Connect with us

Politika

Žestoka borba za glasove u FBiH: Svi žele srpska mjesta

Za srpske glasove se vodi žestoka borba i u FBiH s ciljem stvaranja što boljih startnih pozicija pred formiranje federalnog Doma naroda, a upućeni smatraju da će se ponoviti situacija iz ranijih izbornih ciklusa nakon kojih su Srbi sa lista SDA, SDP-a BiH, HDZ-a, liberala i ostalih vodili glavnu riječ o pravima i potrebama pripadnika tog naroda u tom entitetu.

Predstavnici stranaka sa srpskim predznakom koje djeluju u FBiH ni ovaj put, u susret opštim izborima raspisanim za 2. oktobar, nisu uspjeli da se dogovore i izađu sa zajedničkom listom, a ponovo su na listama partija sa adresom u FBiH brojni koji se izjašnjavaju kao Srbi i koji žele da uđu u kantonalne skupštine.

Koliko je u pojedinim sredinama situacija usijana, ukazuje nedavni slučaj iz Goražda, gdje je Natašu Todorović, kandidatkinju stranke BH Demokrati Džebrail Bajramović, fizički napao Dragan Milović, suprug predstavnice u kantonalnom parlamentu i delegata u Klubu Srba u Domu naroda FBiH Daliborke Milović, koja je član Liberalne stranke.

Todorovićeva je odmah ustvrdila da je motiv napada njena kandidatura i borba za glasove povratnika Srba, a zamjenik predsjednika mostarskog Gradskog vijeća Velibor Milivojević (SNSD) za “Glas Srpske” kaže da je to samo jedan od primjera kako se svi bore za glasove Srba, mahom povratnika.

– Kada je u pitanju Hercegovačko-neretvanski kanton, napravljen je iskorak i nadamo se da ćemo nakon ovih izbora konačno imati svog poslanika i u kantonalnoj skupštini. Srbi povratnici su stalno izloženi pritiscima jer se kroz uslovljavanje, obećanjem poslova te drugih interesa nastoje i pridobiti od stranke kandidata koji su na listama stranaka koje ne nose srpski predznak – istakao je Milivojević.

Na njihovim listama je, kaže, nemali broj Srba.

– Nemam ništa protiv bilo kojeg Srbina koji osjeća ili misli da treba da bude na nekoj drugoj listi, ali imam protiv toga šta urade, odnosno ne urade za Srbe tokom svog mandata. Jedino Srbin iz stranke sa srpskim predznakom može na adekvatan način da zastupa srpske interese, traži sve što im je potrebno i što im pripada – istakao je Milivojević.

Predsjednik SNS-a FBiH Duško Radun, koji predvodi listu “Srpska sloga” u Livanjskom kantonu na kojoj su još i SP, DNS, PDP i SDS, za “Glas Srpske” kaže da u tom kantonu nema problema kao u ostalima jer imaju kapaciteta da izaberu legitimne srpske predstavnike. Ipak, ne krije da ima Srba koji rade za druge, što je, tvrdi, viđeno na promociji HDZ-a BiH u Drvaru.

– Samim tim pomažu Srbima koji su na njihovoj listi, ali kod nas je daleko bolje nego u ostalim kantonima kada je u pitanju izbor predstavnika Srba u kantonalnoj skupštini te kasnije Domu, za razliku od Sarajeva, Zenice i drugih – rekao je Radun i dodao da bi situacija bila dosta povoljnija da su oni iz stranaka sa srpskim predznakom složniji i iskreniji jer bi imali barem šest ruku i mogli da predlažu kandidate za rukovodeća mjesta.

Jedan od posljednjih primjera popunjavanja srpskih pozicija u FBiH, koji je uzburkao javnost, bio je dodjela mandata za Dom naroda Elvisu Živkoviću, delegatu iz reda srpskog naroda iz Posavskog kantona. Živković se, s druge strane, prema tvrdnjama, na izborima 2012. izjasnio kao Hrvat.

Procedura

Federalni Dom naroda čini 58 delegata, odnosno po 17 iz konstitutivnih naroda te sedam iz reda ostalih, a koji su prethodno na izborima izborili mjesta u kantonalnim skupštinama u FBiH. Centralna izborna komisija BiH još nije donijela odluku o načinu popune tog Doma naroda, odnosno o broju delegata koji će se birati iz svakog od kantona. Predstavnički dom Parlamenta FBiH se sastoji od 98 poslanika koji se biraju na izborima.

Politika

PORODICAMA U RS PRIJETI GLAD! Materinski dodatak 405 KM, PDP traži hitno povećanje

Poslanici PDP-a u Narodnoj Skupštini Republike Srpske, Tanja Vukomanović i Bojan Kresojević predaće inicijativu Vladi Republike Srpske za povećanje materinskog dodatka na iznos minimalne plate.

Pozvali su Vladu RS da za 2025. godinu usvoji materinski dodatak u visini od 100% minimalne plate za 2024. godinu, te da za Program rada Narodne skupštine predloži izmjene Zakona o dječijoj zaštiti. Ovim izmjenama Zakona potrebno je utvrditi materinski dodatak u visini minimalne plate u tekućoj godini, po automatizmu.

