Konkretno, sud je donio odluku u predmetu broj U-16/22 kojom je utvrđeno da Odluka o donošenju Regulacionog plana dijela centralnog područja grada Banjaluka („Službeni glasnik Grada Banjaluka“ broj 48/18) nije u saglasnosti sa Ustavom Republike Srpske i Zakonom o uređenju prostora i građenju („Službeni glasnik Republike Srpske“ br. 40/13, 106/15, 3/16 i 84/19).
– Sud je, naime, ocijeno da donosilac ovog akta, u postupku pripreme, izrade i donošenja osporene odluke nije postupao saglasno relevantnim odredbama Zakona o uređenju prostora i građenju, čime je istovremeno narušio i ustavno načelo zakonitosti – objavljeno je na sajtu Ustavnog suda.
U prevodu, bivša gradska administracija nije ispoštovala baš sve procedure kada se donosio sporni regulacioni plan.
Svađe
Mještani ulica Aleja Svetog Save i Sime Šolaje okupili nekoliko puta u da zaustave radove na privremenom putu koji bi iz Aleje Svetog Save ulazio u jednosmjernu ulicu. Tražili su da se radovi zaustave jer su uputili žalbu na rješenja i dozvole koje je Grad izdao i da se radovi suspenduju dok se pravna procedura žalbe ne završi. Pridružio im se i gradonačelnik Banjaluke, ali i pojedini odobornici i poslanici.
Ovaj period obilježile su i burne javne rasprave u koje su tih dana bile uprte sve oči javnosti. Gradonačelnik je sve vrijeme ponavljao:
– Tražim rješenje kojim će biti zadovoljni i stanari i Grad i investitor.
Njegov prioritet, kako kaže, bilo je kako spasiti grad milionskih tužbi. Nakon trogodišnjih pregovora, ipak je uspio.
Park umjesto zgrade