Connect with us

Svijet

“OVO JE SIMBOLIČNA KAZNA” Mjesto pada Prigožinovog aviona podgrijalo spekulacije

Trebalo je, dakle, ni dva meseca, od neuspjelog pokušaja puča, da njegov “lider” Jevgenij Prigožin vlasnik privatne ruske režimske plaćeničke vojske Vagner i nosilac zvanja Heroj Rusije koji je lično dobio od Putina – pogine, pod neobjašnjivim okolnostima u avionskoj nesreći.

Čak i ruske novinare čudi kojom je brzinom rusko ministarstvo za vazdušni saobraćaj objavilo da je na popisu putnika aviona bio Prigožin.

Ruska opoziciona političarka Ksenija Sobčak, pozivajući se na svoje izvore, navela je da je Prigožin “sigurno bio” u avionu, a portal Meduza navodi kako je kolaboracionistički proruski šef Zaporožja Vladimir Rogov, rekao je da je razgovarao s nekima od “muzičara”, kako se u slengu nazivaju plaćenici Vagner, koji su mu potvrdili smrt Jevgenija Prigožina i Dmitrija “Vagnera” Utkina.

Prema ruskom portalu Fontanka, i ostali putnici su bili zapovjednici Vagnera.

Ali, nije trebalo ni par sati nakon nesreće, da se na Telegram kanalu Grej zon, koji služi kao portal Vagnera “utvrdi” kako je Prigožinov mlaznjak “oborila raketa protivvazdušne odbrane ispaljena iz baze u Bologovskoj regiji Tverske oblasti”.

Ruski nezavisni portali Baza i Mash objavili su kako je jedna od verzija “pada” aviona – teroristički napad. Neki svjedoci nesreće, medijima su potvrdili da je avion “eksplodirao u vazduhu”.

Portal Mash piše da su očevici prije pada aviona čuli i “dvije jake eksplozije”. Nakon eksplozije avionu je otpalo krilo.

Prema jednoj verziji, uzrok eksplozije bio je teroristički napad u samom avionu, piše portal Baza.

Prema Flajt radaru, avion je nestao s radara već tokom uspona. Vojni analitičar Jurij Feodorov za portal kaže kako je primjetio da je putanja pada aviona (trenutak koji je uhvaćen na videu) može ukazivati ​​na eksploziju u avionu.

Sumnja u verziju s “gađanjem sa zemlje” budući da se na snimcima ne vidi trag projektila.

Srušio se nedaleko od Putinove rezidencije u Valdaju

Izvor portala Baza tvrdi da piloti nisu obavijestili dispečere o bilo kakvoj vanrednoj situaciji. Ali, nezavisni ruski medij na engleskom Moskov tajms iz izvora bliskih ruskoj vladi siguran je da ono što se dogodilo, kao i mjesto gdje se srušio Prigožinov avion nije nesreća.

Selo gdje se srušila letjelica nalazi se nekih 80 kilometara od rezidencije ruskog predsjednika Vladimira Putina u Valdaju

Zbog toga se spekuliše da ovo nije nesreća “već je najvjerovatnije simbolična kazna Jevgenija Prigožina za pobunu”.

– Nedaleko od predsedničke rezidencije u Valdaju nalaze se četiri diviziona S-300 koji čuvaju nebo nad rezidencijom. Sve je logično – rekao je visoki izvor Moskov tajmsu.

– Pogledajte kako je pao – jednostavno je oboren. Avion je samo izgubio putanju – rekao je izvor.

Od kada je pokušao vojnu pobunu, Jevgeniju Prigožinu savjetovali su da se ne približava prozorima, oni u Rusiji znaju da budu nestabilni, ali očito da i ruskim avionima znaju da otkažu kočnice, kada su u njima nepodobni putnici.

Vođa Vagnera Jevgeniji Prigožin postao je poznat svjetskoj javnosti nakon uloge njegove plaćeničke grupe u ratu u Ukrajini, piše Jutarnji list.

Svijet

JESTE LI ZNALI DA PAPA PRIMA PLATU? Evo o kojem iznosu je riječ

Vatikan, najmanja nezavisna država na svijetu brine o svakom aspektu papinog života – od smještaja i ishrane do zdravstvene njege, prevoza i osiguranja.

