Društvo
OVO NIKO NE GOVORI JAVNO! Republika Srpska je pod tihim finansijskim sankcijama

Ono što je predsjednik Srpske rekao između redova na pres konferenciji sredinom avgusta, djelimično je potvrdila ministarka finansija u Vladi RS Zora Vidović – finansijski centri iz pojedinih zapadnih zemalja suzdržavaju se od kreditiranja Republike Srpske.
Zora Vidović je u izjavi za agenciju Srna prije nekoliko dana rekla da je vidljiv veoma veliki pritisak međunarodne zajednice na Republiku Srpsku u smislu obezbjeđenja sredstava. Zatim je pojasnila da banke u RS ne izlaze u susret Vladi Srpske kada su u pitanju krediti, iako to ranije nikada nije bio problem.
“Naše banke koje imaju strani kapital apsolutno nas ne prate, a pratile su nas uvijek, i imaju mogućnost da nas prate, imaju sredstava, ali jednostavno zbog pritiska međunarodne zajednice to se ne radi”, tvrdi Zora Vidović.
Međutim, kaže da će Republika Srpska, bez obzira na to pronaći sredstva i održati likvidnost budžeta i sve redovne isplate kako u ovoj tako i u narednoj godini, a da planovi kreiraju za narednih 10 godina.
Ministarka finansija tvrdi da RS nikada ni dan ne kasni sa izmirenjem svih svojih dugova.
“Naravno, mi se u isto vrijeme i zadužujemo, ali to naše zaduženje je i ove godine manje od onog koliko vraćamo. Mi vraćamo ove godine ukupno milijardu i 200 miliona КM”, pojasnila je.
Dodik o mogućnosti finansijskih sankcija Srpskoj: “Moraćemo presložiti prioritete”
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik 18. avgusta, na pres konferenciji na kojoj je tema bila imovina Republike Srpske i visoki predstavnik, najavio mogućnost da će Srpska imati problem sa određenim vidom finansijskih sankcija.
“Naravno da ćemo, zbog situacije koja se najavljuje da će stranci onemogućiti finansiranje Republici Srpskoj, morati da presložimo prioritete, ali to svakako neće ići na teret ljudi koji žive ovdje. Mi ćemo obezbijediti da njihove plate i penzije budu redovne i to je ono što želimo da radimo”, naglasio je predsjednik Republike Srpske.
Takođe, kao i Vidovićeva, Dodik je rekao da uprkos svemu Republika Srpska redovno isplaćuje sve svoje obaveze, i penzije, i plate, i socijalna davanja.
Stand-by režim i slanje poruke vlastima
U finansijskom sektoru Srpske može se čuti mišljenje da sankcije o kojima riječ više služe kao upozorenje i slanje poruke vlastima u RS.
“Moglo bi se reći da su neki projekti na stand-by režimu i da ima određene uzdržanosti. Banke uvijek mogu da nađu izgovor i kažu da su previše izložene jednom emitentu i da onda poštuju teoriju i svoju poslovnu politiku pa diverzifikuju plasmane (te zbog toga neće da kreditiraju Vladu RS)”, anonimno je rekao jedan finansijski stručnjak iz Banjaluke, za Mondo.
Što se tiče sankcija koje su uvedene političarima, njima gotovo ništa nije uskraćeno.
“Mogu da presjedaju na avione i da koriste kartice od banke. Te sankcije političarima su više kao C sankcije, da im se pošalje poruka,” zaključio je naš sagovornik.
Podsjećamo, njemačka ambasada u Bosni i Hercegovini saopštila je početkom avgusta da ova država obustavlja četiri infrastrukturna projekta u Republici Srpskoj. Komentarišući taj potez predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik je naglasio i da Njemačka, otkazivanjem određenih projekata u Srpskoj, spasava svoje firme, ali i da je potez Njemačke motivisan zvaničnim stavom Srpske prema Kristijanu Šmitu.
(MONDO)
Društvo
DAN ŽALOSTI U RS: Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja

U Republici Srpskoj je Dan žalosti povodom obilježavanja 33 godine od muslimanskog zločina nad Srbima u srednjem Podrinju i Birču, gdje je stradalo 3.267 Srba tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata.
Odluku o proglašenju Dana žalosti donijela je Vlada Republike Srpske.
Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja, sve kulturne manifestacije će biti otkazane, a sportski događaji prilagođeni Danu žalosti.
Društvo
NEMA DA FALI! Evo koliko koštaju obroci za zatvorenike u Banjaluci

