Connect with us

Banjaluka

STARI I UMJETNIČKI ZANATI predstavili Banju Luku na Sajmu u Kikindi! PODRŽAO IH GRAD

Uz podršku Odjeljenja za privredu i lokalni ekonomski razvoj, samostalni preduzetnici koji obavljaju djelatnost starih i umjetničkih zanata i domaće radinosti su u Kikindi izložili svoje proizvode i predstavili Banju Luku na tradicionalnom 16. „Mini sajmu preduzetništva“. Sajam je organizovan od strane Opšteg udruženja preduzetnika Kikinda, u okviru 38. „Dana ludaje“, a u saradnji sa Gradom Kikinda i podršku Privredne komore Srbije i Privredne komore Vojvodine.

Na sajmu, koji je održan 16. i 17. avgusta, svoje proizvode su izložili: „Vunovlačar“ SP Goran Irić, „Bojan – Plet“ SP Savka i Aleksandar Antić, Izrada suvenira „Vintage“ SP Branka Stanković i Umjetničko stvaralaštvo „Dantea Handmade“ SP Dragana Čorokalo, te ujedno predstavili i Grad Banju Luku kroz svoje rukotvorine na kojima dominira zmijanjski vez kao zaštitni simbol banjalučke regije.

-Grad je prepoznao značaj očuvanja starih i umjetničkih zanata i domaće radinosti jer pružajući podršku ovoj djelatnosti čuvamo i našu tradiciju i dio našeg folklora od izumiranja. Pored subvencija koje Grad, svake godine, dodjeljuje starim i umjetničkim zanatima i domaćoj radinosti, ove godine je u sklopu Dana Petra Kočića organizovan i Prvi sajam starih i umjetničkih zanata i domaće radinosti, sa ciljem promocije i veće vidljivosti ovih djelatnosti čije rukotvorine zaslužuju pažnju – kazala je ovlašteni potpisnik u Odjeljenju za privredu i lokalni ekonomski razvoj, Aleksandra Simić.

Takođe, kako je istakla – u cilju promovisanja ove grane preduzetništva, Grad je podržao odlazak predstavnika ovih djelatnosti na Mini sajam preduzetništva u Kikindu kako bi predstavili svoje rukotvorine, ali i ostvarili kontakte sa onim koje se bave istom djelatnošću.

-Ovi susreti su dobra polazna osnova za buduću saradnju i poziv za učešće na našem sajmu starih i umjetničkih zanata i domaće radinosti, koji će organizovati Grad i iduće godine – navela je Simić, te dodala da je namjera Grada da Sajam starih i umjetničkih zanata i domaće radinosti dobije regionalni karakter, te postane tradicionalan.

Banjaluka

Održan sastanak radne grupe za SMANJENJE RIZIKA OD KATASTROFA

Održan je sastanak radne grupe odnosno lokalne platforme za smanjenje rizika od katastrofa, tokom kojeg su definisani ciljevi, te aktivnosti u strateškom i operativnom opredjeljenju, a u cilju smanjenja rizika od određenih opasnosti.

Naime, riječ je o drugoj fazi implementacije Programa „Smanjenje rizika od katastrofa za održivi razvoj u BiH“, koji finansiraju Vlada Švajcarske i Ujedinjene nacije, a sprovode agencije UN-a u BiH i to: Razvojni program Ujedinjenih naroda – UNDP, Dječiji fond Ujedinjenih naroda – UNICEF, Organizacija Ujedinjenih naroda za obrazovanje, nauku i kulturu – UNESCO, Populacijski fond Ujedinjenih naroda – UNFPA i Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda – UNFAO), u partnerstvu s domaćim institucijama vlasti.

Inače, prva faza Programa je trajala od 2019. do 2023. godine, a sada je započeta druga faza koja će trajati do 2027.godine.

Podjećamo,Grad Banja Luka zajedno sa još deset lokalnih zajednica u BiH, aktivno učestvuje u implementaciji međunarodnog Programa „Smanjenje rizika od katastrofa za održivi razvoj u BiH“.

