Connect with us

Društvo

NAKON MASOVNIH UBISTAVA I NASILJA U ŠKOLAMA: Đacima u Srpskoj stiže novi predmet

Razvijanje životnih vještina kod učenika, upravljanje emocijama, samopoštovanje, tolerancija, stvaranje kritičkog mišljenja – sve ovo će biti teme o kojima će učenici u Republici Srpskoj da se obrazuju u sklopu novog predmeta, “humanost i bezbjednost”.

Predmet se sa početkom školske godine, 1. septembra, eksperimentalno uvodi u 20 osnovnih i 20 srednjih škola u Republici Srpskoj, i to u završne razrede osnovnih i prve razrede srednjih škola.

Riječ je o fakultativnom predmetu, koji se neće ocjenjivati. Uvodi se kao dio mjera fokusiranih na sprečavanje vršnjačkog nasilja, nakon masovnih ubistava u beogradskoj školi “Vladislav Ribnikar” u maju.

Kako je ranije saopšteno iz Ministarstva prosvjete i kulture RS, u planu je uvođenje video nadzora u škole i đačke domove koji ga nemaju, kao i uvođenje školskih policajaca.

Kako će izgledati nastava?

Sedmično će se u školama održavati jedan čas humanosti i bezbjednosti, a držaće ga nastavnici koji predaju društvene nauke, pojašnjavaju iz Republičkog pedagoškog zavoda (RPZ) RS.

“Oni će proći obuku kako i na koji način predavati. Svakako da je riječ o fakultativnom programu koji nema udžbenika, ali ćemo dobiti adekvatnu literaturu, kroz razne priručnike koje ćemo vrlo brzo pripremiti”, rekao je za Radio Slobodna Evropa (RSE) direktor Zavoda, Predrag Damjanović.

Škole koje su izabrane za projekat će na početku školske godine obavijestiti učenike o tom programu, nakon čega će biti formirane grupe.

Damjanović dodaje da je stručni tim pripremio program koji je proslijeđen Ministarstvu prosvjete i kulture na odobravanje.

“Razrađen je po oblastima, prva oblast je humanost, druga je bezbjednost u školi i društvenoj zajednici, treća je humanost i bezbjednost na djelu. Pošto je fakultativni program, nastojaće se da se izbjegava klasično predavanje, da više bude kroz radionički tip nastave”, izjavio je Damjanović.

Učenici će moći da uče o empatičnoj i asertivnoj komunikaciji, ličnoj i društvenoj odgovornosti, razvijanju adekvatnih oblika ponašanja u fizičkom i virtuelnom okruženju, kako da uoče probleme u školi i društvenoj zajednici i kako da ih riješe.

Direktor ovog zavoda ističe da će u eksperimentalnoj fazi procijeniti kako funkcioniše predmet, te ako se procijeni dobrim, “ne vidi razlog da u nekom narednom vremenu ne bude i obavezan predmet”.

Smatra da neće biti dodatnih troškova, jer će biti angažovani nastavnici koji su već u radnom odnosu.

Jedna od 20 osnovnih škola u RS koja će izučavati ovaj predmet je Osnovna škola “Sveti Sava” u Bileći, na jugu BiH.

Direktorica ove škole, Ljudmila Milošević rekla je da će fokus biti na mentalnom zdravlju učenika, izgradnji empatije, te izbjegavanju nasilja u njihovoj komunikaciji.

Istakla je da će nastavnici dogovarati aktivnosti sa učenicima.

“Nastavnicima i učenicima će na neki način biti data sloboda u izboru tema kao i aktivnosti, a te aktivnosti su planirane da se mogu odraditi u vidu raznih radionica, manifestacija, humanitarnih akcija”, pojasnila je ona.

Direktori o novom predmetu

Direktori škola sa kojima je razgovarao RSE nisu detaljnije upoznati sa predmetom. Ipak, pozdravljaju njegovo uvođenje.