Kazneno-popravni zavod Banjaluka ne puni medijske stupce spektakularnim pričama iz zatvora, ali zato troškovi hrane svakako zaslužuju pažnju. Jer, hraniti pritvorenike i osuđenike nije ni malo jeftino.
Kazneno-popravni zavod Banjaluka odlučio je tako da nabavi svježe i konzervirano voće i povrće koje će koštati više od 130.000 KM godišnje.
Tender je bio otvoren, javila su se dva ponuđača, a posao je na kraju dobila firma „Trnisa“ iz Laktaša. Ugovor traje tri godine, a ukupna vrijednost je 380.710 maraka bez PDV. Kad se sve podijeli, dolazimo do cifre od oko 127.000 KM godišnje i to bez PDV.
Samo za voće i povrće. Ali to je tek dio menija.
U martu ove godine, KPZ Banjaluka je sklopio još jedan trogodišnji ugovor i to sa firmom „Novo-teks“ iz Banjaluke, ovaj put za nabavku hrane. Ugovor vrijedan 1.709.400 KM bez PDV pokriva ostatak kuhinje: meso, hljeb, mliječne proizvode, suhomesnate proizvode i sve ono što zatvorska trpeza (ipak) podrazumijeva.
Kad se sve sabere, dolazimo do cifre od više od 2 miliona maraka za tri godine. To znači da nas zatvorska ishrana u Banjaluci godišnje košta preko 620.000 KM.
Naravno, ovdje ne govorimo o luksuzu, već o osnovnim obrocima koji moraju zadovoljiti zakonom propisane standarde ali i dalje, cifra nije mala.
Treba imati na umu da se u zatvorskom restoranu hrane i zaposleni, ali najveći dio ovog iznosa ipak otpada na potrebe osuđenika i pritvorenika. I tako, dok se na slobodi mnogi pitaju kako spojiti kraj s krajem, iza zatvorskih zidina, makar kad je riječ o tanjiru, stvari izgledaju prilično stabilno, prenosi Srpskainfo.
Jer zatvorski život možda i nije lak, ali ni džabe ne dolazi. Bar ne poreskim obveznicima.
Društvo
REVIZIJA ILI ŠMINKANJE? Novi direktor IRB RS produžio radno vrijeme, zaposleni sumnjaju u pravu namjeru!

Novi vršilac dužnosti direktora Investiciono – razvojne banke (IRB) Republike Srpske Boris Knežević produžio je radno vrijeme za sve rukovodioce, direktore svih sektora, ali i izvršne direktore do 18:00 časova zbog revizije poslovanja, koju inače provodi lično on, saznaje portal CAPITAL.
Odluka je izazvala pravu pometnju među zaposlenima koji su ostali zatečeni njegovim namjerama.
Iz IRB-a navode da Knežević reviziju obavlja nakon 18 časova kada završi sa svima i dobije informacije nakon čega vrši analizu dostavljene dokumentacije u skladu sa Zakonom o računovodstvu i finansijama Republike Srpske.
Dodaju da je kvalifikovan jer ima znanje ovlašćenog sudskog vještaka i licenciranog internog revizora iz oblasti bankarstva.
„Dodatna olakšavajuća okolnost je ta što je v.d. direktora, preuzimanjem dužnosti, zatekao i proces eksterne revizije, koji je još u toku, što mu omogućava brzinu u radu i kvalitet informacija“, stoji u odgovoru IRB-a.
Oni tvrde da ostali radnici rade kao i do sata, od osam do 16:00 časova.
Podsjećamo, Knežević je na čelo IRB-a došao nakon što je prethodni vršilac dužnosti direktora Srđan Jovanović podnio ostavku, navodno iz zdravstvenih razloga.
-
Hronika2 dana ago
MLADIĆ zaprosio djevojku podmetnuvši požar, a ONDA DOŠAO NJEN MUŽ, pa ih natjerao da bosi gase vatru!?
-
Društvo3 dana ago
KAKVA DIVNA VIJEST! Od Banjaluke do Zagreba ponovo će se moći vozom
-
Politika3 dana ago
DODIK TVRDI! “Islamistički ekstremizam buja u BiH, A SVIJET ĆUTI”
-
Hronika2 dana ago
TRAGEDIJA KOJA LOMI SRCE! ŽOTA POGINUO samo desetak dana nakon što se oženio MAJKOM SVOJE TROJE DJECE
-
Banjaluka3 dana ago
NEČASNE RADNJE PREDSJEDNIKA SKUPŠTINE! Ninković traži povećanje plata vaspitačima, ALI PREĆUTKUJE ISTINU!
-
Svijet1 dan ago
HAOS U NJEMAČKOJ! Srbin zbog sina napao tri vaspitačice u vrtiću
-
Politika3 dana ago
VUKOMANOVIĆ ” Penzioneri jedva čekaju da Dodik ode u penziju, JER DODIK SVE ZAKONE PRILAGOĐAVA SAMO SEBI”
-
Politika3 dana ago
KOMŠIĆ U BOLNICI! Hospitalizovan u “Centru za srce”