Connect with us

Hronika

REZULTATI SLABI: Tanak učinak disciplinskih postupaka PROTIV SUDIJA I TUŽILACA

Disciplinski postupci koji se vode protiv nosilaca pravosudnih funkcija u BiH i dalje nemaju veći preventivni učinak.

Navedeno je to u izvještaju Evropske komisije o BiH za prošlu godinu, gdje se ističe da je tokom 2021. godine Kancelarija disciplinskog tužioca zaprimila 925 pritužbi, od čega 71 po službenoj dužnosti protiv nosilaca pravosudnih funkcija (28 odsto više nego 2020. godine) i podigla tek 35 disciplinskih tužbi, uključujući 10 protiv glavnih tužilaca i predsjednika sudova.

Visoki sudski i tužilački savjet (VSTS) BiH je, dodaje se, proveo 31 disciplinski postupak, od kojih je 25 rezultiralo disciplinskim mjerama, uključujući jedan premještaj na niže radno mjesto i 15 slučajeva smanjenja plate. Jedan sudija je tokom postupka podnio ostavku.

Podsjeća se da su neki slučajevi koji se odnose na rukovodioce pravosudnih institucija privukli veliku pažnju.

Tako je u oktobru 2021. godine Gordana Tadić, glavna tužiteljka Tužilaštva BiH, zbog disciplinskih prekršaja, konkretno zbog manipulacije dodjelom predmeta, premještena na mjesto tužioca, dok je Ranko Debevec, predsjednik Suda BiH, oslobođen po svim tačkama disciplinske tužbe.

“VSTS mora dosljedno primjenjivati kriterijume podobnosti kandidata za pravosudne funkcije, u skladu sa preporukama Komisije. Neispunjavanje kriterijuma podobnosti za posljedicu treba da ima nemogućnost napredovanja, odnosno nezadovoljavajuću ocjenu rada”, sugerisali su iz Evropske komisije.

Istaknuto je i da disciplinska ročišta i odluke moraju na efikasniji način doprijeti do šire javnosti. Poručeno je i da nije bilo napretka u otklanjanju manjkavosti koje se tiču sastava i potencijalnog sukoba interesa kod formiranja disciplinskih komisija.

“Potrebno je unaprijediti pravila i obuku o izvođenju dokaza pred disciplinskim komisijama u skladu sa preporukama Komisije, kao i ocjenu etičkih standarda”, navela je Evropska komisija.

Ivana Korajlić, izvršna direktorica “Transparency Internationala” za BiH, kaže da su tokom višegodišnjeg praćenja disciplinskih postupaka, što se odnosi na statističke pokazatelje, ali i pojedinačne postupke, ustanovili da je kaznena politika vrlo blaga.

“Ogromna većina sankcija koje se izriču su javna ili jednostavno samo opomena, pa čak imate i apsurdnu situaciju da se ispod javnih opomena ne navode imena i prezimena osoba koje su sankcionisane. Potpuno se gubi smisao javne opomene ako nije navedeno ko je konkretno opomenut. Zapravo, većina ide kroz opomene, a jedan dio kroz novčane sankcije u vidu odbitka određenog postotka od plate u vrlo niskom procentu, čak i za vrlo ozbiljne prekršaje. Slučajevi razrješenja su rijetkost i bude ih samo nekoliko svake godine”, kaže Korajlićeva za “Nezavisne novine”.

Stoga, kako dodaje, stoji konstatacija da sankcije nemaju nikakav odvraćajući efekat, a drugi problem je, ističe, sama kompleksnost ovakvih postupaka.

I novinar iz Banjaluke Nebojša Tomašević, koji od 2009. godine prati rad pravosuđa, ocjenjuje da je na mjestu upozorenje Evropske komisije da disciplinski postupci nemaju pozitivan efekat u pravosuđu.

“Nosioci pravosudnih funkcija obično budu kažnjeni odbijanjem od plate, ili premještajem na neko drugo mjesto za koje se ponekad na kraju ispostavi da je i bolje od prethodnog”, kaže Tomašević.

Osim toga, kako primjećuje, nema nikakve odgovornosti za propale sudske procese i pale optužnice zbog lošeg rada. Svjedoci smo, dodaje, da veliki procesi o procesuiranju kriminala, pogotovo korupcije, završavaju malim kaznama ili oslobađajućim presudama, a niko za to ne snosi odgovornost.

