Connect with us

Društvo

KO I KAKO ODLUČUJE O INTERESIMA NAŠE DJECE? Ministarstvo pravde pojasnilo SPORNE STAVKE novog Porodičnog zakona

Novi Porodični zakon RS, koji je stupio na snagu početkom septembra, izazvao je mnogo polemike, pa čak i bijes među roditeljima.

Iz Ministarstva pravde RS poručuju da nema razloga za strah i da većina stavki u zakonu nisu nove, a pojedine se primjenjuju već 40 godina.

Udruženje “Roditelji za prava djece” prošle nedjelje poslalo je otvoreno pismo žaleći se na nekoliko članova novog zakona (Član 102. i 119.), a najviše zbog straha od “prevelike” uloge Centra za socijalni rad RS u uređenju odnosa roditelja i djece.

Ono što roditeljima “bode oči” u zakonu jesu odredbe koje se odnose na odlučivanje u slučaju nesaglasnosti između roditelja, tj. načini izuzimanja djeteta iz porodice bez odluke suda i stavke o raspolaganju dječijom štednjom, o čemu mora odlučiti Centar za socijalni rad (CZSR).

Iz Ministarstva tvrde da novi Porodični zakon omogućava Centru za socijalni rad da dijete privremeno izdvoji iz porodice, ali samo na osnovu rješenja suda koje se ne može odložiti, čak ni u slučaju žalbe i na osnovu odluke CZSR, u “ekstremnim” slučajevima, ali kao privremeno rješenje do odluke suda.

“Pravo je djeteta da živi sa roditeljima (član 85. zakona). Republika Srpska je preuzela obavezu zaštite djeteta (od zanemarivanja, zlostavljanja, nasilja i svake vrste eksploatacije (član 92. zakona). O izdvajanju djeteta iz porodice odlučuje sud (član 120. član 85. Porodičnog zakona), a samo ako su ugroženi život i zdravlje djeteta, organ starateljstva može privremeno (do odluke suda, jer ovaj postupak traje određeno vrijeme) izmjestiti djete iz porodice (član 119. zakona )”.

Pojednostavljeno govoreći, sud će reagovati samo ukoliko je ugrožen život djeteta, a u pitanju je privremena mjera.

“Ako bi žalba odlagala izvršenje rješenja, onda bi bila nastavljena situacija u kojoj su ugroženi život i zdravlje djeteta (npr. zlostavljanje djeteta, nepreduzimanje mjera zdravstvene zaštite, mentalna bolest roditelja, i sl.), a to je rizik koji se ne može prihvatiti. Nepostupanje u takvim situacijama može dovesti do fatalnih ili nepopravljivih posljedica za djete, jer su ugroženi život i zdravlje djeteta”.

U resornom ministarstvu kažu da ova praksa nije nova i da je ovo rješenje je bilo prisutno i u Porodičnom zakonu SRBiH iz 1979. godine, koji se primjenjivao od 1979. do 2002. godine (čl. 100.), Porodičnom zakonu Republike Srpske iz 2002. godine (član 97. stav. 1.), koji se primjenjivao od 2002. do 2023. godine, kao i u važećem zakonu.

“Do sada u praksi nisu zabilježeni problemi u vezi sa primjenom ovog pravnog instituta, koji se primjenjuje više od četiri decenije”, zaključili su oni.

Udruženje roditelja skrenulo je pažnju i na član 102. stav. 2. zakona prema kojem, kako su tvrdili, CZSR preuzima ulogu roditelja i umjesto njih u slučaju nesaglasnosti, donosi odluke o bitnim pitanjima koja utiču na život djece.

U Ministarstvu pravde kažu da razlog za kreiranje i primjenu ovog rješenja jeste da roditelji zajednički odlučuju o pitanjima koja bitno utiču na život djeteta, čak i u slučaju kada roditeljsko pravo vrši samo jedan od njih.

“Pitanjima koja bitno utiču na život djeteta, u smislu ovog zakona, smatraju se obrazovanje djeteta, promjena ličnog imena, preduzimanje većih medicinskih zahvata nad djetetom, promjena prebivališta djeteta, izdavanje putnih isprava djetetu i raspolaganje imovinom djeteta velike vrijednosti”, objasnili su u Ministarstvu pravde za Mondo.

