Connect with us

Svijet

JOŠ NIKO NIJE OPTUŽEN: Evropski tužioci istražuju Ursulu fon der Lajen

Evropski tužioci preuzeli su istragu o navodnim krivičnim djelima u vezi sa pregovorima o nabavci vakcina protiv virusa korona koje su vodili predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen i izvršni direktor “Pfizera” Albert Burle, rekao je portparol kancelarije tužilaštva u belgijskom gradu Liježu.

Istražitelji iz Kancelarije evropskog javnog tužioca (EPPO) posljednjih mjeseci preuzeli su istragu od belgijskih tužioca, koji su istraživali Fon der Lajenovu zbog “miješanja u javne funkcije, uništavanja SMS-ova, korupcije i sukoba interesa”, navodi se u pravnim dokumentima u koje su uvid imali “Politico” i portparol kancelarije tužioca u Liježu.

Iako tužioci EPPO istražuju navodna krivična djela, niko nije još optužen u vezi sa tim slučajem.

Istragu su prvobitno otvorile belgijske vlasti u Liježu početkom 2023. godine, nakon što je lokalni lobista Frederik Baldan podnio krivičnu prijavu. Baldanova pritužba bila je usredsređena na navodnu razmjenu tekstualnih poruka između Fon der Lajenove i Burlea uoči postizanja najvećeg sporazuma o vakcini u EU na vrhuncu pandemije virusa korona, u aferi nazvanoj “Pfizergate”.

Baldan, 36-godišnji belgijski lobista povezan sa grupom skeptičnom prema vakcinama “Bon Sens”, podnio je krivičnu prijavu u Belgiji u vezi s ulogom Fon der Lajenovom u pregovorima o vakcini sa “Pfizerom” zbog, kako on tvrdi, “miješanja u javne funkcije, uništavanja SMS-ova, korupcije i sukoba interesa”, navodi se u pravnim informacijama koje je obezbijedio njegov advokat.

Kasnije su mu se pridružile mađarska i poljska vlada, iako je Varšava u procesu povlačenja svoje žalbe nakon pobjede na izborima proevropske vlade koju vodi premijer Donald Tusk, rekao je portparol poljske vlade za Politico, a prenosi Nova.

Američki list “New York Times”, koji je prvi otkrio da je došlo do razmjene kada su predsjednica EK i direktor “Pfizera” dogovarali uslove sporazuma, pokrenuo je paralelnu tužbu protiv Komisije nakon što je EK odbila da otkrije sadržaj poruka nakon zahtjeva za pristup dokumentima. Uslijed vijesti da EPPO sada istražuje slučaj rizikuje se dodatno ispitivanje uloge Fon der Lajenove u velikom dogovoru o vakcini, čija je vrijednost procijenjena na više od 20 milijardi evra.

EPPO vodi panevropske istrage o finansijskim zločinima i u teoriji bi mogao da zaplijeni telefone i drugi relevatni materijal iz kancelarije EK ili drugih zemalja u Evropi, kao što je Njemačka iz koje je Fon der Lajenova. Do ovakvog razvoja događaja dolazi u delikatnom trenutku za predsjednicu EK, jer uskoro slijede evropski izbori, a u Briselu očekuju da će Fon der Lajenova dobiti drugi mandat na čelu Evropske komisije.

Komisija je do sada odbijala da otkrije sadržaj tekstualnih poruka ili potvrdi njihovo postojanje. Sporazum, dogovoren na vrhuncu pandemije 2021., provobitno je smatran trijumfom Fon der Lajenove, ali sama količina kupljenih vakcina izazvala je čuđenje. “Politico” je krajem prošle godine otkrio da je propalo doza vakcina u vrijednosti od najmanje četiri milijarde evra.

Ugovor o vakcini sa “Pfizerom” je u međuvremenu ponovo ispregovaran. EPPO je 2022. godine objavio da uopštenije razmatra nabavku vakcina u EU, ali ovo je prvi put da je ova kancelarija izričito povezana sa takozvanim “Pfizergateom”.

Slučaj koji sada razmatra EPPO objedinjuje nekoliko različitih pravnih, političkih i finansijskih tokova i ukršta se sa tužbama koje je farmaceutski gigant “Pfizer” pokrenuo protiv Mađarske i Poljske. “Pfizer” je tužio Mađarsku i Poljsku zbog neplaćanja doza vakcina nakon zaustavljanja isporuka.

Mađarska, na čelu čije vlade je premijer Viktor Orban, nepokolebljivi protivnik Fon der Lajenove, takođe je podnijela žalbu u vezi sa ulogom predsjednice EK u pregovorima o vakcini s “Pfizerom”, rekla su dva izvora upućena u slučaj, koja su tražila da ostanu anonimna.

