodu.

BiH se inače nalazi na 122 mjestu od 186 analiziranih zemalja po visini bruto državnog duga, između Kambodže i Bocvane, i nalazi se u najpovoljnijem položaju, uslovno rečeno, od gotovo svih bivših jugoslovenskih republika. Međutim, kada su u pitanju prognoze MMF-a za naredni period, one nisu nimalo optimistične. Ova finansijska institucija predviđa u svojim analizama da će državni dug u BiH kontinuirano rasti do 2029. godine. Taj novi minus, prema njihovim projekcijama, mogao bi iznositi dodatnih 4,17 milijardi evra (više za 43,8 odsto). On bi se za pet godina mogao popeti na 13,7 milijardi evra.

AMERIKA, ZEMLjA VELIKA

Globalno gledajući, javni dug krajem 2024. godine, kada se podvuče crta –  iznosiće oko 102 triliona dolara. To bi bilo povećanje od pet biliona dolara za samo 12 mjeseci. Predviđa se da će on premašiti 100 odsto globalne proizvodnje do 2029. godine.

Finansijski stručnjaci i ekonomisti upozoravaju da će nivoi duga rasti brže nego što se ranije očekivalo, jer vladine politike ne uspijevaju da se pozabave rizicima zbog, kako su naveli, starenja stanovništva i povećanja troškova zdravstvene zaštite. Ukazuju i na geopolitičke tenzije koje dovode do veće potrošnje na odbranu.

Inače, najveći globalni dužnik je Amerika i to nije nikakva tajna. Kao najveća svjetska ekonomija američki dug nastavlja vrtoglavo da raste, čineći čak 34,6 odsto ukupnog svjetskog državnog duga. On trenutno iznosi više od 36 biliona dolara. O kolikom novcu se radi, prosječnoj osobi je teško shvatiti.

Ilustracije radi, pojedini analitičari su izračunali da kada bi se slagale novčanice od jednog dolara, sa američkim dugom bi se moglo “sazidati” osam nebodera od 110 spratova.

Ekonomista i saradnik centra za federalni budžet “Heritidž fondacije” Džej Entoni nedavno je upozorio da 55 centi od svakog dolara, koji je federalna vlada potrošila, je pozajmljeno.

S obzirom da se štampanje novca u Američkim federalnim rezervama i dalje ne gasi, eksperti predviđaju da će do 2034. godine državni dug ove zemlje dostići nevjerovatnih 50 biliona dolara i biti ekvivalentan oko 122 odsto BDP-a.

Ovaj rast se djelimično pripisuje odluci još uvijek aktuelnog američkog predsjednika Džoa Bajdena, koji je 2023. podigao gornju granicu duga. Naime, gornja granica duga je ukupan iznos novca koji američka vlada može da pozajmi kako bi ispunila svoje zakonske obaveze, kao što su isplata socijalnih ili medicinskih beneficija, budžeta za odbranu, kamata na državni dug, povrat poreza i drugih plaćanja.

BOGATE ZEMLjE

Kina je druga u svijetu po visini duga. U narednih pet godina predviđa se da će odnos kineskog duga i BDP-a dostići 111,1 odsto BDP-a. Kineski zvaničnici su nedavno izjavili da su spremni da primijene stimulativne mjere za podršku ekonomiji, ako novi američki predsjednik Donald Tramp uvede sveobuhvatne carine na robu uvezenu iz Kine. U ovom slučaju, kineski dug prema BDP-u mogao bi rasti čak i brže od trenutnih projekcija.

Treće mjesto na ovoj listi zauzeo je Japan sa dugom koji prevazilazi 251 odsto BDP-a. Slijede Velika Britanija, Francuska i Italija te Indija na sedmom mjestu sa 3,2 biliona dolara duga, što predstavlja povećanje od 74 odsto od 2019. godine.

Međutim, zahvaljujući snažnom ekonomskom rastu i fiskalnoj politici koja povećava vladine prihode, predviđa se da će dug kao procenat BDP-a postepeno pasti sa 83,1 u 2024. na 80,5 odsto do 2028. godine. Iza ove mnogoljudne zemlje nalaze se Njemačka i Kanada. Od 186 zemalja koje je analizirao MMF samo jedna zemlja nema ni cent duga. To je Makao, posebna upravna regija u kojoj živi oko pola miliona stanovnika, koja je inače poznata po turizmu i kockanju.

