Connect with us

Hronika

SUĐENJE ZELJKOVIĆU I DRUGIMA: Plan nabavki iz juna 2020. godine BIO SUPROTAN zakonu

Dopuna plana nabavki za Institut za javno zdravstvo Republike Srpske (IJZ RS) koja je bila stavljena na dnevni red Upravnog obora (UO) u junu 2020. godine bila je suprotna Zakonu o javnim nabavkama, kazao je ovo u banjalučkom Okružnom sudu nekadašnji predsjednik UO IJZ RS Stanislav Palija na suđenju bivšem direktoru Instituta Branislavu Zeljkoviću i ostalim optuženim u predmetu “Korona ugovori”.

U ovom slučaju optuženi su još i direktor firme “Prokontrol” iz Banjaluke Slavko Bojić, te direktor firme “Promeding” iz Laktaša Dragan Dubravac, kao i vlasnik Turističke agencije “Travel for fan” Saša Marković te bivši direktor firme “Sineks laboratorija” Sani Crljić.

– Primedba Upravnog odbora odnosila se na to što se plan nabavki retroaktivno usvaja što nije bilo u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama. Bilo je primjedbi oko vrste postupka nabavki, jer su neke bile zbirno navedene u alineji koja se odnosi na nabavke zaključene direktnim sporazumom, a iznosi nisu odgovarali dozvoljenim – rekao je Palija te dodao da su u Institutu objasnili da su to zbirni iznosi, jer je bilo više sporazuma, ali da je stav Upravnog odbora bio da je to trebalo drugačije predstaviti.

Palija, koji je bio predsjednik UO IJZ RS u periodu spornih nabavki, kazao je da pomenuta dopuna plana nabavki nije ni razmatrana jer ju je povukao Zeljković i rekao daće da je uskladi, ali plan više nikada nije vraćen na raspravu odboru.

Palija je rekao da je upoznat da je Vlada Srpske prebacila Institutu 15 miliona maraka za nabavku zaštitne opreme od virusa korona između ostalog i za pokretnu bolnicu. Istakao je da se UO nije sastajao od februara do polovine juna 2020. godine, a da je on za zaključak Vlade kojim se Institut zadužuje za javne nabavke medicinske opreme saznao tek po dobijanju materijala za sjednicu u junu.

Pojasnio je da je da su sjednice odbora zakazivane na osnovu zahtjeva direktora, osnivača ili nekog od članova odbora.

Branilac Zeljkovića, advokat Jadranka Ivanović prigovorila je iskazu svjedoka te istakla da je po statutu i on mogao sazvati sjednicu odbora. Istakla je da je osim toga tužilaštvo svjedoka ispitivalo vezano za dopunu plana nabavki prije sedam dana nego je pribavilo taj dokaz.

Pitala je svjedoka da li zna za pravila o javnim nabavkama Instituta koje predviđaju da se u iznimnim slučajevima koje su nepredviđene plan nabavke može mijenjati ili dopunjavati, a svjedok je rekao da se pravilnici usklađuju sa Zakonom o javnim nabavkama.

Ivana Dardić koja je bila angažovana u Institutu da savjetuje pri poslovima javnih nabavki je rekla da je naloge za nabavke dobijala od svoje pretpostavljene, Radmile Barašin, koja je pomoćnik direktora za pravne poslove.

Dardićeva, koja je istovremeno i zaposlenik u Ministarstvu za naučno tehnološki razvoj, na istim poslovima, potvrdila je da je do pandemije bila angažovana da prati proces javnih nabavki, ali sa pandemijom je počela raditi i pripreme tenderske dokumentacije.

Kako je rekla, naloge za nabavke Instituta dobijala je od svoje pretpostavljene, Radmile Barašin, koja je pomoćnik direktora za pravne poslove. Kaže i da nije primijetila ništa nezakonito u svom radu, a na pitanja advokata nije znala da odgovori koja je razlika između grupe ponuđača i konzorcijuma.

Jelena Spasojević, koja je tokom trajanja pandemije korona virusa radila na nabavkama maski i zaštitnih odjela, rekla je da je slala upite putem imejla za nabavke maski i odjela, ali da su se mnogi dobavljači javili da kažu da ih nemaju na stanju.

Isto tako, kaže da je kontrolisala fakture koje su stizale od strane dobavljača i da je jedna od faktura iz spornog ugovora došla bez fiskalnog računa.

Zeljkovića i ostale optužene terete zloupotrebe u postupcima javnih nabavki za vrijeme epidemije korona virusa kojim je Republika Srpska oštećena za najmanje 1,3 miliona maraka. Prema navodima optužnice u odnosu na nabavnu, prodajna cijena zaštitnih maski uvećana je i do 1.553,49 odsto medicinskih zaštitnih odijela za 351,38 odsto , a termalnih kamera za 198,30 odsto.

RASPRAVA
Tokom ispitivanja svjedoka Palije od strane advokat Ivanović izbila je polemika između nje i tužioca, ali i predsjednika sudskog vijeća Dragana Uletilović.

Sudija je u jednom momentu upozorio advokata da ne komentariše, već da pita, našto je Ivanovićeva odgovorila “Dobro tužioče, odnosno sudija”.

Hronika

OSUMNJIČEN ZA TEŠKO UBISTVO NA LAUŠU: Jovica Đermanović doveden u tužilaštvo

Jovica Đermanović, nakon ubistva Save Čolića, doveden je u Okružno javno tužilaštvo Banjaluka.