Ljuban Bajić, predsjednik Aktiva direktora srednjih škola Banja Luka i direktor Građevinske škole smatra da “nema jedne aktivnosti” koja može riješiti problem bezbjednosti.

“Sve aktivnosti koje se rade u tom pravcu, sigurnosti, bezbjednosti, humanosti uopšte, razvijanje svijesti kod djece i učenika će pomoći. Sve moguće pedagoške i vaspitne mjere koje se mogu pružiti od predškolskog do visokog obrazovanja”, smatra Bajić.

Dodaje da se radi o sasvim novoj ideji, te da je važno da ima efekta, a da njena implementacija neće biti problem.

Direktor OŠ “Sveti Sava” u Banjoj Luci i predsjednik Aktiva direktora osnovnih škola Banja Luke, Miroslav Popržen, ocjenjuje da je ovakav predmet potreban školstvu u RS.

“Čak ne samo fakultativno, već narednih godina to lijepo isplanirati i uvesti ga u redovnu nastavu, da li ukombinovati sa predmetom demokratija i ljudska prava… možda napraviti kakvu smislenu kombinaciju, i nastavni plan i program za takav predmet”, kazao je Popržen.

Jedna izmjena koju bi on uveo je prebacivanje predmeta u niži razred, peti ili šesti. Smatra da postoji način da se ova oblast “provuče” i kroz druge predmete.

Šta kažu psiholozi?

Za razliku od direktora, psiholozi tvrde da se ova oblast može obraditi u okviru drugih školskih predmeta, koji se mogu modifikovati.

“Govorimo da su djeca preopterećena, a uvodimo novi predmet, nema potrebe za tim”, izjavila je za RSE Đurđica Jeličić, psiholog u banjalučkoj osnovnoj školi “Ivo Andrić”.

Ona ističe da postoji čas odjeljenske zajednice koji se održava jednom sedmično, te da bi bolja opcija bila dva časa sedmično sa modifikovanim temama.

“Oni kroz časove odjeljenske zajednice obrađuju teme koje se tiču i humanosti i bezbjednosti. Pa, u korelaciji sa ostalim predmetima, iz srpskog jezika, recimo kad analiziraju pjesme, štiva, lektire, mnogo je tema koje se obrađuju na taj način”, ističe Jeličić.

Ona poredi uvođenje novog predmeta sa pričom o dizanju ograda oko škola, te ističe da ograde ne znače da su djeca bezbjednija.

“Treba senzibilisati nastavni kadar da se mnogo pažnje obraća na vaspitni momenat, da se razumiju konteksti iz kojih djeca dolaze, porodično, kako bi se moglo raditi. A u školi već postoji tim koji radi sa lokalnom zajednicom, Centrom za socijalni rad i Centrom za mentalno zdravlje. Imamo dosta većih stvari koje se rade u školi, samo se sada treba dodatno edukovati”, naglasila je Jeličić.

Podsjeća da su nakon tragedije u Beogradu uveli preventivni program, da su im roditelji dolazili na časove kao predavači, te su učili tehnike disanja i relaksacije stresa.

‘Vrednosti i vrline’ u školama Srbije

Susjedna Srbija je nakon masovnog ubistva u beogradskoj školi uvela sličan predmet, “Vrednosti i vrline”, koji će u školskoj godini 2023/24. biti slobodna nastavna aktivnost u tamošnjim osnovnim školama.

Odluka o uvođenju novog predmeta je donesena nakon višemjesečnog istraživanja. Fokus rada sa djecom će biti na prepoznavanju emocija i asertivnosti, pojmova poštenja, istinoljubivosti i pravdoljubivosti, odgovornosti, činjenja humanih djela, kao i na druženju, prevazilaženju sukoba…

Naglasak u ovom predmetu će biti razvoj pozitivnih ljudskih osobina, izgradnja odnosa zasnovanih na poštovanju i solidarnosti, kao i uvažavanje različitosti.