Bogate zemlje kolektivnog Zapada, za razliku od onih u razvoju, mogu sebi da dozvole da se više zaduže, ali ekonomisti upozoravaju da je kriza na pomolu i da kolaps sada prijeti da ugrozi i najrazvijenije ekonomije, ukoliko nastave da troše i pozajmljuju ovim tempom. Njihovi dugovi rastu brzinom koja do sada nije viđena i dostižu rekordne iznose kakvi su posljednji put zabilježeni u periodu poslije Drugog svjetskog rata.

Na ovo su upozorili i iz Evropske centralne banke, navodeći da evrozona rizikuje još jednu dužničku krizu ako blok ne uspije da podstakne rast, smanji javni dug i sredi političku neizvjesnost. Da bi se ovi dugovi koliko-toliko stabilizovali, finansijski stručnjaci preporučuju velika smanjenja potrošnje i povećanje poreza u narednih pet do sedam godina.

Ko je u najvećoj opasnosti

Zemlje u razvoju moraće da se u turbulentnoj 2025. godini nose i sa rastućim otplatama kamata na dug od 29 biliona dolara koji se nakupio tokom posljednje decenije. Čak 54 zemlje troše više od 10 odsto svojih prihoda na otplatu kamata, pokazuju podaci Ujedinjenih nacija. Neke, uključujući Pakistan i Nigeriju, koriste više od 30 odsto prihoda samo za plaćanje kamata. Suma oko 850 milijardi dolara ukupno prošle godine za spoljni i lokalni dug primorava zemlje da preusmjere novac sa domaće potrošnje na bolnice, puteve i škole, istovremeno povećavajući rizik za investitore na tržištima u razvoju.

Nastavi čitati

Društvo

SISTEM USPOSTAVLJEN! Kada kreće uzimanje otisaka prstiju i fotografisanje pri ulasku u EU

Entry/Exit sistem (EES) koji će podrazumijevati uzimanje otisaka prstiju i fotografisanje na graničnim prelazima tehnički je već uspostavljen i spreman za primjenu, a njegovo aktiviranje na nivou schengenskog prostora predviđeno je prema najavama Evropske komisije, krajem 2025. godine.

Ovo je za Agenciju Anadolu potvrđeno iz Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske.

Naime, početkom primjene EES-a za zemlje schengenskog prostora bitno će se promijeniti način ulaska državljana prvenstveno Zapadnog Balkana kao što su Srbija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Kosovo, Albanija, ali i Moldavije i Ukrajine kada je u pitanju evropski kontinent.

“Što se tiče faznog uvođenja sistema, implementacija ovisi o odluci Evropske komisije. Plan faznog uvođenja biti će usklađen s evropskim smjernicama, a precizna dinamika još nije formalno objavljena”, naglasili su iz MUP-a Hrvatske.

Naglašavaju da je sistem ulazaka i izlazaka testiran na graničnim prelazima Republike Hrvatske kako bi se osiguralo da svi tehnički aspekti i proceduralni protokoli budu u potpunosti operativni prije početka primjene.

MUP Hrvatske navodi kako su policijski službenici za graničnu kontrolu prošli detaljnu obuku o korištenju sistema, uključujući tehničke i operativne aspekte novog načina obavljanja granične kontrole koji uključuje i obradu biometrijskih podataka.

“Hrvatska je stoga potpuno spremna za početak rada EES-a, ali konačan početak i način rada ovisi o koordiniranoj odluci na razini Europske unije”, stav je MUP-a Hrvatske.

Iz MUP-a Hrvatske ističu kako će implementacija ovog sistema na svim spoljnim granicama Evropske unije, uključujući kopnene, morske i vazdušne prelaze, imati ključnu ulogu u praćenju ulazaka i izlazaka državljana trećih zemalja, čime će se značajno unaprijediti bezbjednosni standardi, te osigurati učinkovitija regulacija kratkotrajnog boravka.

Kako se navodi, svaki putnik iz zemalja van Schengena moraće dati svoje lične podatke svaki put kada dođe do vanjskih granica evropskih zemalja koristeći EES.