– Potrebno je povećati materinski dodatak i izjednačiti ga sa visinom današnje minimalne plate, jer od 2017. godine od kako je donesen taj dodatak iznosi 405 KM. Vlada Republike Srpske se ne bavi pronatalitetnom politikom i pronatalitetnim mjerama – rekla je Vukomanović.

Podsjetila je da današnja potrošačka korpa ne može da prati sve veća poskupljenja i upitala je nadležne u Vladi Republike Srpske kako misle da porodice prežive ogromna poskupljenja sa istim primanjima?

– Litra ulja 2018. koštala je 1.70 – danas košta 3.00 KM, kilogram piletine 2018. 4,46 – danas 12,67, mlijeko 2018. 1.40 – danas 2.30 KM, riža 2018. 2,52 – danas 4.50 KM, ulošci 2018. oko 2 KM – danas 3,29 KM, pelene 2018. 14 KM danas 27,40 KM, školska sveska 2018. bila je 0,40 KM danas 1,41 KM. Ovo su zvanični podaci institucija Republike Srpske– navela je Vukomanović.

Kresojević podsjeća da se uprkos svim poskupljenjima materinski dodatak do danas nije povećao, te je u 2024. godini iznosio svega 45% minimalne plate.

– Od 2017. do danas minimalna plata je povećana za više od 100%, samim tim prihodi budžeta od poreza na dohodak su veći za duplo. Takođe, prihodi Fonda za dječiju zaštitu su povećani sa 80 na 160 miliona KM, dok je povećanje materinskog dodatka izostalo. Ovo je najbolji primjer kako ne treba voditi pronatalitetnu politiku – rekao je Kresojević.

Dodao je da zemlju ne čine budžet, porezi i vlast, već ljudi i da zbog toga treba raditi na demografskom razvoju.

Nastavi čitati

Politika

“PONIZILI I OSRAMOTILI” Crnadak se obrušio na SNSD zbog hitne sjednice Predstavničkog doma

Niko nije ponizio i osramotio Narodnu skupštinu Republike Srpske kao ova većina na čelu sa SNSD i Stevandićem.

Poručio je ovo šef Kluba poslanika u Narodnoj skupštini RS, Igor Crnadak komentarišući sazivanje današnje hitne sjednice Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.

Na dnevnom redu pomenute sjednice trebala bi se naći 2 prijedloga zakona čiji je predlagač Savjet ministara BiH.

– Čim su se prepali da bi mogli ispasti iz Savjeta ministara i poštujući Šmitovu odluku o poništenju zaključaka, Radmanović i SNSD su odmah zakazali današnju sjednicu Predstavničkog doma – napisao je Crnadak na društvenim mrežama.

Toliko, kaže on, pogaženih zakona, odluka i zaključaka, toliko nedostatka dostojanstva i ozbiljnog državničkog djelovanja.

– Toliko isfoliranog i lažnog busanja u prsa, glumljenja nekakve čvrstine, a u pozadini toliko slabljenja naše najvažnije institucije. Čak su nas i mediji u Sarajevu počeli ismijavati, znajući da sve što Narodna skupština usvoji već sutra ne važi – napisao je Crnadak.

Podsjećamo, poslanici su na posebnoj sjednici Narodne skupštine RS u decembru prošle godine usvojili, između ostalih, i zaključke o prijedlozima zakona o graničnoj kontroli i zaštiti ličnih podataka Bosne i Hercegovine, a koji su u parlamentarnoj proceduri Parlamenta BiH kao neophodni na putu ka Evropskoj uniji.

U zaključku obavezuju Vladu Republike Srpske da u roku od 30 dana uputi u proceduru zakon kojim bi bila uređena procedura razmatranja pitanja o kojima odlučuje Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine.

– Narodna skupština Republike Srpske zadužuje skupštinski Zakonodavni odbor da pripremi amandmane na Prijedlog zakona o zaštiti ličnih podataka BiH i izjasni se o Prijedlogu zakona o graničnoj kontroli BiH, te sve dostavi srpkim predstavnicima u Parlamentarnoj skupštini BiH – navodi se u zaključku

Nastavi čitati

Politika

RiTE Ugljevik ponovo van pogona, RADNICI ZABRINUTI!

Nedavni pokušaj nabavke i dovoza uglja iz rudnika Bistrica kod Prijedora bio je bezuspješan, jer se ispostavilo da je vema lošeg kvaaliteta.
Rudnik i termoelektrana Ugljevik ponovo je van pogona, a za sutra je najavljen okupljanje nezadovoljnih radnika ispred upravne zgrade.

Nedostatak uglja razlog je ponovnog prestanka proizvodnje u RiTE Ugljevik.
Nedavni pokušaj nabavke i dovoza uglja iz rudnika Bistrica kod Prijedora bio je bezuspješan, jer se ispostavilo da je vema lošeg kvaaliteta.

Kako saznaje BN, nabavljeno je 10.000 tona uglja, za koji se ispostavilo da je veoma lošeg kvaliteta i da nije čist ugalj.

“Ono što je posebno šokantno jeste da je za takav ugalj izdvojeno oko milion evra ili skoro dva miliona maraka i to bez procedura i javne nabavke,
kako nalaže zakon”, tvrdi naš izvor i dodaje da se na taj način svjesno rudnik dovodi u bezizlaznu situaciju.

(BN) Foto: BN

Nastavi čitati

Aktuelno