Nastavi čitati

Banjaluka

FILOZOFSKI FAKULTET I BANSKI DVOR organizuju predavanje „Djeca i ekrani – kada je previše?“

Filozofski fakultet Univerziteta u Banjoj Luci i Kulturni centar Banski dvor organizuju 20. juna predavanje pod nazivom „Djeca i ekrani – kada je previše?“. Predavanje će biti održano u 18.00 časova u Vijećnici Banskog dvora.

Kako su istakli organizatori, ovo predavanje je dio serije edukativnih događaja koje organizuju sa ciljem da pomognu sugrađanima da se suoče sa različitim izazovima modernog života, te da ih podstaknu na zdravije i produhovljenije životne stilove.

Predstojeće četvrto predavanje na temu „Djeca i ekrani – kada je previše?“ održaće vanredna profesorica Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci, prof. dr Slavica Tutnjević.

-Da li je, kako i koliko u današnje vrijeme moguće i potrebno kontrolisati i ograničiti pristup digitalnim tehnologijama kod djece počev od najranijeg uzrasta pa sve do adolescencije? Razgovaraćemo o najčešćim načinima korištenja digitalnih tehnologija od strane djece i mladih, o uticaju digitalnih tehnologija na mentalno zdravlje djece i mladih, te o digitalnim vidovima zavisnosti – kako ih možemo prepoznati i šta možemo učiniti da se spriječe. Biće govora i o najčešćim problemima sa kojima se djeca susreću na internetu, koja, pored prekomjernog korištenja, uključuju govor mržnje i nasilje putem društvenih i komunikacijskih mreža, izazove, seksting, iznude, itd. Konačno, zaključićemo sa smjernicama za sigurno i pametno korištenje digitalnih tehnologija u skladu sa uzrastom i potrebama djece – navedeno je u saopštenju.

Ulaz na predavanje je slobodan.

Nastavi čitati

Banjaluka

OMLADINSKA RAZMJENA U BANJALUCI POD NAZIVOM „Uključivanje mladih kroz umjetničko izražavanje“

Počela je međunarodna Erasmus+ razmjena mladih „Uključivanje mladih kroz umjetničko izražavanje“, koju organizuje italijanska nevladina organizacija ARCI Chieti u saradnji sa Udruženjem „Zdravo da Ste“ Banja Luka.

U projektu učestvuje 37 mladih i omladinskih lidera iz Italije, Francuske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Portugala i Njemačke.

Saopšteno je ovo iz Udruženja „Zdravo da Ste“ Banja Luka.

Tanja Boromisa, izvršna direktorica udruženja „Zdravo da Ste“, kazala je da je glavni cilj projekta direktno uključivanje mladih ljudi u kulturni i društveni život u Banjoj Luci, kako bi se podstaklo, osnažilo i unaprijedilo njihovo aktivno građanstvo i društveni angažman na evropskom nivou.

Giorgio Micoli, lider grupe ARCI Chieti i koordinator projekta, kazao je da će učesnici imati priliku da izraze i podijele svoja mišljenja i kreativnost, stičući nove vještine i metodologije kroz edukativni put koji se sastoji od tri praktične radionice: Murali/Grafiti, Grafičko novinarstvo i Medija tim.

-Na kraju, učesnici će predstaviti rezultate razmjene mladih lokalnoj zajednici u Banjoj Luci, podržavajući lični angažman i podstičući uključenost mladih u razvoj zajednice. Pored toga, specifične radne sesije će detaljnije istražiti kako primijeniti stečeno znanje u lokalnim i međunarodnim kontekstima, uz pregled predstojećih aktivnosti u Italiji – naveo je on.

Mario Serrao, predsjednik ARCI Chieti, zaključio je da su umjetnički procesi jedan od najefikasnijih načina za mlade da izraze svoje želje i ideje.

-Oni služe kao alati za interakciju sa društvom, lokalnim kontekstima i vršnjacima. Ključno je inicirati i konsolidovati puteve inkluzije i refleksije o njihovoj društvenoj ulozi kroz umjetnost i kulturu, omogućavajući ovim mladim ljudima da slobodno izraze svoje aspiracije, zamisle buduće perspektive i promovišu bolje stilove života – poručio je Serrao.

Omladinska razmjena „Uključivanje mladih kroz umjetničko izražavanje“, održava se u Banjoj Luci do 20. juna. Projekat je podržan od strane Erasmus+ programa i Italijanske agencije za mlade.

Nastavi čitati

Aktuelno