Connect with us

Društvo

DANAS JE KRSTOVDAN! Pravoslavni hrišćani obilježavaju dan kada je pronađen krst na kojem je Hristos razapet

Srpska pravoslavna crkva danas će obilježiti Vozdviženje Časnog krsta – Krstovdan, pomen na događaj kada je pronađen krst na kojem je raspet Isus Hristos.

Časni krst je pronašla carica Jelena, majka cara Konstantina Velikog, kada je bila na poklonjenju Hristovom grobu u Jerusalimu.
Nakon što je preuzeo vlast nad cijelim Rimskim carstvom, car Konstantin Veliki želio je da obnovi hrišćanske svetinje u Svetoj zemlji.

Jedna od najvećih želja Svetog cara Konstantina i njegove majke, Svete carice Jelene, bila je da pronađu Časni Krst na kojem je bio raspet Isus Hristos.
Carica Jelena je nakon mnogo muke i truda uspjela da dozna gdje se nalazi Časni Krst i naredila je da se kopa zemlja.
Nakon izvjesnog vremena, kopači osjetiše divan miris iz zemlje, a nedugo zatim otkopaše i tri krsta, tablicu na kojoj je pisalo “Isus Nazarećanin, car Judejski” i klinove kojima je bio prikovan za Krst.

Ne mogavši da razaznaju na kojem je tačno krstu bio raspet Hristos, dosjete se da na mrtvaca, čija je pogrebna povorka prolazila, polože sva tri krsta.

Kada je Časni krst dotakao tijelo mrtvaca, on je vaskrsao, a Krst je odnesen na Golgotu.

Na vijest da je Časni Hristov krst pronađen, okupilo se mnoštvo naroda – svi su željeli da ga vide, dodirnu i cjelivaju.

Patrijarh Makarije odlučio je da podigne Krst na jedno uzvišenje.

Prvo uzdizanje, Vozdviženje, Časnog krsta dogodilo se 326. godine i od tada je Časni krst stajao u srebrnom kovčegu u Hramu Hristovog Vaskrsenja koji je carica Jelena potom podigla na Golgoti.

Taj dan se slavi kao Krstovdan, jedan od najznačajnijih praznika u godini.

I pored njene želje da ta relikvija ostane netaknuta, vijekovima je od Časnog krsta uzimana čestica po čestica i raznošena po cijelom svijetu.

Praznik je obilježen crvenim slovom i na taj dan se obavezno posti.

Krstovdan se uvijek obilježava 14. septembra po starom, odnosno 27. septembra po novom kalendaru.

Društvo

“Nijedna životinja neće biti povrijeđena” Potraga za krdom jelena koji UNIŠTAVAJU USJEVE na području Pala

FOTO: _GOROPRO_/INSTAGRAM/SCREENSHOT

Interventni tim Republike Srpske za zbrinjavanje velikih zvijeri tragaće sutra i u utorak, 8. jula, za manjim krdom jelena na području opštine Pale, koji već neko vrijeme uništavaju usjeve i vegetaciju u privatnim dvorištima i javnim površinama.
Cilj Interventnog toma je da jelene uspava i transportuje na sigurnu lokaciju u prirodu, gdje će se pridružiti ostaloj divljači, saopšteno je iz Opštinske uprave.

– Stanovništvo nema razloga za paniku i nijedna životinja neće biti povrijeđena – navedeno je u saopštenju.
Građanima je upućen apel da ako primjete jelene to prijave na broj telefona 065/510-322.
Srpska info

Nastavi čitati

Društvo

VRELO LJETO NAGLO STALO Kiša i grmljavina ruše temperaturu u BiH, srijeda najhladniji dan!

Hladni front koji će donijeti kišu i značajan pad temperature stigao je na Balkan. U popodnevnim časovima u BiH se očekuje početak padavina koje će temperaturu spustiti za čak 10 stepeni.

Padavine počinju danas i trajaće narednih nekoliko dana. Maksimalnih 30 koliko se očekuje u ponedjeljak, zamijeniće 20 stepeni u srijedu.

Kiša će aktivirati i alarme sutra. Zbog grmljavine i veće količine kiše koja će pasti aktivni su narandžasti meteoalarmi. Sutra će maksimalna temperatura iznositi 26, a minimalna 15.

Najhladnije će biti u srijedu. Minimalna će iznositi 13 stepeni i tako će ostati skoro čitavu sedmicu, dok će maksimalna biti tek 20 stepeni.

Padavine bi trebalo da prestanu u petak kada dolazi do postepenog rasta temperature. Rast bi mogao tek sljedeće sedmice da dosegne vrhunce kada će temperatura preći 30 stepeni, prenosi ATV.