Izborni predmet će pohađati učenici od petog do osmog razreda, a nastavu će voditi pedagozi i psiholozi.

Učenici neće biti ocjenjivani, neće biti klasičnih predavanja ni kontrolnih radova, nego će se tokom časova pričati o aktuelnim temama, gledaće se prigodni filmovi, voditi razgovori o umjetnosti, književnosti i muzici, te će se dovoditi gosti iz tih oblasti koji bi trebalo da podijele svoja iskustva sa djecom.

(Mondo)

Društvo

Monstrumi hodaju među nama! PSU STAVILI PUŠKU U USTA I POVUKLI OKIDAČ (UZNEMIRUJUĆE)

Na Fejsbuk stranici Spas – Udomljavanje životinja Prijedor objavljeni su šokantni prizori povrijeđenog psa. Kako navode aktivisti u objavi, nepoznata osoba je stavila psu pušku i usta i povukla okidač. Nesrećnoj životinji su nanijete stravične povrede. Kako se navodi ovaj stravičan primjer zlostavljanja psa dogodio se u mjestu Svodna, nadomak Prijedora. – Bože, ako nas još gledaš — zašto ćutiš?! U Svodnoj. U srcu Velikog posta. Na pragu Vaskrsa, praznika nade i uskrsnuća, dogodilo se nešto što nijedno srce ne može podnijeti. Čovjek — ili bolje rečeno, ono što je ostalo od čovjeka — stavio je pušku psu u usta. I pucao. Raznio mu je vilicu. Ostavio ga da krvari, da se guši, da se raspada od bola i straha. I otišao. Hladno. Bez trunke stida. Kao da je zgazio kamen. A oko njega – tišina. Narod ćuti. Gleda u zemlju. Sakriva pogled. Monstrum i dalje šeta. Sa puškom. Slobodan. Koliko pasa mora umrijeti? Koliko puta treba pucati da neko kaže: Dosta!? Jer kad svi psi padnu… ko će biti sljedeći? Sinoć smo saznali da postoji pas u agoniji. Niko nije smio da mu priđe. Niko osim nas. Danas smo ga našli. Stajao je. Užasnut. Zbunjen. U bolovima. Bez vilice. A opet – mahao repom kada nas je vidio. Zamislite to. Biće koje je prošlo pakao… raduje se čovjeku. Još uvijek vjeruje. Rana mu je trula. Infekcija se širi. Ali smo stigli na vrijeme – naveli su između ostalog aktivisti u objavi na Fejsbuku.

Video je uznemirio javnost i izazvao oštre reakcije ljubitelja životinja i aktivista..

Snimak uznemirujuće scene, koji je objavljen na društvenim mrežama, prikazuje psa u izuzetno teškom stanju, ali uprkos svemu – pri susretu sa spasiocima, pas je pokazao znakove povjerenja i nade, mašući repom. Životinja je trenutno pod veterinarskom brigom, primila je terapiju, a u narednim danima slijedi dodatna dijagnostika i moguće operacije. Psu su dali ime Umut – Nada.

– Dobro jutro, svijete! Noć smo preživjeli, ali nikako da se probudimo iz ove noćne more! Nesrećni mladi pas kojem je raznesena vilica se stoički bori za svoj život! Veterinar ga trenutno pregleda da bi mogao da odluči kako najbolje mu pomoći! Svodna, da li si mirno spavala krijući monstruma psihopatu sa puškom? Nije Svodna Njujork sigurni smo da se zna koje počinilac! A policija će to i utvrditi, a mi nećemo odustati dok se monstrum najstrože ne kazni! Budite tu uz ovog prekrasnog, milog psa koji uprkos zvjerstvu počinjenim nad njim, on nije izgubio nadu i vjeru u čovjeka! On, nesrećnik, pun nade i volje za životom, ne prestaje da vrti repić čim mu se obratimo! Dali smo mu ime u Umut (Nada)! Ne daj se, Umute! Vidimo da se držiš i da je tvoja volja za životom ogromna i potrudićemo se te ne iznevjerimo! – naveli su danas aktivisti u novoj potresnoj objavi na društvenim mrežama.

