Connect with us

Društvo

Mračna strana pritvorske jedinice u Ševeningenu: Smrt srpskih zatvorenika ide na dušu haških sudija

Hag im je sudio. On im je na kraju i “presudio” ne pružajući adekvatnu medicinsku njegu i liječenje. Goran Hadžić, Zdravko Tolimir, Slobodan Milošević i Radoslav Brđanin umrli su zbog nehipokratskog ponašanja dijela “ljudi u bijelom” iz pritvorske jedinice u Ševeningenu, ali i haških sudija koji su na sve to gledali sa odobravanjem, ignorišući osnovna ljudska prava ovih lica.

Na bolnička liječenja puštani su samo oni kod kojih je bolest toliko uznapredovala da lijeka više nije bilo. Iako su na to godinama unazad upozoravale porodice osuđenih, ali i advokatski timovi i doktori specijalisti “sa strane”, njihove molbe i zahtjevi su završavali u korpi za otpatke.

Adekvatna zdravstvena zaštita i liječenje nisu dozvoljeni ni Ratku Mladiću, uz izgovor kako ševeningenski doktori drže stvar pod kontrolom. A kako izgleda u praksi to “držanje kontrole” moglo se vidjeti upravo na primjeru nedavno preminulog Brđanina, koji je na slobodu pušten, kako su istakli banjalučki doktori, u izuzetno zapuštenom zdravstvenom stanju, sa zapaljenjima više organa, oštećenjem jetre i početkom sepse. Njegovo izmučeno tijelo nije moglo da izdrži i pored svih napora ljekara sa UKC Republike Srpske.

Ljudska prava

Advokat Dušan Bratić kaže kako su pravni timovi na naučnoj osnovi apsolvirali i dokazali da je Haški sud nelegitiman i nelegalan, te da je on suštinski i formalno sve ove godine instrument NATO zemalja.

To nije sud, već inkvizicija, odnosno oružje kojim je nastavljen rat protiv Srba. I upravo ovo što se desilo nesrećnom Brđaninu, što nije prvi put u haškoj praksi, otelotvorenje je jedne takve monstruozne politike. Ne treba zaboraviti pomenuti da je on tamo držan bez ikakvog pravnog osnova više od godinu. Dakle ovo je ubistvo sa predumišljajem. Medicinska forenzika bi sigurno to dokazala da Brđaninu u Ševeningenu nije omogućena neophodna medicinska njega i zaštita – ukazuje Bratić.

Navodi da ovaj sud godinama krši i osnovna ljudska prava generala Nebojše Pavkovića, koji je takođe odslužio dvije trećine kazne.

– To nije ništa drugo do psihičko ubijanje čoveka. U medicini se to zove jatrogena bolest. Ona se pojavljuju kada čovek shvati da neko neće da ga leči. Tada proradi psiha i taj pacijent dodatno oboli. Upravo tako nešto se perfidno primenjuje u Ševeningenu – istakao je Bratić.

Slično mišljenje dijeli i istoričar i politički analitičar Čedomir Antić navodeći kako je Haški sud instrument za sprovođenje američke politike i saveznika, što se, kako kaže moglo vidjeti poslije oslobađanja hrvatskih generala Ante Gotovine i Mladena Markača od odgovornosti, a nakon toga i Ramuša Haradinaja i Nasera Orića.

– To je bilo klasično izrugivanje pravdi. Srbima se presuđuju drakonske kazne. Nakon toga im se uskraćuje i svako ljudsko pravo, pa i ono na adekvatno lečenje. To je jedan neljudski odnos. Slučaj Brđanin je posebno interesantan jer su ga držali u zatvoru bolesnog iako je odslužio dve trećine kazne. Njegova smrt ide na dušu Haškom tribunalu i onima koji su ga bespravno tamo držali poslednjih godinu dana. Podsetio bih i da su Gorana Hadžića pustili tek kada je bilo jasno da će umreti, baš kao i Vojislava Šešelja za koga su mislili da se neće izvući. To je jedna kaubojska pravda – smatra Antić.