“Niko ne traži uzroke toga, već se sve svodi na ‘takvi su dokazi’, bez odgovornosti za one koji treba da prikupe i cijene takve dokaze i koji se ne upuštaju dublje u problem. Nedostatak odgovornosti u tom segmentu je, prema mom mišljenju, još porazniji nego male kazne u disciplinskim postupcima koje svakako ne utiču na nekog ko je sklon ‘muljanju i zloupotrebi položaja’ da to ne čini”, rekao je Tomašević za “Nezavisne novine”.

Hronika

POLICIJA UHAPSILA NAVIJAČA OMONIJE! Konzumirao nedozvoljene supstance

Banjalučka policija uhapsila je sinoć navijača Omonie neposredno prije početka utakmice kiparske ekipe sa Borcem u Ligi konferencija.

Iz Policijske uprave Banjaluka potvrđeno je da je uhapšen državljanin Kipra M.C, nezvanično saznaje ATV.

“Policijski službenici su oko 19,20 časova u Banjaluci uočili navedeno lice kako konzumira improvizovanu cigaretu tzv. džoint”, rečeno je u banjalučkoj policiji.
O navedenom je obaviješten dežurni sudija Osnovnog suda u Banjaluci – Odjeljenje za prekršaje i Terenski centar za strance Banjaluka.

Nastavi čitati

Hronika

ŠOK U ŠKOLI U BANJALUCI! Uzeo nastavnikovu sliku pa napravio lažni profil

U jednoj banjalučkoj osnovnoj školi učenik iz viših razreda napravio je lažni Instagram profil jednog od nastavnika ove škole.

Kako nam je potvrđeno, učenik je “skinuo sliku” nastavnika sa zvanične stranice škole, a ovim činom neprijatno su iznenađeni i uprava škole, ali i sami roditelji ostalih đaka.

Direktor škole, čije je ime poznato redakciji “Nezavisnih novina”, pojasnio je da je sam nastavnik čiji je profil napravljen prepoznao da se radi o lažnom profilu, te to prijavio upravi škole.

“Mi smo obavijestili i Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske, pronađen je đak koji je to uradio, te je roditelj pozvan na razgovor, a iz MUP-a su javili da nema nikakvog prekršaja jer sa samog profila ništa nije objavljeno”, ističe direktor ove škole.

Kako je rekao, sreća pa su otkrili na vrijeme da se radi o lažnom profilu njihovog radnika.

“Ne smijem ni da pomislim šta bi se desilo da su poslate neke eksplicitne poruke, ne pere te više ni Vrbas”, kaže direktor ove škole.

Kako je rekao, u posljednje vrijeme među osnovcima su zavladali su razni TikTok izazovi, pa su telefoni u školama zabranjeni i na roditeljima je velika obaveza da prate šta je to što djeca gledaju i prate na društvenim mrežama.

Jedan od roditelja čije dijete ide u ovu školu kazao je da su juče imali roditeljski sastanak, gdje su im skrenuli pažnju na stvari koje se dešavaju.

“Rečeno nam da se povede računa koliko djeca borave na internetu, da im se ograniči sadržaj, jer pored ovog slučaja gdje su đaci u stanju da prave lažne profile nastavnika, postavlja se pitanje šta je to što učenici mogu sve da urade”, kazao je ovaj zabrinuti roditelj.

Kako je rekao, među osnovcima kruže razni TikTok izazovi, koji su opasni i gdje se djeca mogu povrijediti.

“Među učenicima vladaju razni izazovi, a posljednji od njih je da se takmiče ko će duže držati petardu u ustima, ušima, rukama”, kazao je ovaj roditelj.

Nakon ovakvih i sličnih događaja postavlja se pitanje gdje je granica, ako znamo da je nedavno nekoliko đaka na području Banjaluke i Laktaša povrijeđeno u izvođenju “Supermen izazova” na TikToku.

Vladimir Vasić, sociolog, kazao je u razgovoru za “Nezavisne novine” da ovakve stvari možemo očekivati da će nam se dešavati sve dok se ne počnemo baviti djecom na pravi način.

“Mi imamo osjećaj da se previše bavimo nekim lekcijama iz nekih predmeta, a ne bavimo se vaspitanjem djece u digitalnom vaspitanju, šta je dozvoljeno, šta nije, mislim da je to posljedica jedne pandemijske pošasti koja nas je zadesila, a to je kriza autoriteta u savremenom društvu”, kazao je Vasić.

Kako je rekao, svako hoće da zloupotrebljava slobodu.