Jovica Đermanović (48), osumnjičeni za teško ubistvo Save Čolića (37) koje se dogodilo u ponedjeljak, 5. maja, u banjalučkom naselju Lauš, doveden je u Okružno javno tužilaštvo Banjaluka.

Ispitaće ga postupajući tužilac nakon čega će biti donesena odluka da li će mu biti predložen pritvor. Za krivično djelo za koje se tereti zaprijećena je kazna od najmanje deset godina zatvora do doživotne zatvorske kazne.

Đermanović se sumnjiči da je u ponedjeljak u 12.17 sati u Karađorđevoj ulici, na parkingu prodavnice sportske opreme, iz automatske puške ubio Čolića.

Sačekao ga je u autu, dok je žrtva bila na motoru i u njega ispalio više rafala. Nakon ubistva se sam odvezao do Policijske stanice Lauš, koja je udaljena svega nekoliko metara, i predao.

Motiv ubistva je najvjerovatnije povezan sa zelenaštvom, a prema određenim informacijama iz istrage, Đermanović je navodno uzeo određen novac od Čolića uz kamatu.

Čolić je od ranije poznat policiji zbog brojnih krivičnih djela. Osuđivan je na 12 i po godina zatvora zbog razbojništva na Tunjicama kod Banjaluke 2009. godine u kojoj je ubijena jedna osoba. Potom je 2021. godine osuđen na pet godina zatvora zbog zluopotrebe droga. Nedavno je hapšen u Banjaluci zbog prijetnji svjedoku u predmetu “Eskadron”, u kojem je u toku postupak pred Okružnim sudom Banjaluka zbog nedozvoljene proizvodnje i prometa droga.

Za njim je tragala i policija iz Prijedora takođe zbog prijetnji i premlaćivanja svjedoka iz drugog predmeta, ali je jedno vrijeme bio u bjekstvu.

Prije nekoliko dana je uhapšen, ali je ubrzo pušten iz pritvora.

Nastavi čitati

Hronika

ŠOKANTAN SLUČAJ! Banjalučanina Jovicu Đermanovića terete za teško ubistvo: Kolika kazna mu prijeti?

Jovicu Đermanovića (48) iz Banjaluke, koji je osumnjičen da je juče u ovom gradu ubio sugrađanina Savu Čolića (37), Okružno javno tužilaštvo u Banjaluci će teretiti za teško ubistvo.

Potvrdili su to izvori “Nezavisnih novina”, koji dodaju da on najvjerovatnije neće biti predat Tužilaštvu danas, već sutra.

Krivični zakonik Republike Srpske je jasan – ukoliko, u međuvremenu, ne dođe do promjene kvalifikacije krivičnog djela, a on bude osuđen, prijeti mu minimalno deset godina, ili kazna doživotnog zatvora.

Čolić je, kako nam je potvrđeno, pogođen sa oko 20 hitaca i ima oko 40 rana, ukupno ulaznih i izlaznih.

Savo Čolić ubijen je juče u dvorištu trgovine sportske opreme “Juventa” u banjalučkom naselju Lauš, kada je ubica u njega ispalio više rafala iz automatske puške.

Za zločin, koji se desio oko 100 metara od Čolićeve kuće, osumnjičen je Đermanović, takođe iz ovog grada, koji se nakon pucnjave predao policiji, kojoj je navodno rekao: “Ubio sam čovjeka”.

Ubrzo nakon što su se začuli rafali zavladalo je opsadno stanje: brojne policijske patrole odjurile su na mjesto krvavog napada, a stigla je i ekipa Hitne pomoći. Međutim, Čoliću, koji je hicima pogođen po cijelom tijelu, nije bilo spasa.

Nastavi čitati

Hronika

AFERA “PEČAT” Nova presuda protiv Fikreta Abdića

Opštinski sud u Bihaću osudio je nepravosnažnom presudom bivšeg načelnika opštine Velika Kladuša Fikreta Abdića na uslovnu kaznu u trajanju od šest mjeseci za krivično djelo zloupotrebe položaja i ovlaštenja.

Sud je istovremeno odredio da se izrečena kazna neće izvršiti ukoliko optuženi u roku od godinu i šest mjeseci od pravosnažnosti presude ne počini novo krivično djelo.

Inače, radi se o aferi “Pečat”, koja je obilježila početak 2023. godine u Velikoj Kladuši, kada je Abdić, tada opštinski načelnik, donio pravilnik o korištenju službenog pečata.

Tim aktom Abdić je preuzeo određene ingerencije Opštinskog vijeća, te ovjeravao određene odluke koje nisu bile u njegovoj nadležnosti, prenose Nezavisne.

Ovim postupkom, navodi se u presudi, Abdić je teže povrijedio prava Opštinskog vijeća, koje nije moglo koristiti službeni pečat za ovjeravanje opštih i drugih akata. Na zahtjev za vraćanje pečata on se oglušio, čime je dodatno onemogućio rad ovog predstavničkog tijela, koje je samostalan predstavnički organ, odvojen od opštinske uprave nad kojom načelnik nema ovlaštenja.

Podsjetimo da je ovo u svega dvadesetak dana druga presuda protiv Abdića, nakon što ga je prethodno Kantonalni sud u Bihaću, takođe prvostepenom presudom, osudio na tri godine i šest mjeseci zatvora zbog zloupotrebe službenog položaja.

U ovome predmetu on je osuđen da je drugim licima, za vrijeme dok je bio načelnik opštine, omogućio sticanje protivpravne finansijske koristi te da je oštetio budžet opštine za nešto manje od pola miliona maraka.

Nastavi čitati

Aktuelno