Connect with us

Svijet

Opasni terorista POBJEGAO IZ ZATVORA: Ljudi u panici, dato važno upozorenje

Osumnjičeni terorista pobjegao iz zatvora, a veruje se da je ostao u okrugu Londona.
Osumnjičeni terorista pobjegao je iz zatvora, a metropolitenska policija pokrenula je danas hitnu potragu za njim. Danijel Abed Kalif pobjegao je iz HMP Vandsvorta jutros oko 7.50 časova.

Policija je saopštila da je Kalif bio u pritvoru i čekao suđenje u vezi sa terorizmom i krivičnim prekršajem Zakona o službenoj tajni. Veruje se da je odbjegli povezan sa područjem Kingstona, kao i da je najvjerovatnije ostao u okrugu Londona.

Policija savjetuje ljudima da ne prilaze bjeguncu. Skotland Jard izjavio je da je korisna svaka informacija koja bi mogla da pomogne u lociranju Kalifa – čak i ako se ne odnose na viđenje uživo. Komandant Dominik Marfi, šef komande za borbu protiv terorizma Meta, rekao je: “Imamo tim oficira koji vrši opsežne i hitne istrage kako bi locirali i pritvorili Kalifa što je prije moguće”, piše Dejli mejl.

“Molimo vas da odmah pozovete 999. Takođe želim da uvjerim javnost da nemamo informacije koje ukazuju, niti bilo kakav razlog da verujemo da Kalif predstavlja pretnju za širu javnost”.

(MONDO)

Svijet

“NEĆEMO NASTAVITI OVU INICIJATIVU KOJOJ NEMA KRAJA”: Amerika se povlači iz mirovnih pregovora o Ukrajini?

Marko Rubio je jutros iz francuske prestonice izjavio da će SAD odustati od svojih napora da posreduju u postizanju mira između Rusije i Ukrajine.

Sjedinjene Američke Države spremne su da odustanu od pregovora o miru u Ukrajini za nekoliko dana, rekao je američki državni sekretar Marko Rubio.

Zabrinjavajuća retorika od američkog državnog sekretara, stigla je nakon jučerašnjeg sastanka sa evropskim partnerima u Parizu. Marko Rubio je jutros iz francuske prestonice izjavio da će SAD odustati od svojih napora da posreduju u postizanju mira između Rusije i Ukrajine ukoliko u narednim danima ne bude jasnih znakova napretka.

“Moramo vrlo brzo da utvrdimo, govorim o stvarima koje se moraju riješiti u roku od nekoliko dana, da li je ovaj mirovni sporazum ostvariv u kratkom roku, jer ako nije, mislim da ćemo jednostavno ići dalje. Nećemo nastaviti ovu inicijativu nedjeljama i mjesecima bez kraja” rekao je.

Najviši američki diplomata rekao je i da je Donald Tramp i dalje zainteresovan za postizanje mira, ali da SAD imaju i druge prioritete širom svijeta.

“Moramo vrlo brzo da utvrdimo i govorim bukvalno o danima, da li je ovo ostvarivo u narednim nedjeljama. Ako jeste, tu smo. Ako nije, imamo i druge prioritete na koje moramo da se fokusiramo”, dodao je državni sekretar. Tramp je juče izjavio da smatra da je primirje “blizu”, i da se očekuje da se Moskva uskoro izjasni o nedavnoj ponudi.

Nastavi čitati

Svijet

RUSIJA PORUČILA NJEMAČKOJ “Pošaljete li Taurus, u ratu ste”

Moskva će svaki napad njemačkim krstarećim raketama Taurus na ruske ciljeve smatrati direktnim vojnim učešćem Njemačke u sukobu na strani Kijeva, upozorila je danas portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.

– Sve će se to smatrati direktnim učešćem njemačke vojske u vojnim akcijama na strani kijevskog režima, sa svim posljedicama koje iz toga proizilaze po Njemačku – poručila je Zaharova, prenosi RIA Novosti.

Izjava dolazi u trenutku kada u Berlinu traju intenzivne debate o eventualnoj isporuci raketa Taurus Ukrajini. Lider Hrišćansko-demokratske unije (CDU) i potencijalni budući kancelar Fridrih Merc nije isključio takvu mogućnost, naglasivši da bi se o tome moralo dogovoriti sa evropskim partnerima.

S druge strane, njemački ministar odbrane Boris Pistorijus izrazio je rezerve prema toj ideji, navodeći da postoji “mnogo argumenata“ protiv isporuke raketa dugog dometa Ukrajini.

Ova tema dodatno podiže tenzije u odnosima Moskve i Berlina, dok Rusija sve češće upozorava Zapad na “crvene linije“ u vezi sa direktnim vojnim uplitanjem u ukrajinski sukob.

Agencije

Nastavi čitati

Svijet

ZAHAROVA “Brisel da se ne miješa u unutrašnje stvari Srbije”

Briselu treba postaviti pitanje zašto se miješa u unutrašnju politiku Srbije, idući čak dotle da se uključuje u formiranje vlade, rekla je portparol Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova.

“Ovo je odlična prilika za predstavnike EU da sami sebi upute oštar protest zbog mešanja u unutrašnje poslove suverene države – Srbije”, rekla je Zaharova.

Odgovarajući na pitanje za RT Balkan o tome kakva su očekivanja Moskve od nove Vlade Srbije u kojoj, poslije kritika iz EU, nema Aleksandra Vulina, Zaharova je naglasila da će Rusija graditi obostrano korisnu saradnju sa Srbijom u duhu tradicionalno prijateljskih i partnerskih odnosa, u interesu dva naroda.
“Kontakti u vezi sa novim ugovorom o isporuci ruskog prirodnog gasa Srbiji odvijaju se preko nadležnih struktura dvije zemlje”, izjavila je Zaharova, govoreći o tome kako teku pregovori i od čega zavisi potpisivanje novog gasnog sporazuma između Srbije i Rusije, s obzirom na to da sadašnji ističe 31. maja.

Nastavi čitati

Aktuelno