Društvo
PORAŽAVAJUĆI PODACI: U tri područne škole u Doboju nema prvačića

U tri područne osnovne škole na području Doboja nije upisan nijedan prvačić. Jedna od te tri škole je osnovna škola u Bušletiću.
U područnoj osnovnoj školi u Bušletiću u tekuću školsku godinu nije upisan nijedan učenik prvog razreda, a u školu trenutno ide 13 učenika u dva kombinovana odjeljenja. Sledeće godine očekuje se upis petoro đaka u prvi razred.
– Bušletić je blizu Doboja, pa tako neki roditelji voze djecu i u Doboj u školu što je za nas malo problem, ali evo ne možemo to zaustaviti, a što se tiče okolnih sela, Kožuhe, Čivčije i Osječani ima učenika, ali vidljivo je smanjenje broja djece, jer mladi dosta odlaze kako u grad, tako i van zemlje, što je trend u čitavoj državi, a ne samo kod nas – rekao je Saša Živanović, direktor OŠ Radoje Domanović Osječani.
Osim odlaska stanovištva na broj učenika utiče i što roditelji upisuju djecu u gradske škole, smatrajući da će tamo imati bolje uslove.
– Ja volim reći da smo mi škole opremili kao i gradske škole, informatičkom opremom, didaktičkim materijalima, a učiteljice naravno u ovim odjeljenjima koja su manja imaju više vremena da posvete učeniku, tako da je sigurno da dobijaju kvalitetniju nastava – kaže direktor škole.
– Kako ima nedostataka, tako ima i prednosti što se tiče rada u kombinovanom odjeljenju. Imamo manje đaka i naravno da učiteljica ima više vremena da priđe svakom učeniku pojedinačno, dok za razliku u gradskim školama ili nekim drugim školama seoskim gdje ima čisto odjeljenje, gdje učiteljica u toku 45 minuta ne može baš svakom učeniku da priđe pojedinačno i da mu posveti vremena koliko možemo to recimo u kombinovanim odjeljenjima gdje ima manje đaka – kaže učiteljica Jadranka Gostić.
Dodaje da je mnogo je ljepše raditi u seoskim školama.
– Mi smo kao što rekoh, kao jedna porodica. Nemamo nikakvih problema zaista svi su divni i djeca i roditelji i saradnja nam je odlična – kaže ona.
Jevtić Marica iz Bušletića kaže da dok su njena djeca početkom osamdesetih išla u školu da je škola bila puna đaka.
U škole u Republici Srpskoj prema podacima nadležnog ministarstva upisano je 8900 prvačića, što je skoro 250 manje nego prošle godine.
(BN TV)
Društvo
PATRIJARH PORFIRIJE na Vaskrs u Pećkoj patrijaršiji

Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije najavio je danas da će Vaskrs proslaviti u Pećkoj patrijaršiji, gdje će se, kako je istakao, moliti za radost i mir u svakom čovjeku i među svim ljudima.
Patrijarh je nakon liturgije u Hramu Svetog Save u Beogradu poručio da sutra ide na Kosovo i Metohiju, saopšteno je iz Informativne službe Srpske pravoslavne crkve /SPC/.
“U Pećkoj patrijaršiji ćemo služiti svetu liturgiju, proslaviti Vaskrsenje Hristovo, proslaviti život, pobedu nad grehom, smrću i najvećim našim neprijateljem – đavolom i moliti se za radost, za mir u svakom čoveku i među svim ljudima” naveo je patrijarh.
Njegova svetost je rekao da će se moliti za čitav srpski narod i sve ljude sa kojima Srbi žive gdje god da se nalaze, ali i za čitav svijet.
Povodom Velikog četvrtka, patrijarh Porfirije je rekao da je ovo dan kada je Gospod svim onim što jeste pokazao da je smirenje jedini put koji vodi punoći i smislu, ispunjava čovjeka kao pojedinca, ali i sve kao zajednicu
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Pred nama je prevrtljiv dan

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti promjenljivo oblačno i sunčano, a ponegdje će padati kiša.
Ujutru će biti pretežno vedro, tokom dana u većini predjela mogući su lokalni razvoji oblačnosti uz prolaznu kišu ili pljusak, a uveče se očekuje prestanak padavina i postepeno razvedravanje.
Vjetar će biti slab do umjeren, u Krajini ujutru pojačan uz jake udare, južnih smjerova, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Jutarnja temperatura vazduha biće od osam do 14, a najviša dnevna od 16 do 22 stepena Celzijusova, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.
Društvo
IDE VASKRS, A SVE JE PRESKUPO! “Tanka” prodaja na banjalučkoj Tržnici