David i Golijat

Goran Petronijević koji je godinama bio u advokatskom timu odbrane Radovana Karadžića naglašava kako se u slučaju Brđanin ne radi o puštanju na prijevremenu slobodu, već o klasičnom cinizmu i licemjerju Tribunala. Objašnjava da sudija Karmelo Ađijus već tri godine krši sva prava srpskih zatvorenika ignorišući činjenice da su neki od njih ispunili sve uslove za puštanje slobodu, što je prije njegovog dolaska na to mjesto, bila normalna stvar i sprovodila se po automatizmu.

Ađijus je ovaj protokolarni postupak pretvorio u božanski, uzimajući sebi za pravo da samo on može odlučivati o tome. Za njega ne važi međunarodno pravo, zakoni i statuti. Postavio se u ulogu Boga koji odlučuje o smrti i životu. I u tom kontekstu treba posmatrati i sve ovo što se desilo Brđaninu. On je na kraju izbačen iz Ševeningena, kako ne bi umro tamo. Verujem da je pušten ranije na lečenje u neku normalnu, a ne “priručnu” bolnicu, bio bi i danas živ. Zato je i ovo jedno od “sudskih ubistava” kome je kumovao Ađijus. Nažalost, ovakvih slučajeva je bilo i ranije, to je jedan modus operandi – kaže Petronijević.

Advokat Branko Lukić, iz tima odbrane generala Ratka Mladića navodi kako se godinama borio protiv ovakve neljudske “prakse” medicinske službe iz Ševeningena, te da je to bila borba Davida protiv Golijata.

– Upozoravali smo na te stvari, ali naši dopisi su bili uzaludni. Krili su od nas medicinske podatke. Oni su je čak i uništavali, kako se ne bi saznala prava istina. Lagali su i za generala Mladića da nije imao moždane udare. On nije mogao da sedi i hoda koliko je bio bolestan. Jednom prilikom nisu dozvolili ni EKG snimanje, uz obrazloženje kako je Mladić to odbio. To nije bilo tačno. Dakle oni svesno sve to rade. Ne samo da opstruišu lečenje, već i lažu. Doduše ima tu i neznanja, koje je recimo najviše pokazao Paulus Falke koji je glavni doktor u Ševeningenu. Ali, mislim da daleko više ima namere. Čija je greška ako Falke nije stručan? Pa onih koji ga drže na toj poziciji – upozorava Lukić dodajući da, kako stvari stoje, haški doktori završavaju posao sudija.

Navodi i da ništa bolja situacija nije ni u drugim zatvorima u kom srpski oficiri ili zvaničnici služe svoje kazne. Milan Martić i Milan Lukić, koji svoje kazne služe u Estoniji, prolaze pravu torturu.

– Ni njihovo zdravstveno stanje nije nimalo sjajno. Pored toga, prilikom poseta zatvorski službenici pretresaju i malu decu i telesne otvore. To je užasno. Ništa drugo do klasično iživljavanje. Da li je to zapadna demokratija – zapitao se Lukić.

Brđanin

Brđanin je, kako “Glas Srpske” saznaje, imao adekvatno liječenje samo tokom boravka i služenja 30-godišnje kazne u danskom zatvoru, ali sve se promijenilo nakon što je u septembru prošle godine ponovo prebačen u Ševeningen, kada je i krenula Brđaninova zdravstvena agonija, koja je završila smrću. Nakon presude Haškog tribunala Brđanin je kaznu služio u Danskoj, odakle je prebačen u pritvor Haškog mehanizma za međunarodne krivične sudove iz zatvora u Danskoj 14. septembra prošle godine. Razlog za njegovo prebacivanje je bio taj što je Danska obavijestila sud u Hagu da je prema svim njihovim zakonima on ispunio uslove da ga puste na slobodu i da više nemaju pravo da ga drže u zatvoru. Tada su poručili i da on više u Danskoj ne može da izdržava kaznu jer bi time prekršili njegova ljudska prava.