Ovo nije prvi slučaj nasilja nad životinjama u ovom kraju – prema navodima aktivista, prije desetak dana u istom mjestu ubijena je kujica, a iza nje su ostala dva šteneta. Za taj čin, takođe, niko nije odgovarao.

Iz organizacije Spas poručuju da je ovaj slučaj više od borbe za jedan život – on predstavlja simbol šireg društvenog problema, u kojem nasilje često prolazi nekažnjeno. I pozivaju sve građane da se pridruže borbi za pravdu, saosjećanje i humanost.

Nastavi čitati

Društvo

SJEĆANJE NA ŽRTVE USTAŠKOG GENOCIDA! U Republici Srpskoj Dan žalosti 27. aprila

Vlada Republike Srpske proglasila je 27. april Danom žalosti povodom sjećanja na žrtve ustaškog genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj od 1941. do 1945. godine.

Istog dana, u Spomen-području Donja Gradina kod Kozarske Dubice biće služen parastos za žrtve ustaškog zločina u koncentracionom logoru Jasenovac, saopšteno je iz Biroa Vlade Republike Srpske za odnose s javnošću.

Vlada je pozvala sve republičke organe i organizacije, organe jedinica lokalne samouprave, javna preduzeća, ustanove i druge organizacije, da istaknu zastave na pola koplja, te da se kulturne i sportske manifestacije, kao i televizijski i radijski sadržaj prilagode Danu žalosti.

Ove godine navršava se 80 godina od proboja posljednje grupe jasenovačkih logoraša i zatvaranja zloglasnog Koncentracionog logora Jasenovac.

Proboj posljednje grupe logoraša izvršen je 22. aprila 1945. godine s ciljem da se cijelom svijetu ispriča strašna istina o zvjerstvima koja su vršena u sistemu Koncentracionog logora Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini.

Koncentracioni logor Jasenovac osnovan je avgusta 1941. godine i činilo ga je pet logora.

Selo Donja Gradina priključeno je sistemu logora. Skelom preko rijeke Save ustaše su prevozile logoraše na likvidaciju u Donju Gradinu.

O tome danas svjedoče masovne grobnice u Donjoj Gradini – 105 grobnih polja.

Prema podacima Zemaljske komisije Hrvatske za utvrđivanje zločina okupatora i njihovih pomagača iz 1945. godine broj žrtava logora kreće se oko 500.000 do 600.000 sa naglaskom da se tačan broj žrtava nikad neće moći utvrditi zbog toga što je mnoge žrtve “progutala” Paćilijeva peć, mnoge je odnijela rijeka Sava.

Istraživanja vršena šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog vijeka pokazala su da je u sistemu koncetracionog logora Jasenovac ubijeno 700.000 ljudi, od toga 500.000 Srba 33.000 Jevreja, 40.000 Roma, 127.000 antifašista, od kojih 20.000 djece, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Društvo

AMERIČKA ROBA BEZ CARINA U BIH? U toku konsultacije o prijedlogu Ministarstva

Na robi, koja je prošle godine uvezena iz SAD, BiH je prihodovala oko 37 miliona KM carine, s tim što svi ti proizvodi zapravo nisu proizvedeni u Americi, tako da je riječ o poprilično manjem iznosu.

Pojašnjenja radi, iz SAD uvozimo i proizvode koji su nastali u drugim zemljama, a BiH trenutno razmatra ukidanje carina za američku robu, tj. proizvode koji imaju porijeklo baš iz SAD.

Kako je potvrđeno za “Nezavisne novine” iz Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, uvoz iz SAD je prošle godine iznosio oko 183,6 miliona KM, a dažbine oko 37 miliona maraka.