Prodavci voća, povrća, mesa i jaja na banjalučkoj Tržnici ovih dana imaju više posla nego obično, a sve zbog priprema za Vaskršnje praznike. Gužve ima, ali oni koji od ranog jutra stoje za tezgama za BL portal kažu da baš i nisu prezadovoljni, a ujedno priznaju da cijene jesu povisoke.
“Generalno je tanka prodaja, ali kao i pred svake praznike ove nedjelje narod kupuje sve vrste povrća. Očekujemo još posla ovih dana”, kaže za BL portal jedan od prodavaca.
Police sa povrćem su pune raznolikih i svježih plodova, a ekipa BL portala provjerila je njihove cijene, pa evo šta vas očekuje u vaskršnjoj kupovini.
Cijena krompira varira u odnosu na vrstu, pa glamočki krompir po kilogramu košta dvije marke, dok je mladi skuplji i potrebno je izdvojiti 3,5 KM po kilogramu. Vreća glamočkog krompira košta 10 maraka, dok vreća kvalitetnijeg krompira košta 13 maraka.
Luk takođe zavisi od kvaliteta i vrste, pa tako cijene idu od 1,5 KM do 3 marke po kilogramu. Za kilogram mrkve je takođe potrebno izdvojiti tri marke.
Cijena kupusa se takođe razlikuje u odnosu na kvalitet, pa tako kilogram ovog povrća košta od 3 do 4 marke.
Nešto skuplje su tikvice, krastavci i paradajz koji koštaju po sedam maraka za kilogram.
Najskuplje su paprike, zelene i crvene, a njihova cijena po kilogramu je osam maraka. Pasulj se takođe razlikuje po vrsti i kvaliteti pa je za kilogram potrebno izdvojiti od 7 do 10 maraka. Kilogram svježih šampinjona košta deset maraka.
Pored povrća, građani ovih dana više nego obično kupuju i meso. Ovo potvrđuju i prodavci u jednoj od mesara na Tržnici.
“Najviše se kupuje svježa i mlada prasetina, mljeveno meso za sarmu i teletina”, kaže u razgovoru za BL portal jedan od prodavaca mesa.
Tako kilogram svježe, mlade prasetine u zavisnosti od dijela košta od 12 do 16 maraka, a za kilogram pečene prasetine trebaće vam 30 maraka.
Kilogram svježe junetine košta od 18 do 22 marke, u zavisnosti koji komad birate. Najskuplja je, kao i uvijek, teletina koja košta od 28 do 35 maraka po kilogramu.
Kao i pred svaki Vaskrs najtraženija su jaja, a njihova cijena po komadu počinje od 35 feninga pa do pola marke, u zavisnosti od veličine, dok su domaća nešto skuplja.
Za one koji ne preskaču ni voće, kilogram jabuka, banana, narandži i jagoda košta između dvije i tri marke.
Srđan Banović, BL portal
-
Svijet3 dana ago
TRAMPU SMETA SI ĐINPING U VIJETNAMU “Njegova posjeta je pokušaj da se naškodi SAD”
-
Hronika3 dana ago
BRUTALNO PRETUKAO RADNICU: Sud potvrdio kaznu poslodavcu koji je teško povrijedio Enisu
-
Politika2 dana ago
“PODRŠKA” ZA POŽELJETI! Tramp zatvara konzulate u Banjaluci i Mostaru?
-
Politika3 dana ago
TOLIKO O TOME: Kristijan Šmit u Srpskoj, čuva ga i policija Srpske
-
Politika3 dana ago
AMIDŽIĆU SADA NE SMETA SARAJEVO! BiH mora da izmiri obavezu u slučaju “Vijadukt”
-
Svijet3 dana ago
TRAMP IGRA OPASNU IGRU “Teheran mora da odustane od nuklearnog oružja”
-
Politika1 dan ago
ALEKSANDRA PANDUREVIĆ “Milorade, ti si endemska lažovčina”
-
Banjaluka3 dana ago
PRAZNIČNI DANI: Kako će raditi prodavnice i institucije za Vaskrs i 1. maj