To je, međutim, uradio kontraverzni predsjednik haškog suda Karmelo Ađijus, koji je još jednom odbio zahtjeve za puštanje na prijevremenu slobodu iako je Brđanin formalno ispunio sve uslove. Čekao je do posljednjeg trenutka.

Advokat Novak Lukić, koji je mjesecima vodio bespoštednu borbu da se ispoštuju ljudska prava Brđanina, kaže kako mu je teško komentarisati sve što se njegovom klijentu desilo, pogotovo jer dokumentacija koja se odnosi na liječenje Brđanina u Ševeningenu nije dostupna.

Hadžić i Slobo

Slična sudbina zadesila je i Gorana Hadžića, kojem su prekinuli suđenje i pustili ga da se liječi na slobodi tek kad su tumori na mozgu poodmakli i bolest postala neizlječiva. Hadžić je preminuo godinu kasnije.

Nemar ševeningenskih ljekara nažalost nije zaobišao ni Stojana Župljanina. On je bio dobrog zdravlja, a onda je iznenada imao blaži moždani udar. Primijetio je određene simptome, na koje je ukazao haškom doktoru, ali na to se uopšte nije reagovalo, niti je zvanično zabilježeno. Odbijen je i njegov zahtjev da ga pregledaju srpski ljekari. Mjesec kasnije Župljanin je imao ozbiljan moždani udar, koji je jedva preživio i zbog kojeg mu se oduzela desna strana tijela.

Sa zdravljem u Hagu “igrali” su se i u slučaju Slobodana Miloševića. Iako se u nekoliko navrata žalio da ga ne liječe adekvatno, odbijen mu je svaki zahtjev, pa i onaj da se liječi u Rusiji. Kasnije analize su utvrdile prisustvo u organizmu antibiotika rifampicina, koji se koristi za liječenje lepre i tuberkuloze. Milošević je u pismenoj izjavi, kao i u pismu koje je tri dana prije smrti uputio ruskom Ministarstvu spoljnih poslova, negirao da je uzimao rifampicin, tvrdeći da mu ga je neko dao bez njegovog znanja. Čuvar ga je ujutru našao u ćeliji mrtvog, a zvaničan izvještaj je da je preminuo od srčanog udara.

Ni generalu Zdravku Tolimiru nije bilo dozvoljeno bolničko liječenje. Ševeningenski doktor Paulus Falke mu je čak ukinuo dva lijeka za srce koja mu je propisao specijalista, kad mu je ugradio pejsmejker i četvrti dan poslije toga Tolimir je preminuo od infarkta na hodniku.

Zbog svega toga mnogi prstom upiru u doktora opšte prakse Paulusa Falkea koji “upravlja” ovom haškom pritvorskom jedinicom i često ne dozvoljava da se srpskim osuđenicima urade temeljne analize i na vrijeme otkriju bolesti. On se, kako kažu, drži svojih medicinskih izvještaja u kojima redovno umanjuje ozbiljnost njihovog zdravstvenog stanja, iako nije specijalista ni za jednu granu medicine.

Mladić i Šešelj

I odbrana Ratka Mladića već godinama ukazuje da generala u pritvoru ne liječe adekvatno, da neke bolesti koje ima nisu na vrijeme dijagnostikovane, da je terapija započeta s velikim kašnjenjem ili čak da se insistira ne nekoj koja ne pokazuje rezultate.

Zdravstvena ispitivanja najčešće su rađena tek poslije više upozorenja srpskih ljekara, koji su preko odbrane dobijali njegove nalaze s višemjesečnim zakašnjenjima. Tako se gubilo silno vrijeme u liječenju. Čak su u jednom trenutku specijalisti iz Srbije zahtijevali da se Falkeu ne dozvoli pristup Mladiću.