Dalje se navodi da stanje ličnih odnosa između roditelja ne može isključiti pravo bilo kojeg roditelja da učestvuje u podizanju i vaspitanju svog djeteta.

“Ukoliko roditelji ne mogu postići saglasnost o nekom od pitanja koja bitno utiču na život djeteta, mora postojati rješenje za takvu pat poziciju (uloga Centra za socijalni rad), jer niti jedan od roditelja u ovim stvarima ne može imati eksluzivno pravo”.

Takođe, u Ministarstvo smatraju da odvojen život roditelja ili razvod, ne može biti razlog da jednog od njih zakonodavac liši učestvovanja u donošenju odluka koje su bitne za život djeteta – a to je princip odgovornog roditeljstva.

“Razvod braka ili prekid vanbračne zajednice je odluka supružnika (partnera), i ona ne bi smjela imati karakter odluke da se jedno od njih lišava mogućnosti da učestvuje u odrastanju i podizanju djeteta. I ovo je široko prihvaćen standard u svim modernim porodičnim zakonodavstvima”, zaključuju u Ministarstvu.

Društvo

ZNATE LI DO KADA TRAJU “NEKRŠTENI DANI”? Postoje posebni običaji vezani za ovaj period

Prema starim srpskim vjerovanjima, period od 10. do 19. januara poznat je kao “nekršteni dani” i smatra se vremenom kada posebne opasnosti vrebaju.

Narod kaže da nekršteni dani nisu dobro vrijeme za rađanje. Vjeruje se da će dijete koje dođe na svijet između Božića i Bogojavljanja biti bolešljivo i nesrećno. Da bi se mališani “odbranili od uroka”, stari su smislili ovo – djeca rođena u Nekrštene dane moraju svake godine u tom periodu da sa sobom nose posebnu košulju, tkanu na kaminu.

Nekršteni dani uvijek su mrsni, a ne posti se čak ni srijedom ni petakom. Samo je Krstovdan dan za post, a on pada neposredno uoči Bogojavljanja.
Vjeruje se da ove sile vladaju tokom noći – od zalaska sunca do prvih pijetlova. Narodno predanje upozorava da u tom periodu ne treba izlaziti iz kuće, jer onaj ko se usudi da putuje noću može doživjeti nesreću. Ako je izlazak neophodan, savjetuje se da osoba sa sobom nosi zaštitne predmete poput bijelog luka, krsta ili oštrog metalnog predmeta.

Nastavi čitati

Društvo

REKORDAN BROJ PRIJAVLJENIH! Zimska škola fizike okupila više od 90 učenika iz Srpske i Srbije

Sedma po redu Zimska škola fizike u Trebinju okupiće ove godine rekordan broj učenika viših razreda osnovnih škola i srednjoškolce, jer je, osim 45 učenika koji su stigli iz Republike Srpske i Srbije, prijavljeno najmanje još toliko đaka iz trebinjskih škola, pa se očekuje da ih bude preko stotinu.

Predavanja i vježbe će se, kao i prethodnih godina, odvijati u prostorijama Gimazije “Jovan Dučić” i Fakulteta za proizvodnju i menadžemnt u ovom gradu, gdje će se, prema riječima direktora Gimnazije Dobroslava Slijepčevića, koji je i profesor fizike i jedan od inicijatora – u naredna četiri dana učenici susresti sa zadacima i praksom koju nemaju u redovnoj nastavi.

“Naš cilj od početka i jeste da sa učenicima radimo po cjelodnevnom programu i produbljujemo njihova znanja iz oblasti fizike, radeći zadatke sa raznih takmičarskih nivoa, ali će učestvovati i u izvođenju eksperimenata kojima se dokazuju važenja nekih od osnovnih zakonitosti fizike”, kazao je Slijepčević.

Napominjući da će se zadaci rješavati u dnevnim terminima, a u večernjim časovima na Fakultetu za proizvodnju i menadžment slijedi eksperimentalni dio i zanimljiva predavanja iz oblasti fizike koja su u domenu popularne nauke, on kaže da će predavači prenositi i svoja iskustva.

Zanimljivo je i da će među desetak predavača biti pet profesora fizike i nekoliko studenata elektrotehnike i fizike, bivših polaznika ove škole.