“Napominjemo da roba koja se uvozila iz SAD, ne znači da je porijeklom iz SAD, tj. proizvedena u SAD. Može biti iz Kine, Meksika, Kanade i slično. Na primjer, ukoliko je proizvod iz EU, neko ga je kupio u SAD i kasnije je izvezen iz SAD, u BiH na njega neće biti obračunata carina ukoliko posjeduje dokaz o porijeklu, da je proizveden u EU”, pojašnjavaju iz UIO BiH.

Sa druge strane, ukoliko je proizvod proizveden u SAD i izvezen iz SAD u BiH, na njega će biti obračunata dažbina shodno tarifnom razvrstavanju. BiH trenutno nema potpisan Sporazum o slobodnoj trgovini sa SAD.

“Zbog toga se na robu porijeklom iz SAD prilikom uvoza u BiH primjenjuju standardne carinske stope predviđene Carinskom tarifom. U praksi to znači da će roba iz SAD, u zavisnosti od svog tarifnog razvrstavanja, biti oporezovana carinskom stopom od nula odsto, pet odsto, 10 odsto ili 15 odsto”, pojašnjavaju iz UIO BiH.

Međutim, institucije u BiH su već pokrenule proceduru za privremenu suspenziju carinskih stopa kod uvoza robe porijeklom iz SAD.

Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, na čijem čelu je Staša Košarac, je, naime, izradilo prijedlog odluke, koji je sada u procesu konsultacija.

“Roba koja će se uvoziti uz korištenje tarifnih suspenzija je roba koja je porijeklom iz SAD, a što se utvrđuje odgovarajućim dokazom o nepreferencijalnom porijeklu robe. Za tu robu će se primjenjivati carinska stopa od nula odsto”, navodi se u prijedlogu odluke.

Planirano je da se ova odluka primjenjuje do 31. decembra 2025. godine ili do zaključivanja sporazuma o slobodnoj trgovini sa SAD.

“Savjet ministara će po isteku ovog roka produžiti važenje ove odluke na prijedlog Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, ukoliko je to u interesu privrede u BiH. Bez obzira na rok primjene, Savjet ministara može preispitivati primjenu ove odluke i na prijedlog Ministarstva spoljne trgovine donijeti Odluku o prestanku primjene ove odluke ako više nije u interesu privrede u BiH ili usljed postojanja izmijenjenih okolnosti na tržištu”, ističe se u prijedlogu odluke.

Košarac je ranije rekao da bi ukidanje carinskih opterećenja na robu iz Sjedinjenih Država bilo u korist realnog sektora Republike Srpske i Federacije BiH.

Košarac je istakao da Republika Srpska prijedlogom o ukidanju carinskih opterećenja na robu iz SAD ponovo dokazuje da brine o svojim privrednicima i traži modele za unapređenje privredne aktivnosti, što se želi i privredi Federacije BiH.

Prethodno je Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, istakao da u potpunosti podržava politiku američkog predsjednika Donalda Trampa, kojem je Amerika na prvom mjestu, te najavio ukidanje carina za robu iz SAD.

“I nama naš interes treba da bude na prvom mjestu. Brinući o interesu Republike Srpske, predlažem da BiH ukine sva carinska opterećenja na robu iz SAD”, istakao je Dodik.

Kako je dodao, na taj način bi se stvorili uslovi za postizanje sporazuma o slobodnoj trgovini između BiH i SAD, što bi značilo nultu stopu carina.

“To bi omogućilo dalji razvoj naše ekonomije”, dodaje Dodik.

Iz Spoljnotrgovinske komore BiH su za “Nezavisne novine” izjavili da BiH nema veliki obim razmjene sa SAD i ona čini oko jedan odsto od ukupne razmjene sa svijetom.

Amerika je, podsjetimo, nedavno uvela BiH carine od 35 odsto, zbog čega su se u poslovnoj zajednici u BiH i zabrinuli, a onda odahnuli, kad je objavljeno da su one pauzirane, i to na 90 dana

Nastavi čitati

Aktuelno