Pritvorski ljekari su osporavali da je Mladić u ćeliji preživio nekoliko blažih moždanih udara, iako su snimci magnetne rezonance glave pokazivali promjene kojih ranije nije bilo. Ignorisali su i šumove na srcu, bol u grudima koji ima, blagu demenciju, jer bi to značilo da je nesposoban za suđenje, što nisu htjeli da priznaju.

Žestoku bitku oko svog zdravlja sa Falkeom i njegovim saradnicima vodio je Vojislav Šešelj, kome je, dok je boravio u Ševeningenu, dijagnostifikovan rak debelog crijeva. Dvije godine se lider SRS borio za svoje zdravlje i na kraju je pušten na slobodu da se liječi, kad su haški doktori već bili ubijeđeni da mu pomoći više nema.

Štednja na zdravlju ljudi

Mnogi smatraju da haški doktor Paukus Falke više brine o haškoj kasi i troškovima, nego o zdravlju onih koji se nalaze u Ševeningenu. Zbog toga, navodno, izbjegava da ih na vrijeme pošalje na skuplje dijagnostičke analize. Pored toga, ističu, prepotentno je ubijeđen da ga niko nikad ne može pozvati na bilo kakvu vrstu odgovornosti.

– On time svjesno učestvuje u “udruženom zločinačkom poduhvatu”, kojim se troškovi za rad suda u Hagu olako krešu tamo gdje je nedopustivo, na životima ljudi – poručili su.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Prvi dio dana tropske vrućine, a ONDA STIŽU OBLACI

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) će u prvom dijelu dana biti pretežno sunčano i veoma toplo, a poslije podne nestabilno.

Prolazne kiše ili pljuska biće u brdsko-planinskim predjelima na istoku, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Blagi pad temperature uz jače naoblačenje u drugom dijelu dana donijeće kišu i lokalne pljuskove sa grmljavinom, pretežno na sjeveru i sjeveroistoku, a ponegdje su moguće lokalne nepogode, uz pojačan vjetar i pojavu grada.

Duvaće slab do umjeren vjetar, južni do jugozapadni, po podne u skretanju na sjeverni.

Jutarnja temperatura vazduha od 16 do 22, u višim predjelima od 13, a dnevna od 30 do 34, u višim predjelima od 25 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

POČINJE PETROVDANSKI POST! Ove godine traje od 1. do 11. jula

Apostolski post ove godine traje od 1. do 11. jula, odnosno do Petrovdana koji svake godine praznujemo 12. jula.

Početak posta, a samim tim i trajanje uvijek zavisi od datuma Vaskrsa, pa najkraće može trajati jednu sedmicu, a najduže 6 sedmica.

Drugi po redu višednevni post posvećen Sv. Apostolima Petru i Pavlu, odnosno, svim Apostolima. U toku ovog posta ponedjeljak, srijeda i petak se poste na vodi; utorak i četvrtak na ulju; a subota i nedjelja na ribi.

Za vrijeme trajanja posta Svetih Apostola ne jede se meso, bijeli mrs i jaja. Riba, vino i ulje se jedu svaki dan osim, naravno, srijede i petka koji se poste “na vodi”. Dan uoči Petrovdana se takođe strogo posti, osim ako padne u subotu ili nedjelju, kada je dozvoljena upotreba ulja.

Na dan Rođenja Svetog Jovana Krstitelja jedemo ribu, iako padne u srijedu ili petak. Ukoliko Petrovdan padne u srijedu ili petak, toga dana ne mrsimo već jedemo ribu, vino i ulje.

Svrha posta, kako kažu pravila vjere, ne može se postići samo uzdržavanjem od mrsne hrane, već i uzdržavanjem od loših misli, riječi i djela.

Petrovski post naziva se još i apostolski, počinje prvog ponedjeljka poslije Duhovske nedjelje i traje do praznika Svetih apostola Petra i Pavla.