Poljska je podnijela žalbu u novembru prošle godine, potvrdio je portparol poljske vlade. Međutim, kako je naveo, nakon izbora Donalda Tuska za premijera u decembru prošle godine, “nova vlada radi na povlačenju Poljske iz ovih postupaka”, prenosi Nova.

Zvaničnik Evropske komisije rekao je da EK nema saznanja o mogućim postupcima osim iz novinskih članaka.

Mađarska vlada nije odgovorila na zahtjev za komentar. “Pfizer” i EPPO odbili su da komentarišu slučaj, prenosi Nova.

Svijet

NAPETO U ŠVEDSKOJ! Odobreni protesti koji uključuju spaljivanje Kurana

Švedska policija dozvolila je skup koji uključuje spaljivanje Kurana, prije početka takmičenja za pjesmu Evrovizije u Malmeu, objavio je list “Geteborg-Posten”.

Protesti će biti održani sutra poslijepodne, dan prije početka zvaničnog takmičenja, na Trgu Gustav Adolf u centru grada.

U Malmeu su za 9. i 11. maj planirana dva propalestinska i jedan proizraelski skup.

Švedska policija preduzela je mjere bezbjednosti prije početka takmičenja čije će se polufinale održati 7. i 9. maja, a finale 11. maja.

Očekuje se učešće oko 100.000 ljudi iz različitih zemalja, što je oko trećine gradske populacije. Događaj će obezbjeđivati veliki broj pripadnika službi bezbjednosti.

U Švedskoj je u ljeto 2023. godine održan niz protesta na kojima je spaljivan Kuran, što je izazvalo bijes muslimanskih zemalja.

Nastavi čitati

Svijet

EVO ŠTA ĆE BITI TEMA RAZGOVORA DVA PREDSJEDNIKA! Uskoro sastanak Putina i Sija

Ruski predsjednik Vladimir Putin razgovaraće o globalnim i regionalnim pitanjima iz domena bezbjednosti tokom predstojeće posjete Kini, rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

“I međunarodna i regionalna bezbjednosna pitanja biće teme razgovora”, rekao je Peskov odgovarajući na pitanje da li će Putinova posjeta Kini uključivati diskusije o kontroli naoružanja u svjetlu aktivnosti SAD u azijsko-pacifičkom regionu.

Peskov je renije rekao novinarima da su pripreme posjete Putina Kini u posljednjoj fazi.

Putin je obećao da će kineskom predsjedniku pokloniti jednu od svojih omiljenih knjiga “Šta da se radi” autora Nikolaja Černiševskog.

U knjizi je pečat biblioteke sa datumom 15. juni 1953. godine, što je datum rođenja kineskog lidera, navodi TASS.

Nastavi čitati

Svijet

PODMETNUT POŽAR na imanju direktora kompanije koja ISPORUČUJE ORUŽJE UKRAJINI!

U baštenskoj kućici Armina Papergera, generalnog direktora “Rajnmetala” je podmetnut je požar, a sudeći prema objavi na platformi “Indimedija”, odgovornost za napad preuzeli su “ljevičarski ekstremisti”, kao razlog navodeći “Rajnmetalove” isporuke oružja Ukrajini.

“Bild” navodi da se incident dogodio u ponedjeljak u ranim jutarnjim satima u selu Hermansburg u Donjoj Saksoniji i da je istragu preuzela savezna policija.

Još 2020. na ovom imanju su ljevičari protestovali, takođe osuđujući poslovanje ove kompanije.

Od početka Specijalne vojne operacije u februaru 2022, “Rajnmetal” je Kijevu obezbjeđivao vojnu opremu, uključujući i tenkove “Leopard”.

Samo prošlog mjeseca, njemačka vlada je naručila od proizvođača dodatnih 20 borbenih vozila pješadije “Marder”, takođe za ukrajinsku vojsku.

Napadači su poruku o napadu postavili na platformi “Indimedija”, za koju njemački mediji tvrde da je portal za ljevičarske ekstremiste.

Autori poruke tvrde da proizvođač oružja gomila razne tipove tenkova “koji sada mogu da se prodaju Ukrajini zajedno sa municijom uz veliku zaradu”. “Rajnmetal”, dodaju oni, “planira, proizvodi oružje i ubija”.

Još 2020. ljevičarski demonstranti organizovali su protest ispred Papergerovog imanja, osuđujući poslovanje “Rajnmetala”.

RT Balkan

Nastavi čitati

Aktuelno