Papa Lav XIV, novi poglavar Katoličke crkve i prvi Amerikanac na toj poziciji u istoriji, ne prima tradicionalnu platu. Iako predvodi više od milijardu vjernika i upravlja suverenom državom, Vatikan mu obezbjeđuje život bez ikakvih ličnih troškova.
Iako se tehnički navodi da poglavar Katoličke crkve može imati pravo na mjesečnu platu od oko 2.500 evra, u praksi se većina papa odriče ličnih prihoda. Preminuli papa Franja je tokom cijelog pontifikata odbijao bilo kakvu platu i umjesto luksuza odabrao da živi u skromnom vatikanskom pansionu Dom Svete Marte, piše Dejli Mejl.
Prije nego što je izabran za papu, kardinal Robert Prevost navodno je primao mjesečnu nadoknadu od 4.000 do 5.000 evra, što je bila standardna plata za kardinale. Međutim, njegov novi život ne podrazumijeva novčanu nadoknadu, jer Vatikan pokriva sve njegove troškove.

Papa Lav XIV, porijeklom iz Čikaga, poznat je po otvorenosti prema marginalizovanim grupama i umjerenim stavovima, što ga svrstava u kontinuitet reformskog duha svog prethodnika.

Njegov izbor imena – Lav XIV– nosi i simboliku: pape koje su nosile to ime istorijski su bile poznate po društvenim reformama i odlučnom vođstvu u kriznim vremenima, a Prevost je time jasno poručio u kom pravcu želi da vodi crkvu.

Nastavi čitati

Svijet

RUSI SU GA DANAS POKAZALI NA PARADI! Ovo je oružje od kojeg strahuje Zapad (VIDEO)

Na veličanstvenoj vojnoj paradi u Moskvi povodom Dana pobjede nad fašizmom demonstrirana je vojna sila kojom raspolaže Rusija.

Ono što je najviše zainteresovalo gledaoce je naravno impresivni RS-24 Jars.
U pitanju je mobilni interkontinentalni balistički raketni sistem (ICBM) opremljen višestrukim nezavisno ciljanim povratnim vozilima (MIRV). Ima domet do 12.000 kilometara i može da nosi više nuklearnih bojevih glava, poboljšavajući sposobnosti Rusije za strateško odvraćanje.
Montiran na mobilni transporter-montažer-lanser (TЕL), sistem Jars nudi visoku mobilnost i preživljavanje, što ga čini teškim za otkrivanje i ciljanje. Njegovo raspoređivanje naglašava posvećenost Rusije održavanju kredibilne i moderne nuklearne trijade.

RS -24 Jars, takođe poznata kao Topolj-MR, NATO naziv SS-29 ili SS-27 Mod 2, je ruska interkontinentalna balistička raketa opremljena termonuklearnim oružjem sa reaktivnim odbojnim lokomotivama, prvi put testirana 29. maja 2007. godine, nakon tajnog vojnog istraživačko-razvojnog projekta.

Nastavi čitati

Svijet

UZALUD TRAMPOVE CARINE! Kineski izvoz porastao uprkos padu trgovine sa SAD

Kineski izvoz je u aprilu porastao za 8,1 odsto međugodišnje uprkos velikom padu trgovine sa Sjedinjenim Američkim Državama koji je nadoknađen snažnom potražnjom iz jugoistočne Azije, objavila je danas Uprava carina Kine.
Snažan rast izvoza je znatno premašio očekivanja analitičara iz Rojtersove ankete koji su prognozirali skromniji porast od 1,9 odsto.

Ukupni kineski izvoz robe u zemlje koje su članice Asocijacije nacija jugoistočne Azije (ASEAN ) porastao je za 20,8 odsto, pri čemu je izvoz u Indoneziju skočio za 37 odsto, a u Tajland za 28 odsto.

Nasuprot tome, kineski izvoz u Sjedinene Američke Države u aprilu je potonuo za više od 21 odsto, dok je uvoz iz SAD pao za skoro 14 odsto, prije svega zbog novog talasa carina koje pokrenuo američki predsjednik Donald Tramp.

Izvoz Kine ka Evropskoj uniji porastao je za 8,3 odsto na međugodišnjem nivou, dok su uvozi pali za 16,5 odsto, prenosi Si-En-Bi-Si.

Kina je u aprilu zabilježila gotovo nepromijenjen nivo uvoza u odnosu na prošlu godinu – pad od samo 0,2 odsto, iako su analitičari očekivali minus od 5,9 odsto.

Analitičari će pažljivo pratiti najavljeni sastanak američkih i kineskih zvaničnika u Švajcarskoj tokom vikenda koji bi mogao da bude prekretnica u trgovinskom sporu Vašingtona i Pekinga, dodaje američka medijska kuća, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Aktuelno