EES prikuplja, bilježi i pohranjuje podatke navedene u putnim ispravama (puno ime, datum rođenja…), datum i mjesto svakog ulaska i izlaska, sliku lica i otiske prstiju (zvani “biometrijski podaci”), kao i da li je putniku odbijen ulazak.

Biometrijski predlošci

Na temelju prikupljenih biometrijskih podataka izradiće se biometrijski predlošci i pohraniti u zajednički Biometric Matching Service.

Državljanima zemalja koji imaju vizu za kratkoročni boravak za ulazak u schengensko područje će otisci prstiju već biti pohranjeni u viznom informacionom sistemu (VIS) i neće se ponovo pohraniti u EES.

Svaki putnik koji stigne na vanjsku granicu EU, odnosno schengenskog prostora moraće dati svoje lične podatke kako je naveo. Službenici za kontrolu pasoša skeniraće otiske prstiju i fotografisati osobe. Ove informacije biće zabilježene u digitalnoj datoteci.

Pri tome, pasoš putnika (biometrijski ili nebiometrijski) neće biti ovjeren.

Ovaj proces na granici može biti brži ako putnik unaprijed registruje neke svoje podatke. To prvenstveno zavisi od toga da li postoji namjenska oprema (“samoposlužni sistem”), ako je dostupan na graničnom prelazu ili postoji mobilna aplikacija – ako je dostupna u zemlji dolaska ili odlaska.

Službenik za kontrolu pasoša

No, u bilo kojem od gore navedenih slučajeva putnik će susresti službenika za kontrolu pasoša na granici.

Bitno je navesti da ako odbije dati biometrijske podatke, putniku će biti uskraćen ulazak na područje evropskih zemalja koje koriste EES.

Takođe, sistem će bilježiti koliko dana će još putnik smjeti boraviti na teritoriji evropskih država. To će se moći provjeriti pomoću EES-a, odnosno putem EES online alata.

Nastavi čitati

Društvo

ZADOVOLJNO TRLJAJU RUKE! Snijeg donio više posla proizvođačima i trgovcima ogreva

Snježni nanosi i veliki minusi koji su zahvatili Srpsku, kao i region, povećali su potražnju za ogrevom, posebno kada je riječ o peletu, za koji je potrebno izdvojiti oko 450 maraka po toni.

Telefoni mnogih proizvođača i prodavaca peleta i drveta posljednjih dana ne prestaju da zvone, jer je stanovnike Srpske, ali i šire, iznenadila ova zima, za koju su računali da će biti blaga, kao i prethodne dvije te su nabavili manje količine ogreva.

Predstavnik proizvođača peleta u BiH Goran Ivanović istakao je za “Glas Srpske” da je potražnja za peletom od polovine decembra povećana za 20 odsto.

– Mnogi građani su računali na blažu zimu, zbog čega su nabavili manje količine peleta. Međutim, zima je proteklih dana pokazala zube i ako ovako nastavi, mislim da će potražnja drastično skočiti – kazao je Ivanović.

Na veliku radost proizvođača i trgovaca ogreva potražnja za peletom povećana je i u inostranstvu.

– Konačno se iz dubokog sna probudilo i inostrano tržište. Najviše narudžbi stiže iz Italije i Slovenije, koje su naša tradicionalna tržišta. U posljednjih nekoliko godina imali smo i dosta kupaca u Sjevernoj Makedoniji, međutim oni se još ne javljaju – rekao je Ivanović.

Prema njegovim riječima, građani ne treba da se plaše nestašice ogreva, jer su stovarišta za sada snabdjevena dovoljnim količinama peleta, a jedini problem je transport, koji je otežan zbog snijega.

Da su snijeg i minus natjerali mnoge građane da dokupe ogrev, potvrdio je i prodavac drveta iz Kotor Varoša.

– Kotorvarošani, kao i stanovnici okolnih lokalnih zajednica stalno zovu i traže drva. Međutim, transport po ovakvom vremenu je nemoguć, jer su pod snijegom i drva i vozila. Tako da nemamo puno koristi od povećane potražnje – požalio se ovaj Kotorvarošanin, dodajući da se metar drva kod njega kreće od 120 do 150 maraka.

Nastavi čitati

Aktuelno