“Specifično je i to da će predavanje držati i naš učenik Vuk Janković, pobjednik brojnih evropskih i svjetskih takmičenja iz fizike, jedna asistentkinja na Fakultetu za proizvodnju i menadžment koja je bila naša učenica, a zanimljivo je da su ovdje i tri naša učenika koja će ove godine ići u priznatu Istraživačku stanicu Petnica”, dodaje Slijepčević.

Marija Čavić, učenica drugog razreda beogradske Elektrotehničke škole “Nikola Tesla”, napominje da u njenoj školi imaju dobre uslove za izvođenje nastave iz oblasti fizike, i kada su u pitanju eksperimentalni radovi, ali se i za ova četiri dana u Trebinju nauči dosta.

“Učesnik sam ove škole već treći put i uvek joj se rado vraćam, prvo zbog kvaliteta nastave koju ovde imamo i zbog moje ljubavi prema fizici, ali i zbog društva koje sam ovde stekla i razmene iskustava sa njima koja su takođe dragocena”, kazala je ona.

Njena drugarica iz Modriče Ružica Đurić tehničku školu pohađa u Bijeljini i po drugi put dolazi u Trebinje na Zimsku školu fizike, jer joj je, kako kaže, potpuno promijenila pogled na ovu nauku.

“U ovoj Školi radimo i teže zadatke i više laboratorijskih vježbi, što nemamo baš prilike raditi na redovnoj nastavi, a što mene još više intrigira i privlači fizici jeste da se eksperimentima može dokazati da zadaci nisu samo suvoparni brojevi, već nešto što se može u praksi primijeniti”, dodaje Ružica.

Školu, koja će trajati do 17. januara,  i ove je godine organizovalo Društvo fizičara istočne Hercegovine, uz pokroviteljstvo Grada Trebinja, čija je načelnica Odjeljenja za kulturu Slađana Skočajić na otvaranju pozdravila sve učesnike i potvrdila da će ovako dobre projekta lokalna uprava i ubuduće podržavati.

Nezavisne novine

Nastavi čitati

Društvo

NEKI ĆE VAS IZNENADITI! Ovo će biti NAJTRAŽENIJI POSLOVI u 2025.

Inženjer za vještačku inteligenciju i konsultant za vještačku inteligenciju biće najbrže rastući poslovi u 2025. godini, pokazalo je istraživanje LinkedIna.

CNN navodi da je ta društvena mreža analizirala milione poslova na osnovu korisničkih ažuriranja od januara 2022. do jula 2024., utvrđujući primjetan rast u industriji vještačke inteligencije, kao i novootkriveno interesovanje za ugostiteljstvo i putovanja.

Vještačka inteligencija, ističu, postala je najnovija popularna tema u Silikonskoj dolini, jer su kompanije poput OpenAI-a lansirale chatbotove koji mogu raditi sve, od vođenja razgovora i predlaganja recepata do obrade slika, iako s povremenim greškama koje izazivaju veliku pažnju, pišu Financije.hr.

Međutim, nisu svi poslovi bili usmjereni na vještačku inteligenciju ili čak visokotehnološki. Treće mjesto zauzeo je fizioterapeut, dok su menadžer za razvoj radne snage i savjetnik za putovanja zaokružili prvih pet.

LinkedIn svoj godišnji spisak “Poslova u usponu” predstavlja kao “mapu puta” za budućnost rada.

“Od porasta uloga povezanih s vještačkom inteligencijom do ponovnog oživljavanja poslova u sektorima putovanja i ugostiteljstva, lista za 2025. ističe sektore s održivim rastom u današnjoj promjenjivoj radnoj snazi,” napisali su u svojoj objavi.

U međuvremenu, velike kompanije — uključujući lanac brze hrane McDonald’s — napustile su ili smanjile svoje prakse DEI (raznolikost, jednakost i inkluzija), a uloge vezane za raznolikost i inkluziju, prema LinkedIn-ovom izvještaju o korisničkim ažuriranjima, ne rastu tako brzo kao prethodnih godina.

Od 2018. do 2022. menadžeri za raznolikost i inkluziju bili su treći najbrže rastući naziv posla, a od 2019. do 2023. potpredsjednik za raznolikost i inkluziju zauzimao je sedmo mjesto. U najnovijem izvještaju te uloge uopšte nisu ušle u top 25, prenosi Bankar.me.

Nastavi čitati

Aktuelno