“Mislim da danas djeci nedostaje odgovornosti i obaveza, te na takav način pokušavaju da ismijavaju nastavnike ili profesore. A posebno ako uzmemo činjenicu da su nastavnici i profesori ranije bila zanimanja koja su imala visoko poštovanje, a sada ovo što imamo, izrugavanje i ismijavanje prema njima, samo je prikazivanje sistema vrijednosti u kojem sada živimo”, ističe Vasić.

Kako je pojasnio, u slučaju da se desilo da je sa tog profila poslata bilo kakva poruka neprimjerenog sadržaja prema učenicima ove škole, taj profesor, nastavnik, našao bi se na stubu srama.
Nezavisne

Nastavi čitati

Hronika

NASTAVLJENA “PORODIČNA TRADICIJA”! Sin Zdravka Mamića odlazi iza rešetaka

Proteklog vikenda Dinamo je objavio da je s Marijem Mamićem i Sandrom Stipančićem postignut dogovor, a već u ponedjeljak objavljena je i presuda.

Naime, nakon što su Mario Mamić i Sandro Stipančić u ponedjeljak priznali krivicu za izvlačenje novca iz Dinama preko ofšor firmi, za danas u 9 sati bilo je zakazano ročište na kojem im je izrečena kazna. Davor Mitrović, portparol Županijskog suda u Osijeku, objavio je presudu kojom je Mamić osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od jedne godine i četiri meseca, u koju mu je uračunato vrijeme provedeno u istražnom zatvoru.

Što se tiče Stipančića, izrečena mu je kazna od 11 mjeseci koja će biti zamijenjena radom za opšte dobro na način da se jedan dan zatvora zamijeni za dva sata rada.
Presudu prenosimo u celosti.

“Dana 19. decembra 2024. Županijski sud u Osijeku donio je presudu na osnovu sporazuma stranaka u krivičnom predmetu protiv opt. M.M. zbog krivičnih djela protiv privrede – pomaganje u zloupotrebi povjerenja u privrednom poslovanju počinjenom u okviru zločinačkog udruženja – opisano u čl. 246. st. 1. i 2. KZ/11 u vezi čl. 38. KZ/11 u vezi čl. 329. st. 1. tač. 4. i st. 2. KZ/11, a kažnjivo po čl. 329. st. 1. tač. 4. KZ/11 te je navedeni optuženi osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od 1 (jedne) godine i 4 (četiri) mjeseca u koju kaznu mu je uračunato vrijeme provedeno u istražnom zatvoru u vremenu od 18. novembra 2015. do 17. decembra 2015. Istom optuženom je zbog navedenih krivičnih djela izrečena sporedna novčana kazna u iznosu od 750.000,00 evra. Optuženi je obavezan na plaćanje imovinskopravnog zahtjeva GNK Dinamo u iznosu od 2.088.367,45 evra kao i plaćanje troškova krivičnog postupka u iznosu od 70.000,00 evra”, stoji u presudi.

Istog dana, Županijski sud u Osijeku donio je presudu na osnovu sporazuma stranaka u krivičnom predmetu protiv S.S. zbog krivičnih dela protiv privrede – pomaganje u zloupotrebi povjerenja u privrednom poslovanju počinjenom u okviru zločinačkog udruženja – opisano u čl. 246. st. 1. i 2. KZ/11 u vezi čl. 38. KZ/11 u vezi čl. 329. st. 1. tač. 4. i st. 2. KZ/11, a kažnjivo po čl. 329. st. 1. tač. 4. i st. 2. KZ/11 u vezi čl. 52. KZ/11. Optuženom je izrečena jedinstvena kazna zatvora u trajanju od 11 (jedanaest) meseci koja će biti zamenjena radom za opšte dobro na način da se 1 (jedan) dan zatvora zameni za 2 (dva) sata rada. Osim toga, optuženom S.S. izrečena je sporedna novčana kazna u iznosu od 50.000,00 evra.
Svi uključeni u ovaj slučaj, od odbrane okrivljenih preko USKOK-a do Županijskog suda u Osijeku, učinili su sve da onemoguće prisustvo novinara na današnjem ročištu. Podsjećamo, proteklog vikenda Dinamo je objavio da je s Marijem Mamićem i Sandrom Stipančićem postignut dogovor o namirenju štete prema kojem su njih dvojica dužni isplatiti dva miliona evra u roku od dva i po meseca – stoji u presudi, prenosi Telegraf.

Nastavi čitati

Aktuelno