Početak Petrovskog posta je pokretan, jer zavisi od Vaskrsa, a završetak je nepokretan. Zbog zavisnosti početka ovog posta o Vaskrsu, Apostolski post najkraće može da traje jednu nedjelju i jedan dan, a najduže šest nedjelja.

Ovaj post sličan je Božićnom, mada nešto blaži.

Agencije

Nastavi čitati

Banjaluka

“Banjaluka više nije samo sezonska destinacija”: Konstantno RASTE BROJ TURISTA U SRPSKOJ

Nešto više od 113.000 noćenja turista evidentirano je u Srpskoj u prošlom mjesecu, što je za 15 odsto više nego u istom periodu lani.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u maju su ostvarena 49.133 dolaska turista, što je u odnosu na april više za 24,6 odsto, te 113.444 noćenja turista, što je u odnosu na april više za 16,7 odsto.

-Broj dolazaka turista u maju 2024. godine u odnosu na isti mjesec prethodne godine veći je za 6,8 odsto, dok je broj noćenja veći za 15,1 odsto – navode iz Republičkog zavoda za statistiku.

Rukovodilac Sektora za razvoj i promociju Turističke organizacije Republike Srpske Marko Radić za “Nezavisne” ističe da su rezultati za maj baš onakvi kakve su predvidjeli i prije zvanične statistike.

-Oko 20.000 više registrovanih noćenja u ovoj godini u odnosu na isti period prethodne govori da ćemo zasigurno još jednom brisati stare rekorde i upisivati nove momente u turizmu Republike Srpske, koji je jedan od najsvjetlijih segmenata privrede. U ovom periodu godine cijela Republika Srpska kao destinacija živi turizam, mnogo je aktivnosti, događaja i manifestacija kojima se upotpunjuje i obogaćuje ponuda u velikom dijelu lokalnih zajednica – ističe Radić.

Prema njegovim riječima, Banjaluka, Trebinje i Istočno Sarajevo su tri destinacije sa najviše aktivnosti, s tim da su banje standardno dobro posjećene tokom čitave godine.

-Izdvojio bih još i rafting na Tari kao najuzbudljiviju aktivnost za ovaj period godine, uprkos tome što statistički to ne možemo opravdati zbog visokog, skoro stoprocentnog rada u sivoj zoni u kampovima – kaže Radić.

Što se strukture turista tiče, kako kaže, ona se mnogo ne mijenja, uglavnom su to, pored domaćih, turisti iz regiona, a uz standardne Nijemce, Turke i Austrijance, primjetan je porast dolazaka Rumuna, Makedonaca i Kineza, između ostalih.

-Sve je više zainteresovanih da svoj kapital investiraju u određene vidove ponude, što će primorati i odgovorne da se više posvete infrastrukturi, koja nam je možda i najveći problem pri građenju destinacije kakvu želimo – dodaje on.

I Branka Branković, viši stručni saradnik za odnose sa javnošću u Turističkoj organizaciji Banjaluke, kaže da je u Banjaluci u maju evidentirano 16.055 noćenja, s tim da je zabilježena tendencija rasta u odnosu na mjesec ranije.

-Bilo je 11.307 dolazaka turista, što je takođe više u odnosu na april. Većinom su to stranci, a od navedenog broja, bilo je 7.350 stranih državljana. Kada su u pitanju noćenja, evidentirano je 10.766 noćenja stranih turista, dok je domaćih bilo 5.200 – kaže Brankovićeva.

Navodi da se očekuje da će u narednom periodu rasti broj noćenja i dolazaka turista, s obzirom na to da nas već sljedeće sedmice očekuju “Banjalučki etno-dani”, a zatim počinje i “Ljeto na Vrbasu”, te druge manifestacije.

Dodaje da Banjaluka više nije sezonska destinacija, već da turisti dolaze tokom cijele godine i većinom se zadržavaju po dva-tri dana.

Nastavi čitati

Aktuelno