Nastavi čitati

Društvo

SIPA IGNORIŠE ZABRANU! Uprkos zakonima Republike Srpske, akcije se nastavljaju širom Banjaluke!

Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) objavila je Prednacrt programa rada za 2026. godinu, iz kojeg se može zaključiti da oni nastavljaju sa svim svojim aktivnosima u Republici Srpskoj, pa su nabrojani i zadaci svih regionalnih kancelarija, uključujući i onu koja se nalazi u banjalučkom naselju Rebrovac.

Iako je Narodna skupština Republike Srpske, još u februaru, usvojila četiri zakona po hitnom postupku, kojima se, između ostalog, zabranjuje i djelovanje SIPA na području Srpske, akcije ove agencije, kojima smo svjedočili u proteklim mjesecima, ukazuju na to da su ta zakonska rješenja zapravo samo mrtvo slovo na papiru.

U prilog tome govori i upravo objavljeni Prednacrt programa rada Državne agencije za istrage i zaštitu za 2026. godinu, gdje se nijednom riječju ne spominje da će SIPA redukovati svoje aktivnosti u Srpskoj.

Štaviše, u ovom dokumentu, koji je u procesu konsultacija, navodi se da će aktivnosti biti rađene po naredbama i zahtjevima Tužilaštva BiH i Suda BiH, čije je djelovanje u Republici Srpskoj takođe “zabranila” Narodna skupština Republike Srpske.

Za narednu godinu u planu je, kako je, između ostalog, istaknuto, “sprovođenje zakonom propisanih aktivnosti, u skladu sa naredbama i zahtjevima Tužilaštva BiH i Suda BiH, na otkrivanju krivičnih djela organizovanog kriminala, kriminala u vezi sa trgovinom ljudima, opojnim drogama i ostalim krivičnim djelima”.

Nosilac tih aktivnosti, navedeno je, biće Kriminalističko-istražno odjeljenje, odnosno regionalne kancelarije Banjaluka, Mostar, Sarajevo i Tuzla.

Jedan od ciljeva SIPA za narednu godinu je i povećati broj i kvalitet prikupljenih informacija i obavještajnih podataka, za šta će biti zadužene brojne organizacione jedinice ove agencije, uključujući i sve četiri regionalne kancelarije, gdje spada i ona u Banjaluci.

Damjan Ožegović, viši istraživač i saradnik za pravne poslove u “Transparency Internationalu BiH”, podsjeća da se i raniji zakoni, koje je usvojila Narodna skupština Republike Srpske, ne poštuju niti sprovode te je naveo i primjer.

“Čini mi se da je sve počelo zakonom kojim je predviđeno formiranje agencije za lijekove i medicinska sredstva Republike Srpske. Taj zakon je i usvojen, a onda je vladajuća stranka na kraju dobila rukovodeće mjesto u postojećoj agenciji na nivou BiH. Dakle, iako je taj zakon usvojen, agencija na nivou Republike Srpske nikad nije formirana”, rekao je Ožegović u izjavi za “Nezavisne novine”.

Sudeći prema njegovim riječima, mnogo toga govore i policijske akcije koje je SIPA izvodila širom Republike Srpske, a nakon usvajanja zakona kojim joj se zabranjuje djelovanje u Srpskoj.

“Očigledno je da pripadnici SIPA nisu spriječeni u tim akacijama. Štaviše, u tome su im pomagale institucije i agencije za sprovođenje zakona u Republici Srpskoj. Tako da je ovaj zakon samo mrtvo slovo na papiru”, naglasio je Ožegović.

Nije iznenađen ni Darko Babalj, član Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost BiH, koji ističe da je očekivano da će SIPA nastaviti aktivnosti u Srpskoj.

“Čemu onda služi zakon koji je usvojen? Služi u dnevnoj politici, u dizanju tenzija u BiH, jer nema se rješenja u Republici Srpskoj za pitanja privrede, školstva, zdravstva, odlaska stanovništva itd. Onda političari koji su na vlasti u zadnjih 20 godina izmišljaju teme da bi se bavili njima, umjesto stvarnim problemima”, kaže Babalj.

Prema njegovim riječima, očekuje se da će SIPA i naredne godine raditi isto što i prethodnih.

“Ona radi danas, radila je juče i radiće i sutra. S tim da moram podvući da je Zakon o SIPA donijela vladajuća garnitura te da je prvi direktor SIPA bio Sredoje Nović”, naglašava Babalj u izjavi za “Nezavisne novine”.

Nastavi čitati

Aktuelno