Hronika
UBITI ŽENU U BOSNI POSTALO KAO “DOBAR DAN”! Od 2015. do danas više od 75 žena, žrtava

Nakon stravične tragedije u Gradačcu u kojoj je Nermin Sulejmanović prvo pretukao pa ubio Nizamu Hećimović, pa potom ubio dvije osobe i nekoliko ranio, struka ne prestaje ukazivati na nedostatke u zakonskim okvirima i radu institucija odnosno u konačnici onome što bi moglo pomoći žrtvama nasilja.
Amer Homorac, advokat koji radi sa žrtvama nasija objasnio je da postojeći zakonski okvir potrebno unaprijediti, te između ostalog, uvesti i zvanične evidencije.
“Iako ne postoji zvanična evidencija što jeste jedan od problema, prema nekoj mojoj evidenciji mi od 2015. godine do danas imamo preko 75 žrtava sa smrtnim ishodom partnerskih ubistava, što je frapantan, zatrašujući podatak i dovoljan alarm svima”, istakao je Homorac.
S čime se žrtve suočavaju
Žrtve imaju apsolutno nerazumijevanje sistema, objasnila je Aida Ćosić, iz Centra ženskih prava u Zenici i da zbog toga žrtve ne znaju koja prava im pripadaju po postojećem zakonskom okviru, prenosi N1.
“One u svakoj od institucija nailaze na nerazumijevanje, ne ukazuje im se na njihova prava i uposlenici im govore da će se to sve smiriti”, ističe i pojašnjava koja prava žrtvama pripadaju.
“Da može da da izjavu tokom postupka, šta to znači za nju, za postupak da će to biti dokazano sredstvo. Da ona samo treba da kaže istinu. da kaže sve što se desilo, da traži zaštitu za sebe i maloljetno dijete ako je to dijete prisustvovalo nasilju”, rekla je ona.
Osim navedeno, Ćosić je navela da je su oni spona između žrtvi i sistema te je ispričala koja iskustva su žrtve doživjele.
“Klijentkinja kada nama dođe i kaže bila sam u policiji, prijavila sam nasilje. Međutim, nisu htjeli zapisati ili slično pa mi onda sačinimo dopis koji mi pošaljemo nadležnoj policijskoj upravi gdje se ona obratila za pomoć da mi vidimo pismenim putem dobijemo informacije šta je bilo s tom prijavom, u kojoj je fazi postupak i da li se uopšte vodi i uzeta u razmatranje s posebnim naglašavanjem da se žena boji za svoj život, djeteta ako je bilo prisutno i da sud izrekne mjeru zaštite”, navela je Ćosićeva.
Maja Gasal i kritike na račun Benjamine Karić
Direktorka Akademije za žene, Maja Gasal uputila je kritike na račun Benjamine Karić, gradonačelnice Sarajeva jer je, kako je kazala, iskoristila proteste sopstvenu promociju, kao i oni koji su bili tamo. Također, komentarisala je Gasal rasprave između Karić i Igora Stojanovića, potpredsjednika FBiH koji je kao i Karić član SDP.
“Odoh samo stati u red, odoh se samo selfirati, da li sa gradonačelnicom ili kao dio skupa, i to je maksimum koji mogu iz svoje komfor zone da dam. Nr bih ja tu da se svađam sa sistemom, da se dubinski posvetim ko predvodi taj skup, kome i hoće li se ikome poslati zahtjevi, da li je to bila predstava za javnost, da li je to bilo međustranačko prepucavanje. Gradonačelnica Karić je organizirala proteste povodom ubistva žene pa je netom poslije prekoFejsbuk krenulo međustranačko prepucavanje između nje i kolege iz stranke gdje ona stavlja sliku njega i njegove supruge i to nije smjela sebi dozvoliti”, kazala je Gasal.
Kritikovala je Gasal Karić i zbog neodlaska na prvu noć SFF odnosno nepojavljivanje na crvenom tepihu.
“To je za mene PR-ovski odrađeno da se solidariše za osobu koja će vjerovatno htjeti da ostane u politici i koja treba unutar stranke da se pozicionira jer je mnogo igrača i približavamo se novom ciklusu izbora tako da treba se pozicionirati”, navela je Gasal.
Karić je po riječima Gasal mogla i trebala iskoristiti poziciju potpredsjednice SDP i razgovarati sa institucija i političkim zvaničnicima jer je upravo SDP dio vlasti.
Hronika
SUD BIH! Osuđen na zatvor zbog čestitke rođendana Mladiću

Sud Bosne i Hercegovine je prvostepenom presudom osudio Vojina Pavlovića na jedinstvenu kaznu od dvije i po godine zatvora za izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti.
Pavlović je osuđen što je 10. marta 2023. na raskrsnici iznad semafora u Bratuncu postavio transparent s likom bivšeg komandanta Vojske Republike Srpske Ratka Mladića na kojem je bila ispisana poruka “Srećan rođendan, živi i zdravi bili”.
Ovo je prva primjena izmjena Krivičnog zakona BiH koje je 2021. nametnuo bivši visoki predstavnik Valentin Incko.
Pavlović je Glasu Srpske potvrdio da će se žaliti na ovu presudu.
U presudi se navodi da je Pavlović svjestan, kao predsjednik Udruženja “Istočna alternativa” i stanovnik Bratunca, da navedenom radnjom veliča Ratka Mladića, koji je presudom međunarodnog suda osuđen za genocid i druge ratne zločine.
Proglašen je krivim i da je “odobrio i pokušao opravdati genocid u Srebrenici” na način da je organizovao održavanje skupa u Bratunucu 11. jula 2023. za koji je izradio plakate na kojim je bilo ispisano “11. juli Dan oslobođenja Srebrenice; Hvala Vojsci Republike Srpske”.
Rješenjem Suda, Pavlović je dužan nakoknadiiti sudske troškove. Izricanju presude nisu prisustvovali Pavlović i njegov branilac.
Protiv Pavlovića su podignute dvije optužnice, a predmeti su spojeni u jedan u augustu prošle godine.
Suđenje Pavloviću počelo je 1. aprila prošle godine. Na ovu presudu je dozvoljena žalba Apelacionom vijeću Suda BiH.
Hronika
JELENA DOKIĆ NIJE DOŠLA NA SAHRANU OCU, nije bilo umrlice, samo sin i nepoznata žena u suzama

Otac, bivše velike nade srpskog tenisa Jelene Dokić, Damir Dokić umro je 16. maja, a danas je sahranjen na Novom groblju u Vrdniku u 14 sati.
Damir Dokić duže vrijeme nije bio dio javnog života, bio je uz Jelenu dok se takmičila, a nakon kraja njezine karijere uglavnom je prepričavala negativna iskustva koja je imala sa ocem.
Na sahranu Damira Dokića se na početku pojavilo oko četrnaestoro ljudi, i nije bilo umrlice na vratima kapele.
Na sahranu je došao sin Savo Dokić i nepoznata žena koja je lila suze. Sin je nakon opela ljubio sanduk.
Kasnije je na sahranu stiglo još nekoliko prijatelja koji su se oprostili od Damira Dokića.
Jelena Dokić se nije pojavila na sahrani svog oca Damira Dokića u Vrdniku, ali je poslala cveće sa porukom.
Jelena Dokić, koja nije bila u dobrom odnosu sa ocem, samo je poslala buket cvijeća sa porukom: “Poslednji pozdrav od ćerke Jelene i sina Save”.
– Hvala na poklonu koji si nam učinio, ostaje jedno prelijepo sjećanje na tebe. Volio si Srem u kom si i sahranjen, rekao je prijatelj koji se oprostio od Damira Dokića i citirao tekst poznat pesme: “Udri me, ubij me, kožu mi deri, odavno ja sam spreman da mrem, psuj mi oca, mater, sve po spisku, samo mi nemoj dirati Srem.”
Srpkinja Jelena Dokić se takmičila pod zastavom Australije je prije nekoliko godina ispričala u dokumentarnom filmu “Nesalomiva”, ekranizaciji istoimene autobiografije.
Jelena je u svojoj biografiji „Nesalomiva“ opisala brojne potresne detalje iz svog života. Između ostalog i da je bila psihički i fizički zlostavljana od svog oca Damira Dokića.
– Natečene i krvave potkoljenice od batina i udaranja oštrim cipelama cele noći pravo u moje potkoljenice jer sam izgubila meč. Ove slike su snimljene dvije nedjelje kasnije i još uvijek sam imala teške modrice. Imala sam 17 godina. I dan-danas imam osetljive i kvrgave potkoljenice od ovih batina. Od svake rane je ožiljak. Preživjela sam, ali neće svaka žena i djevojka. I to je tužna realnost. Zašto ova objava? Danas sam govorila na događaju o i bila sam tužna. Tužna i ljuta zbog desetina miliona žena u svetu za koje znam da u ovom trenutku prolaze kroz mnogo gore nego što sam ja ikada prolazila – napisala je između ostalog.
– Moj otac je preminuo kasno uveče 16.05.2025.Kao što znate, moj odnos sa ocem je bio težak i bolan, sa mnogo prošlosti.
Uprkos svemu i bez obzira na to koliko je bilo teško, komplikovano, a posljednjih 10 godina čak i nepostojeće naše međusobno razumevanje i komunikacija, nikada nije lako izgubiti roditelja – pa čak ni onog od koga si bio otuđen.
Gubitak otuđenog roditelja nosi sa sobom složen i težak proces tugovanja.
Ovo je kraj jednog poglavlja i života kakvog sam ga do sada poznavala.
U meni se prepliću različite, često protivrječne emocije i osjćanja.
Za kraj ovog poglavlja biram da se fokusiram na jednu lepu uspomenu, kao što je ova slika.
I kao i uvek, a posebno u trenucima koji oblikuju to ko sam i za šta želim da se zalažem — poštovanje, dostojanstvo, ljubaznost, milost i empatiju — želim i biram da budem ta osoba i sada.
Za sada, tu ću stati.
Molim vas da poštujete moju i privatnost moje porodice u ovom trenutku.
Hvala svima koji su mi se javili u prethodnim danima i bili uz mene dok prolazim kroz ovu tešku i složenu situaciju.
I za kraj – Počivaj u miru, oprostila se Jelena Dokić.
Hronika
OBJAVA UZNEMIRILA BANJALUČANE! Policiji nisu prijavljeni napadi na djecu na pasareli (FOTO)

Nakon informacija objavljenih na jednoj Facebook stranici da im se navodno javio zabrinuti roditelj u ime nekoliko roditelja čija su djeca navodno bila žrtve maloljetnih nasilnika u banjalučkom naselju Starčevica, iz Policijske uprave Banjaluka rečeno je da takav slučaj nije prijavljen policiji te da u dosadašnjim provjerama nisu potvrđene informacije koje su objavljene na društvenim mrežama.
Naime, veliku pažnju javnosti izazavala je objava u kojoj je navedeno da su roditelji zabrinuti jer su dječači uzrasta 8 do 12 godina presretali djecu, a jednom od njih navodno su bacili telefon sa pasarele, a dijete oborili i šutali, te ga pokušali izbosti razbijenom flašom.
Objavu prenosimo u cjelosti: “Zabrinuti roditelj nam se javio sa jednim problemom u ime nekoliko roditelja. Naime jedne prilike su dva starija dječaka u sumraku čekala sa bejzbol palicama i ispitivala drugu mlađu dvojicu za nekog dječaka, te prilike su dječaka napali i bacili mu telefon sa pasarele, a njega oborili i šutali. Juče su tog istog dječaka pokušali razbijenom flašom izbosti. To su djeca uzrasta 8-12 godina. Sve se to odigralo na 70m od policijske stanice Starčevica, a 150m od zgrade MUP-a. Mještani kažu da nije prvi put da se ovakve stvari dešavaju i da grupa dječaka tuku jedno dijete u blizini škole i pasarele, gdje dežurni policajci iako vide, ne reaguju uopšte. Građani apeluju i mole da se pokrene incijativa da se pasarela osigura videonadzorom i da policajac bude u blizini kada se djeca vraćaju iz škole. Građani su zabrinuti i strahuju za bezbjednost svoje djece”, navodi se u objavi.
Redakcija “Nezavisnih novina“, obratila se Policijskoj upravi Banjaluka kako bi saznali da li im je prijavljen ovaj slučaj.
“Obavještavamo Vas da navedeno nije prijavljeno Policijskoj upravi Banjaluka. Takođe, obavještavamo Vas da policijski službenici preduzimaju operativne mjere i radnje u cilju provjera informacija navedenih u objavi na društvenim mrežama, te da u dosadašnjim provjerama te informacije nisu potvrđene”, navodi se u odgovoru.
-
Banjaluka3 dana ago
SNSD JE SARAJEVU MAJKA, A BANJALUCI MAĆEHA!” Stanivuković “Građane ostavljaju bez vode i perspektive”
-
Politika3 dana ago
NOVA META TUŽILAŠTVA BiH! Pokrenuta istraga protiv šefa obezbjeđenja Milorada Dodika i načelnika PU Istočno Sarajevo
-
Banjaluka3 dana ago
DJEČAK IZ BANJALUKE helikopterom prebačen u Beograd na LIJEČENJE
-
Politika3 dana ago
HOĆE LI ĐOKIĆ NA OPTUŽENIČKU KLUPU? Šurovao s Kinezima na ŠTETU SRPSKE
-
Politika3 dana ago
IGOR CRNADAK “Neću prisustvovati Dodikovom govoru!”
-
Svijet3 dana ago
PRVO ČEKAJU PRIMIRJE! Belgijanci spremni da pošalju vojsku u Ukrajinu
-
Društvo3 dana ago
NEMA RAZLOGA ZA RADOST! Evo kakve nas vremenske prilike očekuju do kraja maja
-
Politika19 sati ago
ZAPAD POKREĆE OŠTRE MJERE PROTIV VLASTI U REPUBLICI SRPSKOJ! Traži se izolacija, obustava finansiranja i